Search

Göğüs Asimetrisi

İçerik Listesi

Göğüs asimetri problemi iki meme arası boyut ve şekilsel farklılığı ifade eder. Memelerin asimetrik problemleri kendiliğinden geçen sorunlar değildir. Problem tipine yönelik göğüs ameliyatı ile tedavi gerektirir. Kişinin meme asimetrisi göz önünde bulundurularak planlanan memeye yağ enjeksiyonu, meme ucunda cerrahi girişimler, meme dikleştirme, meme büyütme, meme küçültme ve jinekomasti ameliyatlarıyla göğüs asimetrisi giderilebilir. Kısacası meme asimetri estetiği nedene yönelik tekniklerle belirlenen cerrahi bir protokol içerir. Göğüs asimetri estetiği kişiye özgüven katan, kalıcı ve etkili bir cerrahi operasyondur.

Göğüs Asimetrisi/Meme Asimetrisi Nedir?

Her kadının göğüs tipi farklıdır ve genelde az ya da çok oranda memelerin boyutları kimi zaman da meme şekilleri birbirinden farklılık gösterir. Birçok kadın iki meme arası oluşan bu asimetrik sorunun çoğu zaman farkında bile değildir. Ancak bazı kadınlarda meme asimetrisi o kadar fazladır ki sosyal yaşamını bile etkileyen bir soruna dönüşür. Özellikle kadınlarda meme boyutunu ifade olan cup derecesinde fark yaşanması belirgin bir meme asimetri problemini ortaya koyar ve bu sorun kadınları oldukça mutsuz eden bir durumdur.

Memede Ne Tür Asimetrik Problemler Görülür?

Memede asimetri bozukluğu durumunda; memeler arasında hacim ve sarkıklık farkı, meme başı seviyesinde farklılıklar, meme başı çapı farklılıkları veya şekil farklılıkları olabilir. Tüm bunlar asimetrik göğüs belirtisidir. En sık görülen memelerin dışarıdan bakıldığında büyüklük farkı olmasıdır. Yine meme asimetri sorununda bir meme diğerine göre daha sarkık olabilir. Meme uçları arasındaki fark da göğüs asimetri problemini ifade eder. Meme ucunda şekilsel farklılıklar olabilir. Başta çok dikkat çekmeyen asimetrik göğüsler hamilelik sonrası emzirme ile daha belirgin hale gelebilir. Emzirme sonrası büyük memeleri olan kadınların göğüsleri daha çok sarkabilir.

Memede Asimetri Ne Tür Sorunlar Yaratabilir?

Meme asimetri estetiği hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Memede görülen asimetrik problemler kişinin özgüven eksikliği yaşamasına yol açarak psikolojik sorunlar yaratabilir. Belirgin göğüs asimetrisi olan bazı kadınlar kendini sosyal yaşamdan izole edebilmektedir. Memede asimetri sorunu olan kişiler genelde sütyen kullanımda sorun yaşarlar. Örneğin; kadınlarda tek memede büyüme; yani diğer memenin küçük kalması beden farkı yaratır ve bu sebeple standart bir sütyen kullanımında sorun yaşarlar. Bu asimetrik problem kimi zaman dış giyimlerine de yansır. Meme asimetri probleminin kıyafetlerden net bir şekilde fark edilmesi onları rahatsız eder. Meme asimetrisi çok ileri derecedeyse, zamanla kişide duruş bozukluğu ve omurga eğriliği gibi sorunları da doğurabilir. 

Meme Asimetrisi/Göğüs Asimetrisi Neden Olur?

Göğüs asimetri problemleri genelde kalıtımsaldır ve yapısal gelişimle alakalıdır. Ancak hamilelik, çok kilo alıp verme, yaşın ilerlemesi, jinekomasti, emzirme ya da menopoz gibi farklı nedenlerle de memede asimetri oluşabilir. Memede asimetri problemine yol açan bir neden de tübüler meme deformitesidir. Tübüler meme deformitesinde, meme uçları aşağısındaki meme dokusu ve derisi gelişmez. Bir meme büyürken diğer meme büyümez ve tüp şeklinde bir görünüm alır. Böylelikle iki meme arası asimetrik bir sorun oluşur.

