Search

Aminoterapi (Matriks Serumu)

İçerik Listesi

Aminoterapi ya da diğer adıyla matriks serumu kısa zamanda cilt kalitesini yükselten, cilt bariyerini güçlendiren ve aynı zamanda cilt sıkılığını da artıran bir cilt gençleştirme uygulamasıdır. Çevresel faktörler ya da yaşın ilerlemesi gibi nedenlerle cildimizin yapı taşları diyebileceğimiz en önemli amino asitler olan kolajen ve elastin miktarı cildimizde hızlı bir şekilde azalmaya başlar. Vücudumuzda amino asitlerin azalması cildin mat, kuru ve yaşlı bir görünüm almasına neden olur. Aminoterapi bu süreci tersine çevirerek yaşlanma sürecini geciktiren ve tüm bu sorunları ortadan kaldıran medikal estetik bir işlemdir. Aminoterapi \ matriks  serumu  amino asitlerden zengin içeriği ile cilde ihtiyacı olan bakımı sağlar ve yaşlanma etkilerini ortadan kaldırarak daha canlı ve parlak bir cilt yapısı yaratır.

Amino Asitler Cildimiz İçin Neden Önemlidir?

Amino asit; cilt sağlığı için aktif olarak rol alan, cildin sıkılığı ve dayanıklılığı için önemli bir yapı taşıdır. Özellikle yaşın ilerlemesi ile vücudumuzda bulunan önemli amino asit kaynakları azalma eğilimi gösterir ve kas dokusu kaybı yaşanmaya başlar. Amino asitlerin temel görevlerinden biri de hasar gören DNA’ları onararak cildin yenilenmesini sağlamaktır.

Cilt sağlığımız için en temel amino asitler, kolajen ve elastindir. Kolajen cildin ana yapısal proteinidir. Vücudumuzdaki protein oranının neredeyse yüzde 30’u kolajendir. Kolajen cildimizin elastikiyeti için oldukça önemlidir. Kolajen; glisin, prolin, hidroksilizin ve hidroksiprolin amino asitlerinden oluşur. Yaşın ilerlemesi ile vücudumuzdaki kolajen miktarı azalır. Bu durumda cildimiz gerginliğini kaybeder ve kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Cildimiz için önemli bir diğer amino asit ise elastindir. Elastin de tıpkı kolajen gibi cildimiz için oldukça önemli bir amino asittir. Elastin; valin, glisin, prolin ve alanin amino asitlerinden meydana gelir. Elastin, cildin dayanıklılığını ve sıkılığını korumak ve artırmak ile görevlidir. Elastin proteinin ciltte azalması cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olur.

Özetle, cildimizde gerekli olan amino asitlerin hasarlandığı ve azaldığı durumlarda kendi onarım ve yenileme fonksiyonlarını yerine getiremez. Bu durumda cilt elastikiyetini kaybeder, cilt olduğundan daha kuru, mat, yıpranmış yaşlı bir görünüm alır.

Aminoterapi

Aminoterapi Nedir?

Yaşın ilerlemesi ile cildin yenileme fonksiyonu yavaşlama eğilimi gösterir. Cildin her katmanında farklı etkiler görülmeye başlar. Örneğin; cilt altı ter ve yağ bezlerini eskisi gibi yapamadığı için cilt kuruluğu meydana gelir. Cilt bariyeri de denilen cildin ilk tabakası epidermis incelmeye başlar. Cildin orta katmanı olan dermiste fibroblast sayısı ve işlevleri azalmaya başlar. Bu da kolajen ve elastin sentezinin azalmasına neden olarak cildin sıkılığını kaybetmesine ve kırışıklıkların oluşmasına yol açar. 

Bu durumda cilt fonksiyonlarının korunması ve normal düzeninde çalışması için cildin desteğe ihtiyacı olur. Tıpkı hastalanmamak için nasıl vücudumuz vitamin takviyelerine ihtiyaç duyuyorsa; cildimiz de nemini, sıkılığını kaybetmemek kısaca yaşlanmamak için bazı takviyelere ihtiyaç duyar. Aminoterapi bu ihtiyacı hızlı bir şekilde yerine koyan bir yöntemdir.

Aminoterapi, cildin kalitesini korumak ve artırmak için kolajen ve elastin gibi cildin yapı taşı dediğimiz amino asitlerini enjeksiyon yöntemi ile cilde geri kazandıran bir cilt yenileme işlemidir. Aminoterapi matriks serumu olarak da bilinir. Matriks aşısı, günümüz yüz gençleştirme uygulamaları, gençlik aşıları arasında en popüler olan yöntemlerden biridir.

Aminoterapi cilt için gerekli olan amino asitleri cildin orta ve daha derin katmanlarına iletilmesini sağlar. Böylelikle cildin yenilenmesini tüm katmanlarda da gerçekleştirir. Aminoterapi, cildin en derin katmanlarında iyileştirme sağladığı için kısa zamanda kuru, yıpranmış ve yaşlanmış görünümü onarır.   

