Search

Endoskopik Şakak Germe

İçerik Listesi

Temporal lift; yani endoskopik şakak germe, kapalı ameliyat teknikleri uygulanarak yapılan ve yüzü kısa zamanda daha genç ve daha canlı bir ifadeye kavuşturan bir estetik cerrahidir. Endoskopik şakak germe operasyonu, şakak kaldırma ameliyatı olarak da adlandırılır. Endoskopik olarak sağlanan şakak germe ameliyatı ile üst yüz bölgesindeki sarkma ve kırışıklık problemleri yok edilir. Şakak estetiği sonrası kişiler daha çekici bir ifadeye sahip olurlar.

Şakak Nedir? Şakaklarda Neden Sarkma Olur?

Şakak, yüz bölgesinde gözler ile elmacık kemiğinin birleştiği noktadan başlayarak saçlı deriye kadar uzanan, kafanın sağ ve sol her iki bölümünde de yer alan hafif çukur bölgedir. Şakak bölgesine temporal kemik bölgesi de denilir. 

Yaşın ilerlemesi, yer çekimi gibi etkiler yüzdeki tüm yapılar gibi şakak bölgesinde de bir deformasyon etkisi yaratır. Yaş ilerledikçe, yer çekiminin etkisi ile cilt dokusu gevşer ve sarkma sorunları görülmeye başlanır. Bu da kişinin yorgun ve yaşlı bir ifadeye sahip olmasına neden olur. Sağlıksız beslenme, uykusuzluk, stres, sigara içmek, yoğun güneş, aşırı yüz mimikleri yüzde ve dolayısıyla şakak bölgesinde sarkmayı tetikleyen diğer nedenlerdir.

Kimi zaman kişinin yapısal olarak da genç yaşlarda şakak bölgesi düşük olabilir. Özellikle şakak bölgesi; yani kaşın kulağa yakın olan bölümü yaşın ilerlemesi ve bu faktörlerin etkisi ile en hızlı deformasyon gösteren alandır. Her kişinin yüz, şakak yapısı gibi bu bölgelerde cilt elastikiyeti kaybına bağlı olarak yaşadığı sarkma sorunları da farklı olur.

Endoskopik Şakak Germe Nedir?

Endoskopik şakak germe, endoskopi kullanılarak kapalı ameliyat teknikleri uygulanan bir şakak estetiğidir. Günümüzde kadınlar arasında oldukça sık tercih edilen bir şakak estetiği olan endoskopik şakak germe ameliyatı kişiye birçok avantaj sağlar. Endoskopik olarak şakak germe yapıldığı için küçük kesilerden cerrahi sağlanır. Endoskopik şakak germe, ağrısız ve daha hızlı iyileşme sağlayan bir üst yüz gerdirme çeşididir. Endoskopik şakak germe estetiği, daha sıkı ve daha genç görünümlü şakak yapısına ulaşmayı sağlar.

Şakak bölgesinde oluşan sarkma gibi estetik sorunlar göz çevresini de olumsuz etkiler. Şakak bölgesindeki sarkma problemi zamanla göz kapağının da sarkmasına yol açar. Bunun için şakak germe genellikle Göz Kapağı Estetiği ile birlikte uygulanır. Kimi zaman da kişinin yüz yapısına ve yüz sarkma problemine göre şakak germe ameliyatı, kaş kaldırma ameliyatı ile kombine edilebilir.

Endoskopik Şakak Germe Nasıl Yapılır?

Sıkı bir şakak profili, kişiyi olduğundan daha genç gösterir ve gergin şakakların varlığı yüze aydınlık bir ifade katar. Bu ideal şakak görünümüne ulaşmayı sağlayan endoskopik şakak germe ameliyatı için bu kesiler, şakak bölgesindeki saçlı alanda yapılır. Şakak bölgesindeki saç çizgisinin yaklaşık olarak 4-5 cm gerisinde bu minik kesiler açılır ve şakak derisi yukarı doğru çekilir. Bu esnada şakakla birlikte sarkan kaşların da kaldırması sağlanmış olur. 

