Search

Liposhaping (Yağ Alma ve Verme)

İçerik Listesi

Liposhaping, yağ alma ve yağ verme teknikleri ile vücut hatlarının şekillenmesini sağlayan bir cerrahidir. Liposhaping, liposuction (liposakşın) gibi sadece vücuttan yağ alma sağlayan bir cerrahi değildir. Liposhaping yönteminde bölgesel yağ alma ve yine ihtiyaç görülen alanlara bölgesel yağ verme teknikleri ile vücut hatlarının belirlenmesi sağlanır.

Liposhaping Nedir?

Vücudu bir tablo gibi düşünürsek vücut hatları bu tablonun çerçevesidir. İdeal bir kadın vücudu profilinde bu hatlar, kıvrımlarla süreklilik gösteren bir şekildedir. Vücudun belirli bölgelerinde kilo artışı olması sonucu dışarıdan bakıldığında vücut silüetinin estetik görünümü bozulur. Vücut hatlarının görünümünün bozulması silüet cerrahisi diyebileceğimiz liposhaping ameliyatı ihtiyacını doğurur. Liposhaping, bu tarz durumlarda vücudun bölgesel olarak şekillenmesini sağlayan bir cerrahidir. Liposhaping işleminde yağ alma ve yağ verme ile bir şekillenme söz konusudur. Liposhaping ameliyatına yağ şekillendirme ya da vücut şekillendirme cerrahisi de denilmektedir.

Liposhaping Vücut Şekillendirmenin Liposuction Yönteminden Farkı Nedir?

Liposuction genelde vücudun çeşitli bölgelerinde biriken yağların alınma işlemidir. Bu işlem için en uygun adaylar bölgesel yağlanma haricinde bir şikayetleri olmayan kişilerdir. Oysa bazı vücut yapıları, negatif alanlar denilen yeterli yağ dokusunun olmadığı bölgelere sahiptir. Diğer bir deyişle, bu kişilerde sorun yaratan şey; bazı bölgelerinde yağ fazlalığı, bazı bölgelerinde ise yağ eksikliği olmasıdır. Bu iki sorunun bir arada olması durumunda devreye liposhaping yöntemi girer. Liposhaping yöntemi, yağ alma ve yağ verme teknikleri ile vücut kıvrımların harmonisini estetik biçimde yeniden kurar.

Liposhaping Kimler İçin Uygundur?

Liposhaping hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Liposhaping, vücudunun belirli bölgelerinde yağ fazlalıkları olan ve deri elastikiyetinin normal olduğu kişiler için ideal bir yağ şekillendirme cerrahisidir. Yağ dokusunun şekillendirildiği liposhaping işlemi için en uygun diyebileceğimiz hasta profili, diyet ve spora rağmen kalıcı yağlarından kurtulamayan kişilerdir. Bu kişiler, çoğunlukla genç ya da orta yaş grubundaki kadın ve erkeklerdir. Liposhaping için kişinin deri elastikiyetinin iyi durumda olması ve aşırı kilosunun olmaması gerekir. Bu işlemde amaç kişiyi zayıflatmak değil, kilosu değişmeden daha biçimli vücut hatlarına sahip olmasını sağlamaktır. Aşırı kilo veren bir kişiye liposhaping işlemi uygulansa da sarkmış deri olacağı için derinin kendini toparlaması zor olur.

Liposhaping yönteminin uygulanması için bir üst yaş sınırı yoktur. Önemli olan kişinin deri elastikiyeti ve kilo durumudur. Örneğin; kişi orta yaş üzerinde olabilir; ancak vücut tipi formda diyebileceğimiz bir yapıdaysa ve deri elastikiyeti iyi durumda ise bu kişilere de liposhaping yapılabilir. Liposhaping cerrahisinin yapılması için kişinin sağlık durumunun ameliyat şartlarına da uygun olması gerekir.

Liposhaping

Liposhaping Hangi Alanlara Uygulanabilir?

Liposhaping, vücudun her bölgesine uygulanabilen bir vücut şekillendirme işlemidir. Kadınlar genellikle karın, kalça, bacak ve basen bölgelerinden kilo alırlar. Erkekler ise bel ve göbek bölgelerinden kilo alırlar. Bu bölgelerdeki inatçı yağlara liposhaping yöntemi çözüm sağlayabilir. Liposhaping yağ alma ve yağ verme cerrahisi ile kol, bacak, karın, kalça, gıdı, bel, diz arkası gibi alanlara estetik biçim verilebilir.

Liposhaping Nasıl Yapılır?

Liposhaping işleminde yağ alma ve yağ verme kombinasyonu ile vücut hatları ideal kıvrımlı hale getirilir. İşlem yapılacak alanın genişliğine göre genel ya da lokal anestezi kullanılır. Silüet cerrahisi için yapılan liposhaping sürecinde karın yağ aldırma işlemi ile bu bölgede biriken yağlar alınır. Bel inceltilir. Basenlerden bacaklara zarif bir kıvrımla inen bacak hatları oluşturulur. Bacak içi, kasıklardan dizlere uzanan düz bir hata dönüştürülür. Bu bölgelere lazer işlemi yapılarak derinin yerine oturması sağlanır.

