Search

Burun Estetiği (Rinoplasti)

İçerik Listesi

Burun estetiği diğer bir adıyla rinoplasti, kozmetik ya da tıbbi nedenlerle memnun olunmayan burun şeklinin teknik dokunuşlarla düzeltildiği burun ameliyatıdır. Burun estetiği ameliyat yöntemi kişinin yaşına, cinsiyetine, kemik ve kıkırdak yapısına bağlı olarak belirlenir.

Burun, yüz simetrisinde en orta yerleşimde yer alan bir organdır. Bu yüzden burun şekli bozukluğu hemen dikkat çeker. Burun estetiği sonrası sağlanan doğal ve fonksiyonel bir burun ile kişinin görünümünde iyileşme ve özgüveninde belirgin bir artış olur.

Burun Estetiği/Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği; yani rinoplasti hem estetik hem de işlevsel amaçlı bir burun düzeltme ameliyatıdır. Burun kemiği, burun kıkırdağı, burun deri tabakası ya da hepsi üzerinde estetik dokunuşlar sağlanabilir. Estetik amaçlı yapılan burun ameliyatı buruna fiziksel anlamda güzel bir şekil sağlarken fonksiyonlarına zarar vermez. Eğer kişinin solunum açısından bir sıkıntısı varsa burun estetiği ameliyatı ile bu konuya da çözüm sağlanabilir. 

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?​

Burun estetiği, burun şekli nedeniyle mutsuzluk yaşayan herkese uygulanabilir. Ancak başarılı bir burun estetiği için kişinin kas ve iskelet sistemi gelişiminin yeterli olması gerekir. Burun ameliyatı, kepçe kulak ameliyatı gibi daha erken yaşlarda yapılması tavsiye edilen bir operasyon değildir. Genel olarak önerilen yaş; kadınlarda 17, erkeklerde 18’dir. Burun ameliyatı, anestezi ile yapılacağı için kişinin anestezi almasına engel olacak bir rahatsızlığının da olmaması gerekir.

Burun Estetiği

Burun Estetik Ameliyatı Neden Yapılır?

Burun şekli konusunda değişiklik istemenin birçok sebebi olabilir. Bu sebepler genellikle estetik kaygılar sonucu oluşur. Büyük burun, geniş burun, kemer burun – kemerli burun, yeterli olmayan estetik sonrası burun ucu yamukluğu kişiyi estetik burun; yani düşlenen “güzel burun”a sahip olmaya itebilir. Burun ameliyatı sonrası başarıyı belirleyen en önemli unsur kişi için; “en doğal burun” ve “en güzel burun”u yaratmaktır. Kemerli burun gibi estetik kaygıların yanı sıra burun şekli sebebi ile işlevinde eksiklerin olması, nefes alamama problemi, burnun kırılması da burun estetiği nedenlerindendir.

Burun Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği olmaya karar verdiyseniz yapacağınız ilk şey sizin için doğru hekimi araştırmak olacaktır. Burun ameliyatları, plastik cerrahi ve kulak burun boğaz alanlarındaki deneyimli uzmanlar tarafından yapılabilir. Hekimin bu konuda sahip olduğu deneyim önemlidir. Hekiminizi seçerken daha önce gerçekleştirdiği burun ameliyatları konusunda inceleme yapın. Mutlaka ön görüşme talep edin ve bu ön görüşmede hekiminizle nasıl bir burun istediğinize dair konuşun.

Artık burun düzeltme programı yardımıyla burun ameliyatı sonrası modellemeler, burun estetiği öncesi sağlanabiliyor. Buruna nasıl bir düzeltme yapılacağını ve nasıl değişeceğini önceden görebilirsiniz. Kullandığınız tüm ilaçları, geçirdiğiniz hastalık ve ameliyatları doktorunuzla paylaşmayı unutmayın. Bazı ilaçlar kanamayı artırabilir; bunun için burun ameliyatı öncesi bu ilaçlara ara vermek gerekebilir. Sigara içiyorsanız mümkünse bırakmanız ya da ara vermeniz önerilir. Sigara, burun ameliyatı sonrası enfeksiyon riskini artırabilir. Bu da ameliyattan sonra iyileşme sürecinin yavaşlamasına yol açabilir. Burun estetiği öncesi, burun ameliyatı hakkında bilgi almanız süreci daha rahat geçirmenize yardımcı olur.

Burun estetiği hakkında daha fazla bilgi almak için randevu ve bilgi formunu doldurun.
Burun Estetiği

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rinoplasti; yani estetik burun ameliyatı sürecinde kullanılan iki teknik vardır. Bunlar açık ve kapalı rinoplasti operasyonlarıdır. Kişinin durumu ve burun yapısı baz alınarak kendisi için en uygun burun estetik yöntemi seçilir. Rinoplasti ameliyatı öncesi fiziksel muayene ile burun her yönüyle incelenir ve gerekli tetkikler yapılır. Burun ameliyatı türüne ve hastanın durumuna göre genel ya da sedasyon anestezi tercih edilir. Estetik burun ameliyatı hastanın problemine bağlı olarak 2-3 saat kadar sürer. 