Aminoterapi hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Aminoterapi Kimlere Uygulanır?

Aminoterapi her yaşta uygulanabilen cilt kalitesini artıran bir bakım uygulamasıdır. Aminoterapi 18 yaşını geçen herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadın, erkek herkese uygulanabilir. Aminoterapi hamilelik ve emzirme dönemlerinde uygulanmaz.

Aminoterapi işlemi için en ideal adaylar cildinde yaşlanma belirtileri görülmeye başlayan, nem ve sıkılık sorunları yaşayan, cildinin artık matlaştığını söyleyen 25 yaş sonrası kişilerdir. Cilt kalitesini artırmak ve güçlendirmek için daha genç yaşlarda da yapılabilir. 

Cilt yaşı kaç olursa olsun, cildi her zaman doğru bir şekilde içten ve dıştan nemlendirmek gerekir. Kremler ile dıştan nemlendirme yüzeyel bir etki sağlar; yani nemlendirme etkisi cilt altı dokularına geçmez. Aminoterapi ile yoğun bir nemlendirme cildin orta ve daha derin tabakalarına kadar sağlanır. Cildin nem oranının korunması amacıyla her cilt tipine her mevsimde aminoterapi ile destek sağlanabilir.

Amino Terapi İçeriği Nedir?

Aminoterapi içeriği, cilt kalitesini artıran ve sağlıklı görünümünü korumasını sağlayan bir serumdur. Bu özel formülasyonla oluşturulan aminoterapi solüsyonu, cilt sağlığı için gerekli olan elastin, kolajen ve hyalüronik asit gibi amino asitleri, vitamin ve mineralleri yoğun bir şekilde içerir. Bu serum, enjeksiyonlarla cildin yüzeyel, orta ve daha derin katmanları ile buluşur.

Aminoterapi Nasıl Yapılır?

Aminoterapi, mezoterapi yöntemi ile aynı süreçleri içeren bir işlemdir. Öncelikle kişinin uygulama yapılacak cildi temizlenir ve enjeksiyona bağlı bir acı hissedilmemesi için anestezik bir krem sürülür. Daha sonra uyuşma etkisinin sağlanması için 15-20 dakika kadar beklenir. Anestezik krem ile uyuşma sağlandıktan sonra aminoterapi enjeksiyon aşamasına geçilir. 

Aminoterapi işleminde enjeksiyonlar cilt yapısına göre seçilen 4- 6- 13 mm inceliğindeki mikro iğnelerle yapılır. Uygulama yapılacak bölge cildine birer cm’lik aralıklar ile enjeksiyonlar gerçekleşir ve aminoterapi içeriği cilt altına aktarılır. Uygulama yapılacak bölge sayısına göre değişse de genellikle aminoterapi işlemi 15-20 dakika kadar sürer. İşlem sonrası kişi hemen sosyal ve iş yaşamına devam edebilir.

Aminoterapi Etkisi Ne Zaman Başlar? Aminoterapi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Aminoterapi işlemi sonrası etki hemen başlasa da tam etki 7 ile 10 gün sonra ortaya çıkar. Cildin tedaviye cevap vermesi kişinin cilt yapısına göre değişebilir. Aminoterapi işleminin etkisi de kişinin cilt yapısına bağlı olarak devam eder. Genellikle 6-8 ay arasında etki sürer. Aminoterapi etkisinin uzun süreli olması için belirtilen şekilde düzenli seansların gerçekleşmesi gerekir. Aminoterapi uygulamasında seans sayısı kişinin yaşına, cilt yapısına, cilt problemine göre belirlenir. Bazı ciltlere 1 seans aminoterapi bile yeterli olabilirken; bazı ciltlere 4 seans işlem gerekebilir. Seanslar arasında kişinin durumuna göre 2-3 haftalık aralıklar belirlenir. Koruyucu tedavi protokolünde ise 3-6 aylık aralıklar ile birer seans uygulama yeterli olacaktır.

Aminoterapi Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Aminoterapi yaşlanma belirtilerinin görülmeye başladığı vücudun her bölgesine uygulanabilen bir cilt yenileme işlemidir. Yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklar ilk önce yüz bölgesinde ortaya çıkar. Bunun için aminoterapi işleminin en sık uygulandığı alan, yüz bölgesidir. Göz çevresi de dahil olmak üzere yüzün her alanına aminoterapi uygulanabilir. 

