Search

Mini Karın Germe

İçerik Listesi

Mini karın germe ameliyatı, fazla kilolu olmayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir karın estetiğidir. Kadınlarda göbek sorunu, fit bir vücut algısı açısından önemli bir konudur. Mini abdominoplasti; yani mini karın germe ameliyatı bu soruna kısa zamanda çözüm sağlar. Mini karın germe ile karın ve bel bölgesindeki fazla yağlar alınır ve alt göbekalanındaki cilt fazlalığı çıkarılır. Böylelikle sarkık göbek görüntüsü giderilir ve kişi hayal ettiği karın estetiğine kavuşur.Mini karın germe ameliyatına balayı karın germe ameliyatı da denilmektedir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Mini karın germe ameliyatı, az veya orta derecede karın sarkma probleminde etkili olan bir cerrahidir. Mini karın germe cerrahisi şişmanlık ya da obezite sınırındaki kişiler için bir etki sağlamaz. Mini abdominoplasti operasyonunda göbeküstünde kalan bölüme bir işlem yapılmaz. Sadece alt göbek denilen karın bölgesine müdahale edilir. Öncelikle alt karın bölgesinden fazla yağlar alınır. Daha sonra karın germe ile karın düzleştirme sağlanır ve kişi istediği düz ve fit bir karın görüntüsüne kavuşur.

Karın Sarkması Neden Olur?

Yanlış beslenme ile aşırı kilo alımı, hamilelikte fazla kilo alımı, hamilelik sonrası düzensiz beslenme alışkanlıklarının devam etmesi ile kiloların verilememesi, hareketsiz yaşam, spor yapılmaması gibi tüm nedenler karın bölgesinde yağlanmaya neden olabilir. Kilo alımı özellikle karın bölgesinde hacimsel genişlemeye yol açar. Kısacası karın cilt derisi genişler ve büyür.

Yoğun kilo alımı sonrası da dokular deforme olur ve karın derisinin gergin görünmesini sağlayan bağ dokuları gevşer. Yağlanma arttıkça karın sarkması görülmeye başlar. 10 cm’den fazla esneyen göbek bölgesinde karın sarkma sorunu kaçınılmaz olur. Bu durumda mini karın germe ya da tam karın germe gibi cerrahilerle çözüm aranır.

Mini Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Her karın sarkma problemi yaşayan hasta mini karın germe cerrahisi için uygun değildir. Mini abdominoplasti cerrahisinde hasta seçiminde bazı kriterler vardır. Mini karın germe; yani mini abdominoplasti operasyonu orta ve alt karın alanında yağlanması olan ve yine alt göbek bölümünde karın sarkması yaşayan kişilere önerilen bir karın germe estetiğidir. Kısacası yağ fazlalığı ve deri sarkma sorunu sadece göbek altında; yani alt göbek bölgesinde olan kişiler bu cerrahi için uygun adaylardır.

Kilo verme sonrası karın bölgesindeki yoğun deri sarkma probleminin sporla giderilmesi kimi zaman çok zordur. Kadınlar genellikle kilo verme sonrasında sarkık göbek görüntüsüne sahip olurlar ya da doğum sonrası göbeğin sarkması gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu kişilere mini karın germe önerilebilir.

Mini karın germe aynı zamanda göbek deliği normale göre yukarıda bulunan kişiler tarafından da tercih edilen bir karın estetiğidir. Eğer sadece karın alt bölgesinde; yani alt göbek alanında yağlanma ve cilt sarkma sorununuz varsa mini abdominoplasti ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Mini Karın Germe

Mini Karın Germe Nasıl Yapılır?

Mini karın germe ameliyatında öncelikle alt göbek alanındaki fazla yağlar liposuction ile alınır. Mini karın germe işlemi çerçevesinde estetik açıdan ihtiyaç varsa tüm karın ve bel bölgesine de liposuction uygulanabilir. Fazla yağlar karınbölgesinden alındıktan sonra alt göbek bölgesindeki sarkık cilt dokusu ve karın kasları aşağıya doğru çekilerek karın germe sağlanır.

Mini karın germe ameliyatında germe işlemi için kesi karın bölgesinde iç çamaşır alanı içinde kalacak şekilde yapılır. Bu kesi, kişinin karın profiline göre değişse de genelde 10 -15 cm kadar küçük bir kesidir. Sarkan karın cildi, göbek deliğine kadar karın duvarından itibaren kaldırılır. Bu süreçte eğer hastanın problemi varsa gevşeyen karın kaslarına müdahale edilir ve dikilir. Ardından karın duvarının alt tarafı da sağlam bir şekilde sıkılaştırılır

Mini karın germe hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Mini Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşen bir cerrahidir. Karın alt bölgesindeki fazla yağların alınması ve karın germe operasyonun süresi kişiden kişiye değişebilir. Liposuction ve karın germe ameliyatı genellikle 2-3 saat içinde gerçekleşir.