Açık teknik ile yapılan burun ameliyatı, burun delikleri arasında yer alan kısmın en alt bölgesinden küçük bir kesi açılmasıyla sağlanır. Kapalı burun ameliyatı ise burun deliklerinden girilerek sağlanır. Yöntemi belirlerken kişinin burun şekli ve fizyolojik durumu baz alınır. Genellikle ileri derecede deformitesi olan kişilere açık burun ameliyatı yapılır. 

Estetik burun ameliyatı sonrası her şey yolundaysa hasta aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edilir. Burun ameliyatı iyileşme süreci kişiden kişiye örneğin 7-60 gün arasında değişiklik gösterebilir. Kapalı burun ameliyatı iyileşme süresi bakımından açık burun ameliyatı iyileşme sürecine göre daha kısadır. Rinoplasti sonrası burnun oturması; yani tam şeklini alması 6-12 aylık bir sürede gerçekleşir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği sonrası en önemli konulardan biri burnu travmalara karşı korumaktır. Burun ameliyat sonrası darbelere maruz kalmamalıdır. Travmadan korumak ve eğilmemek dikkat edilmesi gereken fiziksel kurallardandır. Bunun yanı sıra;

  • Burun estetiği sonrası birkaç gün dişleri fırçalarken sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Burun ameliyatı sonrası yatış pozisyonunda, yastık başı mümkün olduğunca dik olmalıdır.
  • Spor, burun estetiği sonrası doktor onayına kadar ertelenmelidir. Genellikle ameliyattan sonra 3 hafta kadar spor yapılmaması önerilir.
  • Rinoplasti sonrası burun koruyucu olarak takılan alçı ya da atelin ıslanmaması için duş sırasında dikkatli olunmalıdır.
  • Burun estetiği sonrası deniz, havuz ya da sauna ve hamam gibi buharlı ortamlardan kaçınılmalıdır.
  • Rinoplasti sonrası hekiminizin belirttiği temizlik ve bakımları ihmal etmeyin.
  • Burun ameliyatı sonrası 1-2 ay güneş ışığından korunmak gerekir.
  • Burun estetiği sonrası kullanılması için verilen burun içi yarası kremi, burun ödemi için krem, sprey, damla ya da ilaçlar aksatılmamalıdır.
  • Doktorun önerdiği süre çerçevesince, burun ameliyatı sonrası hafif bile olsa gözlük kullanmayın.
  • Burun estetiği sonrası sosyal ve iş hayatına dönüş kişinin kendini iyi hissetmesine bağlı olsa da genellikle 2 hafta kadar istirahat edilmelidir.

Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Buruna, doğru teknik ve uygulama ile yapılan operasyonlar burnun karakteristik yapısını bozmaz. Kısacası burun estetiği sonrası burun şekli, kişi için özel olmalı ve karakteristik burun ifadesini yansıtmalıdır. Hekim deneyimi ve doğru yöntemin seçilmesi burun ameliyatı sonucunun doğal ve kişisel olmasını sağlar.

Burun estetiği; yani rinoplasti operasyonunda kişi anestezi altında olduğu için herhangi bir acı hissetmez. Burun ameliyatı sonrası hafif sızlama şeklinde burunda ağrı olabilir. Ama bu ağrı hafif düzeydedir. Burun ameliyatı sonrası hekimin önereceği ilaç ya da masajla ağrılar en aza indirilir.

Burun estetiği, milimetrik hesaplamalarla çalışılan oldukça zor bir cerrahidir. Rinoplasti için temel amaç burun ameliyatı sonrası kanama olmamasıdır. Çünkü kanama, burun ameliyatı sonrası morluk, şişlik, burun ödemi ihtimalini artırabilir. Bu aşamada kullanılan teknik ve cerrahın deneyimi önem kazanır. Her burun ameliyatı sonrası morarma olacak diye bir durum söz konusu değildir. Burun estetik ameliyat şekline göre kimi zaman morarma yaşanmaz. Hastanın durumuna ya da seçilen yönteme göre morarma, şişlik, burun ödemi durumu kişiden kişiye değişebilir. Burun ameliyatı sonrası morluk, şişlik, ödem oluşmuşsa da bu etkiler bir hafta içinde azalmaya başlar.

Kapalı teknikle yapılan burun estetiği operasyonunda, burun deliklerinden girildiği ve kesi olmadığı için iz kalması söz konusu değildir. Açık teknik ile yapılan burun ameliyatı ise burun deliklerinin arasındaki en alt kısımdan açılan küçük bir kesi yapılır. Bu alanda kesiden kaynaklı çok hafif bir iz kalma ihtimali vardır; ancak kişiden kişiye değişebildiği için bu iz, kimi zaman hiç görünmez.

Ameliyattan sonra burun içinde tampon ve üzerinde atel olabilir. Tampon, ilk gece oluşabilecek kanamalara karşı özel bir pedin burun deliklerine yerleştirilmesidir. Tampon genellikle ikinci günde alınır. Ameliyat sonrası burunu korumak için uygulanan atel de genellikle yedinci günün sonunda alınır. Tampon ve atel hekim tarafından çıkarılmalıdır.

