Search

Jinekomasti

İçerik Listesi

Jinekomasti diğer adıyla erkeklerde meme büyümesi, östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliği ile ortaya çıkan meme dokusu artışıdır. Her 3 erkekten birinde görünen jinekomasti sorunu kimi zaman tek, kimi zaman da iki memede olabilir. Kadınsı tipte büyük memeli olmak erkekler tarafından istenen bir vücut yapısı değildir. Jinekomasti ameliyatı ile erkekte meme formu daha sıkı ve erkeksi bir forma getirilebilir.

Jinekomasti Nedir?

Günümüzde estetik sorunlarının başında gelen erkekte jinekomasti, meme büyümesi problemidir. Erkek meme büyümesi probleminde kişinin vücudunda testosteron – östrojen oranı esterojen lehine değişir. Bu dengesizlik meme dokusunda büyümeye neden olur ve jinekomasti belirtileri ortaya çıkarır ve sonuçta erkekte meme büyümesi başlar. Meme büyümesi sadece yağ dokusundaki artış sonucunda gerçekleşiyorsa; bu jinekomasti türüne lipomatöz adı verilir. Bu tipe yalancı jinekomasti de denilir. 

Erkekte meme büyümesi sorunu herkeste farklı derecelerde olabilir. Bunun için jinekomasti derecelendirmesi de 3 evreye ayrılır. Birinci derece jinekomasti sorununda erkeklerde göğüs büyümesi azdır. Bu durumda deri fazlalığı ya da sarkma olmaz. Jinekomasti ikinci dereceye geldiğinde erkekte meme büyümesi kadınsı bir şekilde olur. Bu durumda göğüste deri fazlası vardır; ama sarkma olmaz. Jinekomasti sorunu üçüncü evreye geldiğinde ise; erkekte meme büyümesi ileri bir dereceye ulaşır. Deri fazlalığı ve yoğun sarkma görülebilir.

Jinekomasti Neden Oluşur?

Erkeğin memesinin büyümesi birçok nedenden kaynaklanabilir. Kısacası jinekomasti neden olur sorusunun birkaç cevabı vardır. Jinekomasti nedenleri listesinin başında hormonal sebepler yer alır. Östrojen hormonu erkeklerde de bulunan bir hormondur. Bu hormonun fazla salgılanması ve testosteron hormon salınımının azlığı erkekte meme büyümesi yaratabilir. Bu dengesizlik, erkek bebeklerde ve ergenlik döneminde görülür ve bu durum bu dönem için normaldir. Ancak yaş ilerledikçe bu sorunun devam etmesi jinekomasti ile kişiyi karşı karşıya bırakır.

Bu hormon dengesizliğine obezite, testis ya da hipofiz bezi tümörleri, böbrek ya da karaciğer yetmezlikleri, kötü beslenme neden olabilir. Jinekomasti sorununun görülme sıklığı yaşlanmayla birlikte artabilir. Çünkü yaşlanma da kişide hormon dengesizliği yaratabilir ve erkekte meme büyümesi sorununa yol açabilir.

Erkekte meme büyümesi sorununu yaratan bir diğer neden kullanılan ilaçlardır. Prostat, kanser ve AIDS tedavilerinde kullanılan bazı ilaçlar, bazı antidepresanlar ya da antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı erkek meme büyümesi sorununa yol açabilir.

Jinekomasti sorununun alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı maddeleri kullanan erkeklerde, kullanmayan erkeklere göre görülme sıklığı daha fazladır. Spor performansını yükseltme amacıyla kullanılan steroid türevi bazı maddeler de erkekte meme büyümesi açısından risk yaratabilir.

Son olarak olasılığı çok düşük olsa da bazı bitkisel cilt ve saç ürünlerinin içinde yer alan lavanta yağı ve çay ağacı özü gibi maddeler de, uzun süreli kullanıldığında içerdikleri fito-östrojen nedeniyle erkekte jinekomasti problemine neden olabilir.

Jinekomasti

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti belirtileri arasında ilk sırada, gözle net bir şekilde fark edilen meme büyümesi vardır. Bunun yanı sıra; göğüste ağrı ve acı, göğüste hassasiyet, meme dokusunda şişme, meme ucu altında kitle hissi, tek ya da çift memenin meme başında akıntı olması, memeden sıvı gelmesi, bir memenin diğerine göre daha büyük olması gibi jinekomasti belirtileri de görülebilir.