Ameliyat süresini yapılacak olan işlemler belirler. Bazı hastalara yağ alma; yani liposuction işlemi gerekmeyebilir. Bu durumda mini karın germe operasyon süresi 1-2 saat aralığında tamamlanır. Ancak liposuction ile yağ alma işleminin daha geniş bir bölgeye yapılması durumunda ya da farklı estetik işlemlerin eklenmesi ile mini abdominoplasti süresi uzayabilir. Mini karın germe ameliyatı sonrası kişinin hastanede bir gece yatışı istenir.

Mini Karın Germe Ameliyatının Tüm Karın Germe Cerrahisinden Farkı Nedir?

Mini karın germe ameliyatı, alt karın bölgesinde gerginliğini kaybederek gevşeyen ve sarkan karın derisine yapılan bir germe ameliyatıdır. Bu çerçevede tüm karın germe cerrahisine göre daha küçük bir kesi yapılır. Bu kesi sezaryen doğumdaki ize benzeyen bir büyüklükte olur. Kısacası mini karın germe ameliyatında alt göbek çizgisinde küçük bir kesi yapılır. Bu kesi, tüm karın germe ameliyatına göre daha kısadır. Mini karın germe ameliyatında göbek deliği de taşınmaz.

Mini abdominoplasti, tam karın germe ameliyatına göre daha kısa sürede tamamlanır. Mini karın germe ameliyatının iyileşme süreci daha küçük bir kesi yapıldığı için tam karın germeye göre daha hızlıdır. İyileşme süresi de yine tam karın germe ameliyatına göre daha kısadır. Mini karın germe ameliyatı sonrası kişi daha hızlı bir şekilde sosyal ve iş yaşamına dönebilir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Mini Karın Germe Ameliyatı Mı Yoksa Tam Karın Germe Ameliyatı Mı Buna Nasıl Karar Verilir?

Kişiye mini karın germe ameliyatının mı yoksa tam karın germe operasyonunun mu yapılacağının kararı, karınbölgesindeki yağlanma ve deri sarkması değerlendirildikten sonra karar verilir. Kişinin sadece alt göbek alanında fazla derisi varsa mini abdominoplasti önerilir. Eğer karın sarkma problemi daha fazla ise ve göbek deliği üzerinde de sarkma varsa tam karın germe önerilir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Öncesi

 • Mini karın germe ameliyatı öncesi görüşmelerde doktorunuza genel sağlık durumunuz ve kullandığınız tüm ilaçlar konusunda bilgilendirme yapın.
 • Kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan önce bırakılması gerekir.
 • Mini karın germe ameliyatından önce bitki çayı gibi kan sulandırıcı özelliği olan çaylar içmeyin.
 • Mini karın germe ameliyatı öncesinde sigara ve alkol tüketimini yaklaşık olarak 3 hafta önce bırakın.
 • Ameliyattan 2-3 gün önce kabızlığa yol açabilecek gıdalar tüketmeyin.
 • Mini karın germe ameliyatından önce gerekli tüm tahlil ve tetkikler yapılır.
 • Karın germe ameliyatı öncesinde aşırı kilo vermeye yönelik şok diyetler yapmayın.

