Search

Saten Dolgu

İçerik Listesi

Son dönemde oldukça popüler olan saten dolgu, her yaşta kadın ve erkeğe uygulanabilen, cildin gençleşmesini destekleyen bir tedavidir. Saten dolgu, özel içeriği ile cildin kaybettiği nemi geri kazandırarak cilt kalitesini ve parlaklığını artıran bir yöntemdir. Kısa zamanda canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen kişiler için saten dolgu ideal bir işlemdir.

Saten Dolgu Nedir?

Cildimizin nem dengesi ve esnekliği için önemli bir yere sahip olan hyalüronik asit oranı yaşın ilerlemesi ile birlikte cildimizde maalesef azalmaya başlar. Cildimizin orta tabakasında bulunan hyalüronik asit genellikle 30 yaş sonrası hızlı bir şekilde azalır. Yaşın ilerlemesi gibi çevresel faktörlerin etkisi de cildimizde hyalüronik asit oranının hızlı bir şekilde azalmasına neden olur. Hyalüronik asidin cildimizde azalması ile cilt kurumaya başlar ve yaşlanma etkileri ortaya çıkar. 

Saten dolgu, isminde dolgu kelimesi geçse de sadece hacim verme amacı ile yapılan bir medikal uygulama değildir. Saten dolgu işleminde temel amaç, cildi beslemek ve güçlendirmektir. Kısaca saten dolgu cilt destekleyici bir tedavidir. Saten dolgu, skin booster işlemi olarak da bilinmektedir. Saten dolgu işleminde kullanılan özel dolgu içeriği, cildin kaybettiği parlaklığı geri kazandırır ve cildin daha canlı görünmesini sağlar. Saten dolgu, cilde hacim kazandıran klasik bir dolgu işlemi değildir; daha çok bir mezoterapi yöntemi olarak tarif edilebilir. Saten dolgu, yüz hatlarında herhangi bir şekil ya da ifade değişikliğine sebep olmaz. Sadece cildi beslemeyi ve cilt kalitesini artırmayı hedefler. Bu yüzden her yaşta rahatlıkla uygulanabilir.

Saten Dolgu İşleminin Klasik Dolgudan Farkı Nedir?

Saten dolgu ciltteki hacim kaybını gideren klasik bir dolgu işlemi değildir. Sadece terimsel olarak dolgu kelimesinin kullanımından dolayı çoğunlukla ikisi aynı işlem zannedilir. Ancak bu iki teknik tamamen farklı medikal estetik işlemlerdir. Saten dolgu işlemi cildin dolgunlaşmasını ya da hacim kazanmasını sağlamaz. Saten dolgu, yaşın ilerlemesi gibi nedenlerle cildin kaybettiği hyalüronik asidin geri kazandırarak cildi besleyen bir işlemdir. Özetle klasik dolgu işlemi gibi yüz hattını şekillendirme sağlamaz ya da yüze dolgunluk, hacim kazandırmaz. İki tekniğin amacı gibi işlemde kullanılan ve enjekte edilen içerikler de farklı formülasyonlara sahiptir.

Saten Dolgu hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Saten Dolgu İçeriği Nedir?

Saten dolgu içeriği temelde hyalüronik asittir. Hyalüronik asit zaten vücudumuzda olan, doğal bir maddedir. Vücutta bulunan bir madde olduğu için de saten dolgu sonrası alerjik bir reaksiyon görülmez. Kısacası saten dolgu içeriğinde kullanılan hyalüronik asit maddesinin vücuda hiçbir zararı yoktur. Cilt gençleştirme için uygulanan farklı işlemlerin içeriğinde de hyalüronik asit vardır; ancak saten dolgu içeriğindeki hyalüronik asit daha yoğun ve stabil bir formdadır. Saten dolgunun en önemli farklarından biri de “cross linked” denilen çapraz bağlara sahip olmasıdır.

Saten dolgu içeriğinin bu formda olmasını sağlayan NASHA adı verilen özel bir teknoloji ile üretilmesidir. Saten dolgu maddesinin bu teknoloji ile üretilmesi, kısa zamanda cilde etki etmesine ve cilt altında uzun süre kalmasına destek verir. Yoğun hyalüronik asit içeriği ile saten dolgu cilt ile uyumludur. Bunun için kısa zamanda cildin nemlenmesi sağlar ve cilt elastikiyetinin artmasını destekler. Bu şekilde saten dolgu işlemi cilt kalitesini artırır ve cilt gençleştirme sağlar.

