Search

Endoskopik Orta Yüz Germe Ameliyatı (Midface Lifting)

İçerik Listesi

Endoskopik orta yüz germe ameliyatı; alt göz kapakları, yanakları ve elmacık kemiklerini hedef alarak sağlanan bir yüz gençleştirme estetiğidir. Endoskopik orta yüz germe, midface lifting olarak da adlandırılır. Endoskopik orta yüz germe estetiği, hedef alınan orta yüzdeki sarkık, kırışık ve çökük görünümü yok eder ve kişiye daha genç daha aydınlık bir yüz ifadesine kavuşturur. Orta yüz bölgesinin endoskopik yöntemle şekillendirildiği bu estetik cerrahi, yüze daha estetik bir görünüm kazandırır. Endoskopik orta yüz germe daha çok kadınlar tarafından tercih edilen bir estetik operasyondur.

Orta Yüz Neresidir?

Orta yüz, yüzün merkezidir. Orta yüz, burun sağ ve sol hizasını göz altı hizası boyunca elmacık kemikleri ve üst yanakları da kapsayarak takip eden bölgedir. Göz kapaklarının tam dış kenarlarından aşağıya doğru dudaklara kadar dik bir çizgi çizildiğini düşünün. Orta yüz bu bölgeyi ifade eder. Özetle orta yüz alanında alt göz kapakları, yanaklar ve elmacık kemikleri gibi yapılar yer alır.

Orta Yüz Neden Sarkar?

Yüz bölgesinde oldukça dikkat çekici olan göz altı, yanak ve elmacık kemikleri gibi yapılar; yaşın ilerlemesi, yer çekimi gibi nedenlerle zamanla eski sıkılığını, dolgunluğunu kaybeder ve bu alanlarda sarkma, torbalanma gibi görüntüler oluşur. Kısacası yaşlanma belirtileri ilk olarak bu alanlarda ortaya çıkar ve orta yüz bölgesi sarkar. Bu sarkma ve dolgunluk kaybı kimi zaman daha genç yaşlarda yapısal da olabilmektedir. 

Orta yüz sarkmasının en önemli nedeni yaşın ilerlemesidir. Yaş ilerledikçe cildimizde kolajen, hylüronik asit miktarı azalır ve cilt diriliğini, elastikiyetini kısacası gençliğini kaybeder. Hızlı kilo verme, yoğun güneş ışığına maruziyet, düzensiz uyku, aşırı stres ya da cilde bakım yapmamak gibi nedenler de cilt kalitesini olumsuz etkiler ve orta yüz bölgesinin sarkmasına yol açabilir. 

Orta yüz sarkması her kişide farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Çünkü alt göz kapağı, elmacık kemikler ve yanaklar bireysel olarak yapısal farklılıklara sahiptir. Örneğin; kimi kişilerde elmacık kemikleri daha güçlüdür. Bu kişilerde orta yüz sarkma derecesi daha az olur. Ancak bazı kişilerde ise elmacık kemikler çok zayıf olduğu için orta yüz sarkması, yaşlanması daha fazla olur.

Endoskopik Orta Yüz Germe hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Neden Endoskopik Orta Yüz Germe Yapılmalı?

Yer çekiminin etkisi, yaşın ilerlemesi gibi nedenlerle cildin elastikiyetini ve dolgunluğunu kaybetmesi zamanla yanaklardaki dolgun görünümün azalmasına ve yanakların aşağıya doğru sarkmasına yol açar. Bu sarkma, orta yüz bölgesinin düz ve basık görünmesine neden olur. Göz altı torbaları oldukça belirginleşir. Alt göz kapağı şekli bozulur ve aşağıya doğru uzar. 

