Search

Detoks

İçerik Listesi

Bedenimizde biriken bazı zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ifade eden detoks \ detox, son dönemlerde oldukça popüler hale gelen özel bir beslenme programıdır. Detoks kısaca doğal yollarla toksinlerden arınma anlamına gelir. Vücudu arındıran detoks sisteminde hedef vücuttaki toksik maddelerdir. Sağlıklı detokslar ile kısa zamanda vücutta yenilenme sağlanır. Aynı zamanda ödem attıran detoks programları fazla kilolardan kurtulmak için de destek sağlar.

Detoks (Detox) Nedir?

Detox \ detoks anlam olarak birtakım zararlı maddelerden vücudun arınması anlamına gelir. Detoks programları bir zayıflama yöntemi değildir. Sadece zayıflamak için detoks yapılmaz. Aslında vücudumuz toksinleri rutin sisteminde ter, idrar ya da gaita; yani dışkılama ile atmaya çalışır. Vücudun arınmasında deri, akciğer, böbrek, bağırsak ve karaciğer önemli görevlere sahiptir. Ama bu sistemde en önemli görev ana arınma organı olarak ifade edilen karaciğere aittir. Kimi zaman yaşın ilerlemesi ya da farklı nedenlerle vücut, metabolik atıkları temizlemede yetersiz kalabilir. Bu durumda sağlıklı detokslar devreye girer ve vücudumuzdan bu zararlı bileşikleri atmamızı sağlar. Uzun süreli olamayan bu detoks programları özel diyet programlarını içerir.

Detoks

Vücutta Toksik Madde Nasıl Birikir?

Vücudumuzda toksik madde birikiminin en önemli nedenleri arasında hava kirliliği, doğal olmayan içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi, sigara ve alkol kullanımı, bilinçsiz ilaç tüketimi ve kozmetik ürünlerin kullanımı yer alır. Kötü beslenme ya da çevresel faktörlerin etkisi ile olabileceği gibi vücut metabolizması da toksik madde üretebilir. Stres, anksiyete ya da aşırı yorgunluk durumlarında da vücutta toksik maddelerin birikimi oluşabilir.

Detoks (Detox) hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Detoks Neden Yapılır? Detoks Ne İşe Yarar?

Detoks neden yapılır? Çünkü doğru bir şekilde detoks yapmak vücut için oldukça faydalıdır. Detoks direkt olarak vücutta biriken toksik maddeleri hedef alır. Vücutta toksik maddelerin birikimi hücrelerin kendi kendisini yenilemesine izin vermez. Çünkü oksijen hücrelere ulaşamaz. Kan dolaşımı yavaşlar. Vücutta toksik maddelerin giderek artması zamanla cilt sorunları ya da şişmanlık gibi birçok probleme de davetiye çıkarabilir. Vücut sistemi aslında bedenimizde biriken bu zehirleri etkisiz hale getirerek doğal yollarla atmaya çalışır. Peki detoks ne işe yarar? Detoks organların üzerinde oluşabilecek bu ağır yükleri engeller ve fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirmesi için onları destekler. Kısacası vücut sisteminin dengelenmesine katkı sağlar. Bu yüzden detoks yapmak sağlıklı yaşam için oldukça faydalı bir beslenme programıdır. Sağlıklı detokslar, karaciğer ve böbrekler gibi vücudun hayati organlarının dinlenmesini sağlar ve fonksiyonlarında iyileşmeyi destekler.

Kimler Detoks Yapamaz?

Detoks herkes tarafından uygulanabilecek bir beslenme programı değildir. Hamileler, emzirme döneminde olan anneler ya da önemli bir sağlık sorunu olan kişiler detoks uygulamamalıdır. Özellikle kanser, MS, diyabet, iltihaplı bağırsak hastalığı olanlar ya da böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi problemler yaşayan kişiler detoks yapmamalıdır. Gelişme dönemindeki gençlerin de detoks programları uygulaması doğru olmaz. Bunun için detoks uygulama yaş sınırını 18 olarak belirtebiliriz. Herhangi bir sağlık sorunu olmasa da 70 yaş ve üzerindeki kişilerin de detoks yapması tavsiye edilmez. Mide küçültme ameliyatı olanlara da detoks önerilmez. Herhangi bir kronik hastalığı olmasa da kişi eğer grip ya da soğuk algınlığı gibi durumlar yaşıyorsa bu dönemlerde detoks yapmamalıdır.

Kimler Detoks Yapabilir?

