Search

Post Bariatrik Cerrahi

İçerik Listesi

Obezite cerrahisi sonrası estetik gerekli mi? Post bariatrik cerrahi nedir? Post bariatrik cerrahi kimlere uygulanır? Post bariatrik cerrahi hangi ameliyatları kapsar? Bariatrik cerrahi ya da diğer adıyla obezite cerrahisi gibi hızlı kilo verme sağlayan operasyonlar sonrası vücudun bazı bölümlerinde deformasyonlar kaçınılmaz olabilir. Yoğun kilo verme sonrası sıklıkla yaşanan en önemli deformasyon ise sarkma problemidir. Obezite cerrahisi sonrası deri sarkması maalesef vücut estetiğini bozan ve kişiyi oldukça mutsuz eden bir durumdur. Vücutta meydana gelen her türlü sarkma sorununun ortadan kaldırılması amacı ile uygulanan post bariatrik cerrahi ile deformasyona uğrayan bölgeler estetik bir biçimde şekillendirilir.

Obezite Nedir?

Post bariatrik cerrahiyi tanımlamadan önce obez, obezite, obezite cerrahi hakkında bazı bilgiler vermek doğru olacaktır. “Obesity” kelimesinin Türkçe olarak karşılığı şişmanlıktır. WHO – Dünya Sağlık Örgütü, kilolu ya da şişman kişinin tanımı sağlığı etkileyecek şekilde fazla ya da anormal yağ depolanması olarak tanımlar. Kısacası temel kriter kişinin görünüşü ya da estetiği değil, sağlığıdır.

Bir kişiye obez diyebilmek için vücut kitle indeksini (VKİ) bilmek gerekir.  VKİ tüm dünyada kabul edilen bir kriterdir. Kişinin VKİ’si yükseldikçe kalp damar, diyabet, kas-eklem sistemi ve bazı kanserler (rahim, meme, yumurtalık, prostat, karaciğer, kalın bağırsak) gibi hastalıkların riski de artmaktadır. Obezite ayrıca kişinin yaşam kalitesini düşüren ve üretkenliğini de etkileyebilen bir hastalıktır.

Post Bariatrik Cerrahi operasyonu hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Obezitenin Görülme Sıklığı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından aktarılan son verilerine göre; 2016 yılı itibari ile 18 yaş ve üstündeki yetişkinlerin 1.9 milyarı aşırı kilolu, 650 milyondan fazlası ise obezdir. Obezite görülme sıklığı 1975 -2016 arası 3 kat artmıştır. Bu sayının günümüzde daha çok arttığı tahmin edilmektedir. Obezitenin refah seviyesi yüksek toplumlarda olduğu yargısı yanlıştır. Çünkü obezite kötü beslenmenin bir sonucudur. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “2019 Sağlık Araştırması” sonuçlarına göre; 15 yaş üstü obez bireylerin oranı 2016 yılında yüzde 19.6 iken, 2019’da yüzde 21.1’e yükselmiştir. Bugün obezitenin en fazla görüldüğü Amerika Birleşik Devletleri’ne bakıldığında yetişkinlerin VKİ oranlarına göre sadece yüzde 32’si normal kilodadır. Tüm dünya çapında bakıldığında ise obezite görülme sıklığı kadınlarda daha fazladır. 

Ben Obez miyim?

Daha önce belirttiğimiz gibi bir kişiye obez diyebilmek için öncelikle VKİ’ni belirlemek gerekir. Bunun için bir hesaplama yöntemi vardır. Kişinin kilogram cinsinden ağırlığının metre cinsinden boyunun karesine bölümü (kg/m2) bir sayı verir. Bu sayı 25 – 30 arasında ise kişi kilolu, 30’dan fazla ise obezdir. 40 ve üzeri ise morbid; yani marazi obezitedir. Bu, hayatı ciddi anlamda tehdit eden bir durumu ifade eder. Bu formül çocuklar için geçerli değildir. Çocuklar için Dünya sağlık Örgütü tarafından hazırlanan özel tablolara bakılmalıdır. 

Post Bariatrik Cerrahi

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Obezite tüm dünyayı etkisi altına alan önemli ama önlenebilir bir sorundur. Obezite, alınan kalori ile yakılan kalori arasındaki dengesizlikten ortaya çıkar. Günümüzde yağ ve şeker oranı yüksek gıdaların alımında artış ve hareket etme zorunluluğundaki azalış maalesef obeziteyi arttıran önemli sebeplerdendir. Aslında obezite, sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam ile önlenebilen bir problemdir.

