Search

Karın Germe

İçerik Listesi

Karın germe ameliyatı; yani abdominoplasti; karın bölgesindeki deri ve yağ fazlalıklarının alınması ile sarkan göbeği sıkılaştırma hedeflerinin sağlandığı bir estetik cerrahi operasyonudur. Karın germe ameliyatı ile sarkan göbek, karında çatlaklar giderilir ve karın estetiği sağlanır.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın sarkma probleminin birçok nedeni olabilir. Bunların başında hamilelik sonrası göbek sarkması gelir. Aşırı kilo alımı sonrası hızlı kilo verme de karın sarkması için önemli bir sebeptir. Tüm bu nedenlerle orta ve alt karın bölgelerinde sarkma meydana gelir ve karın gerdirme estetiği sürecine başvurulur. Bu süreçte, karın bölgesindeki fazla yağ dokusu ve fazla deri alınır, bollaşma eğilimi gösteren karın duvarı kasları özel tekniklerle sıkılaştırılır ve karın germe ameliyatı gerçekleşir.

Aşırı kilolu kişiler genelde kısa zamanda ve spor yapmadan hızlı bir şekilde kilo verdiklerinde sarkan göbek görünümü ile baş başa kalırlar. Kadınlarda göbek sarkması onları oldukça mutsuz eden bir durumdur. Bu problem erkeklerde de görülebilir. Karın sarkması probleminde temel sebep çok hızlı kilo alma ve vermedir. Bu sorun karın derisinin ve karın kaslarının deformasyonu ile sonuçlanır. Karın germe ameliyatı ile kişiye gergin ve düz bir karın ile daha fit bir görünüm sağlanır. 

Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Karın germe estetiği, kadın-erkek karın bölgesinde sarkma problemi yaşayan herkese uygulanabilir. Karın germe ameliyatı, aşırı kilolu olan ve takiben büyük ölçüde kilo kaybı yaşayan kişiler için ideal bir estetik operasyonudur. Hızlı kilo kaybı ne kadar fazla olursa, karın bölgesinde karın sarkması ve deri fazlalığı o kadar fazla olur.

Kimi zaman normal kilo ölçülerine yakın olsa da genetik, çoğul hamilelik ya da daha önceden yaşanan cerrahiler sebebi ile de karın bölgesinde karın sarkma yaşanabilir. Doğum sonrası göbek sarkması sık yaşanan bir durumdur. Bu kişiler yaşadıkları sarkan göbek, karında çatlaklar gibi nedenlerle karın germe ameliyatına aday olabilirler.

Karın Germe Ameliyat Türleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatının, kişinin karın bölgesindeki sorunlarının durumuna bağlı olarak belirlenen tam karın germe ameliyatı ve mini karın germe ameliyatı şeklinde türleri vardır. Tam karın germe ameliyatı, total abdominoplasti; mini karın germe ameliyatı da mini abdominoplasti olarak adlandırılır.

Karın bölgesinde gevşeklik, sarkma gibi problemlerin fazla olduğu durumlarda geniş bir karın bölgesi üzerinde çalışılır ve tam karın germe ameliyatı uygulanır. Mini karın germe ameliyatı ise tam karın germe ameliyatı kadar geniş bir bölgeyi kapsamaz.

Mini karın germe ameliyatı sürecinde tam karın germe ameliyatı tekniğine kıyasla kasık bölgesi üzerinde daha küçük kesiler uygulanır. Karın germe kasık üstü ve göbek arası bölgede yapılır; yani karın bölgesinde sadece göbek deliği altında kalan alan gerilir. Bu ameliyat, daha çok alt göbek bölgesinde problemi olan kişilere uygundur. Mini karın germe ameliyatı sürecinde göbek deliğine dokunulmaz. Mini karın germe ameliyatı sonrası pubis denilen bölge üstünde tam karın germe ameliyatına oranla küçük bir iz olur. Karın germe işlemi bu operasyonda geniş bir alana yapılmadığı için de göbek deliği çevresinde iz olmaz.

Tam karın germe ameliyatı ve mini karın germe ameliyatı süreçleri gerekli görülürse yağ alma (liposuction) gibi bir tedavi ile kombin edilebilir. Sarkan göbeği sıkılaştırma işlemleri sonrası karın düzleştirme sağlanır ve kişi düz bir karın görünümüne kavuşur. Bel bölgesinde de belirgin bir incelme sağlanır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı ameliyat türüne göre değişse de çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleşen bir karın estetiği operasyonudur. Tam karın germe ameliyatı sürecinde genel anestezi, hastanın duruma göre mini karın germe ameliyatında sedasyon anestezi uygulanır. Karın germe ameliyatı, iç çamaşırı bölgesinde saklanacak şekilde kişinin fiziksel durumuna göre göbek deliğinin 7-10 cm altından yapılan kesilerle gerçekleşir. Karın germe ameliyat izleri bu bölgelere gizlenir.

