Search

IV Terapi

İçerik Listesi

IV terapi; bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, hücrelerin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan antioksidan, vitamin ve mineral kaynaklarını yerine koyan önemli bir destek tedavidir. İntravenöz vitamin ve mineral tedavisini ifade eden iv terapi aynı zamanda halk arasında serum tedavisi ya da yüksek doz c vitamini içerdiği için c vitamini serumu gibi isimlerle de kullanılır. Başta günlük c vitamini ihtiyacı olmak üzere birçok vitamin ve mineral ihtiyacı doğrultusunda hazırlanan ve damar yoluyla alınan iv terapi kısa zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve zinde kalmaya destek verir.

IV Nedir? IV Terapi Nedir?

IV nedir? IV, bir tıp terimi olan intravenöz kelimesinin kısaltmasıdır. İntravenöz kelimesi de “damar‎dan” anlamına gelmektedir. IV terapi nedir? IV terapi, içinde vücut için yararlı maddeleri içeren sıvıların doğrudan damar yoluyla vücuda verilmesi sürecini ifade eder. 

IV terapinin uygulama amacına yönelik olarak farklı tipleri mevcuttur. Örneğin; sıvılar için iv terapi, kan nakli için iv terapi, ilaçlar için iv terapi ve beslenme için iv terapi şeklinde farklı türleri vardır. Kliniğimizde vitamin ve mineral kaynaklarını içeren özel formülasyona sahip sıvıları içeren iv terapi tekniği uygulanmaktadır. 

IV terapi uygulaması tıpkı bir serum alma süreci gibi düşünülebilir. Bunun için serum tedavisi gibi isimlerle de anılır. IV terapi aynı zamanda iv tedavi şeklinde de ifade edilir. IV terapi sürecinde serum içindeki özel formülasyona sahip sıvı, infüzyon ile kan dolaşımına doğrudan nakledilir. Tüm vitamin ve mineral kaynakları iv terapi ile vücut doku ve hücrelerine hızlı, güvenli ve etkin bir şekilde iletilir.

Iv Terapi

IV Terapi İçeriği Nedir?

İntravenöz tedavi; yani iv terapi vücut için gerekli olan bazı kaynakların sıvı şeklinde doğrudan kişinin kan dolaşımına veren tıbbi bir tekniktir. IV terapi sürecinde kullanılan bu sıvı, vücut fonksiyonlarının doğru bir şekilde çalışması için gerekli olan antioksidan, aminoasit, vitamin ve mineral desteklerini doğru bir oranda içerir. Kişinin ihtiyacına göre belirlenen farklı iv terapi protokolleri vardır. Bu protokoller içinde, kişinin vücut ihtiyacına göre; glutatyon, C vitamini, B vitamin kompleksi (B1, B2, B3, B5, B6), çinko, alfa lipoik asit, selenyum, E vitamini, amino asit, kalsiyum, koenzim Q10, folik asit, magnezyum barındırır.

IV Terapi ve C Vitamini

IV terapi protokolünde kullanılan en önemli içeriklerden ikisi, C vitamini ve glutatyon molekülüdür. C vitamini vücutta doğal olarak bulunmayan, depolanmayan ve suda çözünen bir vitamindir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için günlük C vitamini ihtiyacı oranının alınması gerekir. IV  terapi, yüksek doz C vitamini desteği ile bu konuda etkili bir tedavidir. IV terapi, C vitamini takviyesi ile kısa zamanda vücudun tüm C vitamini depolarının dolmasını sağlar. C vitamini vücuda oldukça faydalıdır. C vitamini başta hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Yaraların iyileşmesi, cilt sağlığı, demir emilimi, kemik ve dişlerin güçlenmesi, bilişsel fonksiyonların doğru çalışması için de oldukça etkilidir.

IV Terapi hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

IV Terapi ve Glutatyon

Son dönemde oldukça popüler olan glutatyon da hem genel sağlık hem de cilt için oldukça önemlidir. Glutatyon faydaları da artık herkes tarafından biliniyor. En önemli antioksidanlardan biri olan glutatyon aslında vücudumuzda üretilen bir proteindir. Vücudun glutatyon üretim yeri karaciğer organıdır. 35 yaş sonrası glutatyon üretimi maalesef belirgin bir oranda azalır. 50 yaşından sonra ise vücutta neredeyse hiç glutatyon üretilmez.

Sağlıklı yaşam ve gençleşme için en etkili iv terapi içeriği glutatyon molekülüdür. Hastalıklardan uzak sağlıklı yaşam için önemli bir molekül olan glutatyon, cilde de detoks etkisi sağlar. Süper ya da ana antioksidan olarak anılan glutatyon, cilt lekelerinin tedavisine destek verir ve ciltte aydınlanma sağlar. Glutatyon aynı zamanda C vitamini, E vitamini, alfa lipoik asit, magnezyum, koenzim Q10 ya da selenyum gibi diğer antioksidanların bir bütün halinde çalışması için öncülük eder. IV terapi sürecinde serum içeriğinde kullanılan glutatyon özellikle serbest radikallere karşı savaşta öncü bir proteindir.

