Search

Çene Dolgusu

İçerik Listesi

Yüze estetik dolgu uygulamasının en sık yapıldığı yerlerden biri de çene bölgesidir. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen çene dolgusu işlemi, yüz hatlarını belirginleştirmek isteyenler tarafından yaptırılıyor. Özellikle kadınlar daha genç, dinamik ve güzel görünmek için bu gibi küçük dokunuşlara başvuruyor. Ancak bunu yaparken eski halinden çok da uzaklaşmadan hafif dokunuşlarla bu değişimi gerçekleştirmek istiyor. 

Çene dolgusu, Hollywood çene ya da V çene olarak ifade edilen güzel çene profiline ulaşmayı hedefler. Küçük çene, kare çene, kısa çene gibi görünümler genelde kadınlar ve erkekler açısından arzu edilmeyen bir görüntüdür. Çene dolgusu, çene yapısını ortaya çıkararak bir nevi çene büyütme sağlar. Yine çene gamzesi gibi istenmeyen çukur görünümlerinde de çene ucu dolgusu ile istenilen çene profiline ulaşılabilir. Ayrıca çene ucundaki golf topu görünümünden, dolgu ve botoks uygulamaları ile kurtulmak mümkündür.

Çene Dolgusu Nedir?

Yüzde ideal bir simetri; yani altın oran olması için çene yapısının burun, elmacık kemik gibi yüzün tüm noktaları ile uyumlu olması gerekmektedir. Çene yapısı herkeste farklı şekildedir. Bazı kişilerin doğuştan küçük çene, geniş çene, kısa çene, kare çene profilleri vardır. Bazı kişilerin çenesi olması gerekenden daha geridedir. Asimetrik çene yapısı da sık görülen bir sorundur. Kimi kişilerin ise doğuştan çenelerinin ortasında çene gamzesi olarak ifade edilen çene çizgisi vardır. Birçok kişi bu çene çizgisi görünümünden çok rahatsız olmaktadır.

Yine özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak çene dokusunun kaybolması ve sıkılığını kaybetmesi ile çene sarkması yaşanır. Bu durumda çene hattı belirginliğini kaybeder. Tüm bu çene hacim kayıplarını ve şekil bozukluklarını gideren işleme çene dolgusu denir. Çene dolgusu kişiye hayal ettiği V çene profilini sunar. Hollywood yıldızlarının çoğunun çene dolgusu yaptırması ile çene dolgusu artık Hollywood çene dolgusu olarak da anılmaktadır.

Çeneden kulak bölgesine kadar devam eden çene hattının; yani jawline bölgesinin daha belirgin olması için yapılan dolgu işlemine jawline dolgu denir.  Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için Çene Hattı Dolgusu \Jawline Dolgu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çene Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Birçok kişi genelde “çenem çok küçük, ne yapılabilir”  “çene gamzesi nasıl geçer” ya da “üçgen çene nasıl yapılır” sorularıyla kliniğimize geliyor. Tüm bu soruların cevabı çene dolgusu işlemini işaret eder. Küçük çene, geniş çene, kare çene, çene uç yapısının olması gerekenden geride olması, çene gamzesi gibi sorunları olan kişilere çene dolgusu yapılabilir. Son dönemlerde oldukça popüler olan oval ama V formunun yakalandığı belirgin çene profilini isteyen herkes çene dolgusu ile bu görünüme ulaşabilir.

Doğuştan ya da herhangi bir kaza, travmaya bağlı olarak doku kayıpları ve şekil bozukluklarının yaşanmasından dolayı çenenin yüze oranla daha küçük ya da asimetrik olması durumlarında da çene dolgusu etkilidir. Bu sorunu yaşayan kişiler de çene dolgusu yaptırabilir. Günümüzde kadın çene dolgusu gibi erkek çene dolgusu da sık yapılan bir işlemdir. Erkekler de daha keskin bir çene profili için sıklıkla çene dolgusu yaptırmaktadır.

Çene Dolgusu Kimlere Yapılamaz?

Çene dolgusunun uygulanmayacağı kişiler de vardır. Örneğin; diğer dolgu uygulamaları gibi çene dolgusu da hamilelik dönemlerinde yapılmaz. Emzirme dönemlerinde de çene dolgusu uygulanmaz. Annenin emzirme dönemini bitirmesi gerekir. Çene dolgusu için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Çene dolgusu işleminin kanser, diyabet gibi hastalıkları ve önemli cilt sorunları olan kişilere de uygulanması tavsiye edilmez.

