Search

Meme Büyütme

İçerik Listesi

Meme büyütme ya da diğer adıyla göğüs büyütme, küçük memeler ile mutlu olmayan her kadını hayalindeki en güzel meme tipine ulaştırmayı hedefleyen bir cerrahidir. Meme büyütme ameliyatı (agmentasyon mamoplasti), kişinin göğüs ve vücut tipine uygun meme silikonu desteği ile yapılır. Küçük memeler ile kendini güzel bulmayan kadınların birçoğu göğüs büyütme yöntemleri sonrası özgüvenlerini kazanırlar.

Meme Büyütme Nedir?

Kadınlık algısı açısından son derece önemli bir yer tutan dolgun meme, güzel göğüs her kadının hayalidir. Göğüslerini küçük bulan her kadına meme büyütme estetiği yapılabilir. Göğüs büyütme ameliyatında meme estetik olarak ideal boyuta getirilir. Meme silikonu ile dolgunluğu artırılır. Bu cerrahi işleme meme büyütme ameliyatı ya da göğüs büyütme ameliyatı denir. Küçük memeler için yağ enjeksiyonu ile meme büyütme de göğüs büyütme yöntemleri arasındadır.

Kimlere Meme Büyütme Yapılabilir?

Her kadının göğüs şekilleri farklıdır ve her kadın hayalindeki güzel göğüs şekline sahip olmayı ister. Bazı göğüs şekilleri kadınları mutsuz eder. Bunların başında küçük memeler gelir. Küçük memeler meme büyütme operasyonunun temel nedenidir. Hamilelik ya da kilo alıp-verme sonrası da göğüs şekilleri değişebilir ve formunu kaybedebilir. Eski hacmi tekrar sağlamak için meme büyütme yöntemleri uygulanabilir. Kimi zaman da iki meme estetik olarak birbirine uyumlu olmayabilir. Tek ya da iki memenin gelişmesinde sorun olabilir. Örneğin; keçi meme olarak adlandırılan meme gelişiminin durması görülen sorunlardan biridir.

Daha önce uygulanan diğer meme büyütme yöntemleri ile tatmin olmayan kişilere de silikon protez ile göğüs büyütme ameliyatı yapılabilir. Kısacası küçük memeler sebebi ile kendini mutsuz hisseden ve dolgun memelere sahip olmak isteyen, hamile olmayan, ameliyat için risk oluşturabilecek bir sağlık problemi taşımayan her kadına meme estetiği yapılabilir.

Meme Silikonu Büyüklüğüne ve Stiline Nasıl Karar Verilir?

Meme büyütme ameliyatlarında amaç; en doğal en estetik göğüs modelleri yaratmaktır. Silikonlu meme asla yapay durmamalıdır. Doğal olana ulaşmada meme büyüklüğünün ne kadar olacağı önemli bir kriterdir. Bu planlamada kişinin boyu, kilosu, meme sarkıklık oranı, göğüs kafesi yapısı, omuz genişliği ve istekleri ön planda tutulur. 

Vücut yapısının kabul ettiği ve en doğal sonuca ulaştıracak olan meme silikonu büyüklüğüne karar verilir. Bunun için meme büyütme ameliyatı öncesi 3 boyutlu görüntüleme sistemi ile (VECTRA) ve özel programlar yardımıyla bilgisayar üzerinde meme çeşitleri konusunda modelleme örnekleri kişiye gösterilir.

Meme büyütme ameliyatında hastanın isteği ile meme ve vücut yapısına göre belirlenecek bir diğer konu ise meme silikonu stilinin damla protez (damla meme) mi yoksa yuvarlak protez (yuvarlak meme) mi olacağıdır. Örneğin; memelerinde hafif sarkıklık olan kişilere damla meme tipi daha uygun olabilir. Eğer vücut yapınız çok ince ise ve büyük silikonlar tercih edilirse silikonlu meme doğal durmayabilir. Meme silikonu stiline tüm bu faktörler düşünülerek karar verilmesi gerekir. Vücut tipinize en uygun meme silikonu ile göğüs büyütme için hekiminizin önerilerini dikkate almalısınız.

Meme büyütme estetiği hakkında bilgi almak için tıklayın. ​

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı tüm dünyada en çok talep edilen estetik ameliyatlar arasındadır. Meme büyütme ameliyatı öncesi hekiminiz ayrıntılı muayene ile göğüs şekilleri açısından değerlendirmenizi yapar ve gerekli tetkikleri ister. 

Meme büyütme ya da kişilerin daha sık kullandığı tabir ile göğüs büyütme ameliyatında halk arasında sadece silikon adı verilen bir silikon protez kullanılır. Bu proteze meme silikonu ya da meme implantı da denilmektedir. Meme protezlerinin serum içerikli ve silikon yapı olarak türleri vardır. Meme silikon protezleri yüzeyleri açısından da farklılık gösterebilir. Pürüzlü veya pürüzsüz olarak farklı yüzey özelliklerine sahip meme silikonu türleri vardır. Silikon göğüsler ile estetik ve dolgun memeler elde edilir.

Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı ile Göğüsler Nasıl Büyür?

Muayene sırasında hastalar tarafından en sık sorulan soru: “Bu ameliyatla, göğüsler nasıl büyür” ya da “silikon nasıl takılır” oluyor. Göğüs büyütme ameliyatında meme silikonu başlıca iki bölgeden yerleştirilebilir. Bu bölgeler; koltuk altı ve meme altı kıvrımıdır.

Göğüs büyütmek amacıyla meme silikonu sıklıkla meme altından ya da meme ucu etrafındaki kahverengi alanda açılan kesi ile konulur. Göğüse silikon takma işleminin hangi alandan yapılacağı kişinin durumuna göre farklılık gösterebilir.

Meme silikonu ya da diğer adıyla protezin meme içinde hangi katmanlar arasına konulacağı da önemli bir konudur. Meme büyütme ameliyatında meme silikonu; göğüs kasının altına, bu kas zarının aşağısına, bu kas zarının altına ya da direkt meme dokusunun altına konulabilir. İdeal göğüs büyütme için hastanın durumuna hangisi uygunsa o bölge tercih edilir. 

Meme büyütme ameliyatında amaç; konulan meme silikonu diğer adıyla meme protezinin göğüs içine iyi bir şekilde saklanması ve fark edilmemesidir. Meme büyütme ameliyatında genel anestezi kullanılır. Göğüs büyütme operasyonu hastanın durumuna bağlı olarak 1-2 saat kadar sürer. Kontrol amaçlı olarak hastanın bir gece hastanede yatışı istenir.

Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılacağı için öncelikle sigaranın bırakılması istenir. 
  • Eğer düzenli kullanılan ilaçlar varsa bunlara düzenleme gerekebilir. Örneğin; bazı kan sulandırıcı ilaçların göğüs büyütme operasyonu öncesi kesilmesi gerekir. 
  • Kan sulandırıcı özellikteki bitki çayları, vitamin gibi katkıların da meme büyütme operasyonu öncesinde kullanımı istenmez. 
  • Ailenizde meme kanseri varsa bu bilgiyi doktorunuzla paylaşın.
  • Yaşınız 40 ve üzerinde ise mamografi ve ultrason gibi tetkikler meme estetiği öncesi istenebilir.
  • Meme büyütme ameliyatından 6 saat önce bir şey yemeyin.
  • Soğuk algınlığı gibi bir hastalık yaşıyorsanız bunu meme büyütme ameliyat öncesi doktorunuza bildirin.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ya da diğer adıyla göğüs büyütme ameliyatının ertesi günü hastanın durumu değerlendirilir ve hiçbir sorun yoksa hasta taburcu edilir. Meme estetiği süreci sonrası birkaç gün hafif ağrı olabilir; ancak ağrı kesici ilaçlar ile kısa sürede bu ağrılar tamamen geçer. Yine ilk günlerde göğüs kısmında biraz şişlik durumu da olabilir; ama çoğunlukla ilk haftadan sonra bu şişlik kaybolur.

Göğüs büyütme ameliyatının ardından iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İyileşme sürecine kişinin yapısı kadar meme büyütme ameliyatında kullanılan teknik ve cerrahın deneyimi de etki eder. Meme büyütme ameliyatı sonrası 5-7 günlük istirahatin ardından işinize dönebilirsiniz. Meme silikonu konulmasının ardından göğüs, doğal ve tam şeklini 6 ay gibi bir süre içinde alır. Meme büyütme ameliyatında eriyen dikişler kullanılır. Bunun için daha sonra dikiş alımı gibi artı bir işlem olmaz.

Meme Büyütme

Meme büyütme operasyonu sonrası 5 hafta kadar ağır kaldırmayın ve aşırı hareket edeceğiniz sporları yapmayın. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir. Göğüs büyütme amacıyla açılan ameliyat kesilerine ve meme silikonu protezine baskı yapmayın. Göğüse silikon konulduğu için yüz üstü yatmayın. Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği tipte spor sütyeni kullanın. Destek sağlayan bu tarz sütyenler, meme silikonu gerilmesini engeller ve ideal göğüs şekilleri için biçimlenmeye destek verir.

Bir süre göğüs hareketini en az seviyede tutmak için yoğun kol hareketini kısıtlayın. Silikon göğüsler ne kadar az hareket ederse iyileşme süreci o kadar hızlanır. İlk 2 gün duş alınması önerilmez. Meme büyütme ameliyatı sonrasını sauna, havuz ya da solaryum gibi aktivitelerden de bir süre kaçının.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Meme Büyütme Konusunda Sık Sorulan Sorular

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası konulan meme silikonu için genel olarak belirtilen kalıcılık süresi kullanılan protezin özelliklerine göre değişebilir. Son teknoloji ile artık ömür boyu kalıcılığı olan meme silikon örnekleri vardır. Ancak kimi zaman bazı meme silikon protezlerinin 15-20 yıl kadar sonra değiştirilmeleri gerekebilir. Meme büyütme ameliyatı sonrası yılda bir kez doktor kontrolü sağlanmalıdır.

