Search

Post Bariatrik Cerrahi İle Vücut Şekillendirme

İçerik Listesi

Obezite ameliyatı sonrası; yani bariatrik cerrahi sonrası verilen kiloların ardından vücut şekillendirme amacıyla yapılan post bariatrik cerrahi vücutta oluşan deri sarkması gibi deformitelerin düzeltilmesini sağlar. Post bariatrik cerrahiye aynı zamanda kilo verme ameliyatı sonrası cerrahi de denilmektedir. Genellikle tüp mide ameliyatından sonra sarkmalar kaçınılmaz olur. Bu durum vücut estetiğini oldukça bozar ve vücut şekillendirme cerrahisine ihtiyaç duyulur.

Post bariatrik cerrahi sürecinde vücut şekillendirmek için kişinin ihtiyacına göre; belt lipektomi diğer adıyla 360 derece germe (360 body lift), meme dikleştirme ve büyütme, karın germe, kol germe, bacak germe, popo kaldırma gibi operasyonlar yapılır.

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Aşırı kilolu olmak hem metabolik hem de estetik bir sorundur. Sağlıklı beslenme ve spor ile fazla kiloları vermek en doğrusudur; ancak her zaman bu mümkün olmayabilir. Günümüzde aşırı kilolu kişiler “tüp mide ameliyatı” gibi yöntemlerle fazla kilolarından cerrahilerle kurtulabilmektedir. Bu cerrahiye bariatrik cerrahi ya da obezite cerrahisi denilir.

Bariatri olarak adlandırılan bu süreç; egzersiz ve diyetin yanı sıra davranışsal, ilaç ve cerrahi tedavileri de kapsar. Bariatrik cerrahi sürecinde farklı yöntemlerle midenin bir kısmı alınır ya da sindirim sisteminin dışına çıkarılır. Bariatrik cerrahi türlerinden tüp mide ameliyatı en sık yapılan operasyondur. Bariatrik cerrahi, vücut kitle endeksi oranının hesaplanması sonucu uygun görülen kişilere yapılır. Bariatrik cerrahisi bu konuda deneyimli obezite cerrahları tarafından yapılır.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verdikçe vücutta sarkmalar oluşmaya başlar. Bunun nedeni kilo ile belirli bir seviyede genişleyen derinin zayıflama sonrası eski haline gelememesidir. Özellikle tüp mide ameliyatından sonra sarkmalar kaçınılmaz olur. Bariatrik cerrahi sonrası verilen kilolar sabitlendikten 6 ay sonra vücut şekillendirmek için yapılan estetik ameliyatlara post bariatrik cerrahi denilir. Post bariatrik cerrahi ameliyatları deneyimli estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları tarafından yapılır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkmalar Hangi Alanlarda Olur?

Kilolu kişiler büyük miktarda kilo kaybı yaşadıklarında doku ve deri elastikiyetlerini kaybederler; yani yoğun deri sarkması problemi ile karşı karşıya kalırlar. Tüp mide ameliyatı sonrası sarkmalar vücudun her alanında olabilir. Genellikle sarkmaların oluştuğu alanlar kadınlar ve erkeklerde çok farklılık göstermez. Fazla kiloların gitmesi ile yaşanan mutluluk kimi zaman bu sarkma problemleri ile gölgelenir. Bariatrik cerrahi sonrası kilo verme başladıktan sonra sarkmaların görüldüğü yerler genelde; kol, göğüs, karın, sırt ve bacak içleridir. Bu sarkma problemi kişileri oldukça mutsuz eder; ancak post bariatrik cerrahi ile bu sarkma problemlerini gidermek ve yeniden vücut şekillendirmek mümkündür. 

Post Bariatrik Cerrahi hakkında bilgi almak için formu doldurun.

Neden Post Bariatrik Cerrahi İle Vücut Şekillendirme Ameliyatı Yapılmalı?

Kilo verdikten sonra sarkma sık görülen bir problemdir. Örneğin; çok kilo alma ve sonrasında hızlı bir şekilde kilo verme ile vücutta karın sarkması kaçınılmaz olur. Özellikle alt göbek bölgesinde yoğun bir deforme görülür. Üst bacak yanları, iç bacak, bel, kalça kaslarında gevşeme ile bu alanlarda deri sarkması yaşanır. Kısacası büyük miktarda kilo verme sonrası neredeyse tüm vücutta; yani karın, bel, popo bölgelerinde, uyluk ve kollarda yoğun bir deri sarkması meydana gelir. 

Vücuttaki yağların gitmesinin ardından ortaya çıkan bu deri sarkması kişiyi oldukça rahatsız eder. Yoğun sarkma sebebi ile fiziksel görünüşünü beğenmeyen, sosyal yaşamdan kendini izole eden kişiler için post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme ideal bir operasyondur. Bu operasyonu ile vücut şekillendirme sonrası kişi daha sıkı ve estetik vücut hatlarına kavuşur.