Bazı kişilerde karın germe estetiği sırasında göbek deliğinin estetik olarak yeniden oluşturulması gerekebilir. Karın germe ameliyat sürecinde öncelikle sarkan göbek derisi kesilir. Karın bölgesindeki fazla yağlar vücuttan alınır. Karın derisinde yukarıdan aşağıya doğru bir karın gerdirme sağlanır ve daha sonra dikişler kapatılarak karın germe ameliyat süreci tamamlanır. Bu cerrahide karın kas duvarının sıkılaşması da sağlanır. Bu, aynı zamanda bel bölgesini de inceltir.

Karın germe ameliyatı hakkında bilgi almak için formu doldurun.
Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çünkü karın germe estetiği süreci kişinin yaşadığı karın sarkma problemine göre planlanır. Sarkan göbek bölgesindeki deri fazlalığı, yağların varlığı, karın yağlarının alınıp alınmayacağı, karın kaslarının durumu gibi birçok etken karın germe ameliyatı süresinde etkili olur.

Karın germe ameliyatı; operasyonun türüne, uygulanan dikiş tekniğine, hastanın yaşadığı karın sarkma probleminin büyüklüğüne göre 3-5 saat aralığında sürebilir. Tam karın germe ameliyatı 3-5 saat aralığında sürebilirken, mini karın germe ameliyatı 2-3 saat sürebilmektedir. Tam karın germe ameliyatı için onarım sağlanacak karın bölgesi daha geniştir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Karın germe ameliyatı öncesindeki görüşmelerde doktorunuza genel sağlık durumunuz ve kullandığınız tüm ilaçlar konusunda bilgilendirme yapın. Genellikle karın germe ameliyatından 10 gün önce kan sulandırıcı nitelikteki ilaç ve türevlerinin bırakılması gerekir. Bu süre zarfında bitki çaylarını da içmemeye çalışın. Karın germe ameliyatı öncesi kilo vermek için aşırı diyetler yapmayın. Doğru beslenme planı uygulayın, bunun ameliyat sonrası iyileşme sürecini de etkileyeceğini unutmayın.

Karın germe ameliyatı öncesi sigara ve alkol tüketimin olmaması istenir. Sigara kullanımı hem karın germe ameliyatı hem de karın germe ameliyatı sonrası sürecini olumsuz etkileyebilir. Doktorunuz ameliyat öncesi karın estetiği için gerekli olan tüm tetkik ve testleri isteyecektir. Karın germe ameliyatı sonuçlarını karşılaştırma amacı ile karın bölgesinin fotoğraf çekimi sağlanır.

Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

 • Karın germe ameliyatı sonrası karın bölgesi pansuman ile kapatılır. Kan ve sıvı birikimini önlemek için ameliyat sonrası dren takılır. Taburcu edilirken diren çıkarılır.
 • Karın germe ameliyatı sonrası korse kullanımı gerekir. Karın bölgesini koruyan abdominoplasti korsesi hekim tarafından belirtilen süre boyunca kullanılmalıdır.
 • Karın germe estetiği sonrası 3-4 gün karın bölgesine germe işlemi yapıldığı için bu alanda biraz gerginlik hissi olur ve bu da eğik yürümenize yol açar. İlerleyen günlerde yavaş yavaş karın bölgesindeki bu gerginlik geçer ve dik yürümeye başlarsınız. İlk günlerde dik yürümek için karın bölgenizi zorlamayın.
 • Ameliyatta karın gerdirme sağlandığı için ameliyat sonrası hafif ağrılar olabilir. Bu ağrılar, ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınır.
 • Karın gerdirme ameliyatı sonrası pansuman uygulamalarına dikkat edilmelidir. Bazı kişilerin belirli bir süre antibiyotik kullanması da gerekebilir.
 • Karın germe ameliyatı sonrası bir süre dizlerinizin altına yastık koyarak, bacaklar kalçadan bükülmüş olarak yatın. Bu karın bölgesindeki ameliyatlı alanın gerilmesini önler.
 • Karın germe ameliyatı sonrası 2-3 gün banyo yapılmamalıdır.
 • Karın germe ameliyatı sonrası 7 gün ev istirahati önerilir.
 • Hasta karın germe ameliyatından 7 gün sonra sosyal ve ağır olmayan iş hayatına dönebilir.
 • Karın germe ameliyatı sonrası ilk 2 ay ağır eşyalar kaldırmayın.
 • Spor gibi aktiviteler karın germe ameliyatından sonra doktorun da onayı ile 2 ay sonrasına bırakılmalıdır.
 • Abdominoplasti; yani karın germe ameliyatı sürecinde eriyen dikiş ya da doku yapıştırıcılar kullanılır. Bunun için dikişlerin alınması gerekmez.
 • Karın germe ameliyatı için oluşturulan kesi izleri, ilk 3-6 ay süresince daha belirgin olur; ama zamanla karın bölgesindeki bu izler daha belirsiz hale dönüşür.
 • Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki için en az iki hafta kadar bir süre geçmesi tavsiye edilir.
 • Karın germe ameliyatı sonrası bağırsakların rahat çalışmasını sağlayan ve gaz problemi yaratmayan besinlerin yer aldığı bir diyet tercih edin.
 • Karın germe ameliyatı sonrası bu yeni karın görünümünü korumanın sizin elinizde olduğu unutmayın. Karın germe estetiği sonrası beslenmenize dikkat edin ve egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Karın germe ameliyatı sonrası ödem, ağrı, şişlik normal etkilerdir. Bu etkiler, ilk haftanın ardından azalmaya başlar. Hastanede kalınan süre boyunca takılan diren zaten karın bölgesinde oluşabilecek sıvı birikmesini ve şişmeyi önlemek içindir. Karın estetiği sonrası ilk günlerde ağrılar olabilir; ancak bu ağrılar oldukça hafif niteliktedir. Doktorun reçete edeceği ilaçlarla karın bölgesindeki bu ağrılar giderilebilir.

