Search

Annelik Estetiği (Mommy Makeover)

İçerik Listesi

Annelik estetiği \ mommy makeover, hamilelik sonrası kalan fazla kilolar, deformasyonlar gibi vücutta meydana gelen fiziksel değişimleri hedef alan estetik cerrahiler bütünüdür. Kısacası doğum sonrası estetik işlemleri ifade eder. Annelik estetiği ya da diğer adıyla anne estetiği ile amaç, annenin hamilelik öncesi daha sıkı ve daha fit olan vücut profiline tekrar sahip olabilmesini sağlamaktır. Doğumdan sonra vücuttaki değişiklikler birçok kadını mutsuz eder. Bunun için kişinin yaşadığı sorunlar çerçevesinde ihtiyacına yönelik birkaç estetik cerrahi işlem doğum sonrası bir arada uygulanır ve annelik estetiği ile kişi kısa sürede istenilen vücut şekline tekrar ulaşır.

Hamilelik Sonrası Ne Gibi Estetik Problemler Olabilir?

Doğum sonrası kadınların vücudunda birçok değişiklik olur. Doğumdan sonra vücuttaki değişiklikler kimi zaman anne için hoş olmayan görüntülere sebep olur. Bu değişikliklerin başında fazla kilolar gelir. Doğum sonrası bazı kadınlar hamilelikte aldığı kiloları veremediği için karın, kalça, bacak gibi bölgelerde yağlanma sorunu yaşar. Vücutta bulunan fazla yağlar doğum sonrası her kadını mutsuz eder.

Doğum sonrası, meme boşalma olarak tabir edilen meme hacminin kaybedilmesi gibi bir sorun da yaşanabilir. Göğüslerin sarkması ve hacminin azalması da doğum sonrası kadınların en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Doğum sonrası kilo almaya bağlı olarak çatlak ve sarkma ile cilt kalitesinde bozulmalar da meydana gelebilir. Özellikle normal doğum sonrasında genital bölgede vajina kaslarının gevşemesi, iç ve dış dudakta da görüntüsel değişimler yaşanabilir.

Annelik Estetiği\Mommy Makeover Nedir?

Her kadın için doğum yapmak hayatındaki en önemli olaylardan biridir. Kadınları bu kadar mutlu eden bir dönemde kadının vücudunda da birçok değişim meydana gelir. Hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında kadınlar; kilo alma ve yağlanma, bebeğin gelişimi ile genişleyen karın-kalça derisinin çatlaması, emzirme sonrası meme boşalması, zamanla memenin sarkması gibi birçok fiziksel değişimle karşı karşıya kalır.

Doğumdan sonra vücuttaki değişiklikler, vücutta orantısız deforme bir görüntüye sebep olabilir. Bu durum bebeğini kucağına alan anneleri oldukça mutsuz eder. Tüm bu sorunları gideren ve anneyi doğum öncesi dönemdeki vücuduna kavuşturan cerrahiler bütününe annelik estetiği ya da anne estetiği denir. Annelik estetiği sürecinde bu dönüşümü sağlamak için birkaç cerrahiyi içeren kombine estetik ameliyat uygulanır.

Annelik estetiği bütüncül bir yaklaşım gerektirir. Kısacası annelik estetiği kişinin tüm problemlerine yönelik birkaç estetik cerrahiyi içermelidir; sadece tek bir estetik ameliyatı değil. Örneğin; kişinin fazla yağları ve deri sarkma problemi varsa liposuction ve karın germe ameliyatı mutlaka bir arada yapılmalıdır. Bu problemler giderilirken eğer göğüslerinde sarkma sorunu da varsa, bu deformasyona da cerrahi ile müdahale etmek gerekir. Aksi takdirde istenilen estetik vücut görünümüne kavuşulamaz.

Annelik estetiği sürecinde bir bölge estetik ameliyatla düzeltilirken diğer sorunlu alanlar bırakılmamalıdır. Çünkü kalırsa, bu bölgeler daha çok göze batmaya, dikkat çekmeye başlar. Diğer ameliyatlar da etkisini gösteremez. Annelik estetiği sürecinde tüm fiziksel deformasyonlara yönelik olarak planlanan operasyonlar bütünü uygulanırsa daha estetik ve tatmin edici sonuçlar elde edilir.

Annelik Estetiği\Mommy Makeover Kimler İçin Uygundur?

