Search

Endoskopik Yüz Germe

İçerik Listesi

Endoskopik yüz germe, yüzün sarkma problemini küçük kesilerle yok eden ve kişiye daha canlı ve daha genç bir ifade katan yüz gençleştirme estetiğidir. Yüz gerdirme tekniklerinin uygulandığı endoskopik yüz germe ameliyatı ile yüzün sarkma ve kırışıklık problemi giderilerek yüz estetiği sağlanır. Yüze estetik bir ifade katarak yüz gençleştirme sağlayan endoskopik yüz germe, orta yüz germe ve alın germe ameliyatlarının bir arada yapılmasını ifade eden bir yüz ameliyatı türüdür. Endoskopik yüz germe, endoskopik yüz gerdirme ameliyatı olarak da bilinir.

Yüz Neden Sarkar?

Yüzün sarkmasının en önemli nedeni yaşın ilerlemesidir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte yüz cildinde kolajen azalır ve cilt elastikiyetini kaybeder. Sonuç olarak sarkan alın, yanak, çene gibi bir görüntü ile karşı karşıya kalırız. Sarkan bir yüz, kişinin daha yaşlı, yorgun, mutsuz görünmesine neden olur. Kısacası kişinin artık yüz estetiği kaybolur. Hızlı kilo verme sonucu yüzün yağ kaybına uğraması da yüz sarkma problemi yaratabilir.

Cildin kolajen üretimini yavaşlatarak cildin sarkmasına yol açan bir diğer sebep, güneşin zararlı etkileridir. UV ışınları, ciltteki elastikiyet ve hacim kaybını hızlandırır. Bunun dışında yoğun sigara ve alkol tüketimi, düzensiz uyku, aşırı stres, cildi nemlendirmemek, genetik faktörler de cilt kalitesini etkileyen ve yüzün sarkmasına yol açabilen etkenlerdir.

Endoskopik Yüz Germe Nedir?

Endoskopik cerrahinin kullanıldığı bir alan da yüz estetiğidir. Yüzün sarkan deri ve cilt altı dokusunun endoskopik; yani kapalı yöntem ile yüz gerdirme sağlanan yönteme endoskopik yüz germe ameliyatı denir. Endoskopik tekniklerle yüzü gerginleştiren bu cerrahide alın ve orta yüz bölgesi yukarı doğru çekilir. Endoskopik yüz germe, yüze estetik işlemlerinin büyük kesiler olmadan; yani kapalı ameliyat teknikleri ile yapıldığını ifade eder. Cilt gençleştirme etkisi ile kişinin mutsuz, yaşlı, yorgun yüz ifadesinden kurtulmasını sağlar.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Yüz cildi gevşeyen ve sarkan kadın, erkek herkes endoskopik yüz germe ameliyatı için aday olabilir. Çeşitli nedenlerle yüzünde sarkma oluşan ve yüzün oval yapısını kaybeden kişiler endoskopik yüz germe için en ideal adaylardır. Yüzdeki sarkma nedeni ile yanaklar aşağıya doğru inmiş ise, alın kırışıklığı yoğun oranda ise ve kişi olduğundan daha yaşlı görünüyor ise yüzü gençleştiren endoskopik yüz germe ameliyatı ile bu sorunlar çözülebilir. Genelde 40 yaş ve sonrası uygulanıyor olsa da yapısal olarak yüz sarkma problemi yaşayan 25-39 yaşlarındaki kişilere de endoskopik yüz germe ile yüz estetiği uygulanabilir.

Yaşı kaç olursa olsun alın bölgesi çizgileri yoğun bir şekilde artan, yanakları sarkan, bu sebeple çene hattında cilt yığılması yaşayan ve bu durumdan rahatsız, mutsuz olan kişiler endoskopik yüz germe ameliyatı ile hayalindeki gergin yüz profiline kavuşabilir. Endoskopik yüz germe ameliyatı için yaş sınırı 18’dir. Yüz gerdirme sağlanan bu operasyon anestezi altında gerçekleşeceği için kişinin anestezi almasına engel olabilecek bir hastalığının olmaması gerekir. Kişinin genel sağlık durumu yüz estetiği için uygun olmalıdır. Endoskopik yüz germe estetiği, hamilelik ve emzirme dönemlerinde uygulanmaz.