Yoğun bir kilo probleminiz varsa; yani obez tanısı almışsanız bu konuda uzman bir hekimden destek alabilirsiniz. Obezite tedavisi başlıca iki ana başlıkta incelenebilir. Birincisi diyet ve egzersiz, ikincisi ise obezite cerrahisi tedavisidir. Diyet ve egzersiz elbette kişiye ilk olarak önerilen seçenektir. Ancak birçok kişi diyet ve egzersize rağmen istediği kiloyu veremeyebilir. Yüksek kilolu kişilere spor önerilmesinin yararı da sorgulanabilir. Bu kişiler kiloları nedeniyle zaten kas-iskelet sistemi sorunları yaşıyor olabilirler. Yine çok yüksek kilolu kişilerde diyet de tek başına yeterli olmayabilir.

Günümüzde özellikle morbid obez bireylerde bariatrik cerrahi sıkça başvurulan bir yöntemlerden birisidir. Bariatrik kelimesi Yunanca, bar (ağırlık) ve iatr (tedavi) köklerinden 1960’lı yıllarda türetilmiştir. Kilonun tedavi edilmesi anlamına da gelir. Bariatrik egzersiz, diyet, davranışsal tedavi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavileri kapsayan bir başlıktır. Pek çok teknik olmasına rağmen endoskopik yöntemle midenin bir kısmının alınması ya da sindirim sisteminin dışına çıkarılması işlemidir. En yaygın bilineni tüp mide ameliyatıdır.

Son verilere bakıldığında Türkiye’de her yıl yaklaşık 20 bin bariatrik cerrahi yapıldığı görülmektedir. Bariatrik cerrahi, VKİ’si 40’tan fazla olan tüm hastalar ile VKİ’si 35’ten fazla olup obezite ile alakalı bir veya fazla yandaş hastalığı olan kişilere yapılmaktadır. Tabi ki bu konuda son karar gerekli tetkik ve incelemeleri yapan obezite cerrahına aittir. Yoğun kilo probleminiz varsa ve diyet-egzersiz planlamasına rağmen kilo veremediyseniz obezite cerrahisi ile ilgilenen bir hekime başvurabilirsiniz.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Post bariatrik cerrahi (post bariatric surgery) , obezite ameliyatı sonrası yoğun kilo vermeye bağlı olarak yaşanan göbek sarkması, meme sarkması, kol sarkması, bacak sarkması ya da meme sarkması gibi vücut deformasyonlarını gidermek için uygulanan ameliyatları ifade eden bir vücut şekillendirme estetiğidir. Bariatrik cerrahi; yani obezite ameliyatı geçirmiş hemen hemen her kişi belirli bir süre sonra post bariatrik cerrahi kapsamında bazı estetik ameliyatlara ihtiyaç duyar.

Obezite cerrahisi sonrası estetik operasyonlar; yani post bariatrik cerrahi, sarkmış olan meme profilinin toparlanması, deri sarkması görülen göbeğin şekillendirilmesi, deformasyona uğramış olan karnın gerilmesi, bacak ya da sırt gibi alanlardaki deri fazlalıklarının alınması gibi birçok operasyonu içerir. Kısacası post bariatrik estetik süreci kişiye özel olarak planlanan vücut şekillendirme ameliyatlarıdır. Kişinin vücut deformasyonlarına göre hangi operasyonların kombine edileceği ve uygulanacağı belirlenir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Post Bariatrik Cerrahi Neden Gereklidir?

Post bariatrik cerrahinin neden gerekli olduğunu anlamak için öncelikle obezite cerrahisi sonrası deri sarkmasının nasıl ve ne ölçüde oluştuğunu anlatmak gerekir. Derinin büyük kısmını oluşturan kolajenin yanında, ona elastikiyetini veren elastin molekülü bulunur. Hamilelik, ya da kilo alma ile gibi nedenlerle genişleyen deri, bu molekülün yardımı ile tekrar eski haline döner. Ancak genişleme çok fazla olursa elastin molekülleri bozulur ve deri elastikiyetini kaybeder. Kısacası deri artık eski haline dönemez ve bu oluşan duruma sarkma denilir. Obezitede kilo verme sonrası sarkmanın tek nedeni derinin elastikiyetini kaybetmesi değildir. Deri aynı zamanda yüzey olarak da genişlemiştir. Sonuçta karşılaştığımız şey tepeden tırnağa vücudun her yerinde görülen genel bir deri sarkma sorunudur.

