fbpx
(0212) 234 34 91
0541 586 29 79
info@babuccu.com

Malign Melanom Melanoma


Malign melanoma aslında tam olarak bir deri kanseri değildir; vücudun bir çok noktasında yer alabilir ancak en sık olarak deride yerleştiği için deri kanserleri içerisinde sınıflandırılır. Melanoma, melanosit adı verilen hücrelerin kanseridir (malign melanom et benlerinin kanseri olarak bilinir). Melanositler sadece deride değil, tırnak altlarında, yemek borusunda, gözlerde ve hatta beyin zarlarında dahi mevcut olup tüm bu organlarda ve bölgelerde malign melanoma görülebilir.

Kişiler henüz doğmadan önce anne karnında iken, melanositler “nöral krest” adlı gelişim alanından kopar ve dokuları delerek yol alıp deriye ulaşır. Melanositlerin dokuların delip içerisinden geçebilme (yüksek doku penetrasyonu) özelliği sebebiyle melanositlerden köken alan malign melanomun çok hızlı büyüme ve çok hızlı uzak metastaz yapabilme gibi kötü özellikleri mevcuttur.

Klasik anlamda malign melanom et benlerinin kanseri olarak bilinir. Bütün et benleri kansere dönüşmez, hatta bir çoğu hayat boyu deri kanserine dönüşmez. Ancak malign melanomların (malign melanom et benlerinin kanseri olarak bilinir) yüksek orandaki kısmı et benlerinden kaynaklanır. Ancak az bir oranda et beni olmayan bir alanda da gelişebilmektedir. Bir et beninde şekil değişikliği fark edildiğinde mutlak suretle cerrahi olarak çıkartılıp patolojik incelemeden geçirilmeli ve melanom varlığı araştırılmalıdır.

Malign melanom adlı cilt kanseri vücutta hızla yayılarak can kaybına neden olurken erken teşhis halinde tedavi edilebiliyor

Et beni türlerinin isimleri

Bir et beninde malign melanom düşündüren bulgular kolay akılda kalması açısından “A, B, C, D, E” şeklinde kısaltılmıştır. Bu harfler İngilizce hatırlatıcı kelimelerin baş harfleridir.

A-Asymmetry: Asimetri.  bir et beninde simetrinin bozulması durumunda olası bir büyüme akla gelmelidir.

B-Borders: Sınır düzensizliği. Bir et beninin çevresinde düzensiz, girintili-çıkıntılı bir yüzey olması malign melanoma’yı düşündürmelidir.

C-Colors: Renk değişikliği. Bir et beninde farklı renkli bir kısım varsa, bu bulgu melanoma lehine kabul edilir.

D-Diamer: Çap. Bir kural olmamakla birlikte sıklıkla malign melanoma’nın çapı 6 mm’den daha geniş olmaktadır. Bir kurşun kalemin arka silgisinden daha geniş benlerde diğer bulgular da varsa cerrahi olarak çıkartmak tavsiye edilmektedir.

E-Evolving: Değişim. Bir et beni sıklıkla ömür boyu aynı görünümde kalır. Büyüme, simetrisinde bozulma, renk değişikliği gibi değişikliklerin olması malign melanoma lehine kabul edilir.

Malign melanom’un tedavisi ilk etapta cerrahi olarak yapılmaktadır. Malign melanom olan bir et beninin etrafında gözle görülmeyen kanser hücreleri yayılımı olasılığı mevcuttur. Bu sebeple cerrahi olarak çıkartılması esnasında etrafındaki sağlam deri de çıkartılır. 1 cm genişliğindeki bir malign melanom için derinliğine bağlı olarak değişebilmekle birlikte 5×5 cm genişliğindeki bir dokunun çıkartılması, hatta bölgesel lenf nodlarının da temizlenmesi gerekebilmektedir. Yassı epitel hücreli kanserde olduğu gibi sentinel lenf nodu biyopsisi belirli evrelerde malign melanomada da kullanılmaktadır.

Malign melanomanın ve etrafındaki sağlam görünümlü bölgenin de çıkartılması sonrasında oluşan deri kaybı, etraf dokuların kaydırılması, deri yaması yapılması veya vücudun başka bir bölgesinden bir doku taşınması ile kapatılabilmektedir.

ÜCRETSİZ Randevu ve Bilgi Formu

Size özel fırsatları kaçırmayın!