Search

Meme Dikleştirme

İçerik Listesi

Meme dikleştirme ameliyatı, sarkık göğüsler sebebi ile sorun yaşayan kişilere uygulanabilen göğüs dikleştirici bir meme estetik cerrahisidir. Sarkık göğüsler, memelerin sıkılığını kaybederek şeklinin bozulması ile kişiyi oldukça mutsuz eden bir sorundur. Meme dikleştirme operasyonu, meme şekli düzenlemesi ile orantılı bir dik meme ve meme başı görünümü ile ideal göğüs estetiği sağlar. Meme toparlama ameliyatı ya da meme dikleştirme işlemi mastopeksi (mastopexy) olarak da bilinir.

Meme Dikleştirme Hangi Durumlarda Yapılır?

Kişinin genetik yapısı, sık diyet yaparak hızlı kilo alma ve verme, hamilelik süreci ve sonrasında emzirme dönemi, yer çekimi etkisi gibi tüm nedenler sarkmış meme görünümü ile kişiyi karşı karşıya bırakabilir.

Göğüs estetiği oranı belirlenirken; meme başı konumunun, göğüs alt çizgisi ve göğüs duvarının birleştiği sınırdan 4-5 cm kadar yukarıda olup olmadığına bakılır. Meme başı eğer bu çizgide ise ya da daha aşağıda ise memelerin durumu sarkık memeler olarak tanılandırılır. Göğüs dikleştirme amacıyla meme şekli ve sarkıklık derecesine göre göğüs estetiği sağlanır.

Her kadının meme şekli farklı olduğu gibi yaşadığı sarkıklık derecesi de farklıdır. Kimi zaman memelerin biri diğerinden daha sarkık bir derecede de olabilir. Birinin diğerine göre daha aşağıda olması durumunda eşitsizliği gidermek için de meme toparlama ameliyatı; yani meme dikleştirme yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatında sarkık memeler şekillendirilir ve cilt daha gergin hale getirilir. Göğüs dikleştirici bir teknik ile meme olduğundan daha yukarıya orantısal olarak çekilir. Göğüs dikleştirme ameliyatında amaç, sarkık memeler üzerindeki sarkma yaratan cilt dokusunu ve doğru oranda meme dokusunu almaktır. Meme dikleştirme sonucunda sarkık memeler ve meme başı dik memeleri elde edecek bir şekle getirilir. Bu süreçte daha dolgun bir meme görünümü isteniyorsa meme dikleştirme ve büyütme operasyonu yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Hangi Teknikler Uygulanır?

Meme dikleştirme estetiği aslında meme küçültme ameliyatındaki tekniklerle benzerdir. Farklı olarak meme dikleştirme operasyonunda, kişinin küçük meme yapısı vardır ve sarkıktır. Kısacası meme şekli büyük değildir; ama sarkık göğüsler ile sorun yaşarlar. Memelerin iç dolgusunun boşalmış bir görüntüsü vardır; yani meme hacmi çok azdır. 

Meme dikleştirme ameliyatında kişinin durumuna göre farklı teknikler uygulanır. Bu tekniği belirlemede kişinin göğüs sarkıklığı, meme başı büyüklüğü ve yerleşimi, cilt tipi ve kalitesi, memelerin iç doku yapısı ve derecesi, kişinin dik göğüsler açısından beklentileri etkilidir. Hastanın durumuna göre sıklıkla “Ters T Skar” ve “Vertikal Skar” teknikleri uygulanarak meme dikleştirme sağlanır.

Meme dikleştirme ameliyat teknikleri hakkında bilgi almak için formu doldurun.

Meme Dikleştirme Ameliyat Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatı olmaya karar verdiğinizde öncelikle hekiminize, ailenizde meme kanseri hikayesi olup olmadığı konusunda bilgi verin. Ameliyat öncesi yaşınız 40 ve üzerinde ise meme ultrasonu ve mamografi gibi tetkiklerinizi yaptırın. Hekiminiz meme dikleştirme ameliyatı için gerekli tetkikleri öncesinde yaptırmanızı isteyecektir. Uygun olan göğüs dikleştirici ameliyat tekniğini belirlemek için fiziksel muayeneler gerçekleşir ve bu muayenede göğüsler ayrıntılı bir şekilde incelenir. Tıbbi kayıtlarınız için fotoğraflarınız çekilir. 3 boyutlu görüntüleme yöntemleri ile ameliyat öncesi meme dikleştirme modellemeleri sağlanır.