Sarkan yanaklar, burun ve dudak kenarları arasında nazolabial bölge denilen çizgilerin oluşmasına da sebep olur. Orta yüz bölgesinin zamanla bu görünümü kazanması ile yüz, oval şeklini kaybeder ve kare bir yüze dönüşür. Orta yüz sarkması sonrası kişi olduğundan daha yaşlı, yorgun ve mutsuz bir yüz profiline sahip olur. Orta yüz sarkması nedeni ile yüz estetiği kaybolan kişiyi bu sorundan kurtarmak için endoskopik orta yüz germe; yani midface lifting işlemi uygulanır.

Endoskopik Orta Yüz Germe\Midface Lifting Nedir?

Endoskopik orta yüz germe; yani midface lifting, orta yüz bölgesindeki hacim kaybı, sarkma gibi yaşlanma etkilerini ortadan kaldıran bir yüz estetiği operasyonudur. Endoskopik orta yüz germe ameliyatı, alt göz kapakları, yanaklar, elmacık kemiği ve nazolabial bölgelerdeki sorunları gidererek, estetik görünümü yeniden kazandırmak için gerçekleştirilir.

Endoskopik orta yüz germe ameliyatında amaç, orta yüz bölgesinde sarkan yapıları estetik bir şekilde yukarı çekerek yumuşak dokuyu yerine koymak, alt göz kapağı ve yanak arasındaki mesafe ve simetriyi sağlamaktır. Endoskopik orta yüz germe sonrası sarkan yanak ve göz altı torbaları lifting etkisi ile yukarı kalkar. Elmacık kemikleri yeniden şekillendirilir. Burun ve dudak arasındaki nazolabial bölge çizgileri giderilir. Orta yüz alanında kaybolan yumuşak doku yapısı yenilenir. Endoskopik orta yüz germe yaptıranlar kısa zamanda daha sıkı bir cilt yapısı ile daha genç ve aydınlık bir yüz şekline sahip olur. Endoskopik orta yüz germe, yüz ifadesine olumlu bir değişim, katkı sağlar.

Endoskopik Orta Yüz Germe Ameliyatı

Endoskopik Orta Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Endoskopik orta yüz germe ameliyatı endoskopik; yani kapalı ameliyat teknikleri ile gerçekleştirilir. Öncelikle kişinin durumuna göre alt göz kapaklarında ya da saçlı deri alanında birkaç küçük kesi açılır. Genellikle şakak bölgesini hizasında saçlı deride küçük kesiler yapılır. Bu küçük deliklerden gönderilen kameralar ile orta yüz bölgesi net bir şekilde görülerek yüz profiline göre bir yüz germe sağlanır. Endoskopik orta yüz germe ameliyatı etkili ve sonuçları uzun süreli olan bir cerrahidir.

Endoskopik orta yüz germe ameliyatı sürecinde bu bölgedeki yumuşak dokular kemik zarı altından girilerek öncelikle serbestleştirilir. Daha sonra kişi için en uygun olan estetik plana göre yağ yastıkçıkları direkt yukarı yönde ya da hafif yukarı ve çapraz yönde çekilerek sabitleme sağlanır. Böylelikle elmacık kemikleri tekrar belirginleşir ve yanaklar daha dolgun görünür. Bu cerrahi ile orta yüz bölgesi ideal estetik görünüm elde edilecek biçimde şekillendirilerek yukarı taşınır. 

Endoskopik orta yüz germe ameliyatı için büyük kesiler yapılmaz. İşlem birkaç küçük kesiden yapılır. Endoskopik orta yüz germe ameliyatı sürecinde yüz derisinde büyük bir kesi yapılmaz ya da deri çıkarılmaz. Kemik yapısına, sinir ya da kaslara da dokunulmaz; bir zarar verilmez. Endoskopik orta yüz germe cerrahisindeki bu avantajlar, kozmetik olarak iz riskini de en aza indirir.