IV Terapi Kimlere Uygulanabilir?

IV terapi çocuklar ve hamileler dışında kadın ve erkek herkese uygulanabilir. Bu tedavi için yaş sınırı 18’dir. Özellikle IV terapi; spor yapan, yoğun iş temposunda çalışan, medikal tedavi gördüğü için vücut direncini yükseltmek isteyen kişilere önemli bir destek sağlar. Hiçbir sorun olmasa da sağlıklı bir yaşam için genel sağlığı korumak adına da IV terapi yaptırılabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde uygulanmayan iv terapi, bebek düşünen çiftler için ideal bir destek olabilir. IV terapi, hem anne hem de baba adayının vücutları için gerekli olan vitamin ve mineral kaynaklarını sağlar ve aynı zamanda amino asit oranının dengelenmesi konusunda yardımcı olur. Astım, alerji gibi hastalıkları olan kişiler de özellikle yüksek doz C vitamini takviyesi içeren iv terapi protokollerinden oldukça fayda görebilirler. Vejetaryenler ve veganlar da doğru bir iv terapi protokolü ile beslenme yoluyla alamadıkları antioksidan, vitamin ve mineral kaynaklarını damar yoluyla alabilirler.

Neden IV Terapi?

Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzda bazı vitamin ve mineral kaynaklarının ve antioksidanların belirli bir oranda olması gerekir. Bu antioksidanlar, vitamin ve mineral kaynakları vücutta hücrelerin kendini onarması, metabolizma ve kasların temel fonksiyonlarını yerine getirmesi için oldukça önemlidir. Bu önemli bileşiklerden bazıları vücutta zaten üretilmez ya da üretilse de yaşın ilerlemesi, sağlıklı beslenmeme gibi bazı sebeplerle zaman içinde depoları boşalabilir. 

Ağızdan; yani oral yolla alınan vitamin ve mineral kaynakları önce mideye giderler ve bu alanda aside maruz kalırlar. Kısacası bir kayıp yaşarlar. Ardından bağırsaklara ulaşırlar ve çok az bir kısmı bağırsaklar tarafından emilerek karaciğere ulaşır. Daha sonra bu alanda metabolize edilirler ve son olarak da kana ulaşırlar. Kısacası vücut genel sistemine etki etme dereceleri; yani biyo-yarar oranları oldukça düşük olur. Araştırmalara bakıldığında ağız yoluyla alınan bu desteklerin yaklaşık olarak yüzde 30’unun emilim ile vücutta tutulabildiğini gösteriyor. Ayrıca günümüzde gıdaların besleyici değerlerinin de üretilme şartları gereği oldukça düşük olduğunu biliyoruz. 

Ancak IV terapi ile alınan tüm bu vitamin ve mineral kaynakları ise direkt kana ulaşır. Özetle vücuda yarar sağlayacak kaynakların kana ulaşma oranı iv terapi yönteminde oldukça yüksektir. IV terapi tekniğinin vücuda sağladığı yüksek vitamin ve mineral oranını kısa sürede besin yoluyla almak mümkün değildir. Ayrıca yüksek doz C vitamin ya da mineralleri ağız yoluyla bir anda almak bulantı, gastrit, ishal gibi yan etkilere yol açabilir. Ancak iv terapi ile almak bu tarz yan etkilere yol açmaz. Kısacası iv terapi ile alınan aminoasit, antioksidan, vitamin ve mineral kaynakları infüzyon; yani damar yoluyla direkt olarak kana verilir ve bu bileşenler hücrelere çok daha kolay bir şekilde ulaşır.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

IV Terapi Nasıl Yapılır?

IV terapi, infüzyon yöntemi ile gerçekleşir. İnfüzyon, damara özel bir kanülle girilerek, damar yoluyla kana ulaştırma tekniğidir. Vücut için gerekli görülen antioksidan, aminoasit, vitamin ve mineral kaynaklarının yer aldığı özel bir formülasyona sahip sıvı, kişiye kol toplardamarı üzerinden verilir. Bu halk arasında serum takma olarak da bilinir. IV terapi herhangi bir ağrı ya da acı yaratmaz. İşlem sırasında herhangi bir kesi de yapılmaz. Bunun için bir anestezi de uygulanmaz. Sadece damar yolunun açılması sırasında iğne enjeksiyonu gibi çok küçük bir iğne batması şeklinde bir his olur. Bu his, kişinin acı eşiğine göre de değişebilir. 

