Search

Terleme Botoksu

İçerik Listesi

Günümüzde oldukça sık görülmeye başlanan aşırı terleme sorunu; yani hiperhidroz, terleme botoksu ile tedavi sağlanabilen bir durumdur. El terlemesi, ayak terlemesi ve koltuk altı terlemesi gibi farklı bölgelerdeki sorunlarda uygulanabilen terleme botoksu, kısa zaman içinde aşırı terleme sorununu ortadan kaldırmayı sağlayan ve uzun süreli terleme tedavisi sunan bir yöntemdir.

Aşırı Terleme Nedir?

Fizyolojik bir olay olan terleme, vücudun ısı kontrolünü sağlamak için belirli bir seviyede çevresel faktörlere ya da duygu durumuna bağlı olarak gerçekleşir. Ancak terleme, çevre koşulları ya da vücut ısı kontrolünden bağımsız bir şekilde ve fazla miktarda oluşuyorsa bu duruma aşırı terleme; yani hiperhidroz denilir. Kısacası aşırı terleme sorununda kişinin terlemesi için hareket etmesine dahi gerek yoktur. Kişi stabil; yani hareketsiz durumda da aşırı terleme yaşayabilir. Belirli bir nedene bağlı olmadan gelişen aşırı terleme sorununa primer hiperhidroz denilir. Kısacası bu durumda altta yatan bir hastalık olmamasına rağmen terleme sorunu vardır. Bu aşırı terleme sorunu toplumun yaklaşık olarak yüzde 2-3 ünde       görülen bir problemdir.

Aşırı terleme sorunu olan kişinin ter bezleri, herhangi bir nedenle olması gereken miktardan       fazla çalışır. Bu şekilde kişinin terleme doğal dengesi zamanla bozulur. Aşırı terleme sorunu kadın, erkek herkeste her yaşta görülebilen bir sorundur. Genellikle 25 yaş sonrası ortaya çıkan aşırı terleme sorunu en sık el terlemesi, ayak terlemesi ve koltuk altı terlemesi şeklinde görülür. El terlemesi, avuç içinde gerçekleşir. Aşırı terleme nadir olsa da baş ve boyun bölgelerinde de görülebilir.

Aşırı Terlemenin Belirtileri Nelerdir?

Aşırı terleme sorununun en fark edilebilir belirtisi, terleme olayının sıklığıdır. Herhangi bir hareket olmamasına rağmen haftada en az bir kere terleme atağı geçirilmesi aşırı terleme için önemli bir belirtidir. Aşırı terleme için sorunun sürekliliği de önemli bir bulgudur. Terleme, en az 6 ay süreyle devam ediyorsa aşırı terleme sorununa işaret edebilir. Aşırı terleme sorunu uyku halinde görülmez. Aşırı terleme sorununda terleme; el, ayak, koltuk altı gibi bölgelerde iki taraflı, simetrik bir şekilde ortaya çıkar. Ailede aşırı terleme sorunu hikayesi olması da bir risk oluşturabilir.

Aşırı terleme sorunu yaşam kalitesini etkileyen bir sorundur. Terleme oranının kişinin sosyal ya da iş yaşamını etkileyen bir seviyeye gelmesi durumunda aşırı terleme sorunundan şüphe edilebilir. Aşırı terleme sorununda net bir terleme miktarı belirtilemez. Çünkü terleme miktarı kişiden kişiye değişebilir. Ancak genel olarak bir kıyaslama yapmak gerekirse normal terleme miktarı günde yarım litre ise; aşırı terleme problemi yaşayan kişilerde bu miktar özellikle stres durumlarında 10 katına  kadar çıkabilir. Bir kişiye aşırı terleme tanısı konulması için bu konuda deneyimli bir hekim tarafından muayene edilmesi ve değerlendirilmesi gerekir.

Terleme botoksu hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Aşırı Terleme Neden Tedavi Edilmeli?

Aşırı terleme, hem kadınları hem de erkekleri oldukça rahatsız eden sadece kozmetik değil aynı zamanda psikososyal problemler oluşturarak kişiyi sosyal yaşamdan soyutlamaya kadar giden bir durumdur. Örneğin; aşırı el terleme sorunu yaşayan bir kişi genelde el sıkışırken avuç içi ıslak olduğu için oldukça sıkıntı yaşar. Aşırı terleme sorunu bitkisel ürünler, sprey, pudra, krem gibi sözde ter önleyiciler ile tedavi edilemez. Kısacası bu tarz geçici ter önleyiciler tam bir tedavi sunmaz; yani aşırı terleme sorununu bitiremez.