Burun estetiği her mevsim yapılabilir. Kısacası “burun estetiği yaptırmak için en iyi mevsim” diye bir şey yoktur. Ancak yaz döneminde burun ameliyatı olan kişilerin dikkat etmesi gereken artı durumlar vardır. Örneğin; ameliyattan sonra iyileşme sürecinde cildi güneşten korunmak gerekir. Aksi takdirde ameliyatlı bölge rengi koyulaşabilir. Bunun için şapka ve güneş koruyucu krem kullanımı artırılmalıdır. Artık hava alan malzemeler kullanılsa da yaz aylarında aşırı terleme sonucu burun alçı ya da burun ateli hızlı gevşeyebilir. Yine yaz aylarında doktorun önereceği süre zarfında deniz ve havuza girilmemesi gerekir.

Tecrübeli bir hekim tarafından planlanan bir burun ameliyatında bu tarz bir durum yaşanma ihtimali çok azdır. Çeşitli nedenlerden dolayı burun çökmesi yaşayan kişilere burun revizyon ameliyatları önerilebilir. 

Burun kemiği yapısının normal ama burun ucu düşüklüğünün olduğu durumlarda burun ucunda yer alan kıkırdak ve yumuşak doku yeniden şekillendirilebilir. Buna burun ucu estetiği denir. Yaş ilerledikçe burun ucunda bir miktar düşme görülebilir. Burun ucu düşmesi probleminin yanı sıra burun ucu aşırı yüksekliği ya da asimetrisi durumlarında da düzeltme sağlanabilir. Burun ucu geniş ise burun ucu küçültme sağlanabilir. Burun ucu estetiği ile burun delikleri şekillendirilebilir. Burun ucu estetiği sürecinde kemik yapısı normal olduğu için kemiğe dokunulmaz.

Burun estetiği hastanın durumuna göre açık ya da kapalı teknikle yapılabilir. İki teknik arasındaki temel fark yapılış şekilleridir. Açık yöntemde burun delikleri arasında bir kesi olur. Kapalı yöntemde ise burun deliklerinden girilerek işlem yapılır; yani kesi olmaz. Kapalı rinoplasti tekniğinde endoskopik aletler kullanılır. Kapalı burun ameliyatı kesi ile gerçekleşmediği için iyileşme daha hızlı olur. Ödem ve şişlik de daha az görülür. Açık ameliyatta ise ödem, şişlik ve morluk kapalı tekniğe göre daha fazla olabilir.

Burun eti, burun tıkanıklığı gibi problemler, estetik amaçlı yapılan burun ameliyatları sırasında giderilebilir. Kısacası bir ameliyatla hem estetik hem de sağlık problemleri çözülebilir. Hastanın durumu uygunsa kepçe kulak operasyonu gibi bazı yüz estetiği operasyonları burun estetiği ameliyatı sırasında yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatında başarıyı yakalamak için kişiye özel bir planlama yapmak gerekir. Bu planlamada dikkat edilmesi gereken bir kriter de cinsiyettir. Kadın ve erkek anatomisindeki farklılıklar atlanmamalıdır. Kadın burun estetiği ve erkek burun estetiği sürecindeki göz ardı edilmemesi gereken konu, burunun dudak ile olan açısıdır. Bu açı erkeklerde 90-95 dereceyken kadınlarda biraz daha fazladır. Kısacası kadınların erkeklere göre biraz daha kalkık burun şekilleri olmalıdır. Erkeklerin ise burnun ucu ve burun genişliği kadınlara göre daha belirgin olmalıdır. Rinoplasti sürecinde bu oranlama erkeğin feminen, kadının da erkeksi bir ifadeye sahip olmaması içindir. Erkekler, kadınlara göre daha kalın bir cilde sahip olduğu için ameliyattan sonra iyileşme süreleri daha uzun olabilir.

Burun şekli uygunsa ameliyatsız burun estetiği yapılabilir. Ameliyatsız burun estetiği; dolgu, botoks ve ip askı ile burun kaldırma şeklinde yapılır. Ameliyatsız burun estetiği yöntemleri ile daha basit estetik problemler giderilir ve kişiye simetrik bir burun görünümü kazandırılır. Genellikle dolgu, burun kemerlerinde; botoks ve ip askı ise burun ucunu kaldırma amacıyla uygulanır. Ameliyatsız burun estetiği yöntemleri belirli bir süre geçerliliği olan ve yenilenmesi gereken işlemlerdir. 

Ameliyatsız burun estetiği konusunda bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Burun estetiği fiyat belirlemesi ameliyat türüne bağlı olarak yapılır. Her bireyin burun yapısı farklıdır ve bu çerçevede buruna bağlı estetik ve sağlık problemleri için uygulanacak yöntemler de farklıdır. Bu çerçevede standart bir burun estetik fiyatı belirtmek doğru değildir. 

Burun estetiği fiyat bilgisi ve tüm sorularınız için bu formu doldurabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times