Kaburgadan bacaklara kadar uzanan bir yapıya sahip olan abdominoplasti korsesi, karın germe ameliyatı sonrası mutlaka kullanılmalıdır. Karın germe ameliyatı sonrası korse kullanımı yoğun hareket aktivitesine karşı karın bölgesinin korunması, kasların tekrar kuvvetini kazanması, dikiş yerlerinin iyileşmesi ve ameliyat bölgesinin şekillenmesi içindir. Genelde karın germe ameliyatı sonrası 1-2 ay kadar kullanılır. Bu kullanım süresi kişiye göre değişebilir. Hekiminiz durumunuza göre abdominoplasti korsesi kullanım süresi konusunda size yönlendirme yapacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrası cerrahiye bağlı olarak karın bölgesinde izler olur. Ancak karın bölgesindeki bu izler korkulan bir şey değildir. Karın germe ameliyatındaki kesi izleri zaten tekniğe bağlı olarak iç çamaşırı ya da bikini bölgesi denilen alana gizlenir. Kısacası görünmeyen bu alana saklanır. Karın germe ameliyat kesi izleri 3-6 ay içinde daha yoğun olsa da bir yılın sonunda daha belirsizleşir.

Karın germe ameliyatı teknik olarak sadece karın bölgesindeki yağ ve deri fazlalığı üzerinde gerçekleşen bir estetik operasyondur. Kısacası anatomik olarak kadının hamile kalmasını engelleyecek bir teknik karın germe ameliyatında kullanılmaz. Karın gerdirme sonrası doktor onayı ile belirli bir süre sonra hamile kalınabilir. Ancak ameliyata karın kas duvarının sıkılaştırılması da eklendiyse hamilelik konusunda karar vermeden önce doktorunuz ile iletişime geçmeniz önerilir. 

Karın germe ameliyatı, hamilelik sebebi ile karın duvarının genişlemesine engel teşkil etmez. Ancak karın germe ameliyatından kısa bir süre sonra hemen hamile kalınması tavsiye edilmez. Çünkü karın germe estetiği sonrası vücudun oturması ve ameliyatın yaratacağı avantajların görülmesi bir yıl gibi bir sürede olur. Bunun için 1 yıldan önce hamile kalınması tavsiye edilmez. Hamilelik sonrası yapılacak karın germe ameliyatları için de 1 yıl beklenmesi doğru olur. Hamilelik sonrası karın yapısı bu süre içinde kendini toparlar.

Karın germe ameliyatı kişinin karın bölgesi sorununa göre farklı teknikler ile uygulanan bir estetik operasyondur. Tam karın germe ameliyatı ve mini karın germe ameliyatı gibi farklı türleri bulunmaktadır. Estetik bir karın görünümü için; yani operasyonun başarı sağlaması için yağ aldırma (liposuction) gibi estetik tedaviler de sürece eklenebilir. Karın germe ameliyatı fiyatları kişiye özel olarak planlanan cerrahi sürecine göre belirlenir. Bunun için standart bir karın germe ameliyatı fiyatı belirtmek doğru olmaz.

Karın germe ameliyatı fiyatları için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times