Search

Yanaktan Yağ Alımı (Bişektomi)

İçerik Listesi

Bişektomi, yüz gençleştirme ve inceltme estetiği prosedürlerinden birisi olarak estetik cerrahide çokça tercih edilen yaklaşımlardandır. Hollywood yanağı operasyonu olarak da bilinen bu cerrahi ile yüz hatlarına netlik ve keskinlik kazandırılır. Yanaktan yağ alma estetiği minimal invaziv içeren bir tekniktir. Yanaklardaki aşırı yağ fazlalığı iz bırakmayacak şekilde uygulanan bişektomi tekniği ile alınarak azaltılabilir. Küçük bir kesi ile lokal anestezi altında uygulanan yaklaşık 40 dakika süren bişektomiyle tombul yanaklı görünüm inceltilerek yüzün konturu yeniden şekillendirilebilir. Yanaktan yağ alımı işleminin sonuçları kalıcıdır. Bişektomi sonrası iyileşme süreci kısa olmakla birlikte hastaların memnuniyet derecesi oldukça yüksektir.

Yanaktan Yağ Alımı (Bişektomi) Nedir?

Yüz bölgesinin yapısal olarak dolgunluğu, yaşlanmayla birlikte kilo almaya bağlı olarak süreç içinde yağlanmasıyla bukkal yağ yastıkları yoğunlaşır. Bu durum neticesinde de tombul yanaklı, U şeklinde kare yüz hatlarında bir görünüm belirir. Estetik cerrahide yıllardır kullanılan minimal invaziv bir teknik olan bişektomi işlemiyle yanaktan Bichat yağ yastıkçığının (Buccal yağ yastıkçığının) alınır. Böylece yanakta bulunan fazla yağlar azaltılmış olur. Estetik görünümü bozan herhangi bir dikiş izi bırakmayan yanaktan yağ alımı bişektomi sonrası elma kemikleri daha belirgin hale gelerek, çene hatları belirginleşir.

Yanaktan Yağ Alımı (Bişektomi) Kimler İçin Uygundur?

Yanaktan yağ alımı prosedürü, yüz hatları oturmuş olan 20  yaşından büyük erkek-kadın her bireye uygulanabilir. Ancak bu işlem morbid obezlere önerilmemektedir. Yüz hatlarına ve vücut yapısına göre uygun olmayan yanak tiplerine sahip olan kişiler yanaktan yağ alımı prosedürüyle birlikte estetik, keskin ve üçgen görünüme sahip olabilir. Prosedürün ardından yüz hatları eskiye nazaran daha keskin ve belirgin hâle getirilir. 

Yanaktan yağ alımı prosedürü için ideal adaylar şu şekilde belirtilebilir:

  • Dışbükey, dolgun  bir yanak görünümüne sahip olmak
  • Yuvarlak ve dolgun bir surat yapısı
  • Operasyon sonrası yanak görünümü hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak
  • Genel yüz görünümünü gençleştirmek, iyileştirmek  isteyenler
Yanaktan Yağ Alımı (Bişektomi) hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Yanaktan Yağ Alımı Öncesi Nelere Dikkat Edilir?

Bişektomiden en az bir hafta önce sigara ve alkol tüketiminin bırakılması önerilir. Zira hızlı bir iyileşme için işlem öncesi sigara ve alkol tüketilmemesi önemlidir. Ayrıca yanaktan yağ alımı öncesinde kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır. Bişektomi işlemi uygulanacak olan kişilerin herhangi bir kronik hastalıkları olup olmadığını ve halihazırda kullandıkları ilaç ya da gıda takviye ürünleri bulunup bulunmadığını doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Bunlarla birlikte alerjiler, daha önce geçirilmiş cerrahiler, alkol ya da tütün kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar konusunda da doktora bilgi verilmesi gerekir. Yanaktan yağ alımı prosedüründen önce iki yapı değerlendirilir.

Elmacık kemiğinin boyutu:  Elmacık kemiğinin boyutu çok küçükse, bişektomiden ile birlikte elmacık dolgusu ve ya yağ enjeksiyonu önerilebilir. .

Masseter kası: Hipertrofik masseter kasları, pedin yağ çıkarılmasından sonra daha belirgin hale gelir. İşlem sırasında maksimum 6 ml hacim ile ortalama 2  ila 4 ml yağ alınır. Oral yağ yastığı, toplam hacmini yüzde 40’ını içeren gruptaki en büyük peddir.