Aşırı terleme sorunu, kozmetik ve psikolojik etkileri dışında genel sağlığı da etkileyerek bazı deri hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Aşırı el terlemesi, ayak terlemesi ya da koltuk altı terlemesi sonucu bu bölgelerde mantar, egzama gibi hastalıklar görülebilir. Bu bölgelerde bakteriyel sorunlar oluşabilir ve deri döküntüleri de yaşanabilir. Aşırı terleme sonucu bakteri probleminin oluşması, kötü bir kokunun da ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu koku durumu kişide özgüven problemleri yaratabilir. Bunun için aşırı terleme, ertelenmeden tedavi edilmesi gereken önemli bir sorundur.

Terleme Botoksu

Terleme Botoksu Nedir?

Aşırı terleme sorunu tedavisinin ilk basamağı terlemenin nedenini araştırmaktır. Nedene göre aşırı terleme sorunu için tedavi planı çizilmelidir. Terleme için botoks tedavisi oldukça etkili ve uzun süreli kalıcı etki sağlayan bir yöntemdir. Terleme botoksu tedavi sürecinde aşırı terleme sorunu için ilgili alanlara enjeksiyon yapılır. Kısaca terleme botoks tedavisinde klasik bir botoks enjeksiyonu kırışıklık gibi estetik bir sorun için değil, normal düzeni bozulan ve aşırı terleme yaratan ter bezleri için gerçekleşir. 

Terleme botoksu, ter botoksu ya da ter bezi botoksu şeklinde de anılmaktadır. Terleme botoksu ile ter bezleri ve sinir uçları arasındaki iletişim geçici bir şekilde kesilir ve bu şekilde yine geçici olarak ter bezlerinin çalışması azaltılır. Koltuk altı terlemesi için botoks en sık uygulanan aşırı terleme tedavilerinden biridir. El terlemesi için  botoks da günümüzde sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Terleme Botoksu Kimlere Uygulanır?

El ve ayak terlemesi ya da koltuk altı terlemesi sorunlarını sık sık yaşayan kişiler için terleme botoksu ideal bir tedavi yöntemidir. Aşırı terlemeye botoks tedavisi genel sağlık durumu iyi olan, 18 yaşını geçmiş kadın ya da erkek herkese uygulanabilir. Terleme sorunu nedeni ile yaşam kalitesi düşen ve artık bu sorun yüzünden sosyal ve iş yaşamı etkilenen kişiler terleme botoksu için en doğru adaylardır. Terleme botoksu, hamilelik ve emzirme dönemlerinde uygulanamaz. Bazı cilt ve nörolojik hastalıklar durumunda da terleme için botoks tedavisi yapılamaz.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Terleme Botoksu Nasıl Yapılır?

Terleme botoks tedavisi, çoğunlukla el terlemesi, ayak terlemesi ve koltuk altı terlemesi için uygulanır. Terleme botoksu öncesi aşırı terleme sorunu gösteren alanlarda aktif noktaları belirlemek için iyot-nişasta testi yapılır. Botoks enjeksiyonu öncesi herhangi bir acı hissedilmemesi için uygulama yapılacak bölgelere anestezik bir krem sürülür. Krem sürüldükten sonra tam bir uyuşma sağlamak için 15 dakika kadar beklenir ve ardından terleme için botoks uygulanması süreci başlar. El botoks uygulaması için el bileğinden sinir blokajı yöntemi ile de anestezi sağlamak mümkündür. El ve ayak botoks uygulamaları için sedasyon; yani damardan verilen yatıştırıcılar yardımıyla enjeksiyon işleminin uygulanması kişinin konforunu ve işlemin etkinliğini artırmaktadır. 