Daha genç ve sağlıklı insanlarda, başlangıç kilosunun ya da verilen kilonun az olduğu durumlarda sarkma az görülür. Ancak, tüm bu nedenlerden dolayı ne yazık ki sarkmaların tamamen önlenmesi mümkün değildir. Peki, deri sarkma probleminden kurtulmak için nereden başlamalı? Bunun için en doğru adım obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyatlar konusunda uzman bir plastik cerrahı ile görüşmektir.

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi Hangi İşlemleri Kapsar?

Post bariatrik cerrahi; yüz germe, boyun germe, kol germe, meme dikleştirme, meme büyütme, karın germe, popo kaldırma, 360 derece vücut germe, sırt germe, bacak germe gibi ameliyatları kapsar. Bu ameliyatlar arasında en sık yapılanlar; kol germe, bacak germe, karın germe ve meme büyütme, meme dikleştirme teknikleridir. Post bariatrik cerrahi çerçevesinde gerçekleşen bu operasyonları kısaca özetleyecek olursak:

Yüz Germe ve Boyun Germe

Yüz germe ve boyun germe, post bariatrik cerrahi sürecinde hastalar tarafından en az talep edilen ameliyatlardan birisidir. Yoğun kilo verme sonrası deformite, vücutta daha fazla olduğu için ilk tercih genelde vücuda yönelik ameliyatlar olur. Ancak tercih edilirse post bariatrik cerrahi kapsamında yüz ve boyun bölgesindeki sarkmalar germe ameliyatları ile başarılı bir şekilde düzeltilebilir. 

Kol Germe

Obezite cerrahisi ile büyük miktarda kilo verme, dirsek üstünden başlayarak koltuk altına uzanan ve bu bölgeden de aşağıya doğru uzanan deri fazlası “yarasa” denilen bir deformiteye neden olabilir. Post bariatrik cerrahi sürecinde planlanan kol germe ameliyatı ile bu sarkan fazla deri çıkarılır. Kol germe ameliyatında cerrahi iz, dirsekten koltuk altına doğru kolun iç tarafındaki oluğa oturtulur. Bu teknikle izin en az derecede görünmesi sağlanır. Eğer deri fazlalığı koltuk altından aşağıya doğru uzanıyorsa bu bölge de alınır. Post bariatrik cerrahi sürecinde uygulanan bu kol germe ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat kadar sürer. Bu ameliyat sonrası 3 hafta kadar kol korsesi kullanılır.

Post Bariatrik Cerrahi

Meme Dikleştirme ve Büyütme

Kilo kaybında en fazla etkilenen bölgelerden biri de memelerdir. Çünkü memeleri vücuda bağlayan bir yapı neredeyse yok gibidir. Kilo alma ile büyüyen memeler, yerçekimi etkisi ile sarkar ve deriyi başka bölgelere göre çok daha fazla esnetir. Kilonun verilmesi ile birlikte bu sarkıklık aşırı hale gelir. Kısacası tek sorun memenin hacim kaybı ve sarkması olmaz. Gövdeyi saran deri her yerde sarktığından meme bir bütün halinde aşağıya doğru kayar. Özetle memeyi dikleştirseniz dahi olması gereken yerin 5-10 cm altında yerleşmiş olur. Post bariatrik meme şekillendirme ameliyatında ilk adım memeyi dikleştirme, ikinci adım hacim verme, üçüncü adım ise memeyi göğüs kafesinde olması gereken yere getirmektir. Tüm bu adımlar aynı ameliyat içinde gerçekleşir.

Post bariatrik meme dikleştirme adımında, meme ucu meme altı kıvrımının üstünde bir bölgeye çıkarılır ve fazla deriler alınır. Meme büyütme, silikon protez veya hastanın kendi dokusu ile yapılır. Günümüzde en sık protez ile meme büyütme tekniği kullanılır. Burada çok büyük protez kullanılmamalıdır; çünkü deri artık taşıma ve esneme kapasitesini kaybetmiştir. En son aşama ise aşağı doğru kaymış meme yerleşimi ve kıvrımını doğru yere sabitlemektir. 