Saten Dolgu Nasıl Uygulanır?

Saten dolgu işlemi aslında bir tür mezoterapi yöntemi gibi düşünülebilir. Saten dolgu işlemi için öncelikle cilt temizlenir ve enjeksiyonlara bağlı bir acı hissedilmemesi için cilt yüzeyine anestezik bir krem sürülür. Anestezik krem sürülmesinin ardından etki etmesi için 15-20 dakika kadar beklenir. Uyuşma sağlandıktan sonra saten dolgu için enjeksiyon işlemine geçilir. Saten dolgu ağrılı bir uygulama değildir. Kolay bir uygulamaya sahiptir. Problemli alanlara küçük iğne enjeksiyonları ile saten dolgu maddesi cildin orta tabakası olan dermis bölgesine verilir. İşlem bölgesine ve sorunun yoğunluğuna göre değişse de genellikle 15-20 dakika içinde saten dolgu işlemi tamamlanır.

Saten dolgu sonrası kişi, iş ve sosyal yaşamına devam edebilir. Saten dolgu işleminin etki etme süresi kişiden kişiye değişebilir. Genellikle işlemden sonra 5-7 gün içinde etkileri ortaya çıkmaya başlar. Saten dolgu yaptıran kişiler genellikle bu süreden sonra cilt kalitesinde artış yaşarlar ve cilt elastikiyetinin arttığını, ince kırışıklıklarında azalma olduğunu ve cildinin parladığını ifade ederler.

Saten Dolgu

Saten Dolgu Hangi Bölgelere Uygulanır?

Saten dolgu işleminin bir özelliği de doz ayarı yapılmasını sağlayan enjektörüdür. Bu özelliği ile vücutta istenilen her bölgeye istenilen dozlarda saten dolgu maddesi vermek mümkündür. Bunun için saten dolgu işlemi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıktığı, ince kırışıklıkların olduğu,  nem kaybının görüldüğü, akne izi gibi problemlerin yaşandığı tüm bölgelerde güvenle kullanılabilir. Saten dolgu en sık yüz, boyun, dekolte ve el üzeri gibi problem görülen alanlara uygulanır.

Saten Dolgu Kimlere Uygulanır?

Saten dolgu cildi besleyen ve cilt kalitesini artıran bir yöntem olduğu için 20’li yaşlardan itibaren kadın, erkek herkese uygulanabilir. Saten dolgu için en ideal adaylar yaşın ilerlemesi, sağlıksız beslenme, yeterli bakımların yapılmaması gibi birçok neden ile cildinde kuruluk ve esneklik kaybı yaşayan kişilerdir. Akne izleri olan kişilere de saten dolgu uygulanabilir. Yıllardır inatçı akne izleri ile savaş kişilerde saten dolgu uygulaması ile ya da saten dolgu uygulaması ile kombine uygulanan tedavilerle oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. 

İnce çizgileri olan ve bunları önlemek isteyen kişiler de saten dolgu uygulaması yaptırabilir. Cildin nemini kaybetmesi, cildinin kırışmasına ve mat bir görünüme sahip olmasına yol açar. Bu da zamanla kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. Yorgun görünümlü yüzler saten dolgu ile eski canlılığını ve parlaklığını tekrar kazanabilir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde saten dolgu uygulaması yapılamaz. Saten dolgu için kişinin genel sağlık durumunun iyi olması; yani önemli bir kronik hastalığının olmaması gerekir. Saten dolgu uygulaması için yaş sınırı 18’dir. 18 yaşını geçen ve tüm bu problemlerinden kurtulmak isteyen kişilere saten dolgu uygulaması güvenle uygulanabilir.