Endoskopik yüz germe hakkında bilgi almak ve ücretsiz randevu için formu doldurun.​
Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe işleminin endoskopik; yani kapalı ameliyat teknikleri ile yapıldığı endoskopik yüz germe ameliyatında öncelikle şakak bölgesindeki saçlı alanda birkaç küçük kesi yapılır. Bu küçük deliklerden gönderilen kameralar ile yüzün tüm alanları net bir şekilde görülür. Bu kameraların önderliğinde bütün alın ve orta yüz bölgesi şekillendirilerek yukarı taşınır. Endoskopik yüz germe için gerekli görülürse ağız içinden de ek bir kesi yapılabilir. Burada kişinin durumuna göre bir planlama yapılır. 

Bu yüz estetiği sürecinde genel olarak alın, göz çevresi, elmacık kemikleri ve yanaklar yukarıya doğru en doğal yüz profili için asılır. Endoskopik yüz germe işleminde büyük kesiler yapılmadan yüz gençleştirme mümkündür. Endoskopik yüz germe özellikle orta ve üst yüz bölgelerinde etkili sonuçlar sağlar. Endoskopik yüz germe ameliyatında yüzün derisinde büyük bir kesi yapılmaz ya da deri çıkarılmaz. Endoskopik yüz germe operasyonunda kemik yapısına dokunulmaz. Yüz gerdirme sırasında yüzün sinir ya da kaslarına bir zarar verilmez. Endoskopik yüz gençleştirme ameliyatı anestezi eşliğinde yapıldığından ameliyat sırasında bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Genel ya da sedasyon anestezi altında gerçekleşen endoskopik yüz germe ameliyatı kişinin durumuna göre değişse de çoğunlukla 2 saat gibi bir sürede tamamlanır. Yüz gerdirme endoskopik şekilde sağlansa da genel anestezi altında gerçekleştiği için bir gün hastanede yatış gereklidir. Endoskopik yüz germe ameliyatına farklı estetik ameliyatların eklenmesi durumunda yüz estetiği süresi uzayabilir.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası

 • Endoskopik yüz germe ameliyatı öncesi kullandığınız tüm ilaçlar konusunda hekiminizi bilgilendirin. Kan sulandırıcı nitelikteki ilaçların operasyondan belirli bir süre önce bırakılması gerekir.
 • Yüz gerdirme ameliyatından önce sigaranın bırakılması gerekir.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatı öncesi estetik operasyondan tüm beklentilerinizi hekiminizle net bir şekilde konuşun.
 • Yüz gençleştirme sağlayan endoskopik yüz germe ameliyatı öncesi muayenede alın ve orta yüz bölgeniz incelenir ve yüz gerdirme planlaması bu çerçevede çizilir.
 • Endoskopik yüz germe sonrası iyileşme süresi hızlı olsa da 3 gün ev istirahati gereklidir.
 • Endoskopik yüz germe estetiğinden kısa bir süre sonra sosyal      hayata dönülebilir.
 • Ameliyat sonrası morluk ve ödem gibi etkiler görülebilir. Bu etkiler, yüz gerdirme sonrası genelde hafif düzeyde olur ve ilk bir hafta içinde geçer.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatından sonra morluk ve şişlik gibi etkileri önlemek için soğuk uygulama yapılabilir. Yine hekiminizin önerdiği kremler de bu konuda yardımcı olacaktır.
 • Endoskopik yüz germe operasyonundan 2 gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Yüz estetiği sonrası yüz gerdirme etkisinden dolayı hafif ağrılar olabilir. Operasyon sonrası tavsiye edilecek ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrılar kontrol altına alınır.
 • Endoskopik yüz germe sonrası öne eğilme gerektiren hareketlerden ve ağır ev işlerinden 4 hafta kadar kaçının. Bu süre zarfında ağır kaldırmayın.
 • Yüzün zarar görmemesi için sert darbelere karşı yüzünüzü koruyun.
 • Voleybol, futbol gibi mücadele gerektiren sporlar dışındaki aktivitelerinizi endoskopik yüz germe ameliyatından 4 hafta sonra yapmaya başlayabilirsiniz. 
 • Operasyondan birkaç gün sonra hafif tempo yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Yüz estetiği sonrası hamam, sauna, solaryum ve havuz gibi aktivitelerden 6 hafta kadar uzak durun.
 • Endoskopik yüz germe sonrası 4 hafta kadar yüz üstü yatmayın.
 • Yüz gençleştirme cerrahisi sonrası yatış pozisyonunun dik olması gerekir. Bir süre çift yastıkla uyuyabilirsiniz.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatı sonrası başınızı kalp seviyesinin üzerinde tutun.
 • Operasyon sonrası önerildiği şekilde pansuman bakımlarınızı yapın.
 • Sigara içmek, endoskopik yüz germe sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Bunun için operasyon sonrası da sigara içilmemesi tavsiye edilir.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatından 2-3 gün sonra makyaj yapabilirsiniz.
 • Cilt bakımı gibi uygulamalar yaptıracaksanız endoskopik yüz germe operasyonundan 1 ay sonra yaptırabilirsiniz.
 • Operasyon sonrası aşırı güneş ışığından yüzün korunması önemlidir.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatı sonrası 2-3 gün araç kullanılması tavsiye edilmez.
 • Endoskopik yüz gerdirme sonrası maske kullanımı gerekebilir. Maske kullanımı endoskopik yüz germe sonrası kan birikimi gibi problemleri önlemeye ve yüz derisinin tam oturmasına yardımcı olur. Doktorunuzun önerdiği tip ve süre zarfında maskenizi kullanın.
 • Endoskopik yüz germe sürecinde eğer ağız içinden bir kesi de yapılmışsa ağız bakımı yapılması gerekir. İlk günlerde yumuşak gıdalarla beslenilmesi önemlidir.
 • Endoskopik yüz germe cerrahisi sonrası yüzün son şeklini alması 2-3 ay sonunda olur.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Endoskopik yüz germe ameliyatı sonrası yüzün değişiminin ne derecede olacağı yüz gerdirme tekniğine ve oranına bağlıdır. Bu süreçte hekimin deneyimi oldukça önemlidir. Çünkü endoskopik yüz germe ameliyatı ile amaç; yüzün kırışıklık ve sarkma sorununu yok ederken, doğallığı da kaybetmemektir. Endoskopik yüz germe ameliyatı öncesi yapılan muayene sırasında istenilen yüz gerdirme oranına bağlı olarak cerrahi planlama yapılır. Doğal bir endoskopik yüz germe estetiği sonrası kişi yüzündeki yaşlı, yorgun, mutsuz görünümden kurtulur ve canlı, genç, dinamik bir ifadeye sahip olur.