Post bariatrik estetik meme şekillendirme süreci ortalama 3 saat sürer. Tüm vücut şekillendirme ameliyatları gibi bu cerrahi sonrasında belirli bir süre korse takılması gerekir. Bu ameliyat hakkında merak edilen konulardan biri de iz kalma durumudur. Bu operasyonlarda genellikle “ters T” ya da çapa tarzı denilen bir kesi yapılır. Bu nedenle çok belirgin olmasa da hafif bir iz kalır. Bu izler zamanla biraz daha silikleşir.

Post Bariatrik Cerrahi

Karın Germe

Karın germe ameliyatı, post bariatrik cerrahinin amiral gemisi ya da olmazsa olmaz denilen bir operasyonudur. Kilo demek karın bölgesinde yağlanma demektir. Bu yağlanma çoğu defa bir lastik gibi tüm vücudumuzu çevreler. Kilo verme ile bu bölgedeki deri o kadar sarkar ki neredeyse bir önlük halini alır. Hamilelik sonrası karın sarkma yaşayan ve karın germe ihtiyacı duyan hastaların aksine post bariatrik hastalarda derideki fazlalık sadece dikey eksende değil aynı zamanda yatay eksendedir. Bu nedenle çoğu zaman klasik bir karın germe yeterli olmaz. Bazı kişilere karın daraltma da uygulamak gerekir. 

Post bariatrik cerrahisinde karın bölgesine yapılan ameliyat fazla derinin alınmasının çok ötesindedir. Klasik karın germe ameliyatında bir kasıktan diğer kasığa kadar uzanan bir iz kalırken, karın germe ve karın daraltmanın bir arada yapıldığı ameliyatta ek olarak göbek deliğinden aşağıya inen bir iz daha olabilir. Bu hastalarda karın duvarı aşırı derecede gevşediği için karın duvarı sıkılaştırma da yapılır. Bu nedenle post bariatrik estetik ameliyatlar arasında en ağır olanıdır. Post bariatrik hastalarda karın şekillendirme ameliyatı ortalama 4 saat kadar sürer. Kişinin toparlanması; yani hastanın rahat dolaşıyor olması bir haftalık bir süreyi bulabilir. Bu ameliyattan sonra da belirli bir dönem korse kullanılması gerekir.

Popo Kaldırma

Popo da tıpkı karın bölgesi gibi en fazla yağlanmanın olduğu bölgelerden birisidir. Bu yüzden doğal olarak kilolar gittiğinde orantılı olarak sarkma sorunu da görülür. Post bariatrik popo şekillendirme sürecinde poponun üst kısmındaki fazla deri alınır. Kısacası tıpkı pantolonu yukarı çeker gibi popo yukarıya doğru çekilir. Meme bölgesindeki gibi yoğun kilo verme sonrası sarkma ve hacim kaybı gibi iki farklı sorun bu alanda da olur. Bu nedenle popoda sarkmanın tek başına giderilmesi estetik görünüm için yeterli olmaz. Popo implantı ya da yağ enjeksiyonu da uygulamak gerekebilir. Post bariatrik popo kaldırma sonunda poponun hemen üst sınırında martı kanadı benzeri hafif bir iz kalır.

Post Bariatrik Cerrahi

360 Derece Vücut Germe

Post bariatrik hastalarda 360 derece vücut germe ameliyatı, karın germe ve popo kaldırma ameliyatlarının aynı anda yapılmasını ifade eder. Eğer vücutta genel bir sarkma varsa karın germe ve popo kaldırma ameliyatları daima birlikte yapılır. Bu operasyon 360 derece vücut germe / kaldırma olarak isimlendirilir. 360 derece vücut germe ameliyatına ilk önce sırt bölgesinden başlanır. Daha sonra kişi sırt üstü çevrilir ve karın germe yapılır. İyileşme süresi normal bir karın germe ameliyatı ile aynıdır.