Belirlenen noktalara uygun dozda botoks enjeksiyonu gerçekleşir. Terleme için botoks, ince uçlu iğnelerle 2 milimetre cilt altına verilir. Terleme botoks işlemi uygulanacak bölge sayısına göre 15-20 dakika kadar sürer. El terlemesi, ayak terlemesi ya da koltuk altı terlemesi için botoks tedavilerinin bir arada yapılması durumunda, terleme botoks işlem süresi biraz daha uzayabilir. Aşırı terleme tedavisi sağlayan terleme botoksu sonrası kişi hemen sosyal ve iş yaşamına dönebilir. Kısa ve kolay bir işlem gibi görünse de terleme botoksu sonrası bir sorun yaşanmaması için bu konuda deneyimli hekimler tarafından güvenilir kliniklerde, hastanelerde uygulanması gerekir.

Terleme Botoksu Öncesi Sonrası

 • Terleme botoksu öncesi terlemenin nedeni araştırmalı ve nedene göre bir tedavi planı çizilmelidir. Terleme botoksu, primer hiperhidroz durumlarında uygulanır.
 • Aşırı terleme tedavisi öncesi genel sağlık durumunuz ve kronik hastalıklarınız hakkında doktorunuzu bilgilendirin.
 • Terleme için botoks tedavisi uygulanmadan önce kan sulandırıcı ilaçların kullanımı en az 7 gün önce doktor onayı ile kesilmelidir.
 • Alkol tüketimi de terleme botoks işleminden 7 gün önce bırakılmalıdır. 
 • Terleme botoksu sonrası kişi hemen gündelik yaşamına ve işine devam edebilir.
 • Koltuk altı botoks sonrası koltuk altı bölgenize bir gün süre ile deodorant ya da roll on gibi kozmetik ürünler kullanmayın.
 • Terleme botoksu sonrası uygulama bölgelerine ilk 6 saat su değdirmeyin.
 • Terleme için botoks uygulandıktan sonra 1-2 gün sauna, hamam, havuz, solaryum gibi aktivitelerden uzak durun.
 • Terleme botoksu sonrası uygulama yapılan bölgeler sert darbelere karşı korunmalıdır.
 • El terlemesi için botoks uygulandıktan sonra ellerde birkaç gün hafif yorgunluk hissi olabilir.
 • Terleme botoksu sonrası 1-2 gün yoğun egzersiz yapmayın.
 • Ter botoksu olarak da bilinen terleme botoksu sonrası sıklıkla görülmese de uygulama bölgelerinde morluk ya da şişlik olabilir. Bu durumlar oldukça normaldir. Terleme botoksu uygulamasından sonra birkaç gün içinde geçer. Bazı kişilerde bu etkiler görülmez.
 • Aşırı terleme tedavisi sonrası sigara içilmesi önerilmez.

Terleme Botoksu Tedavisi Konusunda Sık Sorulan Sorular

Terleme botoksu kişiden kişiye değişse de genel olarak enjeksiyon işleminden 4-10 gün sonra etki göstermeye başlar. 4-10 gün içinde terleme sorununda azalma görülür. Aşırı terleme sorununu ortadan kaldırma amacıyla uygulanan terleme botoksu uzun süreli tedavi imkanı sunar. Terleme botoks etki süresi kişiden kişiye değişse de genellikle 6-8 aydır. Terleme botoksu işleminin düzenli aralıklarla yapılması etki süresini uzatır. Her seans sonrası terleme botoks etki süresi artar.

Terleme botoksu aşırı terleme sorununun tedavisi uygulanan bir yöntemdir. Aşırı terleme sorunu herkeste farklı seyredebilir. Bunun için kişinin durumuna göre bir plan ile terleme botoks seansı ve botoks seans aralığı belirlemek gerekir. Genellikle terleme botoksu işleminin 6-8 ay gibi bir süre içinde tekrarlanması gerekir.

Terleme botoks fiyatları, aşırı terleme sorunu görülen bölge sayısına ve terleme probleminin yoğunluğuna göre belirlenir. Her birey için uygulama yapılacak bölge sayısı ve kullanılan botoks dozu farklılık gösterir. Kısacası aşırı terleme sorununda kişiye özel bir planlama ile tedavi protokolü sağlanır. Bunun için standart bir terleme botoks fiyatı belirtmek mümkün değildir. Yapılan muayene sonrasında aşırı terleme sorununun giderilmesi için gerekli olan botoks dozu ve seans sayısı belirlenerek terleme botoks fiyatı verilebilir.

Terleme botoksu fiyatı öğrenmek ve aşırı terleme sorunu tedavisi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times