Şakak estetiği, genel ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Küçük kesilerden endoskopik kameralarla girilerek şakak germe sağlanan bu operasyon ile kişi, kısa bir süre içinde yorgun ve yaşlı ifadeden kurtulur. Açık cerrahi ile yapılan şakak germe ameliyatındaki gibi büyük bir kesi olmadığı için belirgin bir iz ve kanama olmaz.

Endoskopik şakak germe hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Endoskopik Şakak Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Endoskopik şakak germe estetiği basit bir operasyondur. Tüm ameliyat süreci, kişinin şakak bölgesindeki sarkma probleminin yoğunluğuna göre değişse de genel olarak 1-2 saat aralığında devam eder. Anestezi uygulanacağı için kişinin endoskopik şakak germe ameliyatının gerçekleştiği gün hastanede kalması gerekir. Ancak kimi zaman endoskopik şakak germe ameliyatı farklı estetik operasyonlarla kombine edilebilir. Çünkü yüz bütünlüğünün sağlanması ve üst yüz bölge güzelliği için şakak, kaş ve göz kapağı önemli üç yapıdır.

Genelde şakak bölgesindeki bir deformasyon zamanla göz kapağı estetiğinin bozulmasına yol açar. Kimi zaman da bu soruna yoğun bir kaş düşüklüğü eşlik eder. Bu durumda şakak germe ameliyatı, Endoskopik Kaş Kaldırma ve göz kapağı estetiği ameliyatları ile kombine edilir. Bu ek operasyonların yapılması şakak estetiği süresinin uzamasına neden olur.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Endoskopik Şakak Germe Kimler İçin Uygundur?

Endoskopik şakak germe operasyonu, genellikle şakak bölgesindeki sarkmalardan şikayetçi olan 40 yaş üzerindeki kadın ve erkeklere uygulanır. Ancak daha erken yaşlarda da yapısal olarak şakak sarkma problemi görülebilir. Şakak sarkması sonucu kişinin yüzü daha yorgun, yaşlı bir ifadeye sahip olur. Bu ifadeden sıkılan ve bundan kurtulmak isteyen kişiler endoskopik şakak germe için ideal adaylardır. Endoskopik şakak germe estetiğini daha çok kadınlar tercih etmektedir. Alın çizgileri derinleşmiş, yoğun kaş düşüklüğü olan, göz çevresi kaz ayağı denilen ince kırışıklıklara sahip olan kişilere de şakak germe ameliyatı yapılabilir.

Endoskopik şakak germe estetiği için kişinin herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekir. Anestezi altında gerçekleşeceği için anestezi almasına engel bir hastalığı olmamalıdır. Endoskopik şakak germe ameliyatı için yaş sınırı 18’dir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde şakak germe estetiği yapılamaz.

