Search

Vücut Estetiği Uygulamaları

Çoğu insan kusursuz bir vücut estetiğine sahip olmak ister. Ancak kimi zaman doğumsal ya da aşırı kilo verme gibi sonradan oluşan nedenlerle vücut estetik görünümünü kaybeder ve deformasyonlar meydana gelir. Vücut estetiği ameliyatları bu deformasyonları ortadan kaldıran daha ince, daha çekici ve daha biçimli vücut görünümü konusunda yardımcı olan cerrahilerdir. Son dönemde özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen vücut estetiği ameliyatları tek ya da kombine operasyonlar ile vücut şekillendirme sağlar.

Vücut Estetiği Popüler Uygulamaları

İçerik Listesi

Vücut Estetiği Nedir?

Herkes daha güzel ve estetik hatlara sahip bir vücut görünümü arzu eder. Bu yüzden vücudunda kendini mutsuz ya da rahatsız eden konuların giderilmesi için ameliyatsız uygulamalara ya da cerrahi işlemlere başvurur. Vücut estetiği, ideal fiziksel görünüme ulaşmak için tüm operasyonel ve görsel sorunları ortadan kaldırmayı hedefleyen estetik cerrahi işlemlerdir.

Vücut estetiği, vücut şekillendirme estetiğini ifade eder. Dünyada ve ülkemizde son dönemde vücut estetiği ameliyatları en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alır. Vücuttaki fazla yağların alınması, sarkma probleminin giderilmesi, hacimsiz bölgelerin dolgunlaştırılması ile vücutta şekillendirme sağlanır. Bu ameliyatlar, plastik cerrahlar tarafından kişiye özel olarak planlanan ve gerçekleştirilen operasyonlardır.

Vücut estetiği uygulamaları hakkında bilgi almak için bizimle iletişim kurun!

Kimler Vücut Estetiği Yaptırabilir?

Vücudunda herhangi bir bölgede fazla yağlanma, sarkma, hacim kaybı gibi sorunlar nedeni ile memnuniyetsizlik yaşayan ve bu nedenle mutsuz olan herkes vücut estetiği yöntemlerine başvurabilir. Vücut estetiği ameliyatları için kişinin 18 yaşını geçmiş ve genel sağlık durumunun iyi olması gerekir. Belirli hastalıkları olan kişilere, hamilelere ve emziren annelere bu işlemler yapılamaz; çünkü vücut estetiği operasyonları anestezi altında gerçekleşen operasyonlardır.

Vücutta birçok bölgede deformasyon yaşanmasının ve estetik görünümünün bozulmasının en önemli nedeni kilo kaybıdır. Aşırı kilo alma ve sonrasında kilo verme vücutta sarkma ya da popo gibi bazı bölgelerde dolgunluk kaybı yaşanmasına neden olabilir. Kimi zaman da bazı bölgelerde kalan yağlara spor ve diyet ile çözüm bulunamaz. Bu fazla yağlar, vücut hatlarının belirsizleşmesine yol açar ve estetik görünümü bozar. Aşırı kilo kaybı ya da hamilelik sonrası fiziksel görünümünü iyileştirmek isteyen herkes vücut estetiği yaptırabilir. Mide küçültme ameliyatı olan ve fazla oranda kilo veren kişiler de vücut estetiği için uygun adaylardır. Karın germe ya da kol germe gibi kombine ameliyatları içeren post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme sağlanabilir.

Vücut Estetiği İçin Hangi Ameliyatlar Yapılabilir?

Vücudun toparlanması, sıkılaşması ya da hacim kazanması için fiziksel açıdan deformasyon yaşanan bölgelere ileri teknolojik uygulamalar ya da cerrahi müdahalelerle vücut estetiği sağlanabilir. Problemin türüne yönelik olarak uygulanabilecek birçok vücut şekillendirme estetiği vardır. Sıklıkla tercih edilen vücut estetiği operasyonlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Lazerlipo (lazer liposuction)
 • Vaser liposuction
 • Karın germe
 • Bacak germe
 • Mini karın germe
 • Annelik estetiği (mommy makeover)
 • Labioplasti
 • Liposhaping (yağ alma ve yağ verme)
 • Kol germe
 • Yağ enjeksiyonu ile popo büyütme BBL
 • Genital estetik
 • Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme
 • Bel inceltme

 

Vücut estetiğinde en sık görülen sorunlardan biri vücutta fazla yağ birikimidir. Maalesef kimi zaman uygulanan diyet ya da egzersizlere rağmen fazla yağlardan kurtulmak mümkün olmaz. Bu durumda vücudun belirli alanlarında bölgesel incelme sağlamak amacıyla kullanılan liposuction uygulanabilir. Liposuction, bölgesel şekil bozukluklarına neden olan fazla yağların alınmasını ve vücudun şekilsel bir form kazanmasını sağlar. Lazer liposuction işleminde yağ dokusu lazer ile parçalanır ve vakum işlemi uygulanarak yağ alma sağlanır. Vaser liposuction; yani ultrasonik liposuction tekniğinde ise yağları eritmek için ultrason dalgaları kullanılır.

Kimi zaman bazı vücut yapılarında yağ fazlalığı sorunun yanı sıra yağ eksikliği de görülebilir. Bu durumda sadece liposuction yapılması başarılı bir sonuç sağlamaz. Çünkü vücuttaki hacim kayıpları estetik görünümü bozar. Komple vücut estetiği sağlamak için bazı bölgelerden yağ alma bazı bölgelere ise yağ enjekte edilmesi gerekir. Bu tür sorunlarda uygulanması gereken yöntem ise liposhaping olur. Liposhaping, yağ alma ve yağ verme teknikleri ile vücut kıvrımların estetik biçimde oluşturulmasını sağlayan bir işlemdir.

