Search

Labioplasti

İçerik Listesi

Labioplasti, dış vajinal dudakları (labia majora), iç dudakları (labia minora) veya her ikisini birden yeniden şekillendiren ve yeniden boyutlandıran bir plastik cerrahi işlemdir. Labioplasti vajinal bölgenin görünümünü şekillendirmeye   yardımcı olur. Yani labioplasti sırasında aşırı büyümüş veya sarkmış iç dudaklardaki fazla doku, uzman hekim tarafından uzaklaştırılarak labiumlar yeniden şekillendirilir.

Labioplasti Nedir? Neden Uygulanır?

Bazı kadınların iç dudakları normalden daha büyüktür. Yapısal olabildiği gibi yaşam boyunca hamilelik, kilo dalgalanmaları, hormonal değişiklikler ve doğal yaşlanma süreci gibi faktörler dış ve iç dudakların görünümünü değiştirebilir. Bazı kadınlar büyük, asimetrik veya alışılmadık şekilde vajinal dudaklara sahip olduklarında özgüven eksikliği yaşayabilir, cinsel ilişkiden, mayo ve dar giysiler giymekten kaçınabilirler. İç dudakların hipertrofisi aynı zamanda bisiklet sürmek veya koşmak gibi aktiviteler sırasında cilt tahrişine neden olabilir. Labioplasti işlemiyle labiadaki fazla deri ve dokuyu alınarak ağrı ve rahatsızlık ortadan kaldırılır. Labioplasti tamamen kozmetik görünümlerle ilgili olarak yapılmaz. Nitekim iç dudakların hipertrofisi (aşırı derecede büyümesi) tedaviye rağmen tekrarlayan vajinal ve üriner enfeksiyonlara, iritasyona ve ağrılı cinsel ilişkiye (disparoniye) ve hareketlerde kısıtlamaya sebep olduğu durumlarda labioplasti tıbbi bir gereklilik olarak kabul edilmektedir. 

Labioplastinin uygulanma nedenleri özetle şöyledir:

  • Labyanın büyüklüğü dar giysiler giymeyi engelleyebilir. 
  • Egzersiz sırasında labia dokusu tahriş olur.
  • Sık genital ve/veya üriner enfeksiyonlar gelişebilir. 
  • Cinsel ilişki ağrılı veya rahatsız edici olabilir.
  • Labia görünümünden memnuniyetsizlik duyulabilir.
  • Labia’nın boyutu veya görünümü ile ilgili olarak cinsel partnerlerle yakınlaşmada zorluk çıkabilir.
  • Labyanın bir tarafının diğerinden daha uzun olduğu asimetri.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Labioplasti işlemi doktorun uygun gördüğü herhangi bir cerrahi prosedüre engel bir hastalığı bulunmayan her yaştaki erişkin kadına uygulanabilir. 

Labioplasti hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Labioplasti İşlemi Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanan işlem için  bazı tekniklerde  genel anesteziyi  de uygun görülebilir. Ameliyat süresi hastadan hastaya değişmekle birlikte yaklaşık 30-60 dakikada sona erer. İşlem sırasında lokal anestezi ve IV sedasyon altında labiadaki fazla doku azaltılır ve dikilir. Cerrahların labioplasti yapmak için uyguladıkları en yaygın yaklaşım, mukoza denilen yumuşak dokuyu koruyarak fazla deriyi ihtiyaca göre çıkarmaktır. . İşlemde vajina dudaklarına “V” şeklinde bir kama yapılır ve boyutu küçültmek için çıkarılır. Cerrah, işlem sırasında dudakları hastanın estetik hedeflerini karşılayacak şekilde yeniden şekillendirir. Kesiyi kapatmak için ise kendiliğinden emilen dikişler  kullanılır. Labioplasti işleminde diğer bir yaklaşım ise labiayı küçültmek  için lazer tedavisi kullanmaktır. Bu, bazı hastalar için etkilidir; ancak yalnızca cilt kusurunun minimum olduğu durumlarda önerilir.

Labioplasti

Labioplasti İşlemi Teknikleri Nelerdir?

Labioplasti yapılırken temel amaçlar nörovasküler beslemenin sürdürülmesi ile hipertrofik labia minoranın azaltılması, introitusun korunması, optimal renk / doku uyumu ve minimal invazivliği içermektedir. Genel olarak, bildirilen farklı teknikler üç gruba ayrılabilir: Kenar rezeksiyonu; kama rezeksiyonu; ve merkezi rezeksiyon.