Doktorunuza sarkık göğüsler konusunda şikayetlerinizi, meme dikleştirme operasyonundan beklentilerinizi net bir şekilde anlatın. Sarkık göğüsler gibi bir sorundan kurtulup ideal dik göğüsler profiline ulaşmada beklentilerinizin ne ölçüde olduğunu doktorunuz bilmelidir. Eğer ileride çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız ve meme dikleştirme ameliyatının ileride emzirme sürecinizi etkilememesi için bunu doktorunuza belirtin.

Operasyonun sorunsuz geçmesi ve göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası hızlı iyileşme süreci için sigaranın bırakılması gerekir. Eğer ilaç kullanıyorsanız da bu ilaçların kullanımın düzenlenmesi gerekebilir. Örneğin; kan sulandırıcı nitelikte olan bazı ilaçların meme dikleştirme operasyonu öncesi bırakılması istenir. Kullandığınız tüm ilaçları ve vitamin benzeri takviyeleri doktorunuza bildirin.

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Ameliyat Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası hastanede bir gün kontrol amaçlı olarak kalınması istenir. Bu sürede fazla kan ve sıvı birikimi için diren takılır. Bir gün sonra taburcu edilirken bu diren çıkarılır. Taburcu edildiğinde göğüsler özel bir korse ile kapalı olacaktır. Bunun için ameliyat sonrası ağır kaldırma, aşırı kol hareketi göstereceğiniz spor gibi aktiviteleri yapmayın. Bu konuda 1 ay boyunca dikkatli olmanız gerekir. Yapabileceğiniz en güzel egzersiz hafif tempolu yürüyüştür.

Operasyonun ilk 2 günü hariç duş almanızda sakınca yoktur. Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası genellikle 7 gün istirahat önerilir; ama kendinizi iyi hissediyorsanız ve masa başı çalışıyorsanız 3 gün sonra iş yaşamınıza dönebilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatından sonra doktorunuz onay verinceye kadar araba kullanmayın. Göğüs estetiği sürecinde eriyen dikişler kullanıldığı için meme dikleştirme ameliyatından sonra dikişlerin alınması gerekmez.

Meme dikleştirme operasyon sonrası buz kompres tedavisi yapılabilir. Doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir. Operasyon sonrası önemli olan bir kural da korse sütyeni kullanımının ihmal edilmemesidir. Korse sütyeninin 4 hafta boyunca devamlı giyilmesi iyileşme süreci açısından önemlidir. Sigara içmek kan akışını azaltır ve cilt kalitesine etki eder. Bu da yara iyileşme sürecini yavaşlatır. Bunun için meme dikleştirme ameliyatı sonrası da sigara içmek önerilmez.

Meme Dikleştirme

Operasyon sonrası ideal kilonuzu koruyun. Sık ve hızlı bir şekilde kilo alıp verme yapısal olarak memelerin tekrar sarkmasına yol açabilir. Göğüslerin üzerinde baskı oluşmaması gerekir. Bunun için yüzüstü yatmayın. Leke kalma riskini önlemek amacıyla memelerin güneşten korunması gerekir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası meme şekli normalden daha yukarıda olur ve bu doğal bir görüntü gibi gelmeyebilir. Ancak 3. haftadan itibaren doğal dik meme görünümüne dönmeye başlar ve ideal halini 6. ayda alır. Bu dönemde ara ara doktor kontrolleriniz olabilir.

Açık teknik ile yapılan burun ameliyatı, burun delikleri arasında yer alan kısmın en alt bölgesinden küçük bir kesi açılmasıyla sağlanır. Kapalı burun ameliyatı ise burun deliklerinden girilerek sağlanır. Yöntemi belirlerken kişinin burun şekli ve fizyolojik durumu baz alınır. Genellikle ileri derecede deformitesi olan kişilere açık burun ameliyatı yapılır. 

