Search

Mini Face Lift (Yüz Gençleştirme)

İçerik Listesi

Bir yüz gençleştirme tekniği olan ve mini face lift ya da macs lift isimleriyle de adlandırılan mini yüz germe, yüz bölgesindeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıkları ortadan kaldıran cerrahi bir yöntemdir. Mini yüz germe, halk arasında yarım yüz germe ameliyatı olarak da bilinir. Çünkü yüz germe operasyonu, yüzde daha çok orta bölgeyi, çene kenarlarını ve boyun bölgelerini hedef alan bir yüz estetiği türüdür. Mini face lift yaşlanma belirtilerinin yeni yeni ortaya çıktığı 35-40 yaş sonrası kişiler tarafından son dönemde oldukça tercih edilen ve minimal kesi ile gerçekleşen bir estetik yüz germe ameliyatıdır.

Mini Yüz Germe \ Mini Face Lift Nedir?

Yüz bölgesi yaşlanma etkilerinin ilk görüldüğü alandır. Yaşın ilerlemesinin yanı sıra yer çekiminin etkisi, yeterli cilt bakımının yapılmaması, sağlıksız beslenme, yoğun mimik kullanımı gibi etkiler de yüz bölgesinde kırışıklık ve sarkma riskini artırır. Tüm bu etkiler yüz bölgesindeki dokuların deformasyona uğramasına ve ciltte kırışıklıklar oluşmasına yol açar.

Bu etkilerin ortadan kaldırılması; yani yüzü gençleştirme amacıyla uygulanan cerrahi tekniklerden biri de mini yüz germe ameliyatıdır. Mini yüz germe ameliyatı; mini lift, mini face lift ya da macs lift gibi isimlerle de kullanılmaktadır. Mini face lift ameliyatı Belçika’lı Dr. Patrick Toonard tarafından uygulanan bir teknik olması sebebi ile macs lift olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Macs lift, Minimally Access Cranial Suspansion Lift kısaltmasıdır ve minimal erişim kranial süspansiyon anlamına gelir. Farklı isimlerle kullanılsa da mini yüz germe cerrahisinde temel hedef, yüze estetik bir hava katmak ve yaşlanma etkilerini ortadan kaldırarak yaklaşık olarak 10-15 yaş daha genç bir görünüm kazandırmaktır.

Mini yüz germe operasyonu, yüzde alt ve orta bölgeleri hedef alarak daha canlı ve çekici bir yüz profili sağlar. Mini lift; yani macs lift cerrahisinde minimal kesilerle doğal bir gençlik etkisi yaratılmaya çalışılır. Mini face lift cerrahisi; alın kırışıklıkları, göz altı torbalanmaları, göz çevresi kırışıklıkları için etkili bir cerrahi değildir. Bunun için gerekli görülürse mini yüz germe cerrahisi, Göz kapağı estetiği ya da Endoskopik Kaş Kaldırma gibi farklı estetik operasyonlarla kombine edilebilir. Burun estetiği de genelde mini lift cerrahisi ile talep edilen bir yüz estetiği operasyonudur.

Mini Face Lift Kimler İçin Uygundur?

Mini face lift ameliyatı için doğru hasta seçimi oldukça önemlidir. Macs lift, temelde tam yüz germe aşamasına gelmemiş daha genç kişiler için uygun bir estetik ameliyattır. Mini yüz germe ile sağlanan yüz estetiği hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir. Mini face lift, genellikle 35 yaş sonrası kişilere uygulanır. Ancak tek başına yaş, mini yüz germe için geçerli bir kriter değildir. Çünkü genetik ya da yapısal nedenlerle yüz bölgesinde deformeler daha erken yaşlarda da görülebilir ve yüz gençleştirme cerrahilerine daha erken yaşlarda ihtiyaç duyulabilir. 

Mini lift cerrahisi için önemli olan kriter, yüz bölgesindeki yaşlanma derecesidir. Mini face lift, yaşlanma belirtilerinin yeni ortaya çıktığı dönemde olan ve yoğun sarkma ya da deformasyonları olmayan kişiler için uygun bir yüz gençleştirme tekniğidir. Mini yüz germe ameliyatına en uygun adaylar, yüz ve boyun derisinde sarkma olan; ama cildi hala elastikiyetini kaybetmemiş kişilerdir. Kısacası bu kişilerde çoğunlukla yüz bölgesinin üst, alt ve boyun kısmında az derecede sarkma problemi olur ve botoks gibi ameliyatsız işlemler artık yeterli olmaz. Mini face lift için kişinin genel sağlık durumunun iyi olması ve önemli bir kronik hastalığının olmaması gerekir. Mini yüz germe hamilelik ve emzirme dönemlerinde uygulanmaz. Yüz bölgesindeki orta derece kırışıklık ve sarkma problemleri olan ve bu sorunlarından kurtulmak isteyen kişiler için en uygun yüz estetiği, mini lift ya da diğer adıyla macs lift olacaktır.

Mini Face Lift hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Mini Yüz Germe \ Mini Face Lift Nasıl Yapılır?

