Search

Meme Ucu Pigmentasyonu

İçerik Listesi

Meme ucu pigmentasyonu, meme operasyonları sonrası areola bölgesinde oluşan düzensizlikleri doğal renklendirme ile kapatan ve gerçekçi bir meme ucu görünümü sağlayan tıbbi bir dövme yöntemidir. Meme ucu pigmentasyonu; yani meme ucu renklendirme işlemi özellikle kanser tedavisi sonrası meme ucunun yeniden şekillendirilmesi ve eskisi görünmesi için son tedavi adımıdır. Meme ucu pigmentasyonu yarattığı doğal meme ucu görünümü ile bu konuda estetik kaygı yaşayan birçok kişiye yeniden özgüven kazandıran bir işlemdir. 

Neden Meme Ucu Pigmentasyonu?

Kadınların meme ucunda bulunan renkli halkaya areola denilir. Genellikle çapı 4-5 cm arasında  değişen areola her kadında farklı renkte ve boyutta olabilir. Areola bölgesinde maalesef bazı meme operasyonları sonrasında deformasyonlar görülebilir. Özellikle meme kanseri nedeni ile mastektomi operasyonu geçiren kişilerin tüm tedavi basamakları ile meme yapılandırılması sağlandığında memenin tekrar eskisi gibi görünmesi için son adım olarak meme ucu renklendirme işlemine ihtiyaç duyulur.

Meme rekonstrüksiyon sebebi ile zaten zor bir dönemden geçen kişilerin meme ucu renklendirme ile yeniden doğal bir meme görünümüne sahip olması onları psikolojik açıdan olumlu etkiler. Kimi zaman estetik meme operasyonları sonrasında da meme başı bölgesinde; yani areolada asimetri problemleri görülebilir. Bu durumda da meme ucu pigmentasyonu doğal bir kamuflaj yaratır. Meme ucu pigmentasyonu, bu alandaki yara izlerini maksimum oranda gizleyebilir.

Meme Ucu Pigmentasyonu

Meme Ucu Pigmentasyonu Nedir?

Meme ucu; yani areola estetik meme görünümü için önemli bir role sahiptir. Meme ucu pigmentasyonu, herhangi bir neden ile geçirilen meme ameliyatları sonrası kaybolan meme ucu pigmentlerinin yerini doldurmak için uygulanır. Bu işlemle kişinin durumuna göre meme başı ve koyu renkli çevresi olan areolanın çizimi sağlanır. Meme ucu pigmentasyonu; yani meme ucu renklendirme bir mikropigmentasyon işlemidir. Diğer bir deyimle meme ucu renklendirme, dövme yöntemi ile yapılır. Ancak bu işlemde klasik bir dövme malzemesi kullanılmaz. Bu tıbbi dövme yönteminde meme ucu ve halka çizimi sağlanır daha sonra tene uygun renklendirme ile doğal bir meme ucu görüntüsü yaratılır. Meme ucu pigmentasyonu, bu konuda özel eğitim almış kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Meme Ucu Pigmentasyonu hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Meme Ucu Pigmentasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde meme ucu ve areolanın oluşturulacağı yer ve ideal boyut için hesaplamalar yapılır. Meme üzerine işaretlemeler gerçekleşir. Daha sonra kişinin teni için en uygun pigment renk seçimi sağlanır. Mikro pigmentasyon işlemi için yine kişinin cilt yapısına uygun olan iğne boyutu belirlenir. Meme ucu pigmentasyonu işleminde kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlıktır. Meme ucu pigmentasyonu, lokal anestezi altında gerçekleşen bir işlemdir.  İşlem sırasında kişi bir ağrı ya da acı hissetmez. Lokal anestezi uygulandıktan sonra meme ucu renklendirme aşamasına geçilir. İğne enjeksiyonları ile belirlenen bölgelere pigmentler uygulanır. Meme büyüklüğüne göre değişse de her bir meme ucunun şekillendirilmesi 30 dakika kadar sürer. Meme ucu renklendirme işlemi genellikle 60 dakika içinde tamamlanır. Meme ucu pigmentasyon işlemi tek seanslık bir işlemdir. Tek seans işlemle meme ucu şekillendirilir. Meme ucu pigmentasyonu yatış gerektirmez. İşlem sonrası kişi birkaç saat içinde normal yaşamına geri dönebilir.

Meme Ucu Pigmentasyon İşlemi Kimler İçin Uygundur?

Meme ucu pigmentasyonu, meme kanseri sonrası yeniden meme oluşumu için operasyon geçiren ve doğal bir meme görünümü kazanmak isteyen kadınlar için ideal bir işlemdir. Ancak meme ucu pigmentasyonunun uygulama alanı sadece meme rekonstrüktif cerrahisi ile sınırlı değildir. Memede kesi izine neden olan ameliyatlardan sonra yara izlerini kamufle etmek amacıyla da uygulanabilir. Meme ucu renklendirme işlemi, meme büyütme ve meme küçültme ameliyatları sonrasında cerrahi kesi izlerini ve skar dokuları pigmentler ile başarılı bir şekilde gizleyen medikal bir tedavi yöntemidir.

