Search

Göz Kapağı Estetiği

İçerik Listesi

Göz kapağı estetiği ya da tıbbi adıyla blefaroplasti, göz kapağı sarkması probleminde uygulanan bir cerrahidir. Göz kapağı ameliyatı alt ve üst göz kapakları bölgesinde gerçekleşir. Göz kapağı estetiği ameliyatı sürecinde amaç, göz çevresinde sarkan deri fazlalıklarını alma ve göz çevresi dokularını germe ile ideal göz estetiğini sağlamaktır.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

  • Üst göz kapağı düşüklüğü
  • Düşük göz ve çukur göz ifadesi
  • Göz kapağı derisinin incelmesi 
  • Göz altında torbalanma
  • Göz altında ya da çevresinde koyu renk 
  • Göz kapağında kırışıklık
  • Göz çevresinde kaz ayağı çizgileri
  • Yorgun ve donuk bir yüz ifadesi

Göz Kapakları Neden Düşer?

Göz kapakları yaşın ilerlemesi ya da çevresel faktörlerle elastikiyetini kaybedebilir ve zamanla göz kapağı sarkması, göz torbası meydana gelebilir. Bu göz şekli, kişide düşük göz ifadesi yaratır ve olduğundan daha yaşlı, yorgun görünmesine yol açar. Yaşın ilerlemesi, güneş ışığına yoğun şekilde maruziyet, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı, hava kirliliği gibi tüm faktörler cildin yaşlanmasına yol açan birer etkendir. Ailesel genetik faktörler de göz kapağı düşüklüğü için bir sebeptir. Göz kapağı düşüklüğü doğuştan da olabilir. Doğuştan olan kapak düşüklüklerine pitozis denilir. Pitozis ameliyatı ile bu soruna tedavi sağlanır. Göz kapağı düşüklüğü, tek göz kapağını ya da her iki göz kapağını da etkileyebilir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Yüzümüzdeki en belirgin noktalardan biri olan gözler gibi göz kapakları da dikkat çeker ve yaşlanmanın maalesef ilk etkileri göz çevresinde görülür. Göz kapak yapılarının sıkılığını kaybetmesi, göz kapağının düşmesi, koyu halka şeklinde torbalanması, kırışıklık gibi değişimler göz şeklinde meydana gelir. Göz kapağı estetiği; yani blefaroplasti göz kapaklarındaki fazla deri ve kas dokusunun estetik bir şekilde kesilerek alınması üzerine planlanan bir cerrahidir. Bu ameliyat ile amaç, kişiyi mutsuz olduğu göz kapağı düşüklüğü sorunundan kurtarmak, istediği estetik görünüme kavuşturmak ve göz kapağı sarkması sebebiyle engellenen görüş kalitesini artırmaktır. Göz kapağı estetiği; üst göz kapağı, alt göz kapağı ya da her ikisi için de yapılabilir. 

Göz Kapağı Estetiği hakkında bilgi almak için formu doldurun.

Göz Kapağı Estetiği Neden Yapılır?

Üst göz kapaklarının sarkması zamanla gözlerin tamamen açılmasını engelleyebilir ve görmeyi etkileyebilir veya alt göz kapağı sarkması yarattığı torbalanma görüntüsü ile kişiyi mutsuz edebilir. Göz içindeki beyaz kısmı daha çok ortaya çıkaran alt göz kapağı düşmesi ya da göz kapakları şişmesi şeklinde oluşan yağ birikintileri de göz kapağı estetiğinin nedenlerindendir.

Üst ve alt göz kapağı blefaroplasti ameliyatı görüş kalitesini artırma, daha genç ve dinç bir göz şekli sağlamak için estetik ya da fonksiyonel amaçlı yapılabilir. Kişinin problemine göre sadece üst göz kapağı sarkması veya sadece alt göz kapağı onarım estetiği ya da aynı anda her ikisi de uygulanabilir. Kimi zaman kaş ve alın düşüklük problemleri de göz kapağı düşüklüğü ile görülebilir. Göz kapağı estetiği, kaş kaldırma ve yüz germe operasyonları ile aynı anda yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir?

