Search

Liposuction (Liposakşın) İle Yağ Aldırma

İçerik Listesi

Liposuction (Liposakşın) vücudun belirli alanlarında bölgesel incelme sağlamak amacıyla kullanılan bir yağ aldırma işlemidir. Halk arasında kısaca yağ aldırma olarak da adlandırılan liposuction günümüzde en sık uygulanan estetik operasyonlardandır. Bölgesel yağ aldırma tekniği olan liposuction işleminin liposakşın, liposaksin şeklinde terimsel kullanımları mevcuttur. Liposuction (Liposakşın) yönteminde, yağ aldırmak bölgesel olarak gerçekleşir. Kısacası liposuction genel olarak bir kilo verme yöntemi değildir. Liposuction; göbek yağ aldırma, karın yağ aldırma, bacak yağ aldırma, iç bacak yağ aldırma, kol yağları aldırma, gıdı aldırmak gibi bölgesel yağ aldırma amacıyla uygulanan bir cerrahidir.

Liposuction (Liposakşın) Nedir?

Liposuction (Liposakşın) estetik bir ameliyattır ve bu ameliyatla vücudun bölgesel şekillenmesi sağlanır. Kimi insanlar sabit bir vücut ağırlığına sahip olsa da karın, kalça, bacak içi gibi bazı bölgelerinde çok fazla yağ hücresi vardır ve bu da vücutlarının biçimsiz şekillenmesine neden olur. Bu bölgelerdeki fazla yağ hücresi sorunu bir bölgesel yağ aldırma yöntemi ile giderilebilir. Liposuction ile diyet ve sporun çözüm sağlayamadığı bölgesel fazlalık sorunları çözülebilir.

Liposuction ile alınan yağlar özel bir işlemden geçirildikten sonra vücudun herhangi bir alanını şekillendirme amacı ile değerlendirilebilir. Kısacası liposuction ile alınan yağlar, doğal bir dolgu maddesi olarak vücudun farklı yerlerindeki sorunlu bölgelere kullanılabilir. Örneğin; karın yağ aldırma sonrası elde edilen yağlar kişinin bir problemi varsa yağ enjeksiyonu ile popo büyütme ya da yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemleri için kullanılabilir. Liposuction ile alınan yağlar vücutta herhangi bir alanı şekillendirmenin yanı sıra bazı kırışıklıkları gidermek için de kullanılabilir. Bu yağlardan ele edilen kök hücreler cilt gençleştirmede de kullanılabilir.

Liposuction (Liposakşın) Kimlere Uygundur?

Liposuction (Liposakşın) bir kilo verme yöntemi değildir. Eğer genel olarak aşırı bir kilo sorunu varsa; yani kişi obezite sınırındaysa liposuction önerilmez. Bu durumda diyet ve farklı zayıflama teknikleri gerekir. Kısacası liposuction, obezitenin tedavisi için kullanılamaz. Liposuction yöntemi belirli noktalarda çok fazla yağ hücresi ve yağ depolanması olan kişiler için ideal bir yöntemdir. Liposuction cerrahisinde amaç, bölgesel yağ aldırma ile istenilen estetik vücut konturu sağlamaktır. Liposuction ile yağ aldırma bölgesel yağlanma sorunu olan, hamile olmayan, 18 yaşını aşmış, önemli hastalıkları olmayan kadın-erkek herkese uygulanabilir.

Liposuction (Liposakşın) İle Yağ Aldırma Nasıl Oluyor?

Liposuction (Liposakşın) vücuttaki fazla yağ birikimi gibi bölgesel fazlalıkların uzaklaştırılması sonucu vücuda iyi bir şekillenme sağlayan bir cerrahidir. Liposuction ameliyathane ortamında genel ya da lokal anestezi ile gerçekleşen bir yağ aldırma işlemidir. Liposuction cerrahisinde anestezi türü, vücuttan yağ aldırma sağlanacak alan sayısına ve bölge genişliğine göre belirlenir.

Yağ aldırma cerrahisi, bölgesel yağlanma sorunu olan alana yapılan çok küçük kesilerle vücuda giren kanüller aracılığı ile gerçekleştirilir. Liposuction tekniğinde öncelikle vücuttaki bölgesel yağ hücrelerine yönelik parçalama işlemi sağlanır. Liposuction sürecinde parçalama işleminin farklı çeşitleri vardır. Liposuction işleminde önce yağ hücreleri parçalanır; çünkü yağlar bu şekilde daha akışkan hale gelir ve yağın vakumla daha kolay bir şekilde çekilmesi sağlanır. Vücuttan yağ aldırma için bu kanüller, özel bir vakum sistemine bağlıdır. 

Liposuction yönteminde kullanılan kanüller, 2-5 milimetre kadar çok ince yapıdadır. Vakum sistemi çalıştırılır ve kanüller aracılığı ile yağ hücreleri ve yağlar; yani yağ fazlalıkları dışarı çıkarılır. Liposuction işlemi, planlanan vücut konturu sağlanıncaya ya da güvenli yağ alımı sınırına erişinceye kadar devam edebilir. Liposuction süresi, yağ aldırma cerrahisi uygulanacak alanın büyüklüğüne ve sayısına göre şekillenir.