Meme ucu pigmentasyonu daha çok kadınlar tarafından tercih edilse de sadece kadınlara uygulanabilen özel bir teknik değildir. Erkeklerde de jinekomasti cerrahisi ya da nadir görülse de meme kanseri tedavisi sonrası meme ucu renklendirme uygulanabilir. Meme ucu pigmentasyonu için kişinin kullanılan malzemeye herhangi bir alerjik durumunun olmaması gerekir. Lokal anestezi altında gerçekleşen meme ucu pigmentasyon işlemi için kişinin sağlık durumu iyi olmalıdır. Diyabet, aktif enfeksiyon, kan hastalıkları gibi durumlarda meme ucu pigmentasyonu uygulanamaz. Hamilelik ya da emzirme dönemlerinde de işlem yapılamaz.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Meme Ucu Pigmentasyonu Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Meme ucu pigmentasyon işlemi öncesinde, geçirdiğiniz meme operasyonları ile ilgili doktorunuzu ayrıntılı bir şekilde bilgilendirin.
 • Hastalıklarınız ve kullandığınız kan sulandırıcı gibi tüm ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin.
 • Meme ucu pigmentasyon öncesi alerjik bir reaksiyonunuz olup olmadığını belirlemek için deri testi yapılır.
 • İşlem, lokal anestezi altında uygulandığı için işlem sırasında bir acı hissedilmez.
 • Meme ucu pigmentasyonu uygulandıktan sonra meme başı ve çevresi bir bant ile kapatılır. 
 • Meme ucu renklendirme sonrası ince bir kabuklanma oluşabilir. Bu doğal bir süreçtir. Kabuklanma 2 hafta içinde geçer.
 • Meme ucu renklendirme sonrası işlem yapılan bölgeye 3 gün boyunca su değdirilmemelidir.
 • Uygulama sonrası hekiminizin belirteceği kremleri düzenli olarak uygulayın.
 • Meme ucu pigmentasyon sonrası 2 hafta kadar hamam, havuz, sauna, solaryum gibi aktivitelerden uzak durun.
 • Areola pigmentasyonu sonrası birkaç gün yoğun terlemeye neden olacak spor aktiviteleri yapmayın.
 • Meme ucu pigmentasyonu sonrası meme ucu daha koyu renkte olur. Meme ucunda zamanla bir açılma gerçekleşir. En doğal görünüm 1 ay sonunda olur.

Meme Ucu Pigmentasyonu Konusunda Sık Sorulan Sorular

Meme ucu pigmentasyonu ya da diğer adıyla areola pigmentasyonu bu konuda profesyonel eğitim ve uzmanlık gerektiren özel bir tıbbi dövme işlemidir. Meme ucu pigmentasyon işlemi deneyimli kişiler tarafından hijyenik koşullarda uygulandığı takdirde oldukça güvenli bir yöntemdir. Meme ucu renklendirme için kullanılan pigmentler alerjik reaksiyona neden olmayacak özelliktedir. Ancak uygulamanın yapıldığı alanda hijyenik koşulların sağlanması herhangi bir sorun yaşanmaması için oldukça önemlidir.

Meme ucu pigmentasyonu için zamanlama kişinin durumuna göre belirlenir. Eğer yakın bir zamanda meme operasyonu geçirilmişse bir süre beklenmelidir. Genellikle bu süre tüm cerrahi operasyonların tamamlanmasının ardından 4-6 ay kadardır. Son operasyondan 4-6 ay sonra meme ucu pigmentasyonu yapılabilir.

Meme ucu renklendirme kalıcılığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kullanılan pigmentlerin kalitesi, işlem tekniği, kişinin cilt yapısı gibi birçok faktör buna etki eder. Ancak meme ucu pigmentasyonunda doğal pigmentler kullanıldığı için genellikle kalıcılık etkisi 1-2 yıldır. Bu kalıcılık bazı kişilerde daha uzun süreli olabilir. Kişinin cilt yapısına bağlı olarak bazı kişilerde de daha az kalıcı olabilir. Bu tarz bir durumda işlem belirli bir süre sonra tekrarlanabilir. Yapılan pigmentasyon yenileme işlemleri kalıcılık süresini uzatır. İşlem uygulandıktan sonra meme ucu görünümü daha koyu olur. Yaklaşık olarak bir ay sonra pigmentlerde yarı yarıya bir açılma gözlemlenir. Zamanla renginde bir açılma olsa da pigmentasyonun etkisi tamamen kaybolmaz ve doğal görünümünü korur.

Meme ucu pigmentasyon fiyatı kişiye özel olarak belirlenir. Çünkü herkesin meme ucu boyutu, meme ucu şekli ve rengi farklıdır. Başarılı bir sonuç için en uygun renkte pigment maddesi, kişinin vücuduyla orantılı bir model verilecek şekilde kullanılmalıdır. Bunun için kullanılacak pigment maddesinin oranı her kişi için farklı olur. İşlem öncesi kişiye özel olarak belirlenen planlama çerçevesinde meme ucu renklendirme için fiyat belirtilebilir.

Meme ucu pigmentasyonu hakkında bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times