Vücut estetiğini bozan sorunlardan biri de sarkma problemidir. Özellikle karın, kol, bacak bölgelerinde kilo kayıpları ya da yaşın ilerlemesi ile meydana gelen sarkmalar kişiyi oldukça mutsuz hissettirir. Sarkma yoğunluğunun derecesine göre planlanan karın germe, kol germe gibi operasyonlarla daha sıkı bir cilt görünümü elde edilebilir. Karın bölgesinde gevşeklik ve sarkma problemlerinin az olması durumunda daha küçük kesilerle gerçekleşen mini karın germe ameliyatı da uygulanabilir.

Hızlı Randevu Formu

Vücut estetiği uygulamaları hakkında bilgi almak ve ücretsiz randevu oluşturmak lütfen formu eksiksiz doldurunuz.

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Vücut Estetiği Nasıl Yapılır?

Vücut estetiği ameliyatları aşırı kilo kaybı, hamilelik sonrası deformasyonları gidermek için uygulandığı gibi doğuştan bazı deformasyonları düzeltmek amacıyla da yapılabilir. Tüm vücut şekillendirme estetiği işlemleri için genel ya da lokal anestezi kullanılır. Problemin türüne ve yoğunluğuna göre operasyonlar genellikle 2- 4 saat arasında bir sürede tamamlanır. Vücut estetiği operasyonlarından sonra kişinin durumuna göre genellikle bir gece hastanede yatış gerekir.

Vücut estetiği operasyonlarında bilimsel verilere dayalı üç boyutlu bir analiz sistemi kullanılır. Bu sistem; yani 3D Vectra teknolojisi ayrıntılı bir vücut analizi sağlar ve yapılacak operasyonun sonuçlarını ameliyat öncesi görme şansı tanır. Ameliyat öncesi sağladığı vücut analizi ile farklı operasyonlara ihtiyaç olup olmayacağını değerlendirme fırsatı sunar.

Bu sistem vücut ölçülerini matematiksel hesaplama ile birebir gerçeklikte bilgisayara 3 boyutlu bir şekilde aktarır. Özel fotoğraflama ve yazılım ile vücudun en küçük ayrıntısına kadar görüntülenmesini ve incelenmesini sağlar. 3D Vectra vücut analizi, vücut estetiği öncesi ve sonrası durumunu karşılaştırma olanağı verir. Bu anlamda vücut estetiği ameliyatlarını güvenli kılar ve hasta- hekim arasında sağlıklı bir iletişimi destekler.

Vücut Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Vücut estetiği sonrası iz kalır mı?

  Vücut şekillendirme amacıyla yapılan tüm işlemlerde temel hedef, en az derecede iz kalacak şekilde operasyonların tamamlanmasıdır. Örneğin; vücut hattında sorun yaratan yağlar ve hacim kayıpları için uygulanan liposuction ya da liposhaping gibi vücut şekillendirme yöntemlerinde çok ince yapıda kanüller kullanılır. Bu kanüller, milimetrelik çok küçük kesilerden vücut içine gönderilir. Bu kesi izleri de zamanla belirsizleşir. Doğru teknik uygulanması vücut estetiği uygulamalarında iz kalma riskini en aza indirir.

  Sarkma problemlerinde uygulanan germe ameliyatlarında da hedef aynıdır. Tüm germe ameliyatlarında kesi izleri, uygulanan bölgeye göre özel bir gizleme tekniği ile saklanır. Örneğin; kol germe ameliyatında kesi kolun iç tarafına gizlenirken; karın germe ameliyatında kesi izi tekniğe bağlı olarak iç çamaşırı ya da bikini bölgesi denilen alana gizlenir. Kol germe ya da karın germe gibi vücut estetiği ameliyatlarında kesi izleri ilk günlerde daha yoğun olur. Ancak zamanla bu izler belirsizleşir ve 6. ayın sonunda en silik haline ulaşır.

 • Vücut estetiği erkek için de uygulanabilir mi?

  Günümüzde sadece kadınlar için değil erkekler için de estetik vücut görünümü önem kazanmış durumdadır. Vücut estetiği operasyonları ile hem kadınlar hem de erkekler daha biçimli, ince ve çekici bir vücut şekline sahip olabilir. Vücut estetiği uygulamaları ile erkekler kadınların aksine daha keskin, üst gövde geniş, alt kısım dar bir profile sahip olmak isterler. Temelde yağlardan arınmış daha kaslı bir vücut ve ince bir bel görüntüsü hedeflenir. Kaslı bir karın görüntüsü neredeyse birçok erkek için en önemli özelliktir. Bu açıdan Karın kası estetiği (six pack oluşturma) erkekler tarafından en sık tercih edilen operasyon türü olmaktadır.

 • Vücut estetiği fiyatları nedir?

  Vücut estetiği operasyonları ameliyatsız uygulamalara göre daha uzun süreli kalıcılığa sahip işlemlerdir. Bu yüzden cerrahi işlemler ameliyatsız uygulamalara göre daha maliyetlidir. Operasyonun türüne, tekniğine bağlı olarak vücut estetiği fiyatları değişebilir. Estetik cerrahlarımız ile ameliyat öncesi gerçekleştireceğiniz muayenede ihtiyacınız olan vücut estetiği ameliyatları belirlenir. Tüm süreç kişiye özel olarak bir planlama ile oluşturulur. Bunun için standart bir vücut estetiği fiyatı belirlemek mümkün değildir.

icon-angle icon-bars icon-times