Search

Meme Küçültme

İçerik Listesi

Meme küçültme ameliyatı (küçültme mamoplasti), olması gerekenden daha büyük memeleri olan kişilerin göğüslerinin vücudu ile orantısal olarak dengelendiği cerrahi bir operasyondur. İri meme kişide bir takım fiziksel rahatsızlıklar ve dış görünümünde kendini beğenmeme gibi sorunlar yaratabilir. Meme küçültme diğer bir adıyla göğüs küçültme bu soruna çözüm sağlar.

Meme Küçültme Nedir?

Hormonal değişiklikler, hamilelik, kilo alma ve genetik gibi nedenler meme dokusu büyümesine yol açabilen unsurlardır. Bu durumda iri meme güzellik vurgusundan çok, yarattığı sıkıntılarla bir sorun olarak karşımıza çıkar. Vücutla orantılı olmayan iri memelerle kişi, istediği kıyafetleri giyememe, kendini beğenmeme gibi sorunlar yaşayabilir. Yine olması gerekenden büyük memeli olma kişinin duruş bozukluğu, bel-boyun ve sırt ağrıları ve hijyen sorunları yaşamasına da yol açabilir. Hayatı kısıtlayan ve fiziksel rahatsızlıklara yol açabilen büyük memeleri, göğüs küçültme ameliyatları ile orantısal göğüs büyüklüğüne getirmek mümkündür.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme estetiği sürecinde memedeki fazla yağ, doku ve deri uygun miktarda alınır. Kısacası bu cerrahide iri memelerle beden orantılı bir hale getirilir. Meme küçültme ameliyatı vücuda ağırlık yapan ve sarkma eğilimi gösteren büyük memeleri daha dik ve estetik olarak şekillendirilmesini sağlar. Göğüs küçültme operasyonu sürecinde deri ve meme bezi dokusu, kişiye özel olarak hesaplanan oranda çıkarılır. İri memeler; küçük ve daha hafif duruma getirilir. Meme küçültme estetiğinde meme başı, ideal simetri bozulmadan konumlandırılır. 

Meme küçültme ameliyatının başarılı olması için en önemli kriterlerden biri, operasyon sırasında doğru oranda meme dokusunun çıkarılmasıdır. Bunun için göğüs küçültme operasyonu ayrıntılı bir planlama gerektirir. Doğru planlama yapılan, 3 boyutlu görüntüleme sistemleri ile yönetilen ve özel teknikler kullanılan meme küçültme ameliyatı ile doğal görünümlü göğüslere kavuşulabilir. Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşen bir operasyondur. Göğüs küçültme operasyonu sürecinde kullanılan tekniğe göre değişiklik gösterse de genellikle 3-4 saat aralığında sürer.

Kimlere Meme Küçültme Ameliyatı Yapılır?

Büyük memeleri olan kadınlar zamanla meme ağırlığına bağlı olarak bazı sağlık problemleri yaşayabilirler. Bu kişiler genellikle büyük göğüsler kaynaklı ağırlık sorunu nedeni ile sırt ve boyun bölgelerinde ağrı hissederler. Bu ağrı zamanla artar ve yaşam kalitesini etkileyen bir boyuta gelebilir. Büyük göğüsler ayrıca kişinin; kötü koku, pişik gibi dermatolojik bazı hastalıklar, duruş bozuklukları gibi problemler yaşamasına da yol açabilir. İri meme ağırlığı nedeniyle sütyen askıları omuz bölgesindeki kol sinirlerine baskı yapabilir ve bu sebeple kol bölgesinde uyuşmalar oluşabilir.

Büyük memeli olma kişiyi görüntüsel olarak da rahatsız edebilir. Bu rahatsızlık kimi zaman psikolojik olarak kişiyi etkiler ve sosyal ortamlara girmesini engelleyebilir. Bu sorunları yaşayan tüm kadınlara meme küçültme ameliyatı uygulanabilir. Orantısız meme doku büyümesi erkeklerde de görülebilir. Bu probleme jinekomasti denilmektedir. Bu sebeple meme küçültme ameliyatı erkeklere de uygulanabilir.

Meme küçültme hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Meme küçültme ameliyatı öncesi ayrıntılı bir muayene gerçekleştirilir ve gerekli tetkikler yapılır. Göğüs küçültme operasyonu öncesi ve göğüs küçültme ameliyatı sonrası açısından karşılaştırma yapabilmek adına fotoğraf çekimi ve 3 boyutlu analiz yapılır. Bu süreçte meme küçültme ameliyatından beklentinizi doktorunuza net bir şekilde anlatın. Doktor ve hasta arasındaki bu iletişim göğüs küçültme ameliyatı sonrası istenilen bir sonuç yaratması açısından önemli bir yer tutar.

 

Göğüs küçültme ameliyatları öncesi kan sulandırıcı gibi bazı ilaçların bırakılması gerekir. Kanama riskine karşı kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza eksiksiz belirtin.

Meme küçültme estetiği anestezi altında gerçekleşen bir ameliyattır. Bunun için öncesinde sigara içiyorsanız bırakmanız önerilir. Ameliyat öncesi soğuk algınlığı gibi bir durum yaşarsanız hemen doktorunuza bilgi verin. Meme küçültme ameliyatı öncesi yaklaşık olarak 8 saat önce bir şey yenilmemesi gerekir.