Annelik estetiği hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Annelik estetiği doğum sonrası vücudundaki fiziksel değişimlerden rahatsız olan tüm anneler için uygun bir cerrahidir. Doğum sonrası diyet ya da spor yapmasına rağmen istediği vücut görünümüne kavuşamayan ya da bunu daha kısa zamanda elde etmek isteyen anneler, anne estetiği \mommy makeover için en uygun adaylardır. 

Genelde doğum sonrası bu tarz fiziksel deformasyonları yaşayan kişiler, birden fazla doğum yapan ya da çoğul gebelik yaşayan annelerdir. Ancak annelik estetiği sonrası başka hamileliğin düşünülmemesi gerekir. Çünkü yeni bir hamilelik süreci annelik estetiği cerrahilerinin sağladığı etkiyi yok eder. Özetle yeniden yağlanma, yeniden karın sarkması kaçınılmaz olur. Bu çerçevede annelik estetiği; yani mommy makeover başka doğum planlamayan kişiler için uygundur.

Annelik Estetiği\Mommy Makeover İçin En Uygun Zaman Nedir?

Annelik estetiği hakkında merak edilen konulardan biri de, anne estetiği için doğumdan sonra ne kadar sürenin geçmesi gerektiğidir. Annelik estetiği cerrahilerinin uygulanması için doğumdan sonra belirli bir süre geçmesi gerekir. Annelik estetiği zamanlaması için en önemli kriter emzirme sürecinin tamamlanmış olmasıdır.

Doğumdan sonra annenin, bebek için oldukça önemli olan bu emzirme döneminin keyfini yaşaması ve acele etmemesi tavsiye edilir. Meme estetiği emzirmenin bitiminden 6 ay sonrasına planlanmalı, memedeki değişikliklerin oturması beklenilmelidir.

Annelik estetiği; yani mommy makeover için en uygun zaman, annenin doğum sonrası durumuna göre değişir. Kısacası her anne için farklı bir süreyi içerebilir. Ancak genelde bu süre, en az 6 ay en fazla da 1 yıl olur. Annelik estetiği konusunda doktorunuz da sizi en uygun zaman açısından yönlendirecektir.

Annelik Estetiği\Mommy Makeover Sürecinde Hangi Cerrahi İşlemler Uygulanır?

Annelik estetiği sürecinde kişinin problemlerine yönelik olarak karın germe, liposuction ile yağ alma, meme estetiği, genital estetik gibi birkaç cerrahi işlem bir arada uygulanır. Öncelikle annelik estetiği için aday olan annenin vücut yapısı incelenir ve bu inceleme sonrası deforme yaşanan bölgeleri belirlenir. Bu deformasyon bölgelerine bağlı olarak ihtiyaç görülen karın germe, liposuction, meme dikleştirme, meme büyütme ya da meme küçültme, genital estetik işlemlerinden birkaçı ya da hepsi annelik estetiği sürecinde uygulanır.

Annelik estetiği konusunda bilgi almak ve ücretsiz randevu oluşturmak için formu doldurun.

Annelik Estetiği

Doğum Sonrası Liposuction İle Anne Estetiği

Doğum sonrası estetiği listesinin başında liposuction ile yağ alma gelmektedir. Doğum sonrası alınan kilolar karın, bel, bacak gibi bölgelere yerleşir ve kimi zaman inatçı bu yağlardan spor ya da diyet ile kurtulmak mümkün olmaz. Liposuction vücudun belirli alanlarında bölgesel incelme sağlamak amacıyla kullanılan bir yağ alma işlemidir. Doğum sonrası annenin fazla yağlanma yaşadığı bölgelere uygulanan liposuction ile bölgesel olarak şekillenme sağlanır.

Annelik estetiği sürecinde uygulanan liposuction genel anestezi ile gerçekleşen bir yağ alma işlemidir. Yağ alma, bölgesel yağlanma sorunu olan alana yapılan çok küçük kesilerle vücuda giren kanüller aracılığı ile gerçekleştirilir. Liposuction ile bölgesel yağ dokusuna yönelik bir eritme işlemi sağlanır. Daha sonra yağlar vakum sistemi ile alınır. Liposuction sürecinde yağ eritme işlemi farklı çeşitlerde yapılabilir. Kişinin durumuna göre annelik estetiği sürecinde klasik liposuction, lazer liposuction ya da vaser liposuction uygulanır. Liposuction ile anne estetiği; karın, bel, bacak, sırt, kollar gibi sorun yaşanan tüm alanlara yapılabilir.