Yüz dışında boyun, dekolte, kol, el üzeri ya da diz bölgelerine de aminoterapi sağlanabilir. Yoğun kırışıklık olmasa da ince çizgilerin varlığında kırışıkların önüne geçmek için de yüz bölgesine aminoterapi ile koruma amaçlı işlem yapılabilir. Kısacası ciltte gençlik etkisi yaratmak ya da ciltteki gençlik etkisini korumak için vücudun her alanına aminoterapi \ matriks aşısı uygulanabilir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Aminoterapi\Gençlik Serumu Öncesi Ve Sonrası

 • Aminoterapi öncesi genel sağlık durumunuz ve tüm hastalıklarınız hakkında hekiminize bilgi verin.
 • Aminoterapi işleminden önce eğer kullanılıyorsa kan sulandırıcı ilaçlara hekim onayı ile ara verilmesi gerekir. Bunun için kullandığınız tüm ilaçları hekiminize bildirin.
 • Aminoterapi; yani matriks aşısından en az 3 gün önce alkol alınmaması gerekir.
 • Aminoterapi işleminden hemen sonra iş ve sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.
 • En az 6 saat kadar aminoterapi uygulanan bölgelere su değdirilmemesi gerekir.
 • Mümkünse aminoterapi sonrası ilk gün banyo yapmayın. Sonraki günlerde de aşırı sıcak su kullanmayın.
 • Aminoterapi sonrası genelde görünmese de bazı kişilerde kızarıklık, morluk ya da şişlik gibi etkiler olabilir. Ancak bunlar enjeksiyona bağlı oldukça normal durumlardır. Birkaç gün içinde geçer.
 • Matriks aşısı sonrası ilk 1-2 gün yoğun spor aktiviteleri yapmayın. Sadece hafif tempo yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Cilt yenileme amacı ile yüz bölgesine uygulanan aminoterapi sonrası ilk gün yüzünüze makyaj yapmayın. Kozmetik ürün ya da krem kullanmayın.
 • Aminoterapi sonrası yüzünüzü birkaç gün güneşten koruyun.
 • Yüz bölgesine uygulanan aminoterapi sonrası birkaç gün yüz üstü yatmamaya çalışın. İşlem sonrası özellikle ilk gün sırt üstü, başınız hafif yüksekte kalacak şekilde uyuyun.
 • Cilt kalitesini artırmayı sağlayan aminoterapi uygulaması sonrası havuz, solaryum, hamam, sauna gibi aktivitelerden en az 1 hafta uzak durun.
 • Lazer ya da farkı cilt bakımı işlemlerinizi aminoterapi işleminden 1  hafta sonra gerçekleştirebilirsiniz.

Aminoterapi Konusunda Sık Sorulan Sorular

Aminoterapi işleminin cilde ya da vücuda herhangi bir zararı yoktur. Aminoterapi işlemi için kullanılan serum içeriği tamamen cilt için yararlı ve doğal maddelerden oluşur. Kolajen, elastin, hyalüronik asit gibi önemli amino asit kaynaklarını içeren bu özel formülasyon ciltte herhangi bir yan etkiye ya da alerjik reaksiyona sebep olmaz. Yine aminoterapi işleminde enjeksiyon için kullanılan küçük iğneler de vücutta bir iz kalmasına neden olmaz. Sadece nadir de olsa bazı ciltlerde uygulama sonrası hafif kızarıklık, morluk ya da şişlik durumları görülebilir. Bu etkiler de oldukça normaldir ve kısa zaman içinde geçer.

Aminoterapi kaybolan cilt elastikiyetini yeniden kazandırmayı amaçlayan bir cilt sıkılaştırma tedavisidir. Ciltte oluşmaya başlayan kırışıklık, sarkma gibi problemlerin önlenmesi sağlar ve cilde sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır. Aminoterapi cildin olduğundan daha genç görünmesini sağlar ve tüm yaşlanma etkilerini geciktirir. Aminoterapi bazı cilt lekelerinde de etkili sonuçlar sağlar ve pürüzsüz bir cilt kazandırır. Cilt altı dokusu kolajen, elastin ve hyalüronik asit kaynakları desteklendiği için yüz hacminde hafif bir artış da görülür. Aminoterapi cildin nem oranını dengeleyerek cilt kuruluğu problemlerini önler. Aminoterapi birkaç farklı medikal bakım uygulamasının sunduğu sonuçları tek bir işlem ile gerçekleştirmeyi sağlar. Düzenli yapılan seanslar sonrası aminoterapi uzun bir süre etkisi ile oldukça başarılı sonuçlar sunar.

Kişinin cilt ihtiyacına ve yaşına bağlı olarak belirlenen aminoterapi kişiye özel olarak planlanan bir cilt gençleştirme yöntemidir. En etkili sonuçları elde etmek için kişinin cilt durumuna göre aminoterapi serum dozu ve seansları belirlenir. Bunun için standart bir aminoterapi fiyatı belirlemek doğru değildir. Uygulama yapılacak bölge sayısına göre de aminoterapi fiyatı değişir. Bunun için öncelikle kişinin muayene edilmesi ve problemine yönelik bir planlama ile aminoterapi işlemi yapılması gerekir. Muayene sonrasında belirlenen plana göre aminoterapi fiyatı belirtilebilir.

Aminoterapi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times