Search

Tübüler Meme Onarımı

İçerik Listesi

Memede şekil bozukluğu durumu olan tübüler meme (tubuler meme) ya da diğer adıyla tüberöz meme, halk arasında keçi memesi hastalığı olarak bilinmektedir. Bu sorun kimi zaman tüp meme olarak da adlandırılmaktadır. Tübüler meme; yani keçi meme hastalığında meme gelişimi doğru bir şekilde sağlanamadığı için meme estetik bir görünüme sahip olmaz. Meme deformitesinin derecesine bağlı olarak planlanan tübüler meme onarımı ameliyatı ile memede şekil bozukluğu giderilir ve kişi yeni göğüs tipine kavuşur.

Tübüler Meme\ Tüberöz Meme Nedir?

Her kadının meme tipleri farklı olduğu gibi meme şekil bozukluğu sorunları da farklılık gösterebilir. Meme şekil bozukluğu memelerin sadece boyut eşitsizliği ya da sarkıklığı değildir. Memelerde net bir şekilde asimetri sorununun olduğu, şekil ve hacim açısından anomali yaşanan tübüler meme deformitesi de bir meme şekil bozukluğu durumudur.

Tübüler meme sorununda genellikle memeler birbirine benzemez ve asimetrik bir görüntüye sahiptirler. Keçi meme, tübüler meme, tüberöz meme ya da tüp meme olarak adlandırılan bu deformite değişik derecelerde toplumun yüzde 10-25’inde görülebilen bir durumdur. Tübüler meme ya da keçi meme sorunu doğuştan olan bir deformitedir. Tübüler meme deformitesi genellikle 12-14 yaş aralığında; yani meme gelişiminin ilk dönemlerinde fark edilir.

Memede şekil bozukluğu aslında doğuştandır; ancak meme büyümesi bu dönemlerde olduğu için meme şekil değişikliği çoğunlukla bu dönemde göze batar ve doktora başvurulur.

Tübüler Meme Deformitesi Nasıl Olur?

Tübüler meme, gelişimsel morfolojik bir problemdir. Tübüler meme yapısında meme tabanı normalden daha dardır ve olması gerekenden daha yukarıda yerleşmiştir. Areola; yani meme ucu çevresindeki koyu renkli halkalar daha geniş ve fıtıklaşmış bir görüntüye sahiptir. Çünkü meme dokusu, meme başının etrafında toplanmıştır. Bu fıtıklaşma memenin bir tüp görüntüsü almasına neden olur. Bu görünüm sebebi ile tüp meme denilmektedir. Tübüler meme; yani keçi meme deformitesinde iki meme arası mesafe de normale göre daha açık olabilir.

Tüberöz meme deformitesi her kişide farklı derecelerde görülebilir. Kısacası farklı boyutlarda hacimsizlik, meme tabanı darlığı ve meme başında büyüme olabilir. Tübüler meme anomalisi kimi zaman sadece bir memede de görülebilir. Kişinin bir memesi normalken diğer memesinde keçi meme sorunu olabilir. Tüberöz meme deformitesinin tek memeyi etkilediği durumlar gibi iki memeyi etkilediği vakalar da mevcuttur.

Tübüler Meme Hastalığı Nasıl Sınıflandırılır?

Tübüler meme onarımı hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Meme yapısı; alt iç ve dış, üst iç ve dış olmak üzere 4 bölümden oluşur. Tübüler meme sorunu ise genelde alt iç ve alt dış bölümlerinde görülür. Tübüler meme sorunu her kişide farklı formlarda görülebilir. Tüberöz meme; yani tüp meme sorunu genellikle 3 tipe ayrılır. Tip 1 denilen tübüler meme sorununda memenin alt iç bölümünde meme dokusu yetersizdir. Tip 2 tübüler meme durumunda memenin alt iç ve alt dış bölümlerinde yetersiz meme dokusu sorunu vardır. Tip 3 tübüler meme sorununda ise; memenin tümünde genel olarak bir doku yetersizliği vardır. Kısacası meme, sadece meme başı görünümünden ibarettir.

Tübüler Meme Onarımı

Tübüler Meme \ Keçi Meme Hastalığı İçin Tanı Nasıl Konulur?

