Search

Yüz Germe

İçerik Listesi

Yüz germe ameliyatı, yüz gençleştirme sağlayan estetik bir cerrahi işlemdir. Yüz germe ameliyatı ile yüzdeki kırışıklık ve sarkma problemleri giderilir. Yüz gerdirme işlemini bu konuda şikayeti olan kadın, erkek herkes yaptırabilir. Yüz germe; alın, yanak ve çene hattındaki ciltte meydana gelen sarkma ve kırışıklıkları hedef alan bir yüz estetiği uygulamasıdır. Dengeli bir şekilde yüzün her iki yönüne cilt germe işlemi yapılır. Yüz gerdirme sürecinde cilt altındaki dokular ve yüz kontörü yüz gençleştirme hedeflerine uygun olarak düzeltilir.

Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Tıbbi adı Ritidektomi olan yüz germe ameliyatı bir yüz estetiğidir. Yüz germe ameliyatı ile yüz bölgesinde belirlenen sorunlu alanlarda cerrahi olarak yüz yenileme sağlanır. Yüz sıkılaştırma ile yüz sarkmaları gibi problemlerin önüne geçilir. Doğal yüz gerdirme ameliyatı kırışıklıklardan kurtulma sağlar. Yüz bölgesindeki yağ dokuları, yüz estetiği açısından olması gereken yerlere çekilir.

Yüz Germe Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Yaşın ilerlemesi, yer çekimi etkisi, güneş ışığına yoğun maruziyet, sağlıksız beslenme gibi birçok sebep yüz elastikiyetinin kaybolmasına ve yüz sarkmaları sorununa yol açabilir. Çevresel faktörler gibi genetik faktörlerle de zamanla yaşlanma belirtileri yüzde görülebilir ve yüz germe ameliyatı gibi bir çözüme ihtiyaç duyulabilir. Cilt esnekliğini kaybettiği zaman daha gevşek hale gelir ve yüz sarkmaları kaçınılmaz olur. Yüz estetiği yaptırmaya yol açan bir neden de yüzün bazı bölgelerinde yağın azalmasıyla çöküntülerin meydana gelmesi ya da artışı ile simetrinin bozulmasıdır. Yağ dokusundaki bu dengesizlik, yüz germe ameliyatı sırasında düzeltilir.

Alın bölgesi çizgileri de yaş ilerledikçe derinleşir. Yüz sarkmaları ilk olarak yanak bölgesinde görülmeye başlar. Yanakların sarkması ile çene hattında cilt yığılması yaşanır. Bu durum, yüze estetik uygulanmasının en önemli nedenlerinden birisidir. Burun kenarından ağız köşelerine inen nazolabial çizgiler de zamanla derinleşme eğilimi gösterebilir. Bu görüntüden kurtulmak ve yüzünde daha genç bir görünüm isteyen kişilere yüz germe ameliyatı yapılabilir. Yüz bölgesi gibi boyun bölgesinde de kırışıklıklar artabilir ve sarkmalar yaşanabilir. Boyun bölgesi sarkmalarına da boyun germe ameliyatı ile çözüm sağlanabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Yüz germe ameliyatı genellikle 40 yaş sonrası kişilere yapılır. Ancak yaş, yüz germe ameliyatı için kesin bir kriter değildir. Çünkü kimi zaman sarkma ve kırışıklık problemleri daha genç yaşlarda ileri boyutta görülebilir.  Bu yüzden 40 yaşından daha genç kişilere de yüz germe ameliyatı uygulanabilir. Yüz gerdirme ile birlikte burun estetiği ya da göz kapağı estetiği gibi cerrahiler de yapılabilir. Burun ya da göz kapağı ile ilgili problemi için estetik olmaya karar veren kişilere ihtiyacı varsa yüz germe ameliyatı da aynı anda yapılabilir.

Boyun germe ameliyatı hakkında bilgi almak için formu doldurun.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilir?

Yüz germe ameliyatı olmaya karar veren bir kişi öncelikle bu konuda deneyimi olan bir hekim araştırmalıdır. Çünkü yüz estetiği doğru planlama ve deneyim gerektiren bir cerrahidir. Yüz bir bütündür ve bir planlama hatası yüz gerdirme ameliyatı sürecini etkiler ve yüz estetiği kalitesini bozabilir. Yüz germe ameliyatı konusunda hekim araştırmanızı iyi yapın.  Yüz estetik alanında daha önce yaptığı yüz gerdirme vakalarını inceleyin.

 

Yüz germe ameliyatı öncesi detaylı bir fiziksel muayene sağlanmalıdır. Hekiminiz yüz germe ameliyatı öncesi yüzünüzü farklı ve yakın açılardan fotoğraflarını çekerek yüz estetiği sürecini değerlendirir. Aynı zamanda 3 boyutlu değerlendirme yapılır. Yüz germe operasyonu öncesi bu muayenede; yüz şekli, yağ dokusu dağılımı, kemik yapısı ve cilt kalitesi incelenir. Hastanın beklentileri göz önünde bulundurularak doğal yüz germe hedefi ile planlama sağlanır. 

