Search

Kök Hücre Tedavisi

İçerik Listesi

Estetik alanında kök hücre tedavisi, hücre yenileme özelliği ile yaşlanmaya meydan okuma hedefine ulaştıran etkili bir işlemdir. Yaşın ilerlemesi ya da farklı nedenlerde cilt yaşlanır ve kalitesini kaybeder. Kök hücre destekli işlemler ile cilt yeniden sağlıklı ve genç görünümüne kavuşur. Kök hücre tedavisi; cilt gençleştirme, yağ enjeksiyonu ile meme ya da popo büyütme ve yara izi tedavisi gibi estetik işlemlerde kullanılır. Kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen kök hücre ile istenilen etkiye kavuşulur.

Cildimiz Neden Yaşlanır?

Hücreler içinde yaşam kaynağı dediğimiz kromozomlar bulunur. Bu kromozonların uçlarında da telomer denilen kısımlar vardır. Telomerler, hücre bölünmesinde çok önemli bir role sahiptir. Her hücre bölünmesinde telomer kısalır ve sonunda hücre bölünemez duruma gelir. Bu hücrelerin oluşturduğu yapılar kendilerini yenileyemez. Kısacası hücre yenileme sağlanamaz. Cildin dermis; yani “yaşayan” kısmında fibroblast adı verilen hücreler vardır. Bu hücreler, cildin sağlıklı ve sağlam olmasını destekleyen kolajen ile esnekliğini sağlayan elastin maddelerini salgılar. Yaşla beraber fibroblastlar artık bölünüp çoğalamaz duruma geldiğinde artık kolajen ve elastin salgılanmaz. Sonuç olarak da cilt sağlığı, esnekliği kaybedilir ve cilt yaşlı bir görünüme sahip olur.

Yaşlanma Engellenebilir Mi Ya Da Geciktirilebilir Mi?

“Yaşlanma engellenebilir mi ya da geciktirilebilir mi” birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. Bu durum hücresel seviyede iki farklı şekilde sağlanabilir. Bunlar; var olan hücrelerin bölünme ve kendilerini yenileyebilme kabiliyetlerini artırma ya da ihtiyaç duyulan dokulara doğum anımızdaki kadar genç hücreler aşılamadır. İkinci seçenek kök hücre destekli tedavi ile sağlanır.

Kök Hücre Nedir? Kök Hücre Ne İşe Yarar?

Kök hücre (stem cell) vücudumuzda bulunan, bölünme ve farklılaşma kabiliyetlerini kaybetmemiş hücrelere verilen isimdir. Kök hücreler, döllenmede oluşurlar ve daha sonra farklılaşarak vücudumuzu meydana getirirler. Bu hücreler doğumdan sonra da vücudumuzdaki dokularda farklılaşmadan kalır. Doku hasarının onarımında ya da kan veya deri hücreleri gibi belirli sürelerle yenilenen hücrelerin oluşumunda kök hücreler etkili rol oynar.

Kök hücre adının verilmesinin nedeni vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilme kabiliyetidir. Kök hücreler iki önemli özelliğe sahiptir. İlk özellikleri bölünebilme ve aynı türden yeni kök hücreler meydana getirebilme; yani kendilerini yenileyebilmeleridir. İkincisi ise belirli bir işlevi yürütecek deri, kas ya da kan gibi özelleşmiş hücrelere olgunlaşabilmeleri ya da farklılaşabilmeleridir.

İki tür kök hücre vardır; embriyonik kök hücre ve yetişkin kök hücre. Embriyonik kök hücre adından da anlaşılacağı gibi embriyoda bulunur ve farklılaşarak vücudun dokularını ve organlarını oluşturur. Canlının oluşumunun ilk evrelerinde var olan hücrelerdir ve tüm doku tiplerine dönüşebilir. Yetişkin kök hücre ise vücudumuzda onarım işlevini görür. Doğumdan sonra vücudumuzda hala kök hücre vardır ve bunlar ‘erişkin’ ya da ‘somatik’ kök hücreler olarak da anılırlar. Vücudumuzda farklı dokularda bulunan bu hücreler ‘dokuya özel’dir; yani her biri ancak belirli tip hücrelere dönüşebilir.

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisinde Kök Hücre Nasıl Elde Edilir?

