(0212) 234 34 91
0541 586 29 79
info@babuccu.com

YAĞ ALMA AMELİYATINDA (LIPOSUCTION) SINIRLAR NEDİR?



Yağ alma ameliyatı vakumlu bir sisteme bağlı kanül vasıtasıyla yağların biriktiği bölgede yapılan yağ emme işlemidir. Günümüzde pek çok değişik teknoloji olsa da bu yöntemler ameliyatın güvenliğinden çok sonucunu etkileyen faktörlerdir.

İlk Koşul Sağlıklı Olmak

Yağ alma işlemi bir ameliyat olduğundan her şeyden öte sağlık durumumuzda ameliyat olmamızı engelleyecek bir sorunun olmaması lazım. Sigara kullanımı, kontrol altında olmayan şeker hastalığı, kan sulandırıcı ilaçlar, hamilelik, emzirme ve kansızlık bu ameliyat için akla gelen ilk engellerdir. Bunun dışında bacaklarda toplar damar sorunları ve geçmişimizde damar tıkanması gibi öykü varsa liposuction ameliyatı için uygun bir aday değilsinizdir. İnsanın sağlık durumu dönemsel değişiklikler gösterdiğinden ve burada sayılmayan birçok neden ameliyat olmanıza ve anestezi almanıza engel olabileceğinden en iyisi o anki değerlendirme ile karar vermektir.

İkinci Koşul Yağlanma Tipinizin Yağ Alma (Liposuction) Ameliyatına Uygun Olmasıdır

Obesite dediğimiz aşırı kilolu olma sorunumuz varsa çözüm liposuction değildir. Bu durumda diyet/spor ve ileri durumlarda bariatrik (zayıflama) cerrahisi düşünülmeli, kilo vermeden sonra oluşacak sarkmalar için Plastik cerraha başvurulmalıdır (post-bariatrik cerrahi).

Yağ alma ameliyatı bölgesel yağlanma ve vücut şekillendirme için idealdir. Kadınlarda bacaklar, basen, bel, sırt, kol ve boyun bölgelerindeki bölgesel yağ birikimlerinde liposuction başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Erkeklerde genellikle bel, karın, meme (jinekomasti), ve boyun bölgelerinde yağ alma işlemi yapılmaktadır.

Burada genellikle erkeklerde görülen özel bir durumdan bahsetmek gerekmekte; bazen karın bölgesinde yağ sadece karın duvarı dışında değil, karın içinde, barsak çevresinde de toplanır. Elbette bunların liposuction ile alınması mümkün değildir. Bu durum önceden saptanmazsa liposuction sonrası hala göbeğin kaldığı görülür. Çare diyet ve spordur.

Kadınlarda ise bu durumun, yani karın bölgesinde liposuction yapıldıktan sonra göbeğin kalması durumu, nedeni ise hamilelikler sonrası karın duvarının gevşemesi ve bel kıvrımının aşırı olmasıdır. İlkinde çare spor ve yetmezse karın duvarı sıkılaştırma ameliyatı, ikincisinde ise duruş egzersizleridir.

Bir Seferde Ne Kadar Yağ Alınabilir?

Bu en hayati sorudur. Hastanın sağlık durumuna, kan (hemoglobin) seviyesine ve doktorun tecrübesine göre değişir. Liposuction’ın temel amacı en fazla yağı almak değil, alınacak en güvenli miktar ile en iyi sonucu elde etmektir.  Genel kaide vücut ağırlığının %10 unu aşmamaktır. Ancak bu 120 kg ağırlığındaki hastadan 12 litre yağ almak değildir, böyle bir hasta zaten yağ alma ameliyatına çok uygun değildir. Burada da kaide Vücut kitle endeksinin (internette hesaplama yöntemini çok rahat bulabilirsiniz) 30’dan fazla olmamasıdır.

Yayımlandığı Tarih: 1 December 2018

ÜCRETSİZ Randevu ve Bilgi Formu

Size özel fırsatları kaçırmayın!

Whatsapp