Search

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkma Ameliyatı

İçerik Listesi

Obezite cerrahisi sonrası kaç kilo verdikten sonra sarkma olur? Zayıfladıktan sonra vücut nasıl sıkılaşır? Sarkan deriyi toparlamak için ne yapmalı? Sarkık vücut sporla düzelir mi? Tüm bunlar, obezite cerrahisi ile zayıflama serüveninde birçok kişinin aklına takılan ve cevap aradığı sorulardır.  Çünkü zayıflamaya yardımcı yöntemlerden biri olan obezite cerrahisi sonrası kilo veren kişiler genellikle deri sarkması sorunundan şikayetçi olur. Aşırı kilo kaybı nedeni ile yaşanan deri sarkması vücudun birçok bölgesinde oluşarak vücut estetiğini bozar. Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatı ile bölgesel ya da vücudun genelinde oluşan sarkma deformasyonları giderilerek istenilen vücut şekillendirme sağlanır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkması Neden Olur?

Kilo alma ile birlikte vücutta yağ birikimi de artar; cildimiz de bu duruma adapte olarak esner ve genişler. Fakat obezite cerrahisi sonrası zayıflama sağlandığında ise cilt bu duruma adapte olamaz ve küçülemez. Çünkü yağ ile birlikte kas hacmi de kaybedilmiştir. Cildin elastik yapısı hasar gördüğü için artık esnekliğini kaybetmiş durumda olur. Bu da deri sarkması problemi olarak karşımıza çıkar. Özetle, kilo alma ile genişleyen deri obezite cerrahisi sonrası verilen onlarca kilo sonrasında bu duruma uyum sağlayamaz. Deri sarkma problemi kişinin yaşına, genetiğine, cilt yapısına, verdiği kilo oranı gibi birçok etkene bağlıdır. Kişinin özelliklerine, cilt yapısına göre değişse de genellikle obezite cerrahisi ile 20 kilo verme sonrasında vücutta sarkmalar meydana gelmeye başlar. 40 kilo ve üzerinde kilo kaybeden kişilerde de yüz sarkması kaçınılmaz olabilir. Bu süreçte kilo verme miktarı ne kadar artarsa deri sarkma problemi de o oranda daha fazla oluşur.

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkma Ameliyatı hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkması Hangi Bölgelerde Olur?

Obezite cerrahisi sonrası deri sarkması vücudun birçok bölgesinde görülebilir. Kadınlar da erkekler de çoğunlukla karın ve bel çevresinden kilo alır. Obezite cerrahisi sonrası bu bölgelerde kilo kaybı yaşadıkları için de sıklıkla karın ve bel bölgesinde deri sarkma sorunu yaşarlar. Tabi, bu herkesin vücut özelliklerine göre değişebilen bir durumdur. Obezite cerrahisi sonrası deri sarkması genellikle karın, bel, sırt, popo, meme, kol ve üst bacak gibi bölgelerde görülür. Yüz ve boyun bölgeleri de deri sarkması görülebilen alanlardır. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkması Sporla Düzelir mi?

Obezite cerrahisi sonrası sarkık deri sporla düzelir mi? Çok hızlı ve aşırı miktarda kilo kaybı sağlayan obezite cerrahisi sonrası yaşanan deri sarkma problemi sporla düzelemez. Çünkü obezite cerrahisi sonrası verilen kilonun oranı oldukça fazladır. Aşırı kilo verme sonrası oluşan deri sarkma sorunlarının kendiliğinden düzelmesini beklemek doğru olmaz. Bu kişilerde görülen deri sarkma deformasyonlarının ne kadar süre geçerse geçsin sporla düzelmesi mümkün değildir. Bu kişilerde genişleyen deri, elastik yapısını kaybederek bir hasara uğradığı için artık kendini toparlayamaz. Bu nedenle, obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatı gibi bir operasyona ihtiyaç duyulur. Bu hasta grubunda sarkma deformasyonu yoğun olduğu için ameliyatsız deri sarkma tedavi yöntemleri de istenilen çözümü sağlayamaz. Özetle, verilen yoğun kilolardan sonra görülen vücut sarkması için spor  ve ameliyatsız yöntemler etkili olmaz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkma Ameliyatı

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkma Ameliyatı İçin En Uygun Zaman Nedir?

Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatı vücudunda yaşadığı deformasyonlardan rahatsız olan ve bu nedenle mutsuz olan her kadın ve her erkeğe uygulanabilir. Genel sağlık durumu iyi olan ve önemli bir kronik hastalığı olmayan kişiler ruhsal olarak da bu sürece hazırlarsa deri sarkma ameliyatı olabilirler. Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatı için kişinin kilo verme sürecinin durağan hale gelmesi gerekir. Çünkü deri sarkmasının çözümlendiği estetik ameliyat sonrası kişi hala kilo verme devam ederse sarkma deformasyonu yeniden yaşanabilir.

Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatında temel kriter kilo verme sürecinin tamamlanması olur. Bu nedenle, deri sarkma ameliyatı için en uygun zaman kişinin durumuna göre değişir. Örneğin; bir kişi hedeflediği kiloya bir yıl gibi bir sürede ulaşırken; diğer bir kişi iki yılda bu hedefe ulaşabilir. Kişinin yaşına, kilo fazlalığına, uyguladığı diyet ve spora göre bu zamanlama değişebilir. Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatı zamanlamasında kişinin durumuna göre hareket etmek gerekir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bariatrik cerrahi; yani obezite ameliyatı sonrasında başarılı bir şekilde diyet programlarını uygulayarak fazla kilolarını veren birçok kişi deri sarkma sorunu yaşar. Peki, yaşanan bu deri sarkması nasıl düzelir? Bu durumda uygulanması gereken şey, uzman bir cerrah tarafından kişiye özel bir planlama ile gerçekleştirilecek deri sarkma ameliyatıdır. 

Deri sarkması için hangi doktora gidilir? Vücutta genel ya da bölgesel bir şekilde oluşan bu deformasyonları gidermek için uygulanan deri sarkma ameliyatları plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Deri sarkma ameliyatları kişiye özel olarak planlama gerektiren komplike bir operasyondur. Farklı estetik ameliyatların kombine edilmesi de gündeme gelebilir. Bir deri sarkma ameliyatı planlanırken; diğer estetik ameliyatların istenilen hedefe ulaşmak için doğru hesaplanması gerekir. Kısacası bütünsel bir yaklaşım olmalıdır. Bu yüzden deri sarkma ameliyatının alanında deneyimli uzman bir estetik cerrah tarafından yapılması gerekir.

Obezite cerrahisi sonrası genellikle karın, bel, bacak, kol, popo bölgesinde deri sarkma sorunu yaşandığı için bu alanlarda vücut şekillendirme sağlayan dokunuşlara ihtiyaç duyulur. Deri sarkma ameliyatı aslında sarkık cildin toparlandığı ve estetik görünüm kazandırıldığı bir deri germe ameliyatıdır. Kişinin sarkma yaşadığı bölgelerine göre cerrahi planlama yapılır. Karın bölgesinde deri sarkması varsa karın germe, karın bölgesiyle sınırlı kalmayan beli hatta sırtı da çevreleyen bir sarkma varsa 360 derece vücut germe ameliyatı uygulanır. Kişinin kol ya da bacak bölgesinde yaşadığı deri sarkma sorunları için de kol germe ve bacak germe cerrahisi gerçekleştirilir. Bölgesel yağ fazlalıkları yapılacak deri germe ameliyatı önünde bir engel ise mutlaka liposuction kombine edilir. Burada tamamen kişinin sarkma deformasyonlarının türüne ve yoğunluğuna göre bir planlama sağlanır.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Sarkan Deri Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Aşırı kilolu kişiler obezite cerrahisi sonrası bu kiloları verdikleri zaman, vücutlarında zayıflama nedeniyle oluşan fazla derileri ortadan kaldırmak amacıyla post bariatrik estetik uygulamalara yönelirler. Deri sarkma ameliyatı da bu uygulamalardan biridir. Vücutta oluşan sarkık deri profili hangi alanda ise; o bölgeye yönelik bir cerrahi süreç planlanır. Tüm ameliyatlar genel anestezi altında gerçekleşir. Sarkan deri ameliyatı sürecinde cerrahi kesiler, deri sarkma deformasyonunun görüldüğü alana ve sarkmanın derecesine göre değişir. Sarkan deri ameliyatlarında amaç, en az kesi ile vücut şekillendirme sağlamaktır. Bu nedenle karın germe yapılırken iç çamaşırı alanına, kol germe yapılırken kol içi ve koltuk altı bölgesine, bacak germe yapılırken uyluk bölgesine, meme dikleştirme yapılırken meme katlantı bölgesine gizlenecek şekilde cerrahi izler oluşturulur ve estetik dikişlerle kapatılır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkma Ameliyatının Avantajları

