Search

Çeneye Yağ Enjeksiyonu

İçerik Listesi

Yüz ovalini destekleyen ve ifadeyi güçlendiren dikkat çekici bölgelerden biri çene bölgemizdir. Kusursuz bir yüz güzelliği elde etmek için çene bölgesi de yağ enjeksiyonu uygulanan alanlardan biridir. Çeneye yağ enjeksiyonu, çene hattı denilen bölgeye ve çene ucuna hacim kazandıran, şekil veren bir nevi çene dolgusu işlemidir. Çeneye yağ enjeksiyonu sürecinde vücuttan alınan yağ ile dolgu işlemi gerçekleşir. Özellikle küçük çene yapısına sahip kişiler tarafından tercih edilen çene yağ enjeksiyonu en sık uygulanan yüze yağ enjeksiyonu türlerindendir.

Çeneye Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yağ enjeksiyonu günümüzde cilt gençleştirme ve dolgu amacıyla sık kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar sunan bir işlemdir. Kişinin kendi dokuları kullanıldığından güvenilir bir uygulama olduğu için yüz bölgesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Çene bölgesi yağ enjeksiyonu ile şekillendirilebilen bir alandır. Çene hattı ve çene ucuna yapılan yağ enjeksiyonları ile hayal edilen dolgun ve çekici çene profiline ulaşılabilir. Kısacası “Güzel çene nasıl olur” sorusunun cevabına bizi götüren işlem, çeneye yağ enjeksiyonu uygulamasıdır. Çene şekillendirme; yani estetik bir çene hattı yaratmak için vücuttan alınan yağ ile dolgu yapılması işlemine çeneye yağ enjeksiyonu denir.

Çeneye Yağ Enjeksiyonu Kimlere Uygulanabilir?

Çeneye yağ enjeksiyonu, çene görünümünden rahatsız olan ve güzel çene olarak ifade edilen estetik çene profiline ulaşmak isteyen kadın, erkek herkese uygulanabilir. Küçük çene, asimetrik çene gibi estetik sorunlar yaşayan kişiler çene yağ enjeksiyonu için en ideal adaylardır. Özellikle küçük çeneli erkekler, çene yağ enjeksiyonu ile daha maskülen bir çene hattına kısa zamanda kavuşabilir. Çene köşesi belirginleştirme sağlayan çene yağ enjeksiyonu çene hattı belirsiz olan kişiler için de ideal bir işlemdir. 

Çene profilini güzelleştirmek isteyen; ama protez gibi bir cerrahi süreç yaşamak istemeyen kişiler için de çene yağ enjeksiyonu önemli bir tercih nedenidir. Lokal ya da genel anestezi almasına bir engel olmayan, 18 yaşını geçmiş herkese çene yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Çene yağ enjeksiyonu, hamilelik ve emzirme dönemlerinde uygulanmaz.

Çeneye Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Çene yağ enjeksiyonu işleminde kişinin kendi vücudundan alınan yağlar kullanılır. Öncelikle kişinin vücudundan yağ alınacak bölgeler belirlenir. Liposuction tekniği ile vücutta belirlenen bölgelerden çene hattına eklenecek yağlar alınır. Kişinin isteğine göre yağ alma sırasında vücudun farklı alanlarına da bölgesel incelme işlemleri uygulanabilir; vücut şekillendirme yapılabilir.

Çene yağ enjeksiyonu işleminde yağın alınması için özel aletler ve yağ alma tekniği kullanılır. Bu şekilde yağ hücresi en az oranda hasar görür. Alınan yağlar, çene dolgusu olarak kullanılmadan önce özel bir işlemden geçirilir. Bu işlem santrifüj ve filtrasyon işlemleridir. Yağlar bu işlemle saflaştırılır ve yağ enjeksiyonu için hazır hale getirilir. Bu işlemin amacı yağ greftlerini kök hücre açısından zengin hale getirmektir. Bu çene yağ enjeksiyonu işleminin kalıcılık etkisini daha da artırır. Vücuttan alınan yağların saflaştırılmasının ardından estetik çene profili için ihtiyaç bulunan alanlara planlama dahilinde enjekte edilir.

İşlemde lokal anestezi uygulanmışsa çene yağ enjeksiyonu sonrası kişi aynı gün taburcu edilir. Ancak genel anestezi uygulanmışsa çene yağ enjeksiyonu sonrası kişinin bir gün hastanede yatması tavsiye edilir.