İşlemde öncelikle damar yolu açılacak kol bölgesi temizlenir ve iv terapi için kol toplardamarından giriş sağlanır. Kişinin sağlığı için gerekli olan antioksidan, vitamin ve mineral kaynaklarına göre hazırlanan iv terapi protokolü damara yoluyla kişiye verilir. Genel olarak 20-30 dakika içinde iv terapi tamamlanır. IV terapi sonrası kişi hemen sosyal ya da iş yaşamına devam edebilir.

IV Terapinin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı yaşam için önemli bir destek sağlayan iv terapi yönteminin vücudumuza birçok faydası bulunur. Öncelikle iv terapi bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda önemli bir destek verir. Güçlü bağışıklık sistemi hastalıklara karşı etkili bir savunma sağlar. IV terapi aynı zamanda vücudun toksinlerden arındırılması için etkilidir. Vücutta serbest radikal hasarının önlenmesi için de iv terapi oldukça yararlıdır.

IV terapi, yaşlanma belirtilerini engeller ve süreci yavaşlatır. Cilt sağlığına ve cilt kalitesine olumlu yönde etki eder. Kendinizi daha genç hissetmenizi sağlayacak iv terapi; daha canlı, daha dinamik ve daha enerjik olmanızı da sağlar. Süreklilik gösteren vücut yorgunluğu iv terapi sonrası kısa sürede ortadan kalkar. Astım, soğuk algınlığı ya da alerji şikayetlerini azaltır. Kaliteli bir uyku için vücudu hazırlayan iv terapi uykusuzluk sorunlarına da yardımcı olur. Düzenli bir şekilde uygulandığında iv terapi fibromiyalji, migren şikayetlerini ve kas spazmlarını hafifletir. IV terapi özellikle spor yapanlara özel yönelik bir içerikle hazırlandığı takdirde kas yapılanmasını hızlandırır; laktik asit dengesini sağlar ve yorgunluğu azaltır.

IV Terapi Öncesi Sonrası

IV terapi; hamilelik, emzirme dönemleri dışında 18 yaşından büyük olan herkese uygulanabilen ve genel sağlığa destek veren bir işlemdir. IV terapi, öncesinde bir hazırlık süreci gerektirmez. Ancak iv terapi öncesi ve sonrası belirli bir süre sigara ve alkol kullanımı olmamalıdır. IV terapi işleminin amacı genel sağlığı desteklemek olduğu için sigara ve alkol gibi sağlığı olumsuz etkileyen maddelerin kullanımı istenmez. Sağlıklı beslenmeye, sigarasız yaşama, rutin egzersiz yapmaya ve stresi azaltmaya dikkat etmek iv terapi ile vücuda aktarılan antioksidan, vitamin ve mineral seviyelerinin yüksek oranda kalmasına destek verir.

IV Terapi Konusunda Sık Sorulan Sorular

IV terapi kişinin vücut ihtiyaçlarına göre değişse de genel olarak haftada bir ya da iki haftada bir olacak şekilde 4-6 seans şeklinde önerilebilir. Yılda 2-3 kez, 4-6 seans olarak iv terapi planı uygulanabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde yapılan iv terapi uygulamaları hastalıklara karşı korunmada oldukça etkili olur.

Güvenilir sağlık kurumlarında uygulanan iv terapi işlemleri herhangi bir komplikasyona neden olmaz. IV terapi uygulamalarının hastane ya da klinik dışında yapılması sağlık açısından önemli riskler yaratabilir. Damar yolundan uygulanan kısa bir işlem gibi görünse de iv terapi protokollerinin maksimum fayda sağlanması için içeriği, uygulanma şekli, dozu ve seans sayısı her kişiye farklı bir şekilde oluşturulmalıdır. Uygun olmayan bir doz ve içerikle yapılan iv terapi maalesef ani reaksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden iv terapi için bu konuda deneyimli hekim ve klinikler tercih edilmelidir. IV terapi mutlaka doktor kontrolünde olacak şekilde hastane ya da kliniklerde uygulanmalıdır.

IV terapi kişinin genel sağlığı göz önünde bulundurularak glutatyon, C vitamini, B vitamin kompleksi (B1, B2, B3, B5, B6), çinko, alfa lipoik asit, selenyum, E vitamini, amino asit, kalsiyum, koenzim Q10, folik asit, magnezyum gibi içeriklerle oluşturulan özel bir protokoldür. Kullanılan antioksidan, aminoasit, vitamin ve mineral içeriklerine göre protokol formülasyonu belirlenir. IV terapi için standart bir seans sayısı da yoktur. Kişinin ihtiyacına göre iv terapi seans sayısı da değişebilir. Kısacası iv terapi sürecinde uygulanacak maddenin seçimi, uygulama süresi, sıklığı kişiye göre değişkenlik gösterir. Bunun için standart bir iv terapi fiyatı belirtmek doğru olmaz. 

IV terapi uygulamaları ve iv terapi fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times