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene dolgusu, çenede belirlenen sorunlu alanlara cerrahi olmayan bir teknik ile hacim kazandırma için yapılan estetik bir işlemdir. Çene dolgusu, enjeksiyon işlemi ile gerçekleşir. Duruma göre iğne ya da mikro kanüller kullanılır. Öncelikle çene bölgesine anestezik bir krem sürülür ve uyuşturma sağlanır. Bu şekilde çene dolgusu sürecinde bir acı hissedilmez.

Çene dolgusunun içeriğinde hyaluronik asit vardır. Çene bölgesinde belirlenen hacim kaybı, çökme gibi sorunlu alanlara uygun dozda verilir. Çene dolgusu sonrası kişi gündelik yaşamına hemen dönebilir. Herhangi bir yan etkiye sebep olmadığı için kişi rahatlıkla iş hayatına devam edebilir. Çene dolgusu sonrası çene profilindeki değişim hemen fark edilir. Birkaç gün içinde çene dolgusu en doğal ve çekici halini alır.

Çene Dolgusu hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Çene Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Çene dolgusu işleminde öncelikle çene bölgesine anestezik bir krem sürülür. Anestezik krem sürüldükten sonra çenenin uyuşması için beklenir. Bu süre genellikle 15-20 dakikadır. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra çene bölgesinde uyuşma sağlanmışsa çene dolgusu aşamasına geçilir ve enjeksiyon yapılır. Çene dolgusu işlemi genel olarak 15-20 dakika kadar sürer. Lokal ya da genel bir anestezi kullanılmadığı, cerrahi bir işlem olmadığı için iyileşme süresi gerektirmez. Bunun için oldukça basit bir işlemdir.

Çene Dolgusu

Çene Dolgusu Nasıl Bir Etki Yaratır?

Çene dolgusu daha keskin ve net bir çene hattına sahip olmayı sağlar. Bu, kişiye daha genç ve dinamik bir görünüm sağlar. Çene dolgusu ile kişinin çene bölgesine bağlı asimetri problemleri giderilir. Çene dolgusu işleminin fayda sağladığı bir diğer durum ise; burun-çene oranının düzeltilmesidir.

Güzel görünen çekici bir yüz profiline yan bakışta çene ve burun çıkıntılarının belli bir oran içerisinde olması gerekir. Kişiye yandan bakıldığında orantılı ve güzel bir görünüm yakalanmasını amaçlayan bu işleme ‘Profiloplasti’ adı verilir. Şekli güzel olan; ancak ileri doğru çıkık bir burun yapısı, çene küçüklüğünden kaynaklanabilir. Çene dolgu uygulaması ile burun yüze daha yakışan ve eskisi kadar uzun durmayan bir hale getirilebilir.

Yine çene hattının belirlendiği jawline dolgu ile estetik bir profil yaratılabilir. Jawline dolgu, çene uç bölgesinden kulaklara doğru uzanan kemik bölgesine yapılan yüz dolgu çeşididir. Jawline dolgu, çene hattını keskinleştirir ve yüz bölgesinin sağ ya da sol profilden daha çekici, estetik görünmesini sağlar.

Kadınlar biraz daha uzun bir çene ile daha güzel görünürken; erkekler ise çenenin her iki yanına yapılan dolgu uygulaması ile köşelerin belirginleştirilmesi sayesinde daha çekici ve daha maskülen bir görüntüye sahip olabilir. Buna ek olarak çene ortasında bulunan çene gamzesinin istenmediği durumlarda da çene ucu dolgu uygulaması ile bu çukurluk yok edilebilir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Çene Dolgusu İçeriği Nedir?

Çene dolgusu işleminde hyaluronik asit dolgusu kullanılır. Genelde çene dolgusu işlemlerinde hyaluronik asit içeriği tercih edilmektedir; çünkü hyaluronik asit vücutta bulunan doğal bir maddedir. Vücutta bulunan bir madde olduğu için de dolgu sonrası alerjik bir reaksiyona sebep olmaz. Ayrıca hyaluronik asit istenildiği takdirde eritilebilen bir dolgu türüdür. Bu sebeple çene dolgusu işlemlerinde kullanılmaktadır. Çene dolgusu işleminde kullanılan hyaluronik asit maddesinin vücuda hiçbir şekilde zararı yoktur. Çene dolgusu işleminde kullanılan dolgu türünün içeriği ve kalitesi oldukça önemli bir konudur. Bunun için çene dolgusu işlemi için güvenilir klinikler ve bu konuda deneyimli hekimler tercih edilmelidir.