Kenar rezeksiyonu 

Bu teknikteçıkıntı yapan kısım küçültülerek   fazla dudak dokusu alınır. Bu eksizyon, labianın – dış dudakların-  kavisini  takip eden bir çizgide, hafif bir S şeklinde  doğal kıvrımı oluşturarak yapılır. 

Kama rezeksiyonu 

Kama (Wedge)  rezeksiyonu en popüler labioplasti tekniğidir. Estetik sonuçları iyileştirmek ve duyu kaybını önlemek için yapılmış bir ameliyat tekniğidir. . Kamanın konumu labia minoranın en şişkin kısmına göre ayarlanabilir. Santral kama rezeksiyonu, önce ana labiyal arteri tanımlayarak ve koruyarak yapılabilir. bu teknikte dudak kenarlarında kesi ve dikiş olmaz, iç kısmında katlanmış bir şekilde gizlenmiş olur. 

Klitoris küçültme 

Vajinal dudakların büyüklüğüne sıklıkla klitoris bölgesindeki deformiteler de eşlik eder. Bu bölgedeki doku fazlalıkları şekil bozukluğu ve asimetri yarattığı gibi, aşırı hassasiyete sebep olarak günlük aktivite ve giyim tarzını da etkileyebilir. Labioplasti operasyonu sırasında veya tek başına klitoris küçültülmesi ve şekilllendirilmesi işlemi yapılabilmektedir. 

Randevu Talep Edin

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Labioplasti İşlemi Sonrası Nerelere Dikkat Edilmelidir?

Labianın cildi  ince ve esnektir,  genel olarak çabuk iyileşir. İşlem steril koşullarda yapıldığından ve ameliyat sırasında hastaya koruyucu antibiyotikler verileceğinden enfeksiyon olasılığı çok düşüktür. Labiumlar kanlanma açısından zengin bir bölge olduğu için yaranın iyileşmesi de hızlıca tamamlanır. Bölgedeki dikişler kullanılan  materyalin türüne göre 10-15 gün içerisinde emilir veya düşer. Labioplasti sonrası hastalar dilediği takdirde birkaç gün içinde işlerine dönebilirler. Herhangi bir komplikasyonun görülmediği durumlarda labioplasti sonrası bölgenin tamamen iyileşmesi bir ayı bulabilmektedir. 

Labioplasti işlemi sonrası ilk günlerde vulva ödem nedeniyle tamamen şiş, kızarık olabilir. Bölgeye soğuk kompres uygulamak işlem sonrası oluşan ödemin giderilmesine yardımcı olur. Vajinal bölge nemli bir yapıya sahip olduğundan kuru ve temiz tutulması önemlidir. Bölgeyi tahriş etmemek için bol giysiler giyilmeli, ameliyattan sonraki dört ila altı hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulmalı, yorucu birtakım aktivitelerden kaçınmak gerekmektedir.

Labioplasti Konusunda Sık Sorulan Sorular

Labioplasti işlemi sonrası fazla dokunun uzaklaştırıldığı bölgede sarkma görülmez. 

Klitoral başlık bölgesindeki dokunun küçültülmesi, cinsel ilişki sırasında klitorisin daha kolay açığa çıkmasına yol açacaktır. Ayrıca labiyal alandaki dokunun küçültülmesi, fazla doku ile ilişkili çekilme veya rahatsızlığı da azaltabilir.

İç dudaklardaki sarkma nedeniyle yaşam kalitesi bozulmuş veya iç dudakların aşırı sarkması sonucu labioplasti işleminin tıbbi bir zorunluluk haline geldiği kişiler için yaş sınırı yoktur. 

Labioplasti işleminin gebelik öncesinde veya sonrasında yapılması sonucu etkileyecek bir fark yaratmaz;  bu ameliyat, genişlemiş dudaklara sahip olmanın rahatsız edici ve fiziksel semptomlarına , duygusal zorluklara neden olan kişilere hamilelikten önce de yapılabilir.

Labioplasti işlemi iç kısımda yer alan kızlık zarına zarar vermez.

Labioplasti ameliyatı sonrası dikiş izi kalmaz ve bu operasyonu geçirmiş olduğunuz anlaşılmaz.

Güncel literatürde labioplastinin cerrahi sonuçları hakkında hasta memnuniyeti oranları yüzde 95 ile 100 arasında değişkenlik göstermektedir. Labioplasti işleminde en sık görülen komplikasyonlar dikişlerde açılma, hematom, tatmin edici olmayan skar oluşumu, enfeksiyonlar, flep nekrozu, fistüller, klitoral başlık fazlalığı ve ağrıdır. 

Labioplasti işlemi fiyatlarını öğrenmek, operasyonun süreci hakkında detaylı bilgi edinmek için bilgi form doldurabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times