Doğum Sonrası Karın Germe İle Anne Estetiği

Doğum sonrası karın germe ile annelik estetiğinin amacı hamilelik ile annenin gevşeyen karın kaslarını tekrar gergin hale getirmek ve deri sarkması problemini gidermektir. Karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki fazla yağ dokusu ve fazla deri alınır. Karın derisinde yukarıdan aşağıya doğru bir germe sağlanır ve daha sonra estetik dikişlerle ameliyat süreci tamamlanır. Gevşeyen karın kasları özel tekniklerle sıkılaştırılır.

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir. Karın germe ile anne estetiği sürecinde kesiler iç çamaşırı bölgesinde saklanacak şekilde ayarlanır. Genellikle göbek deliğinin 7-10 cm altından yapılan kesilerle gerçekleşir. Annenin karın sarkma problemi sadece alt karın ile sınırlı ise annelik estetiği sürecinde Mini Karın Germe ameliyatı da yapılabilir. Karın germe ameliyatı öncesi genellikle liposuction ile yağ alma işlemi de sağlanır.

Annelik Estetiği

Doğum Sonrası Meme Dikleştirme Ve Meme Büyütme İle Anne Estetiği

Doğum sonrası emzirme annelerin göğüslerinde değişim yaratan önemli bir etkendir. Emzirme sonrası genellikle meme boşalma denilen hacim kaybı yaşanır ve memeler sarkar. Bunun için anneler doğum sonrası sıklıkla meme dikleştirme ve meme büyütmenin bir arada yapıldığı annelik estetiğine başvurular. Kimi kadınlarda sadece dikleştirme yeterli olurken kimi kadınlarda süt bezlerinin küçülmesi, deride çatlak ve sarkmalar oluşması nedeniyle meme dikleştirme ve meme büyütmenin bir arada yapılması gerekir.

Annelik estetiği sürecinde meme dikleştirme aşaması ile annenin sarkık göğüsleri dikleştirilir.  Meme ucu, areolası yukarı taşınır. Memelere hacim kazandırmak için de silikon protezlerle meme büyütme sağlanır. Nadir olsa da kimi zaman annenin meme dokusunda fazlalık da olabilmektedir. Bu durum da anneye Meme Küçültme işlemi yapılır.

Doğum Sonrası Genital Estetik İle Annelik Estetiği

Doğum sonrası özellikle de normal doğum sonrası görülen sorunlardan biri de vajinal kasların sarkmasıdır. Doğum sonrası vajinal doku ve pelvik kaslar gevşer ve genişler. Özellikle normal doğum yapmış bireylerde epizyotomi denilen kesi, bu kasların bütünlüğünün bozulmasına, vajen girişinin genişlemesine ve gevşemesine yol açar. 