Jinekomasti hakkında bilgi almak için formu doldurun.

Jinekomasti Tedavisi

Erkekte meme büyümesi sorunun türüne, kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre jinekomasti tedavisi değişmektedir. Jinekomasti ciddi bir sağlık sorunu değildir; ancak yarattığı meme büyümesi ile fiziksel görünümü etkileyen ve erkekleri oldukça mutsuz eden bir problemdir. Jinekomasti hastalığı fiziksel muayene ve USG ile tanısı konulduktan sonra tanılanır.

Erkekte meme büyümesi kimi zaman kendiliğinden geçer; ancak geçmeyen bir durum varsa öncelikle erkeklerde göğüs büyümesi probleminin sebepleri araştırılmalı ve buna bağlı olarak jinekomasti tedavisi sağlanmalıdır.

Erkeklerde meme büyümesi nedeniyle oluşan jinekomasti hastalığı için kalıcı tedavi jinekomasti ameliyatı ile sağlanabilir. Kişinin durumuna göre yağ dokusu artışı ile gerçekleşen erkek meme büyümesi, Lazer liposuction ile de tedavi edilebilir. 

Jinekomasti

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Jinekomasti ameliyatı uygulanan tekniğe bağlı olarak genel anestezi ya da sedasyon altında gerçekleşir. Jinekomasti operasyonu, erkeğin meme büyümesi problemine göre 1-2 saat aralığında sürer. Kişinin sadece yağ dokusunun artmasından dolayı bir jinekomasti sorunu varsa sadece lazer liposuction; yani yağ alma yöntemi ile tedavi sağlanabilir. Lazer fazla olan derinin sıkılaşmasını ve yerine oturmasını sağlar. Bu sayede cerrahi bir kesiye ve ize gerek kalmaz. Jinekomasti sert meme dokusu da içeriyorsa bu dokular liposuction yapılan delikten özel bir aletle çıkarılır. Eğer sert meme dokusu çok fazla ise meme başına yapılan küçük bir kesi ile bu doku çıkarılır.

Erkek meme büyümesi sorununda açık ameliyat genellikle üçüncü derece jinekomasti türünde tercih edilir. Jinekomasti ameliyatında fazla yağ ve meme dokusu ile fazla deri de alınır. Daha sonra bu kesiler dikişler ile kapatılır. Böylelikle erkekte göğüs büyümesi engellenir ve sarkmış meme görünümü giderilir.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi

 • Jinekomasti ameliyatı öncesi doktorunuz operasyon için gerekli test ve tetkikleri yapacaktır.
 • Jinekomasti operasyonundan en az 10 gün önce kan sulandırıcı niteliğinde ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Bunun için ameliyat öncesinde kullandığınız tüm ilaçları doktorunuzla paylaşın.
 • Bu süre zarfında soğuk algınlığı gibi bir durum yaşarsanız doktorunuzu bilgilendirin.
 • Jinekomasti ameliyatı öncesi sigara ve alkol kullanımı istenmez. Bunun için operasyondan en az 3 hafta önce sigara, 1 hafta önce alkol kullanımı bırakılmalıdır.
 • Jinekomasti ameliyatından en az 8 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. 

