Search

PRP Tedavisi

İçerik Listesi

PRP(Platelet Rich Plasma) kişinin kendisinden alınan kanın ayrıştırma işleminden geçirilerek onarımı, yenilenmesi planlanan dokulara enjeksiyonu şeklinde uygulanan tedavi yöntemidir. Kişinin kanında mevcut olan trombosit (kan pulcukları)  hücreleri vücutta önemli işlevlere sahiptir. Bu hücreler pıhtılaşma özellikleri sayesinde yara onarıcı, iyileştirici, yenileyici etkiye sahiptir. Estetik sorunlardan, kasların eklemlerin, yaralı tendonların iyileşmesine kadar çok geniş bir alanda uygulanan PRP yönteminde trombositlerden faydalanılır. Doğal ve etkili  bir tedavi yöntemi olan PRP bir diğer adıyla trombosit bakımından zengin plazma tedavisi, özellikle cilt gençleştirme, saç büyümesini teşvik etme gibi işlemlerde sıkça tercih edilmektedir.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP bir diğer adıyla trombosit açısından zengin plazma, kişinin kendisinden alınan kanından yapılan bir rejeneratif ürün türüdür. PRP tedavisi uygulanacak olan kişilerden önce bir kan örneği alınır. Daha sonra, kan tüpü özel bir santrifüj cihazına yerleştirilerek,  trombositler diğer kan bileşenlerden ayrılır. Böylece tedavisi planlanan dokulara enjeksiyonu şeklinde uygulanacak olan PRP serumu oluşmuş olur. Plazma ayrıca hücre büyümesini destekleyen çeşitli proteinler de içerir. PRP serumu; yüz gençleştirme, saç dökülmesini engellemek ve göz çevresi, boyun ve el gençleştirme  gibi birçok alanda uygulanabilir. 

Tedavi süreci her ihtiyaç  için farklıdır. PRP tedavisinin, etkinliğini arttırmak için, ciltaltı enjeksiyonların yanı sıra  mikro iğneleme – dermapen –  ile de uygulanabilir. Ayrıca CO2 lazer ile cilt yenileme, altın iğneli radyofrekans seansları  gibi prosedürlerle birlikte iyileşme süresini hızlandırmak, sonuçları iyileştirmek için de PRP uygulanabilir. PRP saç dökülmesi sorunu için uygulandığında da plazma doğrudan saç derisine enjekte edilir. Plasmaya eklenen vitamin, mineral ve aminoasit kombinasyonları ile zenginleştirilmiş bir kokteyl elde edilerek, PRP tedavisinin etkinlikleri arttırılır.

Prp Tedavisi

PRP Nasıl Uygulanır?

Kişideki kan plazması, “büyüme faktörleri” olarak bilinen birçok güçlü protein ve enzimi taşıyan “trombositler” içerir. Bu mucizevi doğal unsurlar, doğal yaşlanma sürecinden dolayı gevşemiş veya hacim kaybetmiş cilt de dahil olmak üzere hasarlı cildin iyileşmesini sağlar.

PRP tedavisi sırasında doktorunuz az miktarda kanınızı alır. Bu kan örneği daha sonra işlenir ve trombositleri içeren plazmayı izole etmek için filtrelenir. Böylece bileşenlerine ayrılmış plazma etkilenen bölgeye enjeksiyon için hazır hale gelmiş olur. Doktor, trombosit açısından zengin plazmayı kişinin tedavi edilebilir alanlarına enjekte ederek sıvının proteinlerini serbest bırakmasına ve ciltteki doğal büyüsünü gerçekleştirmesini sağlar. Uygulama sonrası hücreler çoğalmaya ve hasarı onarmaya başlar. Kolajen üretimi artar ve cildiniz hacim olarak artış gösterir, gençleşir. Öte yandan tendon gibi enjeksiyon yapılması planlanan alanları belirlemek için ultrason gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılır.

PRP Tedavisi hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

PRP Tedavisinin Fayda Sağlayacağı Durumlar Nelerdir?

PRP (Platelet-Rich-Plasma) terapisi, cilt gençleştirme ve onarımı için tamamen doğal bir yöntemdir. PRP ile kişinin kendi kanının doğal iyileştirici gücü kullanılarak, yüz, boyun, dekolte ve ellerdeki cildin yenilenmesini, onarılıp güçlü ve sağlam bir yapıya kavuşmasını sağlar. PRP terapisi ayrıca sivilce izleri, cerrahi izler ve çatlaklar gibi yara izlerinin tedavisinde de etkili olabilir. PRP işlemi özellikle diğer saç dökülmesi tedavileri ile birleştirildiğinde hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesine karşı savaşmaya yardımcı olabilir. PRP tedavisi; şeker hastalığı ve varise bağlı olarak iyileşmeyen bacak yaralarında, tenisçi dirseği vb. tendinitlerde, diş implantlarından ve saç ekiminden sonra da iyileşmeyi hızlandırmak gibi amaçlar için tıbbın birçok alanında kullanılmaktadır.