Göz kapağı ameliyatı için bir yaş sınırı yoktur. Medikal bir sorun teşkil ediyorsa göz kapağı estetiği her yaşta yapılabilir. Genellikle 35-40 yaş sonrası ilerleyen bir sorun olduğu için bu yaştan sonra yapılır. Çünkü daha genç yaşlarda deformasyon derecesi daha düşük olur ve çoğunlukla ameliyatsız estetik yöntemlerle bu sorun çözülür. Fakat yaş ilerledikçe göz kapağı düşüklüğü gibi deformasyonların derecesi artabilir ve ameliyatsız girişimler yetersiz kalabilir. Bu durumda göz kapağı sarkmasına çözüm göz kapağı estetiği olur.

Kimler Göz Kapağı Estetiği Olabilir?

Gözlerinde ciddi sağlık problemleri olmayan, anestezi alınmasına engel teşkil eden hastalıklara sahip olmayan, göz altındaki torbalardan ya da göz kapağı sarkmalarından mutsuz olan, bu sarkma sebebi ile görüş kalitesi etkilenmiş her yaşta kadın ve erkek bireyler göz kapağı ameliyatı olabilir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

Göz kapağı düşüklüğü tedavi edilebilir bir sorundur. Göz kapakları, anatomisi gereği daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ayrıntılı bir planlama ve uzman bir cerrahi yaklaşım gerektirir. Üst ve alt göz kapakları ameliyatında genellikle önce üst göz kapakları şekillendirilir. Üst göz kapağı estetiğinde, göz kapağı katlanma çizgisi üzerinde kesi yapılır ve fazla deri, yağ alınır. Alt göz kapağı estetiği ise genellikle kirpiklerin hemen altından yapılır. Deri fazlalığı olmayan hastalarda ise alt kapağın içinde bir kesi ile de yapılabilir. Bu bölgeye çok ince dikişler atılır. Böylece ameliyat izi görülmez. 

Göz kapağı estetiğinde hastanın durumuna bağlı olarak lokal ya da genel anestezi kullanılır. Göz kapağı ameliyatı süresi sadece alt ya da üst veya her ikisinin aynı anda yapılmasına bağlı olarak uzayabilir. Genelde üst kapak için göz estetiği 30 dakika, alt kapak için göz estetiği 90 dakika kadar sürer. Yüz estetiği ilgili başka operasyonların eklenmesi süreyi uzatabilir. 

Hastanede bir gün yatışın ardından hasta taburcu edilir. Göz kapağı estetiği sonrası gözler bandaj şeklinde tamamen kapatılmaz. Sadece ameliyat edilen bölgeler pansumanla kapatılır. Bu pansuman bandı hastanın görüşünü engelleyen bir durum yaratmaz. Ameliyat sonrası göz kapağı üzerinde ince dikişler olur. Göz kapağı ameliyatı sonrası bu dikişler 5 gün içinde alınır.

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi

Öncelikle göz kapağı ameliyatı bir anestezi ile gerçekleşeceği için mutlaka tüm genel sağlığınız hakkında doktorunuza bilgi verin. Kuru göz, glokom, alerji, diyabet gibi yaşadığınız tüm sağlık sorunları varsa hekiminizle paylaşın. Kullandığınız ilaçlar varsa belirtin. Göz kapağı ameliyatı için risk yaratabileceği için bazı ilaçların operasyondan bir hafta önce kesilmesi gerekebilir. Göz kapağı ameliyatı öncesi ayrıntılı bir göz muayenesi yapılır. Bu muayenede tüm göz çevresi değerlendirilir. Muayeneye ek olarak bazı laboratuvar tetkikleri istenebilir. Sigara kullanıyorsanız göz kapağı ameliyatı öncesi bırakmanız önerilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası

Göz kapağı ameliyatı sonrası 3 günlük bir dinlenmenin ardından sosyal ya da iş hayatınıza geri dönebilirsiniz. Göz kapağı estetiği sonrası iyileşme süreci genellikle kısadır. 7-14 gün içinde tamamen iyileşme sağlanır. Ancak bu hastanın yapısına bağlı bir şekilde 30 güne kadar da uzayabilir. Göz kapağı ameliyatı sonrası hafif şişlik ve morluklar olabilir; ama bu şişlik ve morluklar birkaç gün içerisinde kaybolmaya başlar. Göz kapağı ameliyatı sonrası ödemi yok etmek için doktorunuzun belirteceği ölçüde merhem ve soğuk kompresleri uygulayın. Göz çevrenizi sert darbelere karşı koruyun. Gözlerinizi ovuşturmayın. En az bir hafta boyunca kendinizi spor konusunda zorlamayın, ağır kaldırmayın. Havuz ve denizden bir süre uzak durmanız gerekir. Operasyon günü dışında duş almanızda bir sakınca yoktur. Birkaç gün araba kullanmayın. Tam iyileşme sağlanana kadar gözlerinizi güneşten ve rüzgardan koruyun. Bu konuda büyük şapka ve gözlükler yardımcı olacaktır. Birkaç gün başınızı göğsünüzden daha dik tutarak uyuyun. 

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Göz kapağı sarkması problemlerinde uygulanan göz kapağı estetiği hem alt hem de üst göz kapağı sorunları için etkili bir cerrahidir. Ancak yaşlanmaya bağlı olarak göz kapağı sarkması tekrar oluşabilir. Bu kişinin yapısına bağlı bir durumdur.

Göz kapağı ameliyatı sonrası gözleri bandaj şeklinde tamamen kapatmak gerekmez. Sadece ameliyat edilen bölgeler enfeksiyon riskine karşı pansuman bandı ile kapatılır. Bu pansuman bantları hastanın görüşünü etkilemez. Göz kapağı estetiği sonrası kişinin görme fonksiyonlarında da bir etkilenme olmaz.

Göz kapağı ameliyatı sürecinde kesiler, göz kapak kıvrım yerinde ya da kirpik diplerinde kalır. Kısacası göz kapağı estetiği, izlerin göz kapağı doğal yapısı içine gizlenen bir teknikle uygulanır. Gizlenen izler; üst kapakta 1 ay, alt kapakta da 2. aydan itibaren görünmez hale gelir. Doğru bir teknikle göz kapağı estetiği sonrası iz kalması söz konusu değildir.

Göz kapağı ameliyatı anestezi altında gerçekleştirildiği için herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Göz kapağı estetiği ağrılı bir ameliyat değildir ve bunun için de rutin ağrı kesici kullanımı gerektirmez. Ancak olası ağrı durumları için istenirse kişilere ağrı kesici reçete edilebilir.

İyi planlanmamış bir göz kapağı ameliyatı sonrası yeterli oranda doku alınmaması, yağ paketlerinin yerleşiminin doğru olmaması, kas doku şekillendirilmesinin doğru yapılmaması gibi nedenlerle ikinci; yani düzeltme amaçlı göz kapağı estetiği yapılabilir. Yine göz kapağı estetiği olmuş; ancak yaşlanmaya bağlı olarak tekrar deformeleri oluşan kişilere de tekrar müdahale edilebilir. Kısaca sebebi ne olursa olsun göz kapağı sarkma sorunlarına ikinci göz kapağı estetiği yapılabilir ve bir önceki operasyona bağlı komplikasyonlar büyük oranda düzeltilebilir.

Göz kapağı ameliyatı kişiye özel olarak planlanan bir süreçtir. Sadece alt göz kapağı, sadece üst göz kapağı ya da her ikisi birden düzeltmeler olacak şekilde planlanabilir. Ayrıca aynı anda başka yüz estetik işlemleri de yapılabilir. Bunun için her göz kapağı ameliyat şekli ve süreci kişiye özel olarak devam eder. Göz kapağı ameliyatı fiyatları konusunda standart bir ücret belirtmek doğru değildir.

Göz kapağı ameliyatı fiyatları konusunda bilgi almak ve süreç hakkında merak ettikleriniz için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times