 

Yüz germe ameliyatı olmaya karar verdiğinizde doktorunuzla tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi verin. Daha önce yaptırdığınız yüz estetikleri varsa mutlaka bildirin. Sigara, uyuşturucu veya alkol kullanımı hakkında bir geçmişiniz varsa bu konuda da bilgi verin. Sigara kullanımı varsa yüz gerdirme işleminden 3 hafta kadar önce bırakın. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza iletin. Yüz germe ameliyatı öncesi kan sulandırıcı bazı ilaçların ya da takviyelerin bırakılması istenir. Yüz gerdirme ameliyatı öncesi bitki çayı tüketmeyin. Eğer saçlarınızı boyatıyorsanız yüz gerdirme sonrası bir süre boyatamayacağınız için yüz gerdirme ameliyatı öncesi örneğin; 1 hafta kadar önce saçınızı boyatın. Yüz germe ameliyatı saatinden yaklaşık 6-8 saat öncesinden başlayarak bir şey yemeyin.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Yüz gerdirme operasyonu sonrası iyileşme süresi oldukça hızlıdır. Bunda yüz germe ameliyatı için kullanılan cerrahi tekniklerin payı çok önemlidir. Endoskopik yöntemlerle cerrahilerin gerçekleşmesi, yüz estetiği sürecinde dokulara en zarar ile yüz germe ameliyatının tamamlanmasını sağlar. Bu da iyileşme sürecini hızlandırarak yüzü gençleştirme avantajı sağlar. Günümüzde birçok kişi yüz germe ameliyatı sonrası uzun bir süre yüzünün çok şişeceğine ve moraracağına dair endişeler yaşıyor. Yüz germe ameliyatı içinde cerrahın kullandığı özel tekniklerle dokulara verilen zarar en az düzeydedir.  Böylelikle yüz germe sonrası bu tarz yan etkiler de en aza çekilir.

Yüz germe ameliyatı sonrasındaki ilk gece sızı şeklinde hafif ağrılar hissedilebilir. Verilen ağrı kesiciler ile ağrılar giderilir. Yüz germe ameliyatı sonrası cilt altında bir sıvı birikimi olabilir. Bu sıvının sorun yaratmaması ve dışarı atılması için diren kullanılır. Kişi hastanede yattığı süre boyunca diren yardımıyla sıvı atımını sağlar. Taburcu edilmeden önce diren çıkarılır. Yüz germe ameliyatı sürecinde atılan dikişler de 1 hafta sonra alınır.

Yüze estetik uygulamalar sonucunda şişlik ve morluk oluşumu kişiye göre değişen bir durumdur. Yüz germe sonrası kişide morluk veya ödem oluşmuşsa bu sorunlar 2-3 gün içinde azalmaya başlar. Bir haftalık ev istirahatinin ardından kişi iş yaşamına dönebilir. Yüz germe ameliyatı sonrası tam bir iyileşme; yani doğal yüz estetiği için 1-2 aylık süre gereklidir.

Yüz gerdirme konusunda cerrahi bir yaklaşım istemiyorsanız iple yüz germe ya da ameliyatsız yüz germe-ultera\ultraskin gibi non-invaziv girişimler ile yüz sarkmaları gibi problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yüz germe ameliyatı sonrası başınızı kalp seviyesinin üstünde tutun ve yüz üstü yatmayın. Yatış pozisyonunun dik olması gerekir. Bir süre çift yastıkla uyumayı deneyebilirsiniz. Yüz gerdirme sonrası doktorunuzun önerdiği tip ve süre zarfında maskenizi kullanın. Maske kullanımı yüz germe sonrası kan birikimi gibi problemleri önlemeye yardımcı olur. İstenilen yüz estetiği hedefi için yüz derisinin tam oturması konusunda da etkili olur. Genelde 14 günlük bir sürede takılması yeterli olur. Yüz germe operasyon günü hariç duş almanızda bir sıkıntı olmaz.

Sigara kullanımı yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Bu yüzden sigara içmeyin. Beslenmenize dikkat edin. Yüz germe sonrası ödem sorununu önlemek için tuzu olabildiğince az tüketin ve bol bol su için. A ve E vitamini içeren doğal besinlerle cilt sağlığınızı destekleyin. Bir süre küçük lokmalarla yemek yiyin. Yüz gerdirme sağlanan bölgeleri fazla zorlamamaya çalışın. Ağzınızı maksimum oranda açmak için zorlamayın.