Kök hücre yetişkinlerde üç ayrı kaynaktan elde edilir. Kemik iliği, yağ dokusu ve kan. Bunlar arasında kök hücre bakımından en zengin kaynak, yağ dokusudur. Son yıllarda bilimsel çalışmalar kök hücrelerin yağ dokusunda 500 kat daha fazla miktarda olduğunu gösterdi. Yağ dokusu, liposuction yöntemi ile alınır. Son teknolojik cihazlar ile yağ dokusu içindeki kök hücreler artık ayrıştırabilmek mümkündür. Yağ dokusunun içindeki kök hücreler ameliyathane koşullarında özel bir işlemle ayrılır. Tüm bu işlemlerle hücreler enjekte edilebilecek şekilde 2-3 mililitrelik sıvı ortamlara aktarılır. 

Yağ dokusunu oluşturan yağ hücreleri çeşitli yöntemlerle çıkarıldıktan sonra geriye kök hücreler, az miktar akyuvar ve kılcal damarları oluşturan hücrelerden oluşan bir topluluk kalır. Bu saflaştırılmış kök hücre topluluğuna Stromal Vascular Fraction (SVF) denilir. “Stroma” dokuda hücreler çıkarıldıktan sonra kalan kısımdır. Bir diğer deyişle stroma hücreleri taşıyan bağ dokusu iskeletidir. “Vasküler” damara ait demektir. Son olarak “fraction” burada  damıtılmış, elde edilmiş kısım olarak algılanabilir. Yağ dokusunda kök hücreleri yağ hücrelerini çevreleyen bağ dokusunda (stroma) ve damar (vascular) duvarlarında bulunur. Kısaca yağ hücreleri çeşitli yöntemlerle ortamdan uzaklaştırıldığında büyük çoğunluğu kök hücrelerden oluşan; ama az miktarda fibroblast ve lökosit gibi diğer tip hücreleri de içeren bir sıvı (fraction) elde edilir.

Kök hücre tedavisi hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Kök Hücre Kullanım Alanları Nereler?

Kök hücre uygulamaları estetik alanındaki birçok sorunun giderilmesi konusunda destek sağlar. Bunların başında ince ve derin kırışıklıkların giderilmesi gelir. Kök hücre destekli tedaviler akne izlerinden dolayı çukurlaşma eğilimi gösteren cildin iyileştirilmesi konusunda da yardımcı olur. Kök hücre plastik cerrahi alanında pek çok sorunda başarı ile kullanılmaktadır. “Anti-aging” denilen yaşlanmayı önleyici tedaviler özellikle yüz, eller ve dekolte kısımlarında başarılı sonuçlar vermektedir.

Yüz, meme ve popoya enjekte edilen kişinin kendi yağına yine kendi yağından elde edilen kök hücreler karıştırıldığında yağın daha kalıcı olması sağlanmaktadır. Kök hücre uygulamaları yüz gençleştirme için önemli bir kaynaktır. Kaza ya da yanık gibi nedenlerle oluşan hasarlı dokularda kök hücre desteği ile iyileşme sağlanır. İyileşmeyen yaralarda ve izlerde kök hücre uygulamaları ile yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Saç dökülme problemlerinde de kök hücre tedavisi uygulanabilmektedir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kök hücre destekli tedavi için öncelikle lokal anestezi altında kişinin karın, bel gibi belirlenen bölgesinden yağ alınır. Bu yağ alma işlemi liposuction ile gerçekleşir. Alınan yağdan hasta ameliyat masasında beklerken, aynı ameliyathanede 40 dakikalık bir işlem sonucu kök hücre çözeltisi (SVF) elde edilir ve aynı anda sorunlu bölgelere cilt altı enjeksiyonları gerçekleşir. Tüm işlemler tek seansta ve aynı odada gerçekleşir.

Kök Hücre Destekli Yara Tedavisi

Kök hücre destekli yara tedavilerinde kişinin belirlenen bölgesinden 50-60 mililitre arasında yağ alınır. Enjekte edilen kök hücreler yaranın durumuna göre ihtiyaç duyulan hücre tipine dönüşürler. Örneğin; yaranın kanlanması azsa hücre bunu algılayarak damarları oluşturan hücre tipine dönüşür veya dokunun yapı taşları olan kolajeni üreten hücrelere dönüşür. Bu süreç sonunda yara iyileşmesinin hızlanması beklenir. İlk bekleme süresi altı haftadır. Daha sonra 3 hafta arayla 3 seans daha kök hücre enjeksiyonu yapılır.