Çene Dolgusu Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Çene dolgusu öncesinde özel bir hazırlık yapmaya gerek yoktur; ancak dolgu enjeksiyonu öncesi genel sağlık durumunuz ve geçirdiğiniz hastalıklar hakkında hekiminize mutlaka bilgilendirme yapın.
 • Çene dolgusu öncesi bazı kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekir. Kullandığınız tüm ilaçları belirtin.
 • Çene dolgusu sonrası dolgu enjeksiyonu yapılan çene bölgesine sert hareketlerle dokunmayın, masaj yapmayın.
 • Çene dolgusu sonrası 4-5 saat kadar sert çiğneme hareketleri yapmayın.
 • Dolgudan sonra birkaç gün yoğun güneş ışığından yüzünüzü koruyun. Güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz.
 • Çene dolgusu ile aynı gün cilt bakımı gibi işlemler yaptırmayın.
 • Çene dolgusu sonrası enfeksiyon kapma riskine karşı 2-3 gün havuza girilmemelidir.
 • İşlem sonrası ilk birkaç gün yüz üstü yatmamaya çalışın.
 • Çene dolgusu sonrası sauna, hamam, solaryum gibi aşırı sıcak ortamlardan bir süre uzak durun.
 • Çene dolgusu sonrası birkaç gün ağır spor faaliyetlerinde bulunmayın.
 • İşlem sonrası çene yapısında hafif kızarıklıklar olsa da birkaç saat içerisinde kaybolur.
 • Çene dolgusu uygulamalarından sonra 4-6 saat kadar yüzünüzü su ile temas ettirmeyin.
 • İşlem sonrası 4-6 saat sonra duş alabilirsiniz; ama sıcak su kullanmayın. Çene dolgusu işleminden 5-6 gün sonra sıcak su kullanımına geçebilirsiniz.

Çene Dolgusu Konusunda Sık Sorulan Sorular

Çene dolgusu içeriğinde bulunan hyaluronik asit maddesi zaten vücutta olan doğal bir maddedir. Bunun için çene dolgusu herhangi yan etkiye neden olmaz ve bir komplikasyon yaratmaz. Uygulama sonrası alerjik bir reaksiyon da görülmez. Çene dolgusu işleminde doğru noktalara doğru doz miktarı ile işlem yapılması sağlanırsa dolgu sonucu son derece başarılı olur ve doğal bir çene profili elde edilir. Çene dolgusu sonrası çene morarması ya da şişlik durumu gözlemlenmez. Ancak bu kişinin cilt yapısına göre değişebilen bir durumdur. Çene dolgusu sonrası olası hafif morarma ve şişlikler için buz uygulaması ve krem önerilir. Bu etkiler kısa zamanda geçer. 

Çene dolgusu belirli bir süre kalıcı etki gösterir. Enjekte edilen çene dolgusunun kalıcılık süresi dolgu malzemesinin kalitesine bağlı olarak değişir. Hyaluronik asit içerikli çene dolgusu genel olarak 8-12 ay kalıcılık etkisine sahiptir. Ancak bu etki kişiden kişiye değişir. Örneğin; 18 aya kadar kalıcılık etkisi görülen çene dolgusu örnekleri de vardır. Kullanılan dolgu malzemesinin kalitesi, dolgu miktarı ve kişinin vücut yapısı çene dolgusu kalıcılığını etkileyen faktörlerdir.

Her kişinin çene yapısı farklı olduğu gibi dolgu işleminden beklentileri, hayalindeki güzel çene şekli de farklı olabilmektedir. Bu da farklı oranda dolgu maddesinin uygulanmasını gerektirir.  Kişinin çene yapısı ve beklentileri çerçevesinde planlanan çene dolgusu işleminde her birey için özel bir planlama yapılır. Özetle kişiye göre planlanan bir süreç olduğu için kullanılacak dolgu maddesi miktarı da kişiye göre değişir. Bunun için standart bir çene dolgusu fiyatı belirtmek doğru olmaz. Çene dolgusu fiyatı tüm bu etkenler çerçevesinde belirlenir.

Çene dolgusu fiyatı konusunda bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times