Genel anestezi altında gerçekleşen endoskopik orta yüz germe ameliyatı sırasında bir ağrı ya da acı hissedilmez. Endoskopik orta yüz germe ile yüz gençleştirme ameliyatı kişinin durumuna göre değişse de ortalama 2 saat kadar sürer. Ancak kimi zaman bu operasyon Göz Kapağı Estetiği ya da Yağ Enjeksiyonu gibi işlemlerle kombine edilebilmektedir. Farklı estetik operasyonların eklenmesi durumunda ameliyat süresi uzayabilir. Endoskopik orta yüz germe ameliyatında genel anestezi uygulanacağı için kişi ameliyat günü hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Endoskopik Orta Yüz Germe Kimler İçin Uygundur?

Endoskopik orta yüz germe ameliyatı, orta yüz bölgesinde sarkma ve çökme  gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıktığı kişiler ve yapısal olarak elmacık kemikleri küçük orta yüz bölgesi çökük kişiler  için uygun bir estetik operasyondur. Göz altı ve yanaklarda; yani yüzün merkezinde belirgin bir sarkma yaşayan kişiler için oldukça etkili sonuçlar sağlar.

Endoskopik orta yüz germe ameliyatı için kişinin genel sağlık durumunun iyi olması ve önemli bir kronik hastalığının olmaması gerekir. Endoskopik orta yüz germe hamilelik ve emzirme dönemlerinde uygulanmaz. Orta yüz bölgesindeki sarkma ve bu sebeple ortaya çıkan deri yığılması ve derin çizgi görünümünden rahatsız olan kişiler, endoskopik orta yüz germe ameliyatı ile daha genç ve dinamik bir yüz profiline kavuşabilir.

Endoskopik Orta Yüz Germe Öncesi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Endoskopik orta yüz germe ameliyatı öncesi kullandığınız tüm ilaçlar ve genel sağlığınız konusunda hekiminizi bilgilendirin.
 • Kan sulandırıcı nitelikteki ilaçların orta yüz germe ameliyatından bir süre önce bırakılması gerekir.
 • Endoskopik orta yüz germe cerrahisinden önce sigaranın bırakılması gerekir.
 • Orta yüz germe estetiği öncesinde gerçekleşecek muayenede ameliyat planlaması yapılır. Bu süreçte orta yüz germe estetiğinden beklentilerinizi hekiminizle açık bir şekilde konuşun.
 • Endoskopik orta yüz germe ameliyatından sonra 3 gün ev istirahati önerilir. 3 gün sonra     sosyal hayatınıza  geri dönebilirsiniz.
 • Estetik cerrahi sonrası yüzünüzü sert darbelere karşı koruyun.
 • Endoskopik orta yüz germe cerrahisinden 2 gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Genelde görülmese de endoskopik orta yüz germe ameliyatı sonrası hafif düzeyde morluk ve ödem gibi etkiler olabilir. Bu etkiler birkaç gün içinde geçer.
 • Morluk ve ödem etkilerini azaltmak için cerrahi sonrası ara ara soğuk uygulama yapılabilir.
 • Hekiminizin önerdiği kremler varsa endoskopik orta yüz germe ameliyatı sonrası düzenli olarak kullanın.
 • Endoskopik orta yüz germe ameliyatı sonrası öne eğilme gerektirecek hareketlerde bulunmayın. Başınızı olabildiğince dik tutmaya çalışın.
 • Cerrahi sonrası hafif ağrılar olabilir. Bu hafif ağrılar orta yüz germe sonrası normal bir durumdur. Önerilecek ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrılar kontrol altına alınır.
 • Endoskopik orta yüz germe ameliyatı sonrası en az 4 hafta boyunca yoğun spor aktivitesinden kaçının. Operasyondan birkaç gün sonra hafif tempo yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Endoskopik orta yüz germe sonrası 4 hafta boyunca ağır kaldırmayın ve ağır ev işleri yapmayın.
 • Cerrahi sonrası yaklaşık olarak 4-6 hafta kadar yüzünüzü yoğun güneş ışığından koruyun. Güneş koruyucu krem, şapka ve gözlük kullanabilirsiniz.
 • Endoskopik orta yüz germe ameliyatı sonrası hamam, sauna, solaryum ve havuz gibi aktivitelerden 4-6 hafta uzak durun.
 • Cilt bakımı gibi uygulamaları operasyondan 2 hafta sonra yaptırabilirsiniz.
 • Endoskopik orta yüz germe ameliyatından sonra 4 hafta kadar yüz üstü yatmayın. Dik pozisyonda yatmaya çalışın. Bir süre çift yastıkla uyuyabilirsiniz.
 • Endoskopik orta yüz germe ameliyatı sonrası maske kullanımı gerekebilir. Maske kullanımı kan birikimi gibi problemleri önlemeye ve yüz derisinin tam oturmasına yardımcı olur. Doktorunuzun önerdiği tip ve süre zarfında maskenizi kullanın.
 • Sigara içmek, ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Bunun için endoskopik orta yüz germe sonrası sigara kullanımı istenmez.
 • Orta yüz germe ameliyatı sonrası yüzde yapılar son halini 1-2 aylık süre içinde alır.

