fbpx
(0212) 234 34 91
0541 586 29 79
info@babuccu.com

MEME REKONSTRÜKSİYONU SONRASI MEME UCU YAPIMIMeme kanseri ameliyatı sonrası meme yapımı rutin bir uygulamadır

Son 20 yılda meme kanseri ameliyatından sonra yeni meme yapımı (meme rekonstrüksiyonu) rutin bir uygulama haline gelmiştir.

Toplumun meme kanseri konusunda bilinçlenmesi, mamagrafi gibi Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre sadece bir yıl içerisinde 106,000 meme rekonstrüksiyonu ameliyatı yapılmıştır. 

Meme onarımı ameliyatının iki ana bileşeni vardır. İlki alınan hacmim yerine konulmasıdır, ki sonraki yazılarda detaylı bir şekilde anlatılacaktır. İkinci kısmı ise memenin estetik hale getirilmesidir.  Bu kısmın en önemli parçası ise meme ucu yada meme başı yapımıdır.

Meme ucu memenin kendisidir

Memeyi tanımlayan aslında meme ucudur. Meme ucu görünmediği sürece giyim tarzına en fazla derin dekolte derken, meme ucu göründüğü an yarı çıplak deriz. Bu nedenle meme ucu olmadan meme yapılmış sayılmaz.

Meme ucu iki kısımdan oluşur

Başarılı bir meme ucu yapımınında koyu renkli alan ve ortasındaki çıkıntı oluşturulmalıdır. Areola denilen alanın oluşturulmasında farklı teknikler kullanılmaktadır. Sıklıkla kasıktan alınan deri diğer meme ucu ile aynı seviyede ve büyüklükte olmak üzere yapılan memeye yama şeklinde konulur. Bu deri yaması zamanla koyulaşır. Eğer diğer meme ucu çok geniş ve büyükse orası küçültülür, ve alınan parça yeni meme ucu yapımında kullanılır. Son zamanlarda tıbbi dövme (tatuaj) ile ameliyat olmayan taraftaki meme ucunun renginde meme ucu yapılmaktadır. Daha sonra çıkıntı kısmı yapılır, bunun için yağ enjeksiyonu ve bölgesel küçük doku kaydırmalarından yararlanılır.

Ne zaman yapılır?

Meme ucu yapımı meme onarımının son aşamasıdır. Meme yapımı ameliyatından 3-6 ay sonra yapılması tercih edilir. Nedeni yeni yapılan memenin şeklinin tam olarak oturmasını beklemektir. 

Yayımlandığı Tarih: 15 Ekim 2019

ÜCRETSİZ Randevu ve Bilgi Formu

Size özel fırsatları kaçırmayın!

    Whatsapp