Post Bariatrik Cerrahi İle Vücut Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme ameliyatları, büyük kilo kayıpları sonrası oluşan yoğun sarkma problemlerini gideren bir cerrahidir. Post bariatrik cerrahi ile kişinin birden fazla problem yaşadığı alanlardaki deri sarkması problemleri farklı cerrahi teknikler ile giderilir. Öncelikle kişinin genel sağlık durumu değerlendirilir ve vücut estetiği sağlamak için cerrahi dokunuşlara ihtiyaç olan bölgeleri tespit edilir. Obezite cerrahisi sonrası kişi, fiziksel ve ruhsal olarak hazır olduğunda post bariatrik cerrahi denilen vücut şekillendirme ameliyatları yapılır. 

Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme süreci kişiye özel olarak planlanır. Post bariatrik cerrahi sürecinde estetik ameliyatlar kişiye belirli bir sistem ve zamanlama sürecinde yapılır. Bu operasyonun tek başına Karın germe ya da meme dikleştirmeden farkı, kilo verme sonrası yapılan ameliyatların bir bütünün parçası olmasıdır. Kısacası, karın germe ameliyatı yapılırken ileride yapılacak Bacak germe operasyonu da hesaba katılmalıdır ya da göğüs dikleştirme ameliyatı, kol germe operasyonu ile entegre edilmelidir.

Diğer bir deyişle ulaşılmak istenen nihai sonuç için tüm aşamalar en başta planlanmalı ve bütün ameliyatlar bu amaca yönelik olarak doğru adımları içermelidir. Tüp mide ameliyatı sonrası sarkmalar; yani deformitelerin derecesine göre belirlense de post bariatrik cerrahi, sıklıkla aralarında belirli bir süre olan 2 ya da 3 ameliyat gerektirir. Genellikle ameliyatlar arasında 6 ay gibi bir süre beklenir. Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme ameliyatlarında estetik dikişler kullanılır. Operasyon türüne bağlı olarak her ameliyat 3-5 saat aralığında sürer.

Post Bariatrik Cerrahi İle Vücut Şekillendirme

Post Bariatrik Cerrahi İle Yapılan Vücut Şekillendirme Ameliyatları Nelerdir?

Post bariatrik cerrahi sürecinde bir bütün olan vücudun yapısı bozulmadan en estetik ve en simetrik görünüm hedeflenir. Bu süreçte vücuttaki deri sarkması ve fazla yağlar alınır. Vücut şekillendirme ile düzgün konturlu bir vücut hattı sağlanır. Eğer vücutta yağ oranı yüksekse, gerekli görülen alanlardan Liposuction işlemi ile fazla yağların alınması sağlanır.

Post bariatrik cerrahi genel anestezi altında yapılır. Post bariatrik cerrahi sürecinde kişinin ihtiyacına göre belt lipektomi diğer adıyla 360 derece germe (360 body lift), meme dikleştirme ve büyütme, karın germe, kol germe, bacak germe, popo kaldırma gibi operasyonlarının hepsi ya da birkaçı sırayla yapılır.

Meme Dikleştirme Ve Büyütme Ameliyatı

Bariatrik cerrahi sonrası kilo kaybından dolayı meme bölgesi hacmini kaybedebilir ve sarkabilir. Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme sürecinde meme dikleştirme, memeye hacim verme ve memeyi göğüs kafesinde olması gereken yere getirme amaçlanır. Meme büyütme için meme silikon protezler ya da kişinin kendi yağ dokusu kullanılabilir. Kişinin durumuna göre tedavi süreci belirlenir. Meme dikleştirme ameliyatı ile de memedeki deri sarkması alınarak vücut estetiği sağlanır.

Karın Germe

Özellikle tüp mide sonrası sarkma en hızlı karın bölgesinde meydana gelir. Bu durumda vücut şekillendirme için karın germe ameliyatı yapılır. Karın germe, kişinin fiziksel durumuna göre göbek deliğinin 7-10 cm altından yapılan kesilerle gerçekleşir. Karın germe ameliyat sürecinde karın bölgesindeki deri sarkması ve fazla yağlar vücuttan alınarak vücut estetiği sağlanır. Karın derisinde yukarıdan aşağıya doğru bir gerdirme sağlanır ve ameliyat süreci tamamlanır. Bu cerrahi aynı zamanda bel bölgesinde de incelme etkisi sağlar.

Kol Germe

Bariatrik cerrahi sonrası kilo verme kollarda “yarasa kol” deformitesi denilen soruna neden olabilir. Bu durumda kol germe ameliyatı da yapılarak post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme sağlanır. Kol germe, koltuk altı ve dirsek arasındaki fazla derinin ve yağın alınması kalan cilde daha sıkı bir görünüm verilmesi sürecidir. Kol bölgesinde deri sarkması fazla ise kol germe ameliyatı ile fazla deri çıkarılır ve kesi ince estetik bir dikiş ile kapatılır. Kişinin durumuna göre kol germe ameliyatı öncesi liposuction yapılarak kombine bir tedavi de sağlanabilir. Kol germe ameliyatı izleri ameliyat tekniğine göre belirli alanlara gizlenir. 