Randevu Talep Edin

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Saten Dolgu Öncesi Ve Sonrası

 • Cildi besleyen saten dolgu işlemi öncesinde özel bir hazırlık gerektirmez.
 • Saten dolgu öncesi genel sağlık durumunuz ve varsa tüm kronik, alerjik hastalıklarınız hakkında hekiminizi bilgilendirin.
 • Kullandığınız tüm ilaçları saten dolgu uygulaması öncesinde doktorunuza bildiriniz. Kan sulandırıcı ilaçların işlemden önce doktor onayı ile bırakılması gerekir.
 • Saten dolgu işleminden en az 3 gün önce alkol alınmaması gerekir.
 • Cilt kalitesini artıran saten dolgu işleminden hemen sonra iş ve sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.
 • Saten dolgu uygulamasından sonra işlem yapılan bölgelere 6 saat kadar su değdirmeyin.
 • Mümkünse ilk gün banyo yapmayın. Sonraki günlerde de ılık su kullanmaya çalışın.
 • İlk 24 saat makyaj yapılmamalıdır. BB krem ya da CC krem özelliğindeki ürünler de kullanılmamalıdır. 
 • Saten dolgu işleminden sonra 1-2 gün yoğun spor aktiviteleri yapmayın. Sadece hafif tempo yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Saten dolgu sonrası 1-2 hafta kadar havuz, solaryum, hamam, sauna gibi aktivitelerden uzak durun.
 • Cildin nemlenmesi için fayda sağlayan saten dolgu işleminden sonra ilk gün yüzünüze makyaj yapmayın. Farklı bölgelere saten dolgu yapıldıysa bu bölgelere de kozmetik ürün ya da krem kullanmayın.
 • Saten dolgu sonrası nadir de olsa enjeksiyon işlemine bağlı olarak şişlik ya da morluk gibi etkiler olabilir. Bu etkiler kişinin cilt yapısına göre oluşabilen ve oldukça normal etkilerdir. Birkaç gün içinde de geçer.
 • Saten dolgu işleminden sonra bir süre yüzünüzü güneşten koruyun.
 • İşlem sonrası birkaç gün yüz üstü yatmayın. Saten dolgu uygulamasının yapıldığı ilk gün sırt üstü, başınız hafif yüksekte kalacak şekilde uyumaya çalışın.

SÜREÇ:

 • Operasyon türü: Saten dolgu
 • Operasyon süresi: 15-20 dakika
 • Anestezi: Anestezik krem 
 • İyileşme süresi: Aynı gün sosyal hayat dönüş

Saten Dolgu Konusunda Sık Sorulan Sorular

Saten dolgu işleminin seans sayısı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Uygulama yapılan kişinin yaşına, cildinin durumuna göre saten dolgu için seans sayısı belirlenir. Etkili sonuçların elde edilmesi için çoğunlukla 2-3 seans saten dolgu tedavisi yeterli olur. Ancak cilt sorununun yoğunluğuna göre bu seans sayısı artırılabilir. Kişinin durumuna göre farklı cilt tedavileri de kombine edilebilir. Saten dolgu seans aralarında genelde bir aylık bir süre bırakılır. Düzenli olarak yapılan 2-3 işlem sonrası saten dolgunun kalıcılık etkisi 1 yıl kadar devam eder.

Saten dolgu içeriğinde hyalüronik asit maddesi bulunur. Hyalüronik asit zaten vücudumuzda doğal olarak bulunduğu için bir medikal işlemle cilde verilmesi herhangi bir yan etkiye ya da alerjik reaksiyona yol açmaz. Özetle, hyalüronik asit cilde destek veren bir maddedir ve zararı yoktur. Önemli olan saten dolgu işlemin doğru teknik ile doğru noktalara uygulanmasıdır. Bunun için saten dolgu işleminin bu konuda deneyimli hekimler tarafından güvenilir kliniklerde uygulanması gerekir. İğne enjeksiyonları ile gerçekleşen saten dolgu sonrası iz kalma gibi herhangi bir etki de görülmez.

Saten dolgu, kişinin cilt ihtiyacına bağlı olarak belirlenen doz ve seanslarla uygulanan bir işlemdir. Bunun için herkes için geçerli, standart bir saten dolgu fiyatı belirlemek mümkün değildir. Hastanın kaç yaşında olduğu, cilt problemleri, cildinin genel durumu, kaç bölgeye işlem yapılacağı gibi birçok kriter saten dolgu fiyatının belirlenmesine etki eder. Öncelikle kişinin muayene edilmesi ve problemine yönelik bir saten dolgu planlaması yapılması gerekir. Muayene sonrası belirlenen kişiye özel planlamaya bağlı olarak saten dolgu fiyatı belirtilebilir.

Saten dolgu işlemi ve fiyatı konusunda bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times