Bişektomi

Yanaktan Yağ Alımı (Bişektomi) Nasıl Yapılır?

Yanaktan yağ alımı hastanede yatış gerektirmeyen bir prosedürdür ve lokal anestezi ve ya sedasyon adı verilen yatıştırıcı desteği  ile yapılır. Ameliyat öncesil ağız temizliğinin yapılmış hijyeninin sağlanmış olması gerekmektedir. Zira bu durum oluşabilecek enfeksiyon sorunlarının azalmasına yardımcı olacaktır. Anestezi etkisini gösterdikten sonra ağzın iç kısmından küçük insizyonlar açılır. Ardından yanaklardaki aşırı yağ birikimi çekilerek alınır. Aynı işlem diğer yanağa da uygulanır. Tüm bu prosedür yaklaşık 30 ila 40 dakika sürer.

Randevu Talep Edin

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Yanaktan Yağ Alımı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Prosedürden en az 2 saat sonraya kadar morarmanın önüne geçilebilmesi için sıkıştırıcı bandaj önerilebilir. . Yanaktan yağ alımı prosedürü sonrasında başlangıçta bir miktar rahatsızlık ve biraz şişlik olabilir; ancak bu durum yaklaşık bir hafta içinde tamamen kaybolacaktır. Rahatsızlığın üstesinden gelmek için genellikle normal ağrı kesiciler ve antienflamatuarlar reçete edilir. Yanaktan yağ alımı prosedürünün yapıldığı gün hastanın istirahat edilmesi tavsiye edilir; hasta işlemden sonraki gün normal hayatına devam edebilir.

Prosedür sonrası ilk 3 gün her 4 saatte bir 15 dakika boyunca doğrudan yanağa buz komperesi uygulanarak şişlik azaltılabilir. Prosedürün nihai sonuçlarının ortaya çıkması birkaç hafta sürebilir. Yanaktan yağ alımı işleminin sonuçları kalıcıdır. Nitekim yanaktan yağ alımı prosedüründe diğer cerrahi tekniklere kıyasla iyileşme süreci daha kısa da olsa, yine de belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç olacaktır.

Yanaktan Yağ Alımı (Bişektomi) Konusunda Sık Sorulan Sorular

Hayır, prosedür lokal ve ya genel  anestezi altında uygulandığı için hasta ameliyat sırasında ağrı ve acı hissetmez.

Diğer operasyon türlerine göre bişektomi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • İşlem süresi kısadır yaklaşık 30 ila 45 dakika arasında sürer. Hastanede yatış gerekmez. 
  • Yanaktan yağ alımı prosedürü lokal anesteziyle yapıldığından prosedür sonrası mide bulantısı gibi anestezinin yol açabildiği semptomlarla karşılaşılmaz. 
  • Rejim, diyet, egzersizlerle elde edilemeyen yüz hatları yanaktan yağ alımıyla kısa sürede oluşur. 
  • Yanak içinde bulunan yağ dokusu çıkarıldığından kilo alınması, yüz hatlarının eski hâline dönmesine yol açmaz.
  • İşlem sonrası cilt yüzeyinde kesi olmadığından estetik görünüm açısından herhangi bir sorun olmaz
  • Pürüzsüz ve etkili bir görünüm sağlar

Yanaktan yağ alımı prosedürü sonrası ağza zarar verebilecek katı ve sıcak yiyecekler bir süre tüketilmemeli, bolca sıvı gıda tüketimi önerilmektedir. İlk 3 gün sıvı yumuşak gıdaların alınması önemlidir.

Yanaktan yağ alımı prosedüründe cerrahi riskler dışında herhangi bir risk faktörü mevcut değildir. Önemli olan kişinin özelliklerine bağlı olarak ne kadar yağ dokusu çıkarılacağının doğru olarak planlanmasıdır. Bu amaçla 3 boyutlu görüntüleme sistemleri kullanılarak ameliyat simülasyonu yardımıyla hacim hesaplamaları yapılmaktadır. Nitekim yanak inceltme işlemi estetik cerrahide yıllardır kullanılan pratik, güvenli bir işlemdir. Nadir görülen komplikasyonlardan bazıları kanama, zayıf iyileşme, yara izi, uzun süreli şişme ve asimetriyi içerir.

Yanaktan yağ alımı prosedürü ameliyatı yani bişektomi fiyatlarını öğrenmek, operasyonun süreci hakkında detaylı bilgi edinmek için bilgi formu doldurabilir, randevu alabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times