Tüberöz meme durumunda çoğu zaman kişiler hastalığın farkında değildir ve meme küçüklüğü, meme sarkıklığı gibi şikayetlerle doktora başvururlar. Keçi meme durumu aslında tipik bir tüp meme görünümü yaratır; ama tübüler meme sorununun birçok farklı formu vardır ve kimi zaman bazen hafif bir formda görülebildiği için geç tanı konulma gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bunun için bu sorunun tübüler meme onarımı konusunda deneyimli cerrahlar tarafından analiz edilmesi doğru olur. Tübüler meme sorununda deformite çok belirginse sadece fiziksel muayene ile de tanı konulabilir. Tübüler meme hastalığının tanısı konulurken pectus carinatum ya da poland sendromu gibi memede şekil bozukluğu yaratabilen diğer sorunların ayrıştırılması gerekir.

Tübüler Meme \ Keçi Meme Hastalığında Tedavi Nasıl Olur?

Tübüler meme sorununun tek tedavisi cerrahidir. Bu sorunun ameliyatsız bir çözümü yoktur. Tübüler meme onarımı için yapılan cerrahi, klasik bir meme büyütme ameliyatı değildir. Yani tübüler memeye silikon takılması gibi tek bir aşama yoktur. Tübüler meme onarımı ameliyatı, kişinin deformite sorununun durumuna, derecesine göre şekillenen farklı cerrahi teknikleri içeren bir cerrahi prosedürdür. Örneğin; cerrahi sırasında probleme, darlığa neden olan doku çıkarılmalı ya da düzeltilmelidir. Aksi takdirde tübüler meme sorunu tekrarlayabilir.

Bu süreçte kişinin durumuna göre silikon meme implantları ile meme büyütme, meme dikleştirme ve\veya meme küçültme gibi farklı cerrahi girişimler uygulanabilir. Kimi zaman silikon meme implantı yerine memeye yağ enjeksiyonu ile meme büyütme de uygulanabilmektedir. Bu tamamen kişinin keçi meme deformitesine bağlı olarak şekillenir. Tüberöz meme sorununun cerrahisinde kişinin meme başı büyüklüğü, meme hacmi, iki memesi arasındaki şekil farklılığı mutlaka göz önünde bulundurulur.

Örneğin; keçi meme sorunu yaşayan kişinin areolası çok büyükse, cerrahi ile küçültme sağlanır. Meme sarkıklığı durumu varsa giderilir. Meme tabanı darlığı yaratan halka serbestleştirilir. Tübüler meme nedeniyle meme dokusu eksikliği olan kısımlara hacim kazandırılır. İki meme arasındaki ayrıklık fazla ise bu mesafe dengelenir. Tübüler meme onarımı sonucunda kişinin vücut ölçülerine en uygun büyüklükte ve şekilsel olarak birbirine benzeyen meme profilleri yaratılır. 

Tübüler meme cerrahisi kombine bir tedavi gerektirebilir. Bunun için aynı seansta ya da 6 ay ara ile iki ayrı seansta onarım sağlanabilir. Genel anestezi altında gerçekleşen tübüler meme onarımı, cerrahinin tek veya çift memeye yapılması ya da problemin derecesine bağlı olarak 2-3 saat arasında sürmektedir. Cerrahi sonrası hastanın bir gün hastanede yatışı istenir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Tübüler Meme Cerrahisi Öncesi Ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Öncelikle ailenizde meme kanseri hikayesi varsa bunu cerrahi öncesinde mutlaka doktorunuzla paylaşın.
 • Tübüler meme onarım cerrahisinden önce sigaranın bırakılması istenir. Bu süre en az 3 hafta olmalıdır.
 • Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Tübüler meme cerrahisi öncesinde kan sulandırıcı bazı ilaçların belirli bir süre öncesinde kesilmesi gerekir.
 • Tüberöz meme ameliyatından yaklaşık olarak 6 saat önce bir şey yemeyin.
 • Tübüler meme cerrahisi sonrası ilk hafta ödem ve morarma gibi sorunlar nadir olarak görülebilir. Bunlar normal ve geçici durumlardır.
 • Ameliyat sonrası birkaç gün hafif derecede ağrı olabilir. Hekiminiz tarafından önerilecek ilaçlar ile bu ağrılar kontrol altına alınır.
 • Keçi meme deformitesi için yapılan bu cerrahi sonrası göğüslerde hafif şişlikler de olabilir. Ancak bu şişlik etkisi ilk haftadan sonra azalır.
 • Ameliyat sonrası önerilen tipte spor sütyeni düzenli bir şekilde kullanın. Yaklaşık olarak 10 gün düzenli kullanılması meme şeklinin oturması açısından önemlidir.
 • Tübüler meme onarımında eriyen dikişler kullanılır. Bunun için daha sonra dikişlerin alımı gibi bir artı işlem yapılmaz.
 • Tübüler meme onarımı sonrası 5-7 günlük ev istirahati önerilir. Ameliyattan 7 gün sonra iş, okul yaşamına geri dönülebilir.
 • Ameliyat sonrası ilk 2 gün duş alınması tavsiye edilmez.
 • Tübüler meme onarımı sonrası aşırı hareket gerektiren sporları bir süre yapmayın. Ağır kaldırmayın. Bu duruma yaklaşık olarak 5 hafta kadar dikkat edin.
 • Operasyon sonrası belirli bir süre yüz üstü yatmayın. Daha dik ve sırt üstü pozisyonda yatmaya çalışın.
 • Tübüler meme cerrahisi sonrası 4-6 hafta sauna, havuz ya da solaryum gibi aktivitelerde bulunmayın.