Vajina kaslarının gevşemesi yine cinsel hayatı için de problemler yaratabilir. Bu durumda vajinoplasti; yani vajina daraltma operasyonu ile annelik estetiği sağlanır. Vajinoplasti tekniği ile bu kasların onarılması, vajen girişinin ve iç kısımlarının daraltılması mümkün olur. Özellikle vajina sıkılaştırma ve yenileme ile annelik estetiği hem cinsel fonksiyon hem de estetik görünüm açısından memnuniyet vericidir. Operasyon genel anestezi altında gerçekleşir ve vajinanın arka duvarında yer alan kaslar gerginleştirilir. Vajinanın küçük ve büyük dudaklarına da ihtiyaç duyulan değişiklikler annelik estetiği sürecinde sağlanır. Örneğin; iç dudakların gevşemesi ile dış dudaklardan daha uzun bir görünüm alması annelik estetiği sürecinde uygulanan labioplasti cerrahisi ile düzeltilebilir. İç dudaklar küçültülür ve normal görüntüsüne gelmesi sağlanır.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Annelik Estetiği\Mommy Makeover Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Annelik estetiği öncesi annenin emzirme sürecini ve vücudunun operasyona hazır olması gereken süreyi tamamlamış olması gerekir.
 • Annelik estetiği doğumdan sonra annenin istediği ya da kendi ideal kilosuna geldiği zaman yapılmalıdır.
 • Annelik estetiği birkaç cerrahinin bir arada uygulandığı bir süreçtir. Bu ameliyat öncesi anne sigara içiyorsa en az 3 hafta önce bırakması tavsiye edilir. İyileşme sürecini olumsuz etkilediği için cerrahi sonrası da tavsiye edilmez.
 • Doğum sonrası estetiği yaptırmadan önce doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları belirtin. Kan sulandırıcı gibi bazı ilaçların annelik estetiği öncesi bırakılması gerekir.
 • Ameliyat öncesi yine kan sulandırıcı özellikte olan bitki çaylarını da tüketmeyin.
 • Annelik estetiği sürecinden beklediğiniz tüm değişimleri doktorunuzla konuşun.
 • Doğum sonrası estetik ameliyatlar için gerekli tüm tetkik ve testler ameliyat öncesi istenir.
 • Ameliyat sonrası yapılan işlemlere bağlı olarak hafif ağrılar olabilir. Bu ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınır.
 • Annelik estetiği sonrası cerrahi uygulanan alanların pansuman bakımlarına dikkat edilmelidir.
 • Annelik estetiği sonrası 2 gün duş almayın.
 • Karın germe, liposuction, meme dikleştirme ve büyütme, genital estetik gibi işlemlerin bir arada yapıldığı anne estetiği sonrası en az 1-2 ay bebeğiniz de dahil olmak üzere ağır bir şey kaldırmayın.
 • Anne eğer çalışıyorsa doğum sonrası estetik ameliyatlardan 7-10 gün sonra işine dönebilir. Anne estetiği için 7 günlük bir ev istirahati yeterli olur.
 • Annelik estetiği sonrası bölgelere özel olarak verilen korselerin aralıksız kullanılması gerekir. Doğum sonrası estetik sürecinde vücut şekillendirme açısından korse kullanımı önemlidir. Genel olarak 4-6 hafta korse kullanımı istenir
 • Anne estetiği sürecinde kendinden eriyen dikişler kullanılır. Bunun için dikişlerin alınması gerekmez.
 • Annelik estetiği sürecinde vajina daraltma gibi genital estetik uygulanmışsa en az 2-3 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir.
 • Annelik estetiği sonuçlarının uzun süre devam ettirebilmek için, estetik ameliyatlar sonrasında uygun bir beslenme planı ve egzersiz programı belirlenmesi gerekir.

Annelik Estetiği / Mommy Makeover Konusunda Sık Sorulan Sorular

Annelik estetiği sürecinde uygulanan işlemler kişinin daha iyi bir vücut görünümüne sahip olmasını sağlar. Bu süreçte uygulanan liposuction vücutta bölgesel bir incelme sağlar. Annelik estetiği bir zayıflama cerrahisi değildir. Annelik estetiği için annenin vücut kitle indeksi mutlaka 30 ve altında olmalıdır. Bunun için anne doğum sonrası estetik yaptırmayı, istediği kiloya ya da ideal kilosuna ulaştığında düşünmelidir. Aşırı kilolu anneler için zaten doğum sonrası birkaç ameliyatın bir arada olduğu kombine ameliyatın yapılması sağlıkları için tehlike yaratabilir.

Annelik estetiği süresi annenin vücuduna yapılacak cerrahi işlemlere göre değişir. Doğum sonrası yapılacak estetik ameliyatlar ve annenin vücut yapısı ameliyat süresini belirler. Ne kadar fazla işlem yapılırsa annelik estetiği cerrahisinin süresi de o çerçevede uzar. Karın germe, meme dikleştirme ve büyütme, liposuction ve genital estetik gibi işlemlerin bir arada yapıldığı kombine bir ameliyat genel olarak 5 saat aralığında devam eder.

Annelik estetiği annenin vücudunda rahatsız olduğu deformasyonlara göre belirlenen bir süreci içerir. Doğum sonrası anne adayı karın sarkması, göğüste hacim kaybı, göğüs sarkması, fazla yağlanma ya da genital bölgede estetik problemler yaşayabilir. Annelik estetiği, kişinin sorun yaşadığı alanları hedef alan ve bu çerçevede planlanan bir süreçtir. Özetle; her anneye özel olarak planlanan cerrahi bir süreç vardır. Annelik estetiği fiyatı da yapılacak bu operasyonlara göre belirlenir. Bunun için standart bir annelik estetiği fiyatı belirtmek doğru olmaz.

Annelik estetiği – mommy makeover fiyatı konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times