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatı sonrası kontrol amaçlı olarak hastanede bir gün yatış istenir. Ameliyat yapılan bölgede kan ve sıvı birikimini engellemek için diren takılır. Taburcu edilirken bu diren çıkarılır. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası 7 gün istirahatin ardından iş yaşamına dönülebilir. Eriyen dikişler kullanıldığı için meme küçültme estetiği süreci sonrası dikişlerin alınması gibi ek bir işlem yapılmaz.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası hafif ödem ve morluklar oluşabilir. Ödem ve morluk gibi etkiler 2 hafta içinde geçer. Yine meme küçültme sonrası ilk günlerde sızlama şeklinde hafif ağrılar görülebilir. Bu ağrılar, doktorunuz tarafından size önerilen ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Meme küçültme ameliyatı sonrası meme görünümünün ideal haline kavuşması; yani tam olarak oturması 1 yılın sonunda olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme ameliyatından sonra 3 gün duş alınmaması önerilir. Duş almaya başlandığında ise aşırı sıcak su kullanılmamalıdır. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası yaklaşık olarak 2 ay boyunca ağır kaldırılmamalı ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Bu süreçte kol ve göğüs kaslarının zorlanmaması önemlidir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası hafif egzersizlere 1 ay sonra başlanabilir.

Hızlı bir iyileşme süreci için göğüs küçültme operasyonu sonrası da sigara içilmesi önerilmez. Sigara içmek hücre yenilenmesini olumsuz etkileyebileceği için meme küçültme estetiği sonrası iz kalma riskini artırabilir. Yaklaşık olarak 2 ay boyunca tavsiye edildiği gibi sporcu sütyeni kullanılmalıdır. Bu süre zarfı boyunca sauna, buhar banyosu ve solaryumdan uzak durulmalıdır. Meme küçültme ameliyatı sonrası hekiminizin belirttiği şekilde pansumanlarınızı yapın ve kişisel hijyeninize dikkat edin. Doktorunuz tarafından verilmişse merhemlerin kullanımına özen gösterin.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Meme Küçültme Konusunda Sık Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı kesilerle gerçekleşen bir cerrahidir. Meme küçültme estetiği ile oluşan izin şekli ve boyutu, göğüs küçültme için kullanılan tekniğe ve ameliyat sonrası hastanın kurallara uyumuna göre değişir. Ancak hangi teknik kullanılırsa kullanılsın meme küçültme sonrası ilk dönemlerde bu kesi izleri daha belirgindir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası yaklaşık 6-12 ay gibi bir sürenin ardından izler daha belirsiz hale gelir. 

Meme küçültmek için seçilen teknik kişinin yaşına, meme büyüklüğü ve sarkıklığına ya da cilt yapısının esnekliğine göre belirlenir. Meme küçültme ameliyatında genellikle kullanılan yöntemler: “Ters T Skar” ve “Vertikal Skar” teknikleridir. Vertikal skar tekniği ile yapılan meme küçültme operasyonlarında meme başı çevresinde ve yine meme başından aşağı inen bir iz kalabilir. Bu iz en az oranda bırakılmaya çalışılır. Bu teknik sarkıklık oranı daha az olan kişilerde tercih edilir. Vertikal Skar, Ters T yöntemi ile kıyaslandığında daha iz bırakan bir tekniktir. Diğer yöntem olan “Ters T Skar” tekniğinde meme küçültme amaçlı meme başı çevresinde ve meme altına doğru uzanan ters T şeklinde bir kesi açılır.

Meme küçültmek kansere yol açmaz. Meme küçültme estetiğinin meme kanserine yol açabileceğine dair etkisini gösteren medikal bir çalışma da bulunmamaktadır. Ancak ailesinde meme kanseri hikayesi olan kişiler meme küçültme ameliyatı öncesi ultrason inceleme ve 40 yaş üstü ise mamografi gibi tetkiklerini yaptırmalıdır. Eğer hiçbir sorun yoksa bu kişilere meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Yine bu süreçte ailesinde meme kanseri hikayesi olan kişiler isterse; meme küçültme ameliyatı sonrası alınan meme dokusunu patolojik olarak incelenmesi için ilgili tıbbi merkezlerine gönderebilir ve tetkiklerle ortaya konamayan bir sorun olup olmadığı tam olarak teyit edebilirler.

Kişinin sahip olduğu meme yapısının büyüklüğüne göre ameliyatsız olarak meme küçültme estetiği yapmak mümkündür. Ameliyatsız meme küçültme, lazer liposuction yöntemi ile yapılabilir. Lazer yöntemiyle büyük memeli kişilerin göğüslerindeki yağ dokusu eritilir ve minik parçalara ayrılarak vücut dışına atılması sağlanır. Ameliyatsız meme küçültme sağlayan bu yöntem iz bırakmaz ve cilt sıkılaştırma sağlayarak sarkık görünümü engeller.

Meme küçültme ameliyatının planlaması ve bu süreçte yapılacak işlemler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sebeple meme küçültme ameliyat fiyatı belirtmek doğru değildir.

Meme küçültme ameliyat fiyatlarını öğrenmek ve bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times