PRP’nin en çok tercih edildiği kullanım alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Cilt kırışıklıklarında azaltma
 • Ciltteki yara izlerini iyileştirme 
 • Cilt elastikiyetinde artış için
 • Nazolabial Kıvrımlar (Gülümseme Çizgileri) 
 • Sivilce (Akne) izlerinin silinmesi 
 • Göz kenarındaki kırışıklıklar
 • Alındaki çizgiler
 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar
 • Deri Çatlağı – strialar
 • Çenedeki veya çene hattının altındaki sarkmalar 
 • Boyun ve dekolte gençleştirme 
 • El gençleştirme 
 • Saç dökülmesi sorunu, saçları güçlendirme

Saç Dökülmesi İçin PRP

PRP uygulaması saç tedavisinde de oldukça başarılı sonuçlar elde eder. Saç dökülmesi için uygulanacak PRP işleminde hastaların kanı alınıp, plasma ayrışana kadar saflaştırma işlemine tabii tutulur. . Burada growth factor- büyüme faktörleri-  adı verilen kökleri besleyecek, gelişmesini sağlayacak olan maddeler açığa çıkar. . Saç dökülmesi olan bölgeye mikroiğneler ile enjekte edilir. 

Saç dökülmesi tedavisinde Platelet-Rich-Plasma örneğine, saçları besleyen diğer vitaminlerinde eklenerek enjekte edilmesi hedeflenen saç köklerinizin etrafındaki kök hücrelerinin harekete geçmesini sağlar. Sonuç olarak daha önce aktif olmayan foliküllerle bile saçların güçlenmesi desteklenebilir.

PRP tedavisi, aynı zamanda minoksidil ve finasterid gibi DHT blokerleri gibi tüm saç dökülmesi ilaçları ile birlikte kullanılabilir. Saç ekiminden sonra  yeni ekilen kökleri  uyarmak için çalışan plasma enjeksiyonları, saç ekimi prosedürlerini tamamlamak için uygulanabilir.

Prp Tedavisi

Cilt Yenilenmesi İçin PRP

Yaşlanma ile birlikte deride çeşitli fiziksel değişiklikler olur. Bunlar cilt hasarı yaratarak kırışıklık, sarkma ve lekelenme gibi problemlere yol açarlar.  Derideki bir hasarı etkili, hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır, bu nedenle plazma uygulaması damarlarda dolaşan bu gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

PRP tedavisi, 3 hafta aralıklar ile kişinin ihtiyacına yönelik olarak 2-4 seans olarak planlanır. yılda 1 kür olarak tekrarlanması, cilt onarımı, yenilenmesi ve elastikiyet artışı gibi etkilerinin uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır. Kişi tercih ettiği müddetçe PRP uygulamaları her zaman tekrarlanabilir. Nitekim işlem tekrarlandıkça PRP’nin etkilerinin kalıcılığı da artacaktır.

Randevu Talep Edin

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

PRP'nin Dermatolojik Olmayan Uygulamaları Nelerdir?

PRP cilt yenilenmesinin yanında; kronik tendinopatiler, kas yaralanmaları, diz bağ yaralanmaları, kıkırdak onarımına destek olarak, kireçlenme ve cerrahi sırasında yardımcı olarak da uygulanabilir.

Literatürdeki birçok çalışma, ortopedik ve spor hekimliği uygulamalarında kullanıldığında PRP’nin faydalı etkilerini göstermektedir. Nitekim PRP, yaralanma bölgesine enjeksiyon yoluyla uygulanır. Ayrıca diz ve kalça osteoartritine için PRP’nin ağrıyı geçici olarak hafiflettiği ve ilgili eklemin işlevini iyileştirdiği çeşitli alternatif tedavilere kıyasla daha üstün sonuçlar verdiği bilinmektedir.

PRP Tedavisi Konusunda Sık Sorulan Sorular

PRP tedavisi kırışıklık, leke oluşumları, sivilce ve yara izleri ve cilt çatlaklarının tedavisinde sıkça tercih edilmektedir. PRP uygulaması neticesinde onarılan ve yenilenmiş olan ciltte sarkma  ve kırışıklıklarda azalma gibi gözle görülür değişiklikler gerçekleşir. 