“Kimler detoks yapamaz” başlığı altında sayılan kriterleri taşımayan kişiler detoks programları uygulayabilir. Eğer detoks yapmaya karar verdiyseniz bu konuda öncelikle bir uzman görüşü almanızda fayda vardır. Detoks için en uygun kişilerin başında gaz, kabızlık, şişkinlik ve ödem problemleri yaşayan kişiler yer alır. Çünkü detoks en iyi ödem attırıcı sistemdir. Detoks yapmak bu problemlerde belirgin çözümler sağlar. Cildinde yağlanma ya da sivilce sorunları yaşayan kişiler detoks için ideal adaylardır. Kendini sürekli olarak bitkin, halsiz, yorgun hisseden kişiler de detoks yapabilir. Vücudu arındıran detoks programları, stresli bir çalışma hayatı içinde olan kişiler için oldukça fayda sağlar. Kronik baş ağrısı yaşayan kişiler detoks uygulamaları ile bu sorunlarında azalma yaşarlar. Alkol ve sigara kullanan kişiler detoks ile vücudunu arındırabilir. Fast food yiyecekler, şekerli, gazlı ya da asitli içecekler ile uzun bir dönem yanlış beslenen ve yeterli oranda su içmeyen kişiler de detoks programları uygulayabilir.

Detoks

Nasıl Detoks Yapılır?

Günlük detoks ya da haftalık detoks şeklinde size en uygun detoks yöntemi için bir uzman görüşü almanız gerekir. Detoks programları sadece detoks içecekleri tüketmek değildir. Herkes için geçerli en etkili detoks diyeti gibi standart bir liste yoktur. Kişinin yaşına, vücut yapısına, vücut ihtiyaçlarına göre tüketebileceği besinler ve sıvılar değişiklik gösterebilir. Sağlıklı detokslar uygulamak için dikkat edilmesi gereken birkaç adım vardır. Vücutta arınma sağlayan doğru bir detoks listesi ile sağlıklı bir şekilde vücuttan ödem, toksik maddeler atılabilir. 

Detoks yapmak belirli bir süre yeme ve davranış alışkanlıklarını değiştirmeyi gerektirir. Genel olarak detoks için en önemli adım, günlük kalori alımını kısıtlamaktır. Paketlenmiş her türlü ürün bu süreç içerisinde bırakılır. Detoks sırasında peynir, kaşar, yumurta, buğday, mısır, alkol, çikolata, katı yağ, kafein ve şarküteri ürünleri tüketilmez. Buharda az pişirilen taze sebzeler tüketilir. Pişirilen sebzelerin suyu içilir. Bol yeşillik ya da yeşilliklerden oluşan detoks içecekler hazırlayıp tüketebilirsiniz. Detoks süresince şeker ve tuzdan uzak durulur. Detoks beslenme planında yer alan sebze ve meyveler çok iyi çiğneyerek tüketilmelidir. Bu süreçte unsuz ve yağsız olarak hazırlanan sebze çorbaları da içilebilir.

Meyveler çiğ ve kabuklu olarak tüketilir. Tüm sebze ve meyveler organik olmalıdır. Bazı detoks programları süresince tam tahıllar ve kurubaklagiller de belirli oranda tüketilebilir. Bol su içmek detoks programları için vazgeçilmez bir unsurdur. Detoks boyunca günlük 2-3 litre su tüketimi sağlanmalıdır. Günlük tükettiğiniz suların içine metabolizmanızı hızlandırmak için çubuk tarçın, dilimlenmiş salatalık ya da maydanoz ekleyebilirsiniz. Suyunuza limon sıkabilirsiniz. Evde kendi sevdiğiniz meyve ve sebzelerden oluşan detoks suyu da hazırlayabilirsiniz. Detoks suyu hazırlamak için isteğe göre nane, limon, zerdeçal, salatalık, armut, greyfurt, çilek, kivi, tarçın, elma, zencefil, Hindistan cevizi, maydanoz gibi besinler kullanılabilir.

Detoks boyunca akşam yemeği sonrası bir şey tüketilmez. Akşam yemeği sonrası sadece bitki çayı içilebilir. Yeşil çay doğadaki en iyi antioksidan içeren doğal güçlerden biridir. Detoks süresince günde 2 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Siyah çay detoks planında yer almaz. Bazı detoks programları ise sadece özel detoks içecekler tüketilerek yapılır. Ancak bu tarz bir detoks planı uygulamadan önce bir uzman görüşü alarak sizin için uygun olup olmadığını teyit etmeniz faydalı olacaktır. Aksi takdirde bu tarz hızlı detoks programları sağlık sorunları yaratabilir. Hızlı detoks adı altında yapılan bilinçsiz beslenme planları uzun vadede faydadan çok zarara neden olabilir.

Randevu Talep Edin

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Detoks Faydaları Neler?

Vücudumuz zararlı maddelerden arınmak için mükemmel bir sisteme sahiptir ve düzenli bir şekilde bu maddeleri etkisiz hale getirerek vücuttan atar. Detoks da bu konuda vücuda oldukça yardımcı olur. Detoksun en önemli faydası vücuttan zararlı toksik maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Doğru detoks programları ile vücuttan ağır metal gibi vücuda zarar veren maddeler atılır. Böylelikle organlar üzerindeki yük azalır. Kan dolaşımı daha iyi bir şekilde çalışır. Detoks uygulaması ödem attırıcı etkisi ile vücutta hafifleme sağlar. Doğru bir beslenme planı ile detoks yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olur ve kalıcı kilo verme sürecini destekler. Sağlıklı detokslar ile metabolizma daha hızlı bir şekilde çalışır. Detoks vücutta bir arınma sağladığı için vücudu rahatlatır ve stres seviyesini düşürür. Kişi detoks programları sonrası daha kaliteli uyku ile dinlenir.

