fbpx
(0212) 234 34 91
0541 586 29 79
info@babuccu.com

Cilt Kanserleri


Vücudumuzdaki hücrelerin tamamı dışarıdan gelecek bozulmalara karşı açık ve bu konuda oldukça hassastırlar. Bir hücrenin genetik yapısı dış faktörler tarafından bozulduğunda ve vücut bu durumun üstesinden gelemez hale geldiğinde o hücrede kanserleşme başlar. Bu sebeple dışarıdan alınan kanserojenlerle maruz kalan dokularımızda kanser hastalığı gelişebilmektedir. Örneğin kanserojen olduğu kesin olarak bilinen sigara, temas ettiği ağız, gırtlak ya da akciğer gibi organların tamamında kansere sebep olabilmektedir.

Kimi hastalarda ise hücrelerin genetik yapısı kalıtımsal olarak bozulmuş haldedir. İşte bu hastalar dışarıdan gelen kanserojenlere karşı yüksek bir duyarlılık içindedir, hatta kimi zaman dışarıdan gelen kanserojenler olmasa dahi kanser gelişmesi söz konusu olabilmektedir.

Vücudumuzun en sık maruz kaldığı kanserojen maddelerin başında güneş ışınları gelmektedir. Güneş ışınlarının deri kanseri oluşumunu tetiklediği bilinmektedir. Bu sebeple güneşe sık maruz kalınan kollar, yüz, baş-boyun bölgesi gibi alanlarda diğer vücut bölgelerine oranla daha sık deri kanseri gelişmektedir. Özellikle yüksek rakımda yaşayan bireylerde, ya da ozon tabakasının yıpranmış olduğu bilinen alanlarda yaşayan kişilerde diğer yerlerdeki insanlara oranla daha yüksek oranda deri kanseri gelişmektedir.

Deri kanserleri için güneş ışınlarına maruziyetin çeşitli farklılıkları mevcut olabilir. Örneğin bazı deri kanserleri için kısa süre ile yoğun güneş ışığına maruz kalmak gerekirken, bazı deri kanserlerinde yaşam boyunca azar azar alınan güneş ışınının toplam birikim düzeyi önemli olmaktadır.

Deri kanseri gelişimi için bir diğer önemli husus ise kişinin deri tipidir. Kimi bireyler açık renkte tene sahipken, diğerleriyse esmer hatta siyahi olmaktadır. Kişinin deri rengi açıldıkça deri kanserine olan duyarlılık da artmaktadır. Özellikle kızıl saç rengine sahip beyaz tenli bireylerin mutlak suretle sıcak mevsimlerde güneş koruyucu krem kullanımını ihmal etmemesi gerekmektedir.

En sık karşımıza çıkan deri kanserleri 3 çeşittir: Bunlar bazal hücreli karsinoma, yassı epitel hücreli karsinoma ve malign melanoma’dır. Bu üç farklı kanserin “huyu” birbirinden farklıdır.

Bazal hücreli karsinoma sıklıkla baş boyun bölgesinde oluşmaktadır. Bu bölgede iyileşmeyen bir yara olduğunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvuru önerilir. Her ne kadar bir kanser çeşidi olsa da, bazal hücreli karsinoma vücutta görülen en yavaş ilerleyen kanser çeşitlerinden birisidir. Buna ek olarak diğer kanser çeşitleri gibi diğer organlara sıçrama (metastaz) yapması çok daha nadir olarak gözlenir. Bazal hücreli kanserin tedavisi tümörün cerrahi olarak alınması ile sağlanmaktadır. Kanser alındıktan sonra deride kalan boşluk plastik cerrahinin çok çeşitli yöntemleri ile kapatılabilmektedir.

Yassı epitel hücreli karsinoma, bazal hücreli kansere oranla daha az görünen, ancak daha agresif seyirli bir tümördür. Bu sebeple hızlıca büyüme eğilimi içerisindedir. Yassı epitel hücreli deri kanserinin bir diğer önemli özelliği ise içinde olduğu bölgenin lenf düğümlerine sıçrayabilmesidir. Bu durumun varlığında tedavinin seyri değişmekte, hatta ışın tedavisi gibi ek tedaviler gerekebilmektedir. Ne yazık ki, içerisine tümör sıçramış bir lenf nodunu teşhis edebilmenin en garantili yolu onu mikroskop altında incelemekten geçer. Bu sebeple belli bir evredeki yassı epitel hücreli kanserlerin cerrahi olarak çıkartılması esnasında bölgesel lenf nodlarını da temizlemek gerekebilmektedir.

Bölgesel lenf nodlarının çıkartılmasının beraberinde getirdiği sorunları önleme gayesiyle “karakol” lenf nodu biyopsisi adı verilen bir teknik geliştirilmiştir. “sentinel lenf nodu biyopsisi” diye de adlandırılan bu teknikte, öncelikle yassı epitel hücreli kanserin gittiği ilk lenf nodu tespit edilir. Bu lenf nodu çıkartılarak ameliyat esnasında incelemeye gönderilir. Eğer karakol lenf grubunda tutulum yoksa diğer nodlara tümör yayılımı olamayacağı bilgisiyle bölgesel lenf nodları temizlenmeden ameliyat bitirilir.

Malign melanoma ise diğer deri tümörlerinden farklılık gösterdiği için ayrı bir başlık altında anlatılmıştır.

ÜCRETSİZ Randevu ve Bilgi Formu

Size özel fırsatları kaçırmayın!