Yüz germe ameliyatı sonrası ilk birkaç gün makyaj yapmayın. Cilt bakımı gibi uygulamaları yüz germe operasyonundan 1 ay sonra yaptırabilirsiniz. Bir süre aşırı güneş ışığından yüz korunmalıdır. Büyük güneş gözlükleri ve şapkalar kullanabilirsiniz. Yüz germe ameliyatı sonrası 2-3 gün araç kullanılması tavsiye edilmez. Yüz germe sonrası ilk 2 ay futbol, voleybol, boks gibi mücadele sporlarından, ağır egzersizlerden kaçının.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Yüz Germe Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatı sonrası en önemli endişelerden biri yüz estetiği değişiminin ne oranda olacağıdır. Yüz germe önce sonra farkı, doğru bir planlama ve teknikle oldukça doğal olur. Doğal yüz germe konusunda hekimin deneyimi bu noktada oldukça önem kazanır. Bu konuda uzman bir hekimin gerçekleştireceği yüz germe operasyonu sonrası kişinin tanınmaz hale gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yüz germe ameliyatı öncesi yapılan muayene ve planlama bunun içindir. Ayrıca yüz gerdirme sağlanırken kemik yapısına dokunulmaz. Yüz sarkmaları giderilerek yüz sıkılaştırma etkisi sağlanır.

Yüz germe ameliyatı sürecinden kullanılan özel kesi ve dikiş tekniğiyle yüz sarkmaları giderilirken oluşan izler de en aza indirilir. Operasyon kesi izleri, saçlı deri ve kulak yüz birleşim gibi alanlar arasına gizlendiği için fark edilmez. Yüz germe ameliyatı sonrası 2 ay kadar bir süre sonra yara izleri daha belirsiz hale gelir ve zamanla saç toplansa bile görünmez olur. Ancak bu noktada hastaya da düşen sorumluluklar vardır. Doktorunun belirttiği çerçevede yüz germe ameliyatı sonrası kurallara uymalıdır. Örneğin; sigara içmeye devam ederse ya da doğru bir bakım sağlamazsa yüz germe ameliyatı sonrası yara iyileşmesi gecikebilir ve izler kalabilir. 

Yüz germe ameliyatı sadece cilt germe gibi görünse de arka planda dokular da şekillendirilir. Bu süreçte fazla deri kesi yapılarak alınır; ama aynı zamanda mimik kasları, bağ ve yağ dokularına da ulaşılarak yüz sıkılaştırma sağlanır. Sarkan mimik kasları ve yüzü yukarı çeken bağ dokuları yüz estetiği oranına göre düzeltilir. Kısacası yüz germe ameliyatı sürecinde sadece ciltte değil, cilt altında da özel tekniklerle yeniden bir şekillendirme sağlanır.

Doğru planlanan bir yüz germe ameliyatı tekrarlamayı gerektirmez. Yüz sarkmaları giderildikten sonra genç görünümünün kalıcılığı 5-10 yıl kadar devam eder. Ancak yüz germe ameliyatı tabi ki yaşlanma sürecini durdurmaz. Yüz gerdirme ile sağlanan yüz estetiği sonrası yine çevresel ve genetik faktörlere de bağlı olarak yaşlanma devam eder. Yaşlanma etkilerinin devam etmesi halinde isteğe bağlı olarak bir daha yüz germe ameliyatı yapılabilir. 

Kimi kişilerde yüz sarkmaları daha az seviyede olabilir. Mini yüz germe, ameliyat kesisinin sadece kulak önünde kalması ve germe işleminin azaltılmasını ifade eder. Burada amaç; yüz germe ameliyatı sürecinde daha küçük bir bölgede ameliyatı gerçekleştirerek iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Mini yüz germe ameliyatı genellikle 40-50 yaş arasında çene alanında deri fazlalığı çok olmayan kişiler için uygulanabilir. Yüz sarkmaları çok sınırlı olan kişilere mini yüz germe önerilebilir.

Yüz germe ameliyatı sürecinde sadece deri değil yüz hareketini sağlayan sinirlere de çok yakın çalışılır. Bu sinirlere bir zarar verilmesi yüz estetiği sürecinin başarısız olmasının yanında yüz felci gibi farklı sorunlar da yaratabilir. Bunun için yüz germe ameliyatının teknik deneyimi olan uzman bir cerrah tarafından yapılması gerekir. 

Yüz germe ameliyatı, yüz sarkmaları gibi sorunları gidererek yüz sıkılaştırma sağlar. Ancak yüz germe ameliyatı kişinin ihtiyacına göre farklı işlemlerle de desteklenebilir. Örneğin; göz çevresi ve alın bölgesine botoks uygulaması ile daha genç bir ifade kazandırılabilir. Yüz germe ameliyatı cilt kalitesine etki etmez. Bunun için operasyondan 2 ay sonra cilt mezoterapisi gibi cildi besleyen medikal işlemler yaptırılabilir.  Dolgu ile dudak bölgesine de estetik bir dokunuş sağlanabilir.

Yüz germe ameliyatı uzun yıllar kalıcı etki sağladığı için geçici ve sürekli tekrarlanan ameliyatsız çözümlere göre oldukça uygun bir maliyettedir. 

Yüz estetiği ve yüz germe ameliyatı fiyatı konusunda bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times