Liposuction (Liposakşın) hakkında bilgi almak için formu doldurun.

Liposuction (Liposakşın) Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction ile yağ aldırma; karın- göbek, bel, bacak, sırt, iç bacak, kollar, baldır, basen-kalça göğüs, diz iç kısım, çene altı- gıdı gibi sorun yaşanan tüm alanlara yapılabilir. Liposuction kişinin durumuna göre yağ fazlalığı görülen bir alana da uygulanabilir. Örneğin sadece göbek yağ aldırma, karın yağ aldırma, bacak yağ aldırma, iç bacak yağ aldırma, kol yağları aldırma, basen yağları aldırma yapılabilir.

Uygulanan bölgeye göre gıdı liposuction, bacak liposuction şeklinde ifade edilir. Liposuction ile yağ alma bu bölgelerden bir kaçına aynı anda da yapılabilir. Son zamanlarda uygulanan liposuction işlemlerine bakıldığında kadınlar en çok karın yağ aldırma ve basen yağ aldırma işlemlerini tercih ederken; erkekler bel yağ aldırma, karın yağ aldırma ve göğüs yağ aldırma işlemlerini tercih ediyor.

Liposuction (Liposakşın) Türleri Neler?

Liposuction (Liposakşın) işleminde yağ dokusunun parçalanması; yani sıvı haline getirilmesi için farklı teknikler uygulanır. Bu da liposuction türlerini belirler. İlk liposuction türü mekanik teknik; yani klasik liposuction yöntemidir. Klasik liposuction tekniğinde yağ dokusu, kanüller aracılığıyla minik parçalara ayrılır ve sıvılaştırılır. Daha sonra vakum ile çekilir ve vücut dışına alınarak liposuction işlemi tamamlanır. 

Bir diğer yağ aldırma tekniği lazer yardımlı liposuction tekniğidir. Lazer liposuction işleminde bu alandan yağ dokusuna verilen lazer ile yağlar parçalanır ve aynı vakum işlemi uygulanarak yağ aldırma sağlanır. Lazer liposuction hakkında ayrıntılı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Son teknik ise ultrasonik liposuction tekniğidir. Bu yağ aldırma işleminde yağları eritmek için ultrason dalgaları kullanılır. Bu yönteme vaser liposuction da denilmektedir. 

Liposuction

Liposuction (Liposakşın) Öncesi

 • Liposuction öncesi fiziksel bir muayene gerçekleşir. Bu muayenede kişinin vücuttaki yağ dokusu dağılımı ve sağlık durumu incelenerek yağ aldırma cerrahisi için gerçekten uygun bir aday olup olmadığı değerlendirilir.
 • Liposuction için uygun bir aday olduğunuza karar verildikten sonra vücuttan yağ aldırma işlemi için cerrahi bir planlama yapılır.
 • Liposuction planlaması, kişinin bölgesel yağlanma konusundaki şikayetleri ve liposuction sonrası beklentileri çerçevesinde olur. 
 • Vücudunuzda liposuction uygulanacak alanların liposuction sonrası durumunu görebilmek için fotoğrafları çekilir.
 • Liposuction cerrahisi öncesinde bazı ilaçların bırakılması gerekir. Bunun için liposuction öncesi görüşmede kullandığınız tüm ilaçları hekiminize belirtin. Genellikle kan sulandırıcı ilaçlar liposuction işleminden 10 gün önce bırakılır.
 • Liposuction bir ameliyattır. Bunun için liposuction öncesi sigara ve alkol kullanımının bırakılması önemlidir.
 • Liposuction ameliyatından 6-8 saat önce yemek yeme bırakılmalıdır.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Liposuction (Liposakşın) Sonrası

 • Liposuction ile yağ aldırma işleminde genel anestezi uygulanmışsa 1 gece hastanede yatış gerekebilir. Liposuction işleminde lokal anestezi uygulanmışsa kişi durumuna göre aynı gün taburcu edilebilir.
 • Liposuction sonrası minimal düzeyde ağrı olabilir. Bu oldukça normaldir. Doktorun tavsiyesi ile liposuction cerrahisinden sonra ağrı kesici alınabilir.
 • Liposuction sonrası vücudu koruma ve şekillenmeyi destekleme amaçlı olarak bir süre liposuction korsesi giyilmesi gerekir.
 • Liposuction sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. İşlem yapılan bölgenin büyüklüğüne göre liposuction cerrahisi sonrası 2-14 gün aralığında istirahat önerilir.
 • Kişi kendini iyi hissediyorsa ve doktorunun onayı varsa liposuction sonrası 2-14 gün sonra iş yaşamına dönebilir.
 • Yağ aldırma işlemi uygulanan alanlarda ödem, morluk görülebilir. Ödem ve morluklar liposuction sonrası 1-2 hafta kadar bir süre sonra geçer.
 • Liposuction ameliyatından sonra tuzlu beslenmemeye dikkat edilmelidir. Bu tarz bir beslenme liposuction sonrası ödem problemini artırabilir.
 • Liposuction ile sağlanan vücut şekillenmeyi korumak için liposuction sonrası şekerli ve unlu gıdalara beslenme planınızda aşırı bir şekilde yer vermemelisiniz.
 • Alkol ve sigaradan liposuction sonrası dönemde de uzak durulması gerekir. Sigara ve alkol, yağ aldırma işlemi uygulanan alanların iyileşme süresini geciktirir.
 • Liposuction sonrası vücut son halini 2-3 ay içerisinde alır.