Toksik maddeler kaslarda da biriktiği için detoks uygulamaları kramp ve ağrıların da azalmasını sağlar. Sivilce problemi gibi cilt sorunlarında azalma görülür. Detoks ile cilt de arınma yaşar ve cilt daha canlı daha sağlıklı görünür. Sağlıklı detokslar ile hem bağışıklık sistemi hem de sindirim sistemini güçlenir. Detoks faydaları arasında vücut enerjisini artırma da vardır. Düzenli detoks uygulamaları vücut zindeliğini artırır. Kısacası doğru bir şekilde uygulanan detoks programları ile erken yaşlanma önlenebilir ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olunabilir.

Detoks Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Detoks herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerin uygulayabileceği dönemsel bir beslenme planıdır. Bunun için detoks öncesi mutlaka bir uzman görüşü alın. Vücudunuzun ve sağlık durumunuzun detoks programları için uygun olup olmadığı konusunda hekiminizden onay alın. Sadece zayıflamak için detoks yapmayın. Ödem attırıcı bir etkisi olsa da detoks bir zayıflama aracı değildir. Detoks uygulamalarını bir zayıflama aracı olarak görmeyin. Sağlıklı yaşamın bir parçası olarak dönemsel olarak uygulayın. Uzun dönemli hızlı detoks planlarını uygulamayın.

Detoks programları için en zor ilk gündür. Eğer 3-4 günlük ya da haftalık detoks planı uyguluyorsanız ve ilk gün çok zorlandıysanız hemen pes etmeyin. Detoks planında ikinci gün vücudunuz daha toleranslı olacaktır. Detoks programlarını uygun egzersizler ile destekleyin. Haftada 3 ya da 4 gün 30 dakikalık çok ağır olmayan egzersizler ya da yürüyüşler yapabilirsiniz. Detoks süresince ağır antrenmanlardan uzak durun. Egzersiz, detoks uygulamalarının asıl amaç olan toksik maddelerin vücuttan atılmasını destekler.

Detoks döneminde sauna, hamam, masaj gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bu aktiviteler vücuttaki arınmaya katkı sağlar. Detoks uygulamaları süresince alkol ve sigara kullanmayın. Gerekli olmadıkça ilaç kullanmayın ve mutlaka bol su tüketin. Detoks süresince vücudunuz gibi zihninizi de arındırın. Mümkünse teknolojik cihazların kullanımını azaltın ve kendinize dinlenmek için zaman ayırın. Uyku düzeninize dikkat edin. Günde en az 7 saat uyuyun. Günlük detoks ya da haftalık detoks uygulamaları sonrası hemen eski zararlı beslenme alışkanlıklarınıza dönmeyin. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzınız haline getirin.

Detoks Konusunda Sık Sorulan Sorular

Detoks programlarına mutlaka bir uzman desteği ile başlamak gerekir. Sizin için en ideal detoks programının ne kadar süre planlanacağı sağlık durumunuz göz önünde bulundurularak belirlenebilir. 1 günlük detoks, 3 günlük detoks ya da 7 günlük detoks şeklinde yapılan birçok detoks uygulamaları mevcuttur. Uzman hekim ya da diyetisyeninizin yönlendirmesi ile sağlık durumunuz etkilenmeden detoks yapabilirsiniz.

En sık sorulan sorulardan biri de yaz detoksu mu kış detoksu mu faydalıdır oluyor. Detoks uygulamaları her mevsim yapılabilir. Önemli olan mevsim değil kişinin sağlık durumu ve uygulanan detoks programının içeriğidir.

Detoks suyu, detoks programı dahilinde tüketilen ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan ayrıca metabolizmanın da hızlanmasını destekleyen sıvılardır. Bu katkıların yanı sıra vücut için gerekli vitamin ve mineralleri de içermelidir. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesi de katkı sağlar. Detoks suyu, organik birçok meyve ve sebze içerebilir. Elma, salatalık, nane, armut, muz, Hindistan cevizi, çilek, kivi, maydanoz, limon gibi meyve ve sebzeler genelde başrol besinlerdir. 

Detoks uygulaması doğru bir şekilde yapıldığında fayda sağlayabildiği gibi yanlış adımların uygulanması durumunda maalesef yan etkiler de barındırabilir. Detoks desteği alırken önceliğiniz fiyatı değil danıştığınız kişi ya da kurumun deneyimi olmalıdır. Mutlaka bu konuda deneyimli kişi ve kurumlardan destek alın. Kişiye özel planlanan detoks programları ile ilgili merak ettiğiniz her konuyu bize danışabilirsiniz.

Detoks programları konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times