PRP tedavisi ortalama 3-4 seansta alınabilir. Seans aralıkları 3 hafta olarak belirlenir. 12-18 ayda bir tekrar edilmesi etkinliğini arttırır, elde edilen sonuçları korur. 

 • Kanser tedavisi gören hastalar,
 • Kan hastalıklarına sahip kişiler,
 • Trombosit (platelet) sayı ve fonksiyon bozukluğuna sahip kişiler,
 • Kan sulandırıcı kullanan kişiler – (tedavi planlandıysa ve sakıncası yoksa 3 gün asprin kesilmesinden sonra yapılabilir) 
 • Hedeflenen uygulama bölgesinde enfeksiyon olan kişiler,
 • Hamileler ve emziren annelere PRP tedavisi uygulanamaz.

PRP tedavisi uygulanmadan önce kişinin cilde anestezik krem ​​sürülür. İnce iğnelerle uygulandığı için hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

PRP uygulamasının ardından ciltte etkileri hafif parlama şeklinde görülmeye başlar. Ancak olumlu etkiler zaman geçtikçe  daha da görünür olacaktır. Ciltteki olumlu etkiler ortalama 2 ila 3 haftanın ardından üst seviyeye yükselir. Elastikiyet artışı, sarkma ve kırışıklarda azalma, lekelerde hafifleme PRP tedavisinin etkili sonuçlarındandır. 12-18 ayda bir tekrarlanan uygulamalar bu sonuçların korunmasına destek olacaktır. 

Sonuçlar kişiden kişiye değişecektir. Genellikle PRP’nin ilk sonuçları tedaviden 2 hafta sonra ciltte tazelenme şeklinde görülmeye başlar  ve yaklaşık 3  ay içinde  trombositlerin kollajen yenilenmesini sağlayarak, cilt elastikiyetinde artış görülmesi ile devam eder.  Ciltteki kolajeni arttırmak, zamanla cildin gençleşmiş, daha genç ve daha parlak görüneceği anlamına gelir. PRP uygulamasının 3-4 seansı sonrasında tüm bu olumlu etkiler belirginleşir. 

Enfeksiyon riskini en aza indirmek amacıyla PRP yoğun kollajen indüksiyon tedavisini takip eden günlerde cildin temiz tutulması önerilir. 24 saat makyaj yapılması ve kozmetik ürünlerin kullanılması istenmez, düzenli güneş koruyucu kullanımına özen gösterilmelidir.

Öncelikle enfeksiyonun oluşmaması için tedavinin uygulandığı bölgenin temiz olması zaruridir. Uygulama ve hücre ayrıştırma esnasında sterilizasyon şartları esastır. Tedaviden hemen sonra hafif kızarıklık ve şişlik olabilir. Kızarıklık ve şişlik ortalama 24 saat sonra kendiliğinden geçmektedir. Bu süre için doktorunuzun önereceği medikal kremlerden yardım alabilirsiniz. Öte yandan kişinin kendi kanı kullandığından PRP’nin alerjik reaksiyon riski yapması da ihtimal dahilinde değildir.  

Evet, PRP aslında çok güvenli bir enjektabl tedavidir. Zira tedavide kendi hücrelerimiz kullanılır.

Tedavi uygulandıktan sonra iş hayatını ya da sosyal yaşamı olumsuz etkileyecek sonuçlar olmayacağı için kişi sosyal hayatına devam edebilir. Olası morluk ve şişlikleri önlemek amaçlı medikal kremlerden destek alabilir. 

PRP, botoks ve dolgu uygulamasından önce veya iki hafta sonra uygulanabilir. Zira PRP’nin kollajen üretimi arttıran, uyarıcı vazifesi kırışık çizgilerin iyileşmesini, yeni kollajen üretimini ve cilt dokusunun yenilenmesini kollajenin yeniden şekillenmesini arttırır.

PRP tedavisinin lazer, fototerapi, radyofrekans, mezoterapi ve mikro iğneleme,  ile birlikte uygulanmasında hiçbir problem bulunmamaktadır. PRP’nin; radyofrekans, fototerapiler, mezoterapi ve mikro iğneleme etkinliğini artırdığı ve iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinmektedir.

PRP yöntemi fiyatlarını öğrenmek, işlem  süreci hakkında detaylı bilgi edinmek için form doldurabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times