Çeneye Yağ Enjeksiyonu

Çeneye Yağ Enjeksiyonu Ne Kadar Sürer?

Çeneye yağ enjeksiyonu işlemi yağ alma gibi tüm süreçler dahil olmak üzere genel olarak 60 dakika içinde tamamlanır. Ancak çene yağ enjeksiyonuna kombine edilecek farklı estetik operasyonlar sürenin uzamasına neden olur. Örneğin; sadece çeneye yağ enjeksiyonu için yağ alma sağlanmayacaksa; yani bölgesel yağlanma olan farklı alanlardan da yağ alma sağlanıp bölgesel incelme yapılacaksa işlem süresi uzar.

Çeneye Yağ Enjeksiyonu İşleminde Anestezi Kullanıır Mı?

Çeneye yağ enjeksiyonu işlemi genellikle lokal anestezi ile yapılır. Bölgesel olarak çene şekillendirme için gerekli olan miktar vücuttan belirlenen alandan alınır ve çene bölgesine nakledilir. Bu işlem için lokal anestezi yeterli olur. Ancak çene yağ enjeksiyonu sırasında farklı estetik işlemlerin yapılma olasılığı varsa ya da hastanın durumuna göre genel anestezi de kullanılabilir. Kısacası kişinin durumuna ve yapılacak işlemlerin boyutuna göre çene yağ enjeksiyonu için anestezi şekli belirlenir.

Çeneye yağ enjeksiyonu hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Çeneye Yağ Enjeksiyonu İçin Vücudun Hangi Bölgelerinden Yağ Alınır?

Çene yağ enjeksiyonu için kullanılacak yağlar, kişinin vücudundan belirlenen alanlardan sağlanır. Bu süreçte kişinin durumuna göre bir planlama yapılır. Kısacası her kişinin yağ alınabilecek bölgesi farklı olabilir. Çene yağ dolgusu için yağ alınan standart bir alan yoktur. Kişinin durumu uygunsa ya da bölgesel incelme isteniyorsa; kol, bacak, karın, kalça, sırt gibi tüm alanlar kullanılabilir. Ancak genel olarak yağ enjeksiyonu için yağlar genellikle bel, karın, kalça gibi bölgelerden alınır.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Çeneye Yağ Enjeksiyonu Nasıl Bir Etki Sağlar?

Çeneye yağ enjeksiyonu kişinin simasını tamamen değiştirmeyen; ancak olduğundan daha estetik bir profil kazanmasını sağlayan bir estetik işlemdir. Çene yağ enjeksiyonu sürecinden kişinin ideal çene hattına ulaşması için çene köşelerine ya da çene ucu bölgesine yağ enjeksiyonu sağlanır. Bu yağ enjeksiyonu, çene hattının daha belirginleşmesini sağlar. Yağ enjeksiyonu ile çene dolgusu sonrası çene hattı daha simetrik bir görünüm alır. 

Tamamen kişinin çene yapısına göre bir planlama ile hareket edildiği için küçük çene yapısına sahip kişilerde çene büyütme, çene asimetrisi sebebiyle çene yapısı büyük görünen kişilerde de çeneye yağ enjeksiyonu ile çene inceltme etkisi sağlanır. Yine çene ucu sivri; ama çene hattı belirgin olmayan kişilerde de çene köşelerine yağ enjeksiyonu yapılması kişiye daha belirgin ve estetik bir çene profili etkisi sağlar. Özellikle küçük çene yapısındaki kişilerde çene yağ enjeksiyonu etkili ve güzel bir değişim yaratır.

