fbpx
(0212) 234 34 91
0541 586 29 79
info@babuccu.com

Popo şekillendirmePopo dediğimiz bölge bize iki ayak üzerinde durmamızın verdiği bir hediyedir. Tıpta ismi “Gluteal bölge” olarak geçer, Yunanca Gloutos /popo kelimesinden gelir. Poponun şeklini dört şey belirler; kemik yapı (leğen kemiği ve kuyruk sokumu kemiği), gluteal kaslar, yağ dokusu ve üzerini saran deri.

Kültürel ve toplumsal baskılar nedeniyle kadınlar çok fikirlerini belirtmeseler de popo şeklinin her iki cins için de önemli olduğu bir gerçektir. Peki neden böyledir? Bunu anlamak için bu bölgenin önemine bakmamız lazım. Gluteal kaslar dediğimiz yapılar vücudumuzdaki en kuvvetli kaslardan birisidir. Bacaklarımız ile vücudumuz arasındaki o kuvvetli sinerjiyi sağlarlar. Gluteal bölgesi şekilli ve belirgin birisini gördüğümüzde aktif, kuvvetli ve güçlü biri olduğu izlenimini alırız. Bu tip erkeklerde tercih edilen popo biçimidir ve elbette atalarımız için çok önemli bir eş seçme kriteri idi. Gluteal bölgede, özellikle kadınlarda belirgin bir yağ deposu vardır, bunun da geçmişte üretkenlik ve sağlıkla ilişkilendirildiğini söylemeye gerek yok. Popo organik bir kum saatidir, zamanı olmasa da yaşı gösterir. Bu da özellikle erkeklerin eş seçme kriterlerini etkiler çünkü gençlik demek üretkenlik demektir. Tabii ki tüm bunları 21. yüzyılda biz bu şekilde algılamıyoruz. Ama güzel bir popo gördüğümüzde beynimizin yüzbinlerce yıllık kıvrımlarında ateşlenen uyarılar bilincimizde beğeni olarak su yüzüne çıkıyor.

Böyle olunca da Amerika da popo büyütme işlemlerinin 2002’den 2016’ya tam %3267 kat artmış olması bizi çok şaşırtmıyor. 

Peki güzel bir popo nasıl olmalı? Yer ve zaman kısıtlaması nedeni ile bunun cevabını günümüz batı medeniyetinde, beyaz ırkta ve kadında vermeye çalışalım.

Elbette yukarıda verilen çizim biraz abartılı ve gerçekten uzak, ama kendimizi ifade etmek açısından da çok pratik. Arkadan görünümde gözümüze ilk önce bir “V” çarpar. Burası gluteal kasların kuyruk sokumuna bağlandığı sınırdır. “V” nin sınırlarının belirgin olmasını ve üst yanlara doğru hafif ilerlemesini isteriz. Hele bu hat bir gamze ile son bulursa bunu çok estetik buluruz. Poponun iki kanadı arasında bir oluk vardır (a-b), biz onun aşağı doğru çok uzamasını istemeyiz, ideali bu oluğun popo yüksekliğinin yarısında (b noktasında) yana doğru dönmesi ve popo alt kıvrımını (b-c) oluşturmasıdır. Bu kıvrımın kısa olmasını, mümkünse yatay olmamasını isteriz. Yukarıda iki yana doğu açılan popo, aşağıda hafifçe ortada birleşen bacaklar bir elmas görüntüsü verir ki bu da estetik olarak aranılan bir özelliktir. Güzel bir poponun dış hatlarına baktığımızda ise en belirgin yerinin popo kıvrımının başladığı yer olduğunu görürüz (x noktası). Kıvrım tek bir hat olmalı, (x-z) asla dalgalanmalar ve kesintiler olmamalıdır. Hacim olarak bakıldığında yarısından kesilmiş bir futbol topunun o bölgeye konulduğunu düşünmemizde anlamak açısından fayda olabilir. Yani popo hacminin eşit olarak dağılması idealdir. Bu hacmin en yüksek noktası yandan bakıldığında pübis ile aynı seviyeye gelir. Yine yandan bakıldığından popo hacminin popo altındaki kıvrımı geçmemesi istenir (meme sarkıklığını düşünün). Elbette bu ütopik bir yaklaşımdır. Güzel sadece mükemmeli ararken karşımıza çıkar.

Bu sonuca ulaşmak için asla tek bir yöntem yeterli değildir. Bazı alanlardaki fazla yağlar ve deri alınmalı, diğer alanlardaki eksik hacim tamamlanmalıdır. Liposuction ile konturlar düzeltilirken alınan yağ hacim eksikliği olan bölgeler verilir. Popo tüm olarak aşağı sarkmışsa en etkili çözüm cerrahi olarak popo kaldırmadır.

Yayımlandığı Tarih: 26 Aralık 2020

ÜCRETSİZ Randevu ve Bilgi Formu

Size özel fırsatları kaçırmayın!

    Whatsapp