Popo liposhaping işleminde vücuttan yağ aldırma işlemi ile alınan bu yağlar aynı seansta poponun üst ve yan kısımlarına verilir. Liposhaping ile bel bölgesi inceltilirken, kalça kıvrımları daha çekici ve belirgin hale getirilir. Kişinin durumuna bağlı olarak gerekli görülürse liposhaping sürecinde, dizin hemen altında bacağı eğri gösteren boş alanlara da yağ enjeksiyonu ile bacak estetiği sağlanabilir. Liposhaping işlemi yağ alma ve yağ verme işleminin uygulandığı bölgenin büyüklüğüne göre 1-3 saat aralığında sürebilir.

Liposhaping

Liposhaping İle Vücut Şekillendirme Öncesi

 • Liposhaping cerrahisi öncesinde muayeneniz gerçekleşir ve bu muayenede yağ alma ve yağ verme işleminin gerçekleşeceği uygun bölgeler belirlenir.
 • Vücut şekillendirme cerrahisi olan liposhaping öncesi bazı kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekir. Bunun için liposhaping öncesi kullandığınız tüm ilaçları hekiminize belirtin. 
 • Liposhaping öncesi sigara ve alkol kullanımının en az 3 hafta önce bırakılması önemlidir.
 • Liposhaping ameliyatından en az 6-8 saat önce bir şey yenmemelidir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Liposhaping İle Vücut Şekillendirme Sonrası

 • Liposhaping işlemi sonrası 1 gün hastanede yatış gerekir.
 • Yağ alma ve yağ verme işlemlerinin yapıldığı bölgelerdeki küçük deliklerde pansuman bantları olur.
 • Bu cerrahi sonrası iyileşme dönemi, liposuction ile yağ alma işleminden farklı değildir. Liposhaping sonrası 3-4 gün ev istirahati önerilir.
 • Ev istirahatinin ardından kişi kendini iyi hissediyorsa ağır olmayan iş yaşamına dönebilir.
 • Liposhaping sonrası vücudu şekillendirme ve işlem bölgelerini koruma amaçlı olarak 4 hafta kadar özel korse giyilmesi gerekir.
 • Liposhaping işlemi sonrası hafif ağrılar olması normaldir. Basit ağrı kesicilerle bu ağrılar kontrol altına alınır.
 • Liposhaping sürecinde yağ alma işlemi uygulandığı için bu alanlarda ödem ve morluklar görülebilir. Ödem ve morluklar liposhaping işleminden 1-2 hafta kadar bir süre sonra geçer.
 • Liposhaping sonrası 2 gün banyo yapılmamalıdır.
 • Liposhaping sonrası 1 aylık bir süre içinde yoğun spor aktivitelerinizi erteleyin.
 • Yağ şekillendirme cerrahisi olan liposhaping sonrası iyileşme sürecinin olumsuz etkilenmemesi için sigaradan uzak durulması gerekir. 
 • Liposhaping ile sağlanan vücut hatlarını korumak için cerrahi sonrası beslenmenize dikkat edin. Aşırı şekerli, yağlı ve unlu gıdalar tüketmeyin.
 • Vücut şekillendirme sonrası vücut hatlarınız; yani kıvrımlarınız 2-3 ay içinde son halini alır ve belirginleşir.

Liposhaping Hakkında Sık Sorulan Sorular

Liposhaping işleminde verilen yağ hücreleri kişinin kendi öz dokusudur. Yağ hücreleri, enjekte edildiği bölgeye yerleşir ve orada canlılıklarını sürdürürler. Ancak bu işlem sırasında yağ hücrelerin hepsi bunu başaramaz. Neredeyse yüzde 30-40 oranında yağ hücrelerinde bir kayıp oluşur. Liposhaping, bu kaybı dengeleyecek miktarlarda yağ enjeksiyonu planlanarak yapılır. 

Liposhaping işleminde mikro kanüller kullanılır. Bu mikro kanüller, milimetrelik kesilerden vücut içine gönderilir. Çok ince kanüller kullanıldığı için dikiş gerektirmez. Dikiş gerektiğinde de estetik dikiş kullanılır. Bunun için liposhaping işlemi sonrası iz kalma olasılığı oldukça azdır.

Liposhaping işlemi öncesi muayene de kişinin fiziksel ve genel sağlık durumu incelenir. Bu çerçevede bir oran belirlenir. Liposhaping işleminde amaç, kişinin zayıflaması değil vücut hatlarının şekillenmesidir. Bu şekillenme için alınacak ve enjekte edilecek yağ oranı her kişide farklı olur. Liposhaping işleminde herkes için geçerli olan standart bir yağ alma ve yağ verme oranı yoktur. 

Liposhaping işlemi, uygulanacak bölge sayısı ve bölgenin büyüklüğüne göre şekillenen bir cerrahidir. Uygulama yapılacak bölge sayısı ve büyüklüğü her kişide de ayrı olur. Bunun için standart bir liposhaping fiyatı belirtmek doğru olmaz.

Liposhaping fiyatları konusunda bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times