fbpx
(0212) 234 34 91
0541 586 29 79
info@babuccu.com

Nedir Bu Meme Büyütmede Kapsül Oluşumu Denilen Şey?Meme büyütme işlemi için bir uzmana başvurduğunuzda size mutlaka kapsül oluşumundan bahsedecektir.

Henüz böyle bir şansı ya da fırsatı olmayanlar için:

“Nedir bu kapsül?”

Vücut içine konulan her materyale karşı inflamatuvar (akyuvarların rol aldığı) bir tepki geliştirir.  Vücut bu yabancı maddeyi mümkünse enzimler ve bağışıklık hücreleriyle eritmek, ya da en azından dışarıya atmak ister. Bu mümkün değilse ve konulan madde de vücut bağışıklık sistemini çok huzursuz etmiyorsa o zaman cismin çevresi bağ dokusundan bir kapsülle sarılır ve cisim “hapsedilir”.  Bu tepki istisnasız bütün yabancı cisimlere karşı gösterilir.  Koyulan silikon protez de aslında çok sağlıklı olan bu tepkiden payını alır. Ancak silikon, bilimsel deyimle “inert” bir maddedir. Yani vücut tarafından çok büyük bir reaksiyonla karşılanmaz. Beklenen meme protezinin çevresinde ince bir kapsül oluşumudur Ve bu dışarıdan ve hasta tarafından fark edilmez.

Memede kapsül neden oluşur?

Ancak proteze ait bir şeyler vücudumuzu rahatsız etmeye başladığında, örneğin çevresinde düşük dereceli bir enfeksiyon başlar, yada enzimlerle dış duvarının tahribi sonucunda bağışıklık hücrelerini harekete geçiren bir alt tabaka ortaya çıkarsa, kapsül süreci hızlanmaya ve rahatsız edici boyuta ulaşmaya başlar.

Bir diğer nedense protezin içindeki jel silikonun dışarıya sızmasıdır, ancak çok seyrek görülen bir durumdur.

Yeni nesil meme protezleri ile sızma ve reaksiyon kısmı önemli ölçüde azaltılmıştır.  Titiz ve bilinçli bir cerrahi ile teknolojinin birlikteliği çok yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Memedeki kapsül oluşumu dereceleri nelerdir?

Kapsül oluşumunun boyutu ve ciddiyeti Baker sınıflaması ile derecelendirmiştir.  Evre I yukarıda tanımladığımız, hasta ve partneri tarafından hissedilmeyecek yumuşaklıktaki kapsül oluşumudur ve fizyolojik bir süreçtir. Kapsül oluşumun ciddiyeti arttıkça dışarıdan hissedilme derecesi de artar, daha sonra memede şekil bozuklukları ve nihayetinde ağrılar olabilir (bkz. resimdeki ünlü). Elbette derecelendirme ileriye doğru gittikçe görülme sıklığı da azalır.

Memede kapsül oluşumu çok ilerlerse ne olur?

İlerlemiş durumlarda protez kapsülle birlikte çıkarılır, yerine mümkünse biraz daha büyük bir protez konulur.

Sizlere daha detaylı bilgi vermek için kliniğimize bekliyoruz.

BABUCÇU Ailesi.

Yayımlandığı Tarih: 8 Aralık 2018

ÜCRETSİZ Randevu ve Bilgi Formu

Size özel fırsatları kaçırmayın!

    Whatsapp