Göğüs kafesi asimetrik olan ya da omurga eğriliği (skolyoz) olan kişilerde veya Poland sendromu gibi göğüs kasının gelişmediği ve tek taraflı meme gelişiminin olduğu genetik sorunlarda da memelerin büyüklüğü ya da memelerin göğüs kafesinde farklı alanlarda yerleşmesi gibi memede asimetri problemleri görülebilir.

Güvercin göğüs adı verilen yapısal bir sorunda da bir meme diğerine göre daha önde olabilmektedir. Bu deformite de kişide belirgin bir göğüs asimetrisi yaratabilir. Çocukluk çağında yaşanılan göğüs travmaları ya da derin göğüs derisi yanıkları kişinin meme doku büyümesini engelleyebilir ve bu da ilerleyen dönemlerde iki meme arası boyut ve şekil farklılıklarına; yani göğüs asimetrisi sorununa neden olabilir.

Göğüs Asimetrisi

Memede Asimetri Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme asimetri ameliyatlarında amaç, hacimsel ve şekilsel olarak birbirine benzeyen ideal ve estetik meme profilini yaratmaktır. Göğüs asimetri probleminin türüne bağlı olarak memede asimetri ameliyatı planlanır. Bu süreçte meme yapısı, meme boyutu, meme şekli incelenir. Örneğin; kişinin bir memesi diğer memesine göre daha sarkık ise; meme dikleştirme operasyonu ile asimetrik problem giderilebilir. Bir meme diğer memeye göre küçükse ya da büyükse, hasta için estetik görünüm açısından hangisi uygun olacaksa meme küçültme ya da meme büyütme operasyonları yapılabilir.

Meme büyütme sürecinde meme silikon protezine ek olarak memeye yağ enjeksiyonu da uygulanabilir. Meme ucunda oluşan asimetrik problemlerde de cerrahi tekniklerle meme başı normal seviyeye ve şekle getirilebilir. Göğüs asimetrisi erkek hastalarda da oluşabilir. Bu durumda da jinekomasti ameliyatı ile asimetrik problem yok edilebilir. Memede asimetri ameliyatları için yaş sınırı 18’dir.

Meme Asimetri Problemlerinde Estetik Nasıl Gerçekleştirilir?

Meme asimetri estetiği, cerrahinin tipine bağlı olarak genel ya da lokal anestezi altında gerçekleşir. Çoğunlukla genel anestezi uygulanır. Yapılacak cerrahiye bağlı olarak işlemlerin süresi 1-3 saat aralığında değişebilir. Hastanın meme asimetri estetiği sonrası hastanede bir gün yatması gerekir. 

 • Memede asimetri sorununu gidermek için meme büyütme ameliyatı yapılacaksa; meme silikon protezi kullanılır. Ameliyat öncesi meme protezlerinin tipine karar verilir. Meme büyütme ile göğüs asimetri problemini kaldırmak ve doğal bir görünüm yakalamak için proteze ek olarak memeye yağ enjeksiyonu da uygulanabilir.
 • Asimetrik meme sorununu gidermek için meme küçültme estetiği yapılacaksa; bu süreçte memedeki fazla yağ, doku ve deri uygun miktarda alınır. Bu cerrahi ile iki meme arası asimetrik problem giderilir.
 • Asimetrik meme sorununu gidermek için meme dikleştirme operasyonu yapılacaksa; asimetrik sorun yaratan sarkık meme yukarıya orantısal olarak çekilir ve meme şekillendirilir. Böylelikle iki meme arası simetri sağlanır.
 • Asimetrik sorun meme ucunda ise; simetriyi bozan meme ucuna özel bir teknikle müdahale edilir ve meme uçları aynı seviye, şekle getirilir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Meme Asimetri Estetiği Öncesi ve Sonrası