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

 • Jinekomasti ameliyatı sonrası 3-5 gün ev istirahati önerilir. Ameliyattan 1 hafta sonra sosyal ve iş hayatınıza dönebilirsiniz.
 • Göğsünüzü özellikle ameliyat bölgesini cerrahi sonrası darbelere karşı koruyun.
 • Jinekomasti ameliyatı sonrası hafif ağrılar olabilir. Bunlar ağrı kesici ilaçlarla giderilebilir.
 • Meme büyümesi sorununu engellemek için yapılan bu ameliyattan sonra 3 hafta kadar ağır yük kaldırmayın.
 • Jinekomasti ameliyatı sonrası spor yapmak sıkıntı yaratabilir. Bunun için 3 hafta kadar spor yapmayın. 3 günlük istirahatin ardından hafif tempo yürüyüşler yapılabilir.
 • Ameliyatın ardından yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. 7 gün sırt üstü yatılmalıdır. Bu süre boyunca asla yüzüstü yatmayın.
 • Jinekomasti operasyonu sonrası 3 gün duş alınmamalıdır. Duş almaya başladığınızda aşırı sıcak su kullanmayın.
 • Ameliyattan sonra 4-6 hafta jinekomasti korsesi ya da diğer kullanılan adıyla jinekomasti atleti giyilmelidir. Jinekomasti korsesi ödem ve şişliğin azalması açısından önemlidir.
 • Jinekomasti ameliyatından sonra yaklaşık olarak 2 ay hamam, sauna, solaryum gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Jinekomasti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Jinekomasti ameliyatı kişinin durumuna bağlı olarak 17-18 yaşından itibaren yapılabilir. Çünkü ergenlik döneminde oluşan jinekomasti sorunlarının yüzde 70’i bu dönemde geçmiş olur. Ancak cerrahiye karar verirken öncelikle kişinin durumu takip edilmeli, meme büyümesi probleminin nedeni belirlenmeli ve jinekomasti cerrahisi için doğru bir aday olup olmadığı araştırılmalıdır.

Jinekomasti ameliyatında kullanılan tekniğe göre iz miktarı değişir. Jinekomasti sorunu için lazer liposuction yapılıyorsa, meme altında ya da koltuk altında kanülün girdiği 5 mm’lik izden başka hiçbir iz kalmaz. Eğer jinekomasti tedavisi için fazla derinin de alınması gerekiyorsa meme ucunun çevresinde çember şeklinde bir iz kalabilir. 

Jinekomasti sorunu ameliyat ile tedavi edildiğinde erkekte meme büyümesi ortadan kalkar ve tekrarlama olasılığı çok düşük olur. Ancak bu durum kişiden kişiye değişebilir. Kişinin çok fazla kilo alması, genetiği, kullandığı bazı ilaçlar gibi sebepler jinekomasti sorununun tekrarlama olasılığını artırabilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası cerrahi uygulanan bölgede morluk ve şişlik gibi etkiler görülebilir. Bunun nedeni lazer liposuction’dır. Görülen bu etkiler 2-3 hafta içinde azalır ve iyileşme sağlanır. Cerrahi sonrası meme yapısı yaklaşık olarak 3 ay sonra tam şeklini alır. 

Jinekomasti ameliyatından hemen sonra jinekomasti korsesi ya da diğer adıyla jinekomasti atleti giyilmelidir. Giyilmesi oldukça kolay olan jinekomasti korsesi düzenli kullanılmalıdır. Kişinin durumuna göre değişse de jinekomasti korsesi\ jinekomasti atleti en az 4 hafta boyunca düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Doktorunuz ameliyattan bir süre sonra durumunuza göre, sadece gündüz ya da daha ağır aktiviteler yaparken kullanmanız konusunda size yönlendirmede bulunacaktır.

Jinekomasti ameliyatsız geçer mi oldukça sık sorulan bir sorudur. Burada önemli olan jinekomasti problemine neyin sebep olduğudur. Ergenlikte oluşan meme büyümesi için beklemek önerilebilir; çünkü çoğu ergenliğin bitmesi ile sona erer. İlaç kullanımı, kanserler ve jinekomasti sorununa neden olan diğer ciddi sağlık sorunlarında ilk önce bu etkenlere konsantre olmak ve mümkünse ortadan kaldırmak ilk seçenektir. Vücudun iç işleyişinden kaynaklanan hormon oranlarındaki dengesizlik sonucunda oluşan jinekomasti en sık görülen türdür ve cerrahi girişim gerektirir.

Erkekte meme büyüme problemi için uygulanan jinekomasti ameliyatının farklı türleri bulunmaktadır.  Ameliyat tekniğine, liposuction uygulanmasına bağlı olarak jinekomasti ameliyatı kişiye özel olarak planlanan bir süreci içerir. Bunun için jinekomasti ameliyat fiyatları değişiklik gösterir ve standart bir fiyat belirtilmesi doğru olmaz.

Jinekomasti ameliyat fiyatları konusunda bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times