Endoskopik yüz germe ameliyatı için merak edilen konulardan birisi operasyon etkisinin kalıcılık süresinin ne kadar olduğudur. Endoskopik yüz germe estetiği ile sağlanan yüz gençleştirme kalıcı bir işlemdir; ancak doğal bir süreç olan yaşlanmaya bağlı olarak yüz yeniden sarkabilir ve formunu kaybedebilir. Bu durum aynı zamanda kişinin yaşına ve cildinin yapısına göre değişen bir durumdur.

Endoskopik yüz germe ameliyatında cerrahi, kapalı ameliyat teknikleri ile yapılır. Açık cerrahideki gibi büyük kesiler yapılmaz. Kesiler, saçlı deriden çok küçük boyutta gerçekleşir. Hem kesilerin küçük olması hem de saçlı bölgede olmasından dolayı endoskopik yüz germe sonrası izler zaten görünmez. Özetle, endoskopik yüz germe cerrahisi sonrası kalıcı büyük bir iz olmaz. Ameliyat sonrası ilk günlerde kesi izleri daha belirgin olabilir; ancak ilerleyen süreçte yüz germe nedeni ile açılan bu kesi izleri belirsizleşir. Bu süreçte iz kalmasını önlemek için kişinin de dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Örneğin; operasyon sonrası sigara içmek kesi izlerinin iyileşme süresini uzatabilir. Bu da iz kalma riskini artırabilir.

Standart bir endoskopik yüz germe ameliyatı fiyatı belirtmek mümkün değildir. Çünkü her yüzün yapısı farklı olduğu gibi her yüzün yaşadığı sarkma, deformite gibi sorunları da farklıdır. Bu da herkesin yüz gençleştirme için farklı cerrahi tedavilere ihtiyacı olduğunu gösterir. Kısacası endoskopik yüz germe cerrahisi kişiye özel olarak planlanan bir süreçtir. Kişinin yaşadığı yüz sarkma probleminin derecesi, farklı estetik girişimlere ihtiyaç duyması gibi faktörlere göre endoskopik yüz germe ameliyatı ile yüz gençleştirme fiyatı belirlenir. Endoskopik yüz germe ameliyatının uzun yıllar kalıcı etki sağladığı düşünüldüğünde, tekrarlanması gereken ameliyatsız çözümlere göre daha uygun bir maliyette olduğu söylenebilir.

Endoskopik yüz germe ile yüz gençleştirme fiyatları konusunda bilgi almak ve ameliyat sürecini öğrenmek için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times