 • Memede asimetri probleminin giderilmesi içi cerrahi öncesi ayrıntılı bir muayene gerçekleştirilir ve gerekli tetkikler yapılır.
 • Meme asimetri estetiğinden en az 3 hafta önce sigaranın bırakılması istenir. Operasyon sonrası da sigara içilmesi önerilmez.
 • Bazı kan sulandırıcılar gibi düzenli kullanılan ilaçlar varsa göğüs asimetri operasyonu öncesi kesilmesi gerekir. Operasyon öncesi doktorunuzu kullandığınız ilaçlar konusunda mutlaka bilgilendirin.
 • Ailenizde meme kanseri hikayesi varsa bunu meme asimetri ameliyatı öncesi hekiminizle mutlaka paylaşın.
 • Yaşınız 40 ve üzerinde ise meme asimetri estetiği öncesi mamografi ve ultrason gibi tetkikler istenebilir.
 • Meme asimetri ameliyatından 6 saat önce bir şey yemeyin.
 • Memede simetri bozukluğu için yapılan bu cerrahi sonrası birkaç gün ağrı olabilir; ancak bunlar hafif ağrılardır ve ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.
 • Cerrahi sonrası göğüs kısmında hafif şişlikler olabilir. Çoğunlukla bir iki hafta sonra göğüs bölgesindeki bu şişlikler kaybolur.
 • Yapılacak meme asimetri cerrahisinin türüne göre değişse de ameliyat sonrası 5-7 günlük ev istirahati önerilir.
 • Kişi kendini iyi hissediyorsa operasyondan 7 gün sonra işine geri dönebilir.
 • Memede asimetri sorunlarında yapılan cerrahilerde eriyen dikişler kullanılır. Bunun için daha sonra dikiş alımı olmaz.
 • Operasyon sonrası 4-5 hafta kadar ağır kaldırmayın ve ağır ev işleri yapmayın.
 • Meme asimetri estetiği sonrası 4-5 hafta yoğun hareketler içeren egzersizler yapmayın.
 • Göğüs asimetri ameliyatı sonrası doktorunuzun önerdiği tipte spor sütyenini düzenli bir şekilde kullanın.
 • Operasyon sonrası bir süre yüz üstü yatmayın.
 • Göğüs bölgesini darbelere karşı koruyun.
 • Asimetrik meme ameliyatı sonrası ilk 2 gün duş almamaya çalışın.
 • Meme asimetri cerrahisinden sonra 4-5 hafta kadar sauna, havuz, hamam ya da solaryum gibi aktivitelerden kaçının.

Meme Asimetri Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Meme asimetri ameliyatı için nasıl bir kesi yapılacağı ameliyat tekniğine bağlıdır. Meme asimetri ameliyatlarında kullanılan tekniklerde ameliyat kesileri genelde meme başı çevresine veya meme altında gizlenir. Meme asimetri ameliyatlarında estetik dikişler kullanılır. Böylelikle kesi izi çok görünmez. Meme asimetri ameliyatı sonrası ilk günlerde bu izler, daha belirgin olsa da 6 ay gibi bir zaman içinde bu kesi izleri ten rengi ile bütünleşir, belirsizleşir ve neredeyse görünmez olur.

Meme asimetri ameliyatı kişinin asimetri problemine yönelik belirlenen tekniklerle yapılır. Yani memelerin sarkma probleminde meme dikleştirme, bir memenin diğer memeye göre küçük ya da büyük olma durumunda meme büyütme veya meme küçültme ameliyatları yapılır. Bu operasyonlara duruma göre memeye yağ enjeksiyonu da eklenebilir. Meme ucunda asimetrik sorun varsa da meme uçları için cerrahi düzeltmeler yapılabilir. Kısacası asimetrik meme problemlerinde tamamen kişiye özel bir cerrahi planlama yapılır. Meme asimetri ameliyatı fiyatı da bu çerçevede belirlenir. Bunun için sabit bir meme asimetri ameliyatı fiyatı belirlemek mümkün değildir.

Meme asimetri ameliyatı fiyatı öğrenmek ve ön görüşme için formu doldurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times