Estetik burun ameliyatı sonrası her şey yolundaysa hasta aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edilir. Burun ameliyatı iyileşme süreci kişiden kişiye örneğin 7-60 gün arasında değişiklik gösterebilir. Kapalı burun ameliyatı iyileşme süresi bakımından açık burun ameliyatı iyileşme sürecine göre daha kısadır. Rinoplasti sonrası burnun oturması; yani tam şeklini alması 6-12 aylık bir sürede gerçekleşir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Meme Dikleştirme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sarkan göğüsler ve meme başının ideal yüksekliğe getirildiği meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Göğüs estetiği ameliyat süreci genel olarak 1-3 saat aralığında tamamlanır. Kişinin durumuna, meme dikleştirme ameliyatı tekniğine, farklı operasyonların yapılıp yapılmayacağına bağlı olarak ameliyat süresi belirlenir.

Meme dikleştirme, cerrahi bir süreçtir. Bunun için göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası cerrahi kesiler sebebi ile bir miktar ağrı olabilir. Bu ağrılar doktorunuzun reçete edeceği ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen hafif ağrılardır. Bunun dışında göğüs cildinde memelerin ucunda ve areolada birkaç hafta uyuşma hissi olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası elde edilen göğüs estetiği uzun süreli kalıcılık sağlar. Ancak bu kalıcılığa etki eden bazı önemli kriterler vardır. Kişinin sütyen kullanmaması, yaşının ilerlemesi, hızlı kilo değişimleri yaşaması, hamilelik süreci ve emzirme dönemi geçirmesi gibi etkiler meme şekli bozulmasına yol açabilir ve uzun vadede yeniden göğüs sarkmaları yaşanmasına neden olabilir.

Meme dikleştirme ya da diğer adıyla meme toparlama ameliyatı sürecindeki tekniğe bağlı olarak kesiler yapılır ve kesiler sebebi ile bazı izler olur. Meme dikleştirme izi, ilk günlerde daha yoğun olsa da zamanla belirsizleşir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası çok iz kalmaması için doktorunuzun belirttiği kurallara uymanız önem taşır. Sigara içmemeniz, kişisel hijyeninize dikkat etmeniz var olan izin belirginliğini azaltmada önemlidir. Bu çerçevede göğüs estetiği sonrası genellikle 1 yılın sonunda izler, ten rengi ile bütünleşerek rahatsızlık vermeyecek seviyeye gelir. Göğüs dikleştirici tekniklerin uygulandığı bu ameliyat sürecinde, meme başı etrafındaki izler de kamufle edilir ve çok belirgin olmayacak bir şekilde kapatılır.

Kişi hem sarkık meme şekli hem de küçük meme yapısına sahip ise ya da hacim kaybı varsa, göğüs estetiği için gerekli görülmüşse meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatları aynı anda yapılabilir. Çünkü göğüs dikleştirme ameliyatı, göğüslerin boyutunu önemli ölçüde değiştirmeyen bir tekniğe sahiptir. Göğüs dikleştirme sürecinde temel amaç; sarkık göğüsler için çözüm bulmaktır. Meme dikleştirme ameliyatı, dik göğüsler sağlar; ancak yeterli hacim yoksa dolgun meme görünümü sağlamaz. Meme büyütme operasyonu gibi meme küçültme ameliyatı da meme dikleştirme operasyonu ile birlikte yapılabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası göğüslerin tekrar sarkması kişinin genetik yapısına bağlı bir konu olsa da hızlı kilo alıp verme, hamilelik ve emzirme gibi nedenler de memelerin tekrar sarkması görülebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı kişiye özel olarak planlanan bir süreçtir. Kullanılan teknik, meme büyütme ya da meme küçültme gibi farklı operasyonlarla birleştirilmesi ile cerrahi süreç şekillenir. Bunun için standart bir meme dikleştirme ameliyatı fiyatı belirtmek doğru olmaz.

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times