Mini Karın Germe Ameliyatı Sonrası

 • Mini karın germe ameliyatı sonrası karın bölgesi pansuman ile kapatılır. Kan ve sıvı birikimini önlemek için ameliyat sonrası diren takılır. Taburcu edilirken bu diren çıkarılır.
 • Mini karın germe ameliyatı sonrası korse kullanımı gerekir. Karın bölgesini koruyacak bu korse, yaklaşık olarak 6 hafta kadar sürekli takılmalıdır.
 • Mini karın germe ameliyatı sonrası cerrahi kesi alanına gerginlik hissi olabilir. İlk haftadan sonra karınbölgesindeki bu gerginlik geçer.
 • Mini abdominoplasti sonrası ilk günlerde dik yürümek için karın bölgenizi zorlamayın.
 • Ameliyat sonrası ağrılar olabilir. Bu ağrılar oldukça normaldir ve hafif düzeydedir. Önerilecek ağrı kesici ilaçlarla bu ağrılar kontrol altına alınabilir.
 • Mini karın germe sonrası kesi yapılan alanın hijyenine dikkat edilmeli ve pansumanlar aksatılmamalıdır.
 • Mini karın germe ameliyatı sonrası bazı kişilerin antibiyotik kullanması gerekebilir. Doktorunuz bu konuda size bilgilendirme yapacaktır.
 • Mini karın germe ameliyatı sonrası yatış pozisyonunuza özellikle ilk hafta içinde dikkat edin. Yüz üstü yatmayın. Sırt üstü daha dik pozisyonda uyumaya çalışın.
 • Yatarken dizlerinizin altına yastık koyun. Bacaklarınızı kalçadan bükerek yatın. Bu pozisyon, karın bölgesindeki ameliyatlı alanın gerilmesini önler.
 • Mini karın germe ameliyatı sonrası 3. gün banyo yapabilirsiniz.
 • Mini karın germe sonrası 7 gün ev istirahati önerilir. 7 gün sonra sosyal ve ağır olmayan iş hayatına dönülebilir.
 • Alt göbek alanında yapılan bu karın germe ameliyatı sonrası ilk 2 ay ağır eşyalar kaldırmayın.
 • Spor aktivitelerine mini karın germe ameliyatı sonrası ancak 2 ay gibi bir süreden sonra başlanabilir. Doktorunuzun onayı olmadan spora başlayın.
 • Mini abdominoplasti cerrahisinde eriyen dikiş ya da doku yapıştırıcılar kullanılır. Bunun için dikişlerin alınması gibi artı bir işlem olmaz.
 • Mini karın germe ameliyatı için yapılan kesi izleri, ilk 3-6 ay süresince daha belirgin olur; ama zamanla karın bölgesindeki bu izler daha belirsiz hale dönüşür.
 • Ameliyat sonrası bağırsakların rahat çalışmasını sağlayan ve gaz problemi yaratmayan besinleri tüketeceğiz bir diyet uygulayın.

Mini Karın Germe Konusunda Sık Sorulan Sorular

Mini karın germe ameliyatı için 10 – 15 cm uzunluğunda bir kesi yapılır ve bu kesi izi iç çamaşırı alanına gizlenir. Sezaryen doğum sırasında gerçekleştiren kesi izi gibi düşünülebilir. Bu şekilde ameliyat izi dışarıdan bakıldığında görünmez olur. Kişi isterse rahatça bikini de giyebilir. İz bu alanda gizlenir. Mini karın germe ameliyatı sonrası, tam karın germe estetiğine göre daha az iz kalır. Çünkü daha sınırlı bir alanda; yani alt göbek alanında germe sağlanır. Mini karın germe ameliyatı sonrası göbek çevresinde de bir kesi izi olmaz. Ameliyatın ilk günlerinde bu izler daha belirgin olsa da 3-6 ay sonra izler belirsizleşir.

Mini karın germe ameliyatı sonrası özellikle alt göbek dediğimiz alanda karın düzleştirme sağlanır ve karın sarkma problemi giderilir. Bu yeni karın görünümünü korumak kişinin elindedir. Mini karın germe ameliyatı sonrası yaratılan görüntünün kalıcı olmasını sağlamak için beslenmeye dikkat etmek ve egzersizi hayatın bir parçası haline getirmek gerekir. Ameliyattan sonra aşırı kilo alma ve verme, hamilelik gibi durumlar elde edilen estetik sonucun bozulmasına neden olabilir.

Mini karın germe ameliyatı sonrası kişi isterse hamile kalabilir. Kısacası bu operasyon kişinin hamile kalmasına bir engel teşkil etmez. Karın bölgesindeki dokuların toparlanmasının ardından hamile kalınabilir. Bu yıl genellikle 1 yıl sonradır. Ancak mini karın germe ameliyatı sonrası karın duvarı sıkılaşmış ve karın sarkması problemi giderilmiş olur. Hamilelik ise karın cildinin yeniden genişlemesine yol açar. Bu nedenle kısa bir zaman içinde hamilelik düşünen kişilere mini karın germe ameliyatı önerilmez. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi bu karın germe ameliyatı hamile kalmaya da bir engel oluşturmaz

Mini karın germe ameliyat fiyatı kişiye özel olarak planlanan cerrahi sürece göre belirlenir. Bu süreçte kimi hastalara yağ alma işlemi uygulanırken kimi hastalara uygulanmaz. Kimi hastalara farklı alanlara da yağ alma işleminin uygulanması gerekebilir. Mini karın germe ameliyatı sırasında kişinin ihtiyacına göre farklı alanlara yağ enjeksiyonu da gündeme gelebilir. Bu tamamen kişinin durumuna göre ilerleyen bir süreçtir. Bunun için standart bir karın germe ameliyat fiyatı belirtmek doğru olmaz.

Bize ulaşarak mini karın germe fiyatları konusunda bilgi alabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times