Endoskopik Şakak Germe

Endoskopik Şakak Germe Öncesi Sonrası

 • Eğer sigara içiliyorsa endoskopik şakak germe ameliyatından önce sigara bırakılmalıdır.
 • Şakak estetiği öncesi kullandığınız tüm ilaçları hekiminize bildirin. Kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan belirli bir süre önce bırakılması gerekir.
 • Ameliyat öncesi yapılan muayenede kaşın, şakakların ve göz kapağının durumu incelenir. Endoskopik şakak germe ameliyatına kombine edilecek kaş kaldırma ya da göz kapağı estetiği gibi operasyonlar da bu dönemde belirlenir.
 • Endoskopik şakak germe ameliyatı sonrası ameliyat bölgesinin hijyeni için ara ara pansumanlar yapılmalıdır. Bu konuda sizi doktorunuz bilgilendirecektir.
 • Şakak germe estetiği sonrası 3 gün ev istirahati önerilir.
 • Ameliyattan 3 gün sonra iş hayatınıza geri dönebilirsiniz.
 • Endoskopik şakak germe sonrası sert darbelere karşı yüzünüzü korumanız gerekir.
 • Şakak germe sonrası ilk 2 gün duş alınmaması önerilir.
 • Endoskopik şakak germe estetiği sonrası hafif düzeyde morluk ve ödem durumları yaşanabilir. Bu kişinin cilt yapısına göre değişebilen bir durumdur. Morluk ve ödem etkileri ilk bir hafta içinde geçer.
 • Ameliyat sonrası buz uygulaması morluk ve şişlik oluşmasını engellemeye yardımcı olabilir.
 • Endoskopik şakak germe sonrası hafif ağrılar olabilir. Hekiminiz tarafından tavsiye edilecek ağrı kesici ilaçlar ile ağrılar kontrol altına alınır.
 • Şakak germe sonrası spor aktivitelerine en az 4 hafta ara verilmelidir. Operasyondan birkaç gün sonra hafif tempo yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Endoskopik şakak germe ameliyatı sonrasında en az 4 hafta boyunca ağır ev işleri yapmayın ve ağır kaldırmayın.
 • Endoskopik şakak germe sonrası yüzünüzü yoğun güneş ışığından koruyun.
 • İlk haftalarda şakak, göz ve kaşları zorlayacak mimikler yapmamaya çalışın.
 • Şakak estetiği sonrası hamam, sauna, solaryum ve havuz gibi aktivitelerden en az 4-6 hafta kadar uzak durun.
 • Cilt bakımı gibi uygulamalar operasyondan 2 hafta sonra yapılabilir.
 • Endoskopik şakak germe sonrası 4 hafta kadar yüz üstü yatmayın. Yatış pozisyonunun sırt üstü ve dik olmasına dikkat edin.
 • Şakak germe ameliyatı sonrası sigara içilmemesi gerekir. Sigara, ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Endoskopik Şakak Germe Hakkında Sık Sorulan Sorular

Endoskopik şakak germe ameliyatında, şakak bölgesinde dışa ve yukarı doğru bir germe sağlanır. Bu germe işlemi için saçlı alanda birkaç küçük kesi yapılır. Şakak germe için yapılan bu kesiler saçlı deride olduğu için kesi izi görünmez. Bu işlemde yapılan kesiler 2-3 milimetre boyutundadır; yani çok minimal düzeydedir. Dolayısıyla iz kalma riski de minimal düzeydedir. Kısacası yok denecek kadar azdır.

Endoskopik şakak germe ameliyatı için merak edilen konuların başında ameliyatın kalıcılık etkisinin ne olduğu geliyor. Endoskopik şakak germe ameliyatının sonuçları kalıcıdır. Ancak cilt yapısına göre ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak yüzde yeniden sarkma görülebilir. Bu doğal bir süreçtir. Bu yüzden yaş ilerledikçe şakak bölgesinde de yeniden bir miktar sarkma görülebilir.

Şakak germe ameliyatı, yüze genel olarak genç bir ifade kazandırır. Kişinin yüz yapısına uygun bir şakak estetiği kişinin yüz ifadesinde önemli bir değişiklik yaratmaz. Şakak germe, kişinin yüzündeki yorgun, mutsuz ifadeyi siler. Kişinin daha yaşlı görünmesine neden olan yüzde sarkma probleminin etkilerini yok eder. Endoskopik şakak germe sonrası yüzde göz kenarları yanlara doğru açılır. Kaşlar, yana ve yukarı doğru çekilir. Kişinin yüz yapısına bağlı olarak badem göz görüntüsü elde edilir. Kısacası endoskopik şakak germe ile kişiye daha canlı ve daha diri bir yüz görüntüsü ile çekici bakışlar kazandırılır.

Endoskopik şakak germe fiyatı için öncelikle fiziksel muayene gerçekleştirmek ve kişinin durumuna göre bir planlama belirlemek gerekir. Kısacası standart bir endoskopik şakak germe ameliyatı fiyatı belirtmek doğru olmaz. Çünkü endoskopik şakak germe ameliyatı kişiye özel olarak planlanan bir cerrahi süreci içerir. Kimi zaman şakak germe ameliyatına göz kapağı estetiği, kaş kaldırma estetiği gibi farklı operasyonlar eklenebilir. Bu durumda kombine ameliyatlar planlanarak bir fiyatlandırma yapmak gerekir.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times