Endoskopik Orta Yüz Germe Konusunda Sık Sorulan Sorular

Endoskopik orta yüz germe ameliyatında uygulanan cerrahi teknik, kapalı ameliyattır. Kısacası bu cerrahide büyük kesiler açılmaz ve orta yüz germe işlemi saçlı deride açılan birkaç küçük kesi içerisinden girilerek gerçekleşir. Bu kesiler, 2-3 cm kadar minimal düzeydedir ve genelde saçlı deride olur. Bu yüzden karşıdan direkt olarak bakıldığında görülmez. Endoskopik orta yüz germe ameliyatı sonrası kalıcı bir iz olmaz.

Daha çok kadınlara uygulanan endoskopik orta yüz germe ameliyatı çoğunlukla 40 yaş sonrası dönemde yapılır. Ancak gerekli görülürse 40 yaş altındaki kişilere de uygulanabilir. Çünkü bazı kişilerde yapısal nedenlerle orta yüz çökme       problemi daha genç yaşta görülebilir. Endoskopik orta yüz germe için yaş sınırı 18’dir.

Endoskopik orta yüz germe yaptıranlar cerrahi sonrası daha genç ve dinamik yüz profiline kavuşur. Orta yüz bölgesindeki sarkma problemleri giderildiği için yorgun, mutsuz ve yaşlı görünümden kurtulurlar. Orta yüz germe işlemi, yüze güzel ve çekici bir ifade katar. Ancak endoskopik cerrahi ile orta yüz germe sağlanırken kişinin doğal ifadesini kaybetmemesi de dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için endoskopik orta yüz germe konusunda deneyimli bir cerrahın seçilmesi gerekir. Doğal bir orta yüz germe için; alt göz kapakları, elmacık kemikleri ve yanakların yüzün diğer yapıları ile uyumu göz önünde tutularak bir cerrahi planlama yapılmalıdır.

Endoskopik orta yüz germe fiyatı için öncelikle fiziksel bir muayene ile kontrol gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü her bireyin yüz yapısı gibi yaşadığı sorunlar ve uygulanması gereken estetik cerrahi operasyonlar farklılık gösterebilir. Bunun için standart bir endoskopik orta yüz germe fiyatı belirtmek doğru olmaz. Endoskopik orta yüz germe ameliyatı fiyatı kişiye özel olarak planlanan cerrahi sürece göre belirlenir. Örneğin; kimi kişilere sadece orta yüz germe uygulanarak estetik yüz profili sağlanırken; bazı kişilere orta yüz germe cerrahisinin yanında ek operasyonlar da gerekebilir. Burada tamamen kişinin durumuna göre bir planlama yapmak ve uygulamak başarılı sonuçlar sağlar.

Endoskopik orta yüz germe fiyatı konusunda bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times