Kök Hücre Tedavisi Hangi Yaralarda Kullanılır?

Kök hücre yenileme tedavisi kaza ve yanık yaraları dışında, diyabetik ayak yaralarında, dolaşım bozukluklarına bağlı yaralarda kullanılmaktadır. Ayrıca radyoterapiden sonra bozulan dokuların onarımında da oldukça etkili bir seçenektir. Kök hücre tedavisinin yoğun enfeksiyon olan alanlarda kullanılması önerilmez. Aktif kanser hastalarında da uygulanması doğru olmaz.

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre İle Zenginleştirilmiş Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Kök hücre, yara tedavilerinin yanında plastik cerrahide estetik ve gençleşme uygulamalarında da kullanılır. Yağ enjeksiyonu ile meme ve popo büyütme gibi işlemlerin kalıcılığını artırmada da oldukça etkili bir işlemdir. 

Yağ enjeksiyonu, vücudumuzdan liposuction yöntemi ile alınan yağların işlemden geçirilerek, çok ince bir kanüller vasıtasıyla ihtiyaç duyulan alanlara verilmesidir. Yağ enjeksiyonunun diğer adı yağ greftidir. Yağ enjeksiyonu uzun yıllardır yapılan bir işlemdir. Bu süre zarfında üzerinde çalışılan neredeyse tek konu verilen yağ hacminin korunmasıydı. Yağ greftlerinin günümüzde en önemli kullanım amacı hacim sağlamaktır. Özellikle yüz bölgesinde yaşın ilerlemesiyle beraber oluşan hacim kayıpları yağ enjeksiyonları ile telafi edilebilir. İlk başlarda elde edilen bu gençliğin, yüzün gençlik yıllarına ait hacme kavuşması nedeniyle olduğu sanılıyordu. 2000’li yılların başında yağ dokusunun kemik iliğinden daha zengin bir kök hücre kaynağı olduğu anlaşıldığında bu gençlik etkisinde yağ ile birlikte o bölgeye verilen kök hücrelerin de katkısı olduğu ortaya çıktı. Yağ dokusu çok yüksek miktarda kök hücre içerir. Buradan elde edilen kök hücreler verilecek yağın içine eklenir.

Kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ dokusu transferlerinde dokular kendini besleme ve çoğaltma özelliğine sahiptir Bu sebeple standart yağ transferine göre çok kalıcı etkisi vardır. Kök hücre destekli yağ enjeksiyonlarında hem dolgunluk elde edilir hem de hangi doku içinde ise o doku hücrelerine dönüşüm sağlanır.

Kök Hücre Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kök hücre tedavisi, kişinin problemine göre şekillenmektedir. Bunun için standart bir kök hücre tedavisi fiyatı belirtmek doğru olmaz. Kök hücre tedavisi; yara izi, cilt gençleştirme ya da meme-popo büyütme amacıyla kullanılabilir. Bu sorunlara yönelik olarak kök hücre tedavi fiyatı belirlenir.

Kök hücre yenileme sürecinde seans sayısı kişinin problemine göre değişebilir. Cilt gençleştirme ya da yara tedavisi için genellikle 2-3 seans olarak yapılır. Kök hücre uygulandığı günden itibaren dokuda iyileşme etkisi göstermeye başlar ve bu genellikle kişiden kişiye değişebilse de 3-4 yıl kadar devam eder. Zaman geçtikçe kök hücre tedavisi etkisi de artar. Yağ enjeksiyonu ile meme ve popo büyütme işlemlerinde de kök hücre desteği kişiye özel olarak yapılır.

Kök hücre tedavisi sürecinde kişinin kendi yağ hücrelerinden elde edilen kök hücreler kullanıldığı için bir yan etki yaratmaz. Bu işlemde hiçbir katkı maddesi yoktur. Kişinin kendi dokusu; yani kök hücre yapıları kullanıldığı için güvenilir bir yöntemdir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda yağdan elde edilen kök hücre (SVF) adına bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times