Kişinin durumuna göre belirlense de çoğunlukla genel anestezi altında yapılan mini yüz germe ameliyatı doğru tekniklerle uygulandığında kişiyi neredeyse 10-15 yaş öncesi haline döndürebilen bir yarım yüz germe estetiğidir. Mini face lifting yaptıranlar, ameliyat sonrası yüzün tam oturması sonrası genelde yüzlerinin 10-15 yıl önceki haline döndüğünü ifade ederler. Bunun için mini yüz germe estetiğine yüzü gençleştirme cerrahisi de denebilir. Mini face lift operasyonu, kişinin sarkma probleminin yoğunluğuna ya da yapılabilecek kombine estetik operasyonların varlığına göre değişse de genelde 1-2 saat içinde tamamlanır. Mini yüz germe sonrası hastanede bir gün yatış gereklidir. Ertesi gün kişi  taburcu edilir.

Mini face lift cerrahisi, minimal kesiler kullanılarak yapılan bir yüz estetiğidir. Mini yüz germe için kesiler şakak bölgesindeki saçlı deriden başlar ve kulak ön çizgisinde kıkırdak yapının arkasına saklanacak şekilde devam eder. Özetle mini face lift cerrahisinde kesiler, saçlı deri ve kulak önü bölgeye gizlenir. Bu kesilerden girilerek yüz derisi, ideal yüz profili yaratılacak şekilde yukarı doğru çekilir; yani face lifting \ yüz lifting sağlanır.

Mini lift \ mini face lift ameliyatında yüz bölgesinde sarkan cilt altı yağ ve yumuşak dokuları da olması gereken ideal seviyelerine getirilir. Bu teknik, yüzün daha dolgun bir görünüm kazanması ile yüz gençleştirme hedefine katkı sağlar. Doğru teknik ile yapılan mini yüz germe cerrahisinde sinir ve kas yapıları korunur. Mini face lift cerrahisinde bu alanlara      zarar verilmeyecek planlardan operasyon gerçekleştirilir. Mini yüz germe sırasında istenirse gıdı, boyun ya da farklı bölgelere Liposuction ile yağ alma da sağlanabilir. Yanaklarda aşırı dolgunluk şikayeti varsa aynı esnada bişektomi ile yanak inceltme işlemi de yapılabilir.

Mini Face Lift

Mini Yüz Germe Ameliyatının Tam Yüz Germe Ameliyatından Farkı Nedir?

Mini yüz germe ameliyatının sağladığı avantajlar sebebi ile full face lifting; yani tüm yüz germe yönteminden birçok farkı vardı. Mini yüz germe cerrahisinin tam yüz germe operasyonundan en temel farkı daha az kesi ile yapılmasıdır. Tüm yüz germe operasyonunda mini yüz germe ameliyatına göre daha fazla kesi ile yapılır. Bu da yüz germe sonrası hastanede kalış süresini ve iyileşme süresini daha çok uzatır.

Mini face lift sonrası bir gece hastane yatışının ardından kişi taburcu edilir. Mini yüz germe ameliyatının sağladığı daha az kesi, daha az kan, daha hızlı iyileşme süresi gibi avantajlar daha çok tercih edilen bir yüz estetiği operasyonu olmasını sağlamaktadır. Mini yüz germe ameliyatında cilt gerdirme sağlanırken yüz kasları kesilmez ve kanama olmaz. Bu nedenle de morluk ya da yüz bölgesinde şişme gibi etkilere daha az rastlanır.       

Mini face lift ameliyatı süresi de tam yüz germe ameliyatına göre kısadır. Çünkü mini yüz germe, yüz bölgesinde sınırlı bir alanda face lifting; yani yüz kaldırma etkisi sağlar. Ayrıca mini face lift ameliyatında çok az cilt dokusu çıkarılır ve daha doğal sonuçlar elde edilir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Mini Face Lift \ Mini Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası

 • Mini face lift ameliyatı öncesi genel sağlık durumunuz ve kullandığınız tüm ilaçlar konusunda hekiminizi bilgilendirin.
 • Kan sulandırıcı nitelikteki ilaç ve türevi şeylerin mini face lift ameliyatı öncesinde bırakılması gerekir. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir.
 • Eğer sigara kullanılıyorsa mini yüz germe cerrahisinden en az 3 hafta önce sigaranın bırakılması gerekir.
 • Mini lift cerrahi planlaması ameliyat öncesi gerçekleşen muayene sırasında yapılır. Bu muayene sırasında mini yüz germe estetiği sonrası tüm beklentilerinizi hekiminizle paylaşın.
 • Mini yüz germe ameliyatı sonrası bir gün hastane yatışı gerekir. Ameliyattan bir gün sonra her şey normal ise taburcu edilirsiniz.
 • Macs lift ya da mini face lift ile sağlanan yüz estetiği ameliyatı sonrası 3 gün ev istirahati önerilir. Normal şartlarda 1 hafta içinde işinize geri dönebilirsiniz.
 • Mini yüz germe estetiği sonrası kişiden kişiye değişse de hafif ağrılar olabilir. Bu ağrılar yüz estetiği sonrası oldukça normaldir. Hekiminizin önerdiği ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrılar kısa zamanda geçer.
 • Mini lift yüz estetiği sonrası yüzünüzü uzun bir süre sert darbelere karşı koruyun.
 • Macs lift yüz gerdirme ameliyatından 2 gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Mini yüz germe ameliyatı minimal düzeyde kesilerle gerçekleşse de bazı kişilerde cilt yapısından kaynaklı olarak hafif düzeyde morluk ya da ödem gibi etkiler görülebilir. Ancak bu etkiler mini face lift cerrahisinden birkaç gün sonra geçer.
 • Morluk ve ödem gibi etkileri azaltmak için mini lift sonrası ara ara soğuk uygulamalar yapılabilir.
 • Mini yüz germe sonrası öne eğilme hareketlerinde bulunmayın. Başınızı olabildiğince dik tutmaya çalışın.
 • Mini face lift sonrası birkaç hafta dik pozisyonda yatmaya çalışın. Yüz üstü yatmamaya çalışın. Bir süre çift yastıkla uyumayı deneyebilirsiniz.
 • En az 4 hafta boyunca yoğun spor aktivitesinden kaçının. Mini lift sonrası istirahat süresi bittikten sonra sadece hafif tempo yürüyüşler yapılabilir.
 • Yüz gençleştirme sağlanan mini face lift sonrası yaklaşık olarak 4 hafta boyunca ağır kaldırmamaya ve ağır ev işleri yapmamaya özen gösterin.
 • Mini yüz germe operasyonu sonrası hamam, sauna, solaryum ve havuz gibi aktivitelerden yaklaşık olarak 4-6 hafta kadar uzak durun.
 • Cilt için zaten zararlı olan güneş ışınlarından mini face lift sonrası da korunun. Özellikle ilk 4-6 hafta leke kalmaması için önemlidir. Yüksek faktörlü güneş koruyucu krem, şapka ve gözlük kullanabilirsiniz.
 • Cilt bakımı gibi uygulamaları mini lift operasyonundan 2-3 hafta sonraya bırakın.
 • Yüz derisinin tam oturmasına yardımcı olmak için mini face lift sonrası maske kullanılabilir.
 • Sigara içmek, mini yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkileyen bir faktördür. Bunun için mini lift sonrası da sigara kullanımı istenmez.
 • Mini yüz germe ameliyatı sonrası yüz son halini 2-6 aylık süre içinde alır.

Mini Face Lift \ Mini Yüz Germe Konusunda Sık Sorulan Sorular

Mini face lift ameliyatını tam yüz germe ameliyatından farklı kılan en önemli özelliği, minimal kesi ile yüz estetiği operasyonun gerçekleştirilmesidir. Bu cerrahide saçlı deriden başlayan kesi izi, kulak hizasını takip eder ve kulak arkasına gizlenir. Bu izler ilk günlerde belirgin olsa da zamanla azalır. Mini lift cerrahisinde kesiler daha kısadır ve bu ameliyatta estetik dikişler kullanılır. Kısacası mini face lift sonrası yüz bölgesinde bir ameliyat izi minimaldir.

Mini face lift, orta seviyede sarkma problemi olan kişilere uygulanan bir yüz estetiği cerrahisidir. Bu cerrahide sarkan yüz cildi çok hafif oranda yukarı çekilir ve yine çok az oranda cilt dokusu çıkarılır. Bu şekilde doğal yüz estetik görünümü yakalanır. Mini face lifting yaptıranlar genelde aynaya baktıklarında gençleşme hissi yaşadıklarını  ifade ederler. Mini face lift ameliyatı ile yüz bölgesi hafif ve doğal bir şekilde yukarı kalkar. Yüz bölgesindeki yağ yastıkçıkları da ideal seviyelerine getirildikleri için elmacık kemikleri toparlanır. Yüz daha dolgun bir görünüm kazanır. Face lifting; yani yüz kaldırma etkisi burun kenarından dudaklara inen nazolabial bölge çizgilerinin de hafiflemesini sağlar. Mini face lift ya da diğer adıyla macs lift orta seviyedeki yanak, alt çene ve boyun sarkmalarının da giderilmesine destek verir. Özetle mini yüz germe sonrası kişi, daha genç ve canlı bir yüz estetiğine kavuşur.

Mini face lift ile yüz estetiği ameliyatlarında planlama her kişi için özel olarak yapılır. Çünkü her bireyin cilt yapısı, yüz şekli gibi yüz bölgesinde yaşadığı sarkma ve deformasyonları da farklı derecededir. Kişinin yüz bölgesindeki şikayetlerine, yüz sarkma sorununun derecesine ya da kombine edilecek farklı ameliyatlara göre mini face lift ile yüz gençleştirme fiyatları belirlenir. Bunun için standart bir mini face lift fiyatı belirlemek mümkün değildir. Mini lift cerrahisinden önce yapılacak olan muayene sırasında planlama yapılır ve mini yüz germe için fiyat belirlenebilir.

Mini face lift ile yüz gençleştirme fiyatları konusunda bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times