Kişi eğer meme silikonu boyutunu tekrar değiştirmek isterse ya da meme büyütme ameliyatı ile göğüs içine konulan meme silikonu protezini tamamen çıkarmak isterse cerrahi bir müdahale ile bu silikonlar çıkarılabilir.

Göğüs büyütme ameliyatı sırasında uygulanan tekniklerle ameliyat kesileri; meme başı, koltuk altı veya meme altında gizlenir. Örneğin; meme altı kıvrım çizgisinden ameliyat yapıldığı için kesi izi karşıdan bakıldığında görünmez olur. İzler görünmeyecek şekilde saklandığı için meme estetik yapısı bozulmaz. Meme büyütme operasyonu sonrası ilk günlerde izler daha belirgin olsa da 6 ay gibi bir zaman içinde bu kesi izleri belirsizleşir ve neredeyse görünmez hale gelir.

Meme büyütme ameliyatı için temel kriter meme gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Göğüs büyütme sonrası sorun yaşamamak için meme gelişimini sağlayan genelde 20 yaş civarında kadınlara bu operasyonu yapmak doğru olur. Rekonstrüktif amaçlı cerrahilerde hastanın durumu değerlendirilir ve kişinin durumuna göre biraz daha erken yaşlarda göğüs büyütme yöntemleri uygulanabilir.

Meme büyütme ameliyatları kadının meme dokusuna hiçbir zarar vermeden meme estetik sürecini tamamlamayı hedefler. Göğüs büyütme operasyonunda memedeki süt kanallarına zarar verilmez. Yerleştirilen meme silikonu protezinin süt kanalları ile doğrudan bir bağlantısı zaten yoktur. 

Doğum sonrası deformasyonlar sonucu meme büyütme operasyonu isteniyorsa; öncelikle meme dokusu değişim sürecinin tamamlanması beklenmelidir. Emzirme döneminin tamamlanmasının ardından genelde 6 ay ya da 1 sene sonra meme büyütme estetiği yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı kozmetik olarak dolgun meme arzusunun yanı sıra eşit olmayan göğüs şekilleri sebebi ile de yapılabilir. Aslında hiçbir kadının memeleri birbirine birebir eş değildir; ancak kimi zaman iki meme arasında boyut farklılığı yüksek oranda belirgin olabilir. Bu durumda eşitleme amaçlı olarak, farklı boyutlardaki meme silikonu protezleri ile göğüs büyütme sağlanabilir.

Göğüs büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir cerrahi işlemdir. Anestezi etkisi risk yaratabileceği için ve direksiyon çevirme ya da araba kullanırken ani hareketler sebebi ile de mümkünse göğüs büyütme ameliyatından sonra ilk 3-4 gün araç kullanılmamalıdır.

Meme büyütme operasyonundan 2 gün sonra hafif yürüyüşlere başlanabilir. Her gün yürüme sürenizi artırarak egzersiz yapabilirsiniz. Ancak kollarınızı yoğun olarak hareket ettirmeyin. Ameliyat sonrası tamamen hareketsiz kalmak da doğru değildir. Hareketsizlik kan pıhtılaşma riskini artırabilir. 

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası daha önce yapmış olduğunuz egzersiz planınıza dönmek için 1-2 ay beklemelisiniz. Genelde kişi kendini iyi hissediyorsa ve muayenelerinde bir soruna rastlanmamışsa ağır olmayan egzersiz programına 1 ay sonunda başlayabilir. Yüzme ya da pilates gibi yoğun kol hareketi gerektiren spor türlerine ise 2 ay sonunda başlaması daha doğru olur.

Bugüne kadar yapılan medikal araştırmalar ve vaka örneklerine bakıldığında silikon meme protezlerinin kanseri tetiklediğine dair bir etkisi olduğu görülmemiştir.

Meme şeklinin çekici ve doğal görünmesi için invaziv; yani cerrahi olmayan ameliyatsız göğüs büyütme yöntemleri de vardır. Kişinin durumu uygunsa yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yöntemi ile ameliyatsız göğüs büyütme sağlanabilir. Dolgu yöntemi ile de göğüs yapısına estetik bir hat kazandırılabilir.

Meme büyütme ameliyatında amaç kişi için en doğal görünümü elde etmektir. Planlama süreci de bu amaçla yapılır. Kişi için uygun büyüklükte ve tipte meme silikonu belirlenir. Doğru tip ve teknikle yerleştirilen meme silikonu protezinin görüntüsel ve genel temasla anlaşılması mümkün değildir.

Meme büyütme hakkında en sık sorulan soruların başında  “göğüs büyütme ameliyatı fiyatları nedir?” oluyor. Meme büyütme sürecinde uygulanan teknik, meme silikonu protezinin türü ve kalitesi göğüs büyütme ameliyatı fiyatı belirlemede etken unsurlardır. Bunun için göğüs büyütme ameliyatında standart bir fiyat belirtmek doğru değildir.

Göğüs büyütme ameliyatı fiyatları konusunda bilgi almak ve meme büyütme yöntemlerini öğrenmek için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times