Bacak Germe

Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme ameliyatlarından biri de bacak germe operasyonudur. Bacak germe ameliyatında bacaktaki fazla yağlar ve deri sarkması estetik bir görünüm sağlayacak şekilde alınır. Bacak germe ameliyatı ile sarkan cilt toparlanır ve vücut estetiği sağlanır. Bacak germe ameliyatında kasık çizgisinden bacak içi orta bölümüne doğru dikey bir kesi yapılır ve fazlalık olan deri, bu kesiden çıkarılır. Bu kesi ile bacak iç yüzü derisi yukarıya doğru çekilerek gerdirilir. Kimi kişilerde ise bacak bölgesinde deri sarkması sadece kasık bölgesindedir. Bu durumda da bikini bölgesine gizlenen bir kesi ile deri sarkması giderilir.

Popo Kaldırma

Popo bölgesinde de diğer alanlardaki gibi bariatrik cerrahi sonrası kilo verme ile sarkma problemleri görülebilir. Popo kaldırma ameliyatı ile poponun üst kısmındaki fazla deri alınır ve deri sarkması giderilir. Bu ameliyatla popo yukarıya doğru çekilir. Popo bölgesinde sarkmanın yanı sıra hacim kaybı da varsa; popo implantı ya da kişinin kendi yağı ile enjeksiyon yöntemleri ile popo kaldırma etkisi desteklenir ve vücut estetiği sağlanır. 

360 Derece Vücut Germe (360 Body Lift)

360 derece vücut germe (360 body lift) ya da diğer adıyla belt lipektomi, karın germe ve popo kaldırma ameliyatlarının bir arada yapılması sürecini içerir. 360 body lift operasyonunda karın, bel ve sırt bölgesindeki sarkmaları gidermek için gövdenin alt yarısı için pantolon giyme şeklinde yukarı doğru; üst yarısı için ise kazak giyme şeklinde aşağı doğru bir germe sağlanır. Belt lipektomi ya da diğer adıyla 360 body lift, post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme sürecinde sık yapılan bir operasyondur. Belt lipektomi cerrahisi, 360 derece vücut germe ile gövdedeki sarkmayı gideren bir vücut estetiğidir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Post Bariatrik Cerrahi Öncesi ve Sonrası

 • Ameliyat öncesinde bu cerrahiden tüm beklentilerinizi, isteklerinizi doktorunuzla konuşun.
 • Vücut şekillendirme cerrahisi öncesi fiziksel muayene ile deri sarkması yaşadığınız problemli bölgeler belirlenir.
 • Cerrahi öncesi ameliyat için gerekli olan tahlil ve tetkik işlemleriniz yapılır.
 • Post bariatrik cerrahi öncesi kullandığınız tüm ilaç ve vitamin takviyelerini doktorunuza bildiriniz.
 • Eğer sigara kullanıyorsanız ameliyat öncesi yaklaşık olarak 3 hafta önce sigarayı bırakmanız tavsiye edilir. 
 • Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme ameliyatları sonrası 1-2 gün hastanede yatış gerekir.
 • Ameliyat sonrası 7 gün ev istirahati önerilir. Daha sonra iş ve sosyal yaşamınıza dönebilirsiniz.
 • Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme sonrası cerrahi gerçekleşen alanlara özel korseler giymeniz gerekir. Vücut şekillendirme sağlandıktan sonra bu korseler genel olarak 1-2 ay süreyle kullanılmalıdır.
 • Vücut şekillendirme nedeniyle operasyon sonrası birkaç gün hafif ağrılar olabilir. Bu ağrılar için doktorunuz tarafından size ağrı kesiciler reçete edilecektir.
 • Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme ameliyatları sonrası 1-2 ay kadar ağır kaldırmayın.
 • Vücut şekillendirme cerrahisi sonrası spor aktivitelerine 1 ay sonunda başlanabilir.

Post Bariatrik Cerrahi İle Vücut Şekillendirme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Post bariatrik cerrahi sonrası vücut şekillendirme ile gerdirme sağlanan alanlarda kesi yerlerine bağlı izler olabilir. Vücut şekillendirme ameliyatı tekniğine bağlı olarak oluşan bu kesi izleri, görünmeyen alanlara gelecek şekilde gizlenir. Bu izler, ilk günlerde daha belirgin olsa da zamanla solar. Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirmeden 6-12 ay sonra izler daha belirsiz hale gelir. Vücut estetiğinin sağlandığı bu ameliyat sonrası izlerin belirginliği kişinin cilt kalitesine göre de değişir.

Post bariatrik cerrahi süreci birden fazla bölgede sarkma sorunlarını çözmeye yöneliktir ve kişiye göre planlanan bir süreç içerir. Vücut şekillendirme sağlanırken operasyon bölgeleri belirlenir ve cerrahi planı buna göre oluşturulur. Örneğin; kişinin durumuna göre liposuction gibi yağ alma operasyonları ile kombine edilebilir. Karın germe, kol germe, meme dikleştirme ve büyütme, belt lipektomi gibi farklı bölgelere birkaç operasyon planlanabilir. Bunun için standart bir post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme ameliyat fiyatı belirlemek mümkün değildir.

Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme fiyatı için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times