Liposuction (Liposakşın) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Liposuction (Liposakşın) ameliyatı kişinin bölgesel yağ problemine göre şekillenen bir estetik ameliyattır. Yağ aldırma uygulanacak alanın büyüklüğüne ve sayısına, operasyonda uygulanabilecek başka estetik işlemlere bağlı olarak liposuction operasyon süresi şekillenebilir. Genel olarak liposuction ile yağ aldırmak 1-5 saat arasında sürmektedir. Tek bir bölgeye uygulanan liposuction 1-2 saat sürebilirken, birkaç geniş bölgeye uygulanan liposuction işlemi 3 saat kadar sürebilir.

Liposuction ile vücutta inatçı yağ dokusu diyebileceğimiz fazla yağlar; yani bölgesel fazlalıklar özel bir yöntemle alınır. Liposuction ile yok edilen bu yağ birikimi sonrası vücut şeklindeki kontur bozukluğu giderilir. Liposuction işlemi öncesi kişinin sağlık durumu incelenir ve sağlığını bozmayacak, herhangi bir sorun yaratmayacak oran belirlenir. Kısacası liposuction ile yağ aldırma bu emniyet sınırı çerçevesinde olur.

Liposuction sürecinde yağ aldırma oranı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Liposuction ameliyatında kilonun genellikle yüzde 10’u hesaplanarak bir oran belirlenir ve bu seviyenin altında kalacak şekilde yağ alımı sağlanır. Hasta için uygun görülmüşse liposuction işleminde bu oran biraz daha artırılabilir. Liposuction ameliyatında yağ alımı sağlanırken hastanın sıvı ve elektrolit dengesi göz önünde bulundurulur. Liposuction işlemi hastanın durumuna göre 3-6 ay sonra da tekrarlanabilir.

Liposuction sonrası yağ alımı sağlanan alanının büyüklüğüne göre ağrı olabilir. Bu ağrılar yağ aldırma sonrası önerilen ağrı kesiciler ve istirahat ile en aza iner. Liposuction sonrası ağrılar birkaç gün içinde azalmaya başlar. Liposuction ameliyatı sonrası korse giyilmesi de ağrıların daha hızlı geçmesini sağlayacaktır.

Liposuction ile yağ aldırma işleminde kullanılan kanüller milimetrelik kesilerden vücut içine gönderilir. Bu kanüller çok ince yapıdadır. Liposuction ameliyatı sonunda da çok ince dikişler atılır. Liposuction sonrası dikişler ilk günlerde daha net bir şekilde görülür; ama zamanla bu izler belirsizleşir. Yağ aldırma işleminde hekimin deneyimli olması ve kullandığı doğru teknik, iz kalma riskini en aza indirir. Liposuction sonrası sigara içmenin iz kalma riskini artırabileceğini unutmayın. Bunun için liposuction öncesi gibi liposuction sonrası da sigara içmeyin.

Liposuction ameliyatı sonrası herkesin ameliyat yapılan bölgeyi tutan özel bir korse giymesi gerekir. Bu korsenin düzenli kullanılması liposuction sonrası iyileşme süreci açısından çok önemlidir. Liposuction sonrası korse 6 haftaya kadar kullanılır. Liposuction korsesi kullanım süresi kişiden kişiye de değişebilir. Doktorunuz liposuction sonrası korse kullanımı sıklığı ve düzeni konusunda size bilgilendirme yapacaktır.

Liposuction, bölgesel olarak fazla olan yağların alındığı bir işlemdir. Bu işlem direkt olarak sarkmaya yol açmaz. Ancak bölgesel yağ alanı genişse ve kişinin derisi gevşekse liposuction sonrası sarkma problemi görülebilir. Böyle bir durumda liposuction yapılan bölgeye göre karın germe ya da bacak germe gibi estetik cerrahiler önerilebilir. Estetik germe cerrahileri hastanın durumuna göre bir planlama yapılarak liposuction ile kombine edilebilir.

Liposuction fiyat bilgisi, yağ aldırma sürecinde en çok merak edilen konuların başında gelir. Liposuction işlemi bölgesel yağ aldırma işlemidir ve kişinin bölgesel yağlanma yaşadığı alanın sayısına ve büyüklüğüne göre şekillenir. Kişinin durumuna göre belirlenen farklı liposuction türleri var. Kimi zaman iyi bir sonuç almak için liposuction ile farklı estetik operasyonlarının yapılması da gerekebilir. Bunun için standart bir liposuction fiyat bilgisi vermek doğru olmaz. Liposuction fiyat bilgisini için doktorunuzla problem yaşadığınız alanlara yönelik muayenenin gerçekleştiği bir görüşme yapmanız doğru olur.

Liposuction fiyat bilgisi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times