Çeneye Yağ Enjeksiyonu Öncesi Ve Sonrası

 • Çene yağ enjeksiyonu işlemi öncesinde gerçekleşen muayenede yağ alınacak bölge ve çene hattına sağlanacak şekillendirme için planlama yapılır.
 • Yağ enjeksiyonu ile çene dolgusu öncesi kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekir. Bunun için kullandığınız tüm ilaçları hekiminize belirtin. 
 • Sigara ve alkol kullanımının işlemden en az 3 hafta önce bırakılması önemlidir.
 • Çeneye yağ enjeksiyonu işleminden en az 6-8 saat önce bir şey yenmemelidir.
 • Çene yağ enjeksiyonu sonrası iyileşme süresi kısa olsa da 2 günlük ev istirahati önerilir.
 • Kişi isterse 2 gün sonra kişi iş hayatına dönebilir.
 • Çene yağ enjeksiyonu işlemi sırasında vücut şekillendirme amacıyla farklı bölgelere liposuction yapılmışsa, bu alanlara özel bir özel korse giyilmesi gerekir.
 • Çene yağ enjeksiyonu sonrası yağ alma sağlanan alanlarda ve enjeksiyona bağlı olarak çene bölgesinde çok hafif ağrılar olabilir. Ağrı kesicilerle bu ağrılar kontrol altına alınabilir.
 • Yağ alma işlemi uygulanan alanlarda ödem ve morluklar görülebilir. Bu etkiler 1 hafta içinde geçer.
 • İşlem sonrası yağ enjekte edilen çene bölgesinde de ödem görülebilir. Çene bölgesindeki ödem birkaç gün içinde geçer. 
 • Çene yağ enjeksiyonu sonrası 2 gün banyo yapılmaması gerekir.
 • Çene yağ enjeksiyonu sonrası 1 ay kadar ağır kaldırılmamalıdır ve ağır spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır.
 • İyileşme sürecinin olumsuz etkilenmemesi için sigaradan çene yağ enjeksiyonu sonrası dönemde de uzak durulmalıdır.
 • Çene yağ enjeksiyonu sonrası 4 hafta kadar cildi güneşten korunmak gerekir. Yüksek koruyuculu güneş kremi kullanılabilir.

Çeneye Yağ Enjeksiyonu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hacim eksikliğinin fazla olduğu durumlarda ya da hedeflenen sonucu elde etmek amacıyla çene yağ enjeksiyonu işlemi tekrarlanabilir. Çene yağ enjeksiyonunda kişinin kendi doğal yağı kullanılır ve bu doğal yağlar zamanla eriyebilir. Bu durumda da işlem belirli bir süre sonra tekrarlanabilir. Çene yağ enjeksiyonu bu erime olasılığı göz önüne alınarak hesaplanır ve yağ alma oranı buna göre planlanır. Bunun için liposuction sırasında fazla yağ alınabilir ve alınan yağlar uygun saklama koşullarında daha sonra çene hattına tekrar enjekte etmek için saklanabilir.

Çeneye yağ enjeksiyonu işleminde kullanılan yağ, kişinin kendi vücudundan alınan yağdır. Kısacası kişinin kendi dokusudur. Bu yüzden çene yağ enjeksiyonu sonrası bir yan etki genelde görülmez. Çeneye yapılan yağ dolgusu kişide alerjik bir reaksiyona da sebep olmaz. Yağ enjeksiyonu işleminin en önemli avantajlarından biri alınan yağ kişinin kendi yağı olduğu için reddedilme riski taşımamasıdır. Çene yağ enjeksiyonu sonrası tam olarak yan etki sayılmasa da yağ alınan bölgelerde çok hafif ağrılar olabilir. Çene bölgesinde de enjeksiyona bağlı ödem oluşabilir. Ancak bunlar çok basit ve geçici etkilerdir. Bu etkilerin görülme durumu kişiden kişiye de değişir.

Kalıcı çene dolgusu mümkün mü ? Çeneye yağ enjeksiyonu kalıcı mı? Birçok kişi çeneye yağ enjeksiyonu yaptırmadan önce bu soruların cevabını araştırıyor. Çene yağ enjeksiyonu işleminde kullanılan yağ hücresi kişinin kendi dokusudur ve doğaldır. Bu yüzden çene yağ enjeksiyonu ile çene hattına verilen yağların bir kısmı; yaş alma, kilo verme gibi etkenlerle zamanla eriyebilir. İşlem sonrası genelde enjekte edilen yağın yüzde 50’si birkaç ay içinde erir. Ancak doğru miktarda hesaplanan ve doğru bir planlama ile sağlanan çene yağ enjeksiyonu hem doğal hem de uzun dönem kalıcı etki gösterir. Uzun dönem kalıcı olmasında yağ alma sonrası sağlanan özel santrifüj işleminin de etkisi vardır.

Çene yağ enjeksiyonu doğal ve uzun dönem kalıcı etki gösteren, kişinin psikolojisini olumlu yönde etkileyen bir işlemdir. Bu açıdan bakıldığında diğer dolgu türlerine göre daha az maliyetli bir işlemdir. Çene yağ enjeksiyonu fiyatı uygulanacak liposuction tekniği, çene bölgesindeki sorunun derecesine göre belirlenir.

Çene yağ enjeksiyonu fiyatı konusunda bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times