Vücutta sarkan deri, estetik açıdan pek de hoş olmayan bir görüntüye yol açar. Vücutta oluşan bu deri sarkmaları birçok kişide endişe yaratır. Çünkü kişi istediği gibi giyinemez ya da hareket edemez. Özellikle de yaz aylarında deri sarkma sorunlarını saklayamaz. Deri sarkma sorunları aynı zamanda pişik, tahriş gibi cilt sorunlarına da neden olabilir. Yaşadığı bu fiziksel sorunlar zamanla kişinin psikolojisini de etkileyebilir. Kişi, deri sarkmaları yüzünden vücudunu beğenmez ve kendini kötü hisseder. Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için sarkan deri ameliyatı etkili bir sonuç sağlar. Deri sarkması ameliyatı sonrasında kişi hem normal fiziksel görüntüsünü hem de kaybettiği özgüvenini elde eder. Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatı ile kişi daha sıkı ve formda bir vücut estetiğine sahip olur. Operasyon sonrası dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile kilo kontrolü sağlanırsa; deri sarkma ameliyatının yarattığı estetik sonuçlar yıllarca kalıcı olur.

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkma Ameliyatı Konusunda Sık Sorulan Sorular

Deri sarkma ameliyatı, aşırı kilo kaybı sonrası gevşeyen cildin gösterdiği deformasyona göre bir ya da birkaç deri germe ameliyatını ve bölgesel yağlanma sorunu varsa liposuction gibi işlemleri içerebilir. Bu süreçte kişiselleştirilmiş bir cerrahi plan çerçevesinde deri sarkma ameliyatı uygulanır. Kısacası süreç, kişiden kişiye değişebilir ve bu da ameliyatın süresini etkileyebilir. Ancak obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatının süresi genellikle 3-5 saat aralığında tamamlanır.

Deri sarkma ameliyatı sonrası hastanede 1-2 gün yatış gerekir ve ardından kişi taburcu edilir. Deri sarkma ameliyatı sonrası 7 gün evde istirahat edilmesi önerilir. Ev istirahat sürecinde ağır kaldırılmamalı ve uzanma gibi ani hareketler yapılmamalıdır. İlk günlerde hafif ağrılar, ameliyat bölgelerinde şişlik ve morluk oluşumları görülebilir. Bunlar doğal etkilerdir. Verilen ağrı kesici ilaçlar bu sürecin daha konforlu bir şekilde atlatılmasını sağlar.

Deri sarkma ameliyatı sonrası korse kullanımı zorunludur. Karın, bacak, meme ya da kol gibi bölgeleri özel olarak kapsayan ve koruyan bu korselerin belirtilen süre içinde düzenli kullanılması gerekir. Deri sarkma ameliyatı sonrası korse, vücut şekillendirmeye yardımcı olan önemli bir unsurdur. Deri sarkma ameliyatından 7-14 gün sonra kişi kendini iyi hissediyorsa ve her şey yolunda ise işine geri dönebilir. Spor aktivitelerine 4-8 hafta sonra doktor onayı ile başlanabilir. Sarkan deri ameliyatının nihai sonuçlarının görülmesi ve tam olarak iyileşme 6 ay gibi bir süre sonunda olur.

Sarkan deriyi toparlamak için yapılan deri sarkma ameliyatında uygulama yapılan bölgeye göre cerrahi kesiler gerçekleşir. Karın, bacak, kol, meme ya da sırt gibi bölgelerin herhangi birine ya da birkaçına sarkık deriyi almak ve daha gergin bir form kazandırmak için kesiler yapılır. Deri sarkma ameliyatının yarattığı güzel sonuçlarla karşılaştırıldığında bu izler kişi için sorun teşkil etmez. Deri sarkma ameliyatı kesi izleri, operasyon türüne göre daha az görünen vücut hatlarına saklanır.

Bu kesi izleri, estetik ameliyat sonrası net bir şekilde görünür durumda olur; ama 6-12 ay gibi bir süre sonunda izler solar ve belirsiz bir hal alır. Burada kişinin yaşı, cilt yapısı önemli bir faktördür. Deri sarkma ameliyatı sonrası sigara içmek iz riskini artırabilir. Sarkan deri ameliyatı sonrası iz kalma riskini artırmamak için hamam, sauna, buhar banyosu gibi sıcak ortamlardan 4-8 hafta uzak durulması gerekir.

Aşırı kilo veren ve sarkma deformasyonu yaşayan kişilere uygulanan deri sarkma ameliyatının planlaması kişiye özel olarak yapılır. Bu nedenle de obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatı fiyatı kişiye özel olarak belirlenebilir. Çünkü herkesin yaşadığı sarkan deri bölgeleri ve yoğunluğu farklıdır. Kombine edilebilecek estetik işlemler de farklılık gösterebilir. Bu çerçevede obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyatı fiyatı, estetik operasyon öncesi yapılan muayene sonrasında verilebilir.

Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma ameliyat fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times