Tübüler Meme Onarımı Konusunda Sık Sorulan Sorular

Tüberöz meme \ tübüler meme deformitesinin cerrahi tedavisi için meme gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekir. Meme gelişimi her kadında farklı yaşlarda tamamlansa da genellikle 18 yaş sonrasında yapmak doğru olur. Tübüler meme cerrahisi için uygun yaş 18 ve sonrasıdır.

Erkeklerde de keçi memesi; yani tübüler meme hastalığı görülebilir. Ancak erkeklerde genellikle jinekomasti sorunu varlığında nadiren görülür. Erkeklerde tüberöz meme sorunu daha hafif düzeyde olur. Tübüler meme sorunu jinekomasti ameliyatı sırasında kişinin durumuna göre planlanacak cerrahi tekniklerle giderilir.

Keçi memesi hastalığı için yapılan ameliyatlarda süt kanallarına zarar vermeyen özel teknikler uygulanır. Tübüler meme onarımında meme başı, meme dokusu ya da aradaki bağlantı alanları zarar görmez. Bu yüzden ileride emzirme sorunu da yaşanmaz. Deneyimli hekimler tarafından yapılan tübüler meme onarımı tekniklerinde emzirme fonksiyonunun korunması amaçlanır.

Tüberöz meme sorununda nasıl bir kesi olacağı ameliyat tekniğine göre belirlenir. Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme tekniklerine bağlı olarak kesiler yapılır. Tübüler meme ameliyatı tekniğine bağlı olarak kesi izleri; meme başı veya meme altında gizlenir. Kısacası tübüler meme onarımı için yapılan bu kesi izleri görünmez. Ayrıca bu cerrahide de estetik dikişler kullanılır.

Ameliyat sonrası ilk günlerde bu izler belirgindir; ancak 6 ay sonra izler soluk bir görünüm alır ve ten rengi ile bütünleşir. İzler zamanla belirsizleşir ve neredeyse görünmez olur. Tübüler meme ameliyatı gibi tüm meme estetik operasyonlarında minimum iz kalması için özel teknikler uygulanır. İz kalmaması için ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bakım kurallarına uyulması önemlidir.

Keçi memesi ya da diğer adıyla tübüler meme problemi kimi zaman tek kimi zaman iki memede de görülebilir. Ayrıca tübüler meme sorunu her kişide farklı seyredebilen bir özelliğe sahiptir. Örneğin; kişinin memelerinde asimetri varsa büyük ve sarkık olan memeye, meme dikleştirme cerrahisi gerekebilir.

Kısacası tübüler meme onarım ameliyatının fiyatı; problemin derecesine, uygulanacak farklı cerrahi tekniklere, silikon protez kullanılıp kullanılmamasına göre değişir. Memedeki şekil bozukluğu türüne ve derecesine göre cerrahi adımlara karar verilir. Bunun için standart bir tübüler meme ameliyat fiyatı belirtmek doğru olmaz. Tamamen kişiye özel olarak planlanan bir süreç olduğu için muayene sonrası fiyat belirtilmesi gerekir.

Tübüler meme onarımı fiyatı konusunda bilgi almak için formu doldurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times