Sırt Germe

Post bariatrik sürecinde diğer ameliyatlara göre daha az popüler olsa da, kilo verme sonrası sırtta oluşan katlanmaların çözümü için sırt germe ameliyatı uygulanmalıdır. Obezite cerrahisi sonrası kilo verme karın kadar olmasa da sırt bölgesini de etkiler. Kilo kaybı sonrası sırt bölgesinde oluşan katlar oldukça rahatsız edici bir büyüklüğe ve görüntüye erişebilir. Bu kişilerde cerrahi iz, sutyen bölgesi içinde gizli kalacak şekilde ameliyat planlanır ve fazla deriler çıkartılır. Sırt bölgesinde yanlamasına boydan boya uzanan bir iz ilk başta çok iyi bir seçenek gibi gelmese de sonuçlar yüz güldürücüdür. 

Bacak Germe

Obezite cerrahisi sonrası fazla kilo verme ile bacaklarda da sarkma deformasyonu sık görülür. Bu sarkma bazı kişilerde oldukça fazla olduğu için estetik cerrahi kaçınılmaz bir hale gelir. Bacak germe ameliyatı ile bu sorun büyük oranda giderilebilir. Bacak germe, post bariatrik vücut şekillendirme ameliyatları arasında, cerrahi sonrası en fazla dikiş yeri sorunu görülen cerrahi türüdür. Bu ameliyatta öncelikle bacak içindeki sarkmış doku çıkarılır ve izi kasıkların içine gelecek şekilde dikilir. Eğer deri fazlalığı çok fazla ise bacağın iç tarafında, kasıktan dize kadar inen bir iz kalabilir. 

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanabilir?

Post bariatrik cerrahi, bariatrik ameliyat olarak adlandırılan obezite cerrahilerinden birini geçirmiş ve sonrasında yüksek miktarda kilo kaybı yaşamış kişiler için uygundur. Vücut şekillendirme post bariatrik cerrahisinin uygulanması için kilo vermenin artık durağanlaşması ve sabitlenmesi gerekir. Ayrıca kişinin genel sağlık durumu stabil olmalıdır. Bu kriterleri karşılayan kadın, erkek herkese post bariatrik cerrahi uygulanabilir.

Öncelikle kişinin VKİ’nin 30’un altında olması gerekir. VKİ’nin 30’un üzerinde olması ameliyatta sorun yaratabilir. Vücut ağırlığı son 3- 6 ay süresince stabil olmalıdır. Aksi takdirde ameliyat sonucu kalıcılık sağlamaz. Bu sadece kilo alma ile alakalı değildir. Ayda 2,5 kilodan fazla kaybetmeye devam ediliyorsa da vücut şekillendirme ameliyatı ertelenmelidir. Kilonun durağanlaşması beklenmelidir.

Post bariatrik cerahisinin yapılabilmesi için kişinin sağlık durumunun yapılacak olan vücut şekillendirme ameliyatlarına uygun olması gerekir. Aşırı kilolu hastalarda kalp hastalıkları, diyabet, uyku apnesi, osteoartirit, kolesterol sorunları, yüksek tansiyon ve başka pek çok sorun sık olarak görülür. Kiloların gitmesi ile pek çoğunda kendinden bir düzelme olsa da sebat edenlerin tedavilerinin ameliyat öncesi düzenlenmesi daha sağlıklı bir yaklaşımdır.

Kişinin psikolojik durumu da bu süreçte önemlidir. Psikolojik durumu ve moral gücü bir dizi estetik ameliyata dayanacak seviyede olmalıdır. Post bariatrik hastalar zaten fazla kilo sebebi ile uzun yıllar kısıtlı ve zorlu bir hayat yaşamış ve üzerine obezite cerrahisi ile uzun bir kilo verme dönemi geçirmiş kişilerdir. Şimdi her biri minimum 3-5 saat sürecek en az 2 ameliyatı göze almaları gereklidir. Sonuçlar çok ödüllendirici olsa da kendinizde bu gücü bulmadan vücut şekillendirme estetiği sürecine başlamayın. 

Beslenme durumu da post bariatrik cerrahi için önemli bir kriterdir. Kişinin bundan sonra uygulayacağı beslenme planı ameliyata uygun olmalıdır. Beslenme bozukluğu ile kilolu ya da zayıf olmak birebir aynı şey değildir. Beslenme bozukluğu vücudumuz için gerekli maddeleri yeterince alamamak demektir. Bariatrik ameliyatı olan hastaların yüzde 50’sinde demir eksikliği görülür ve bu durum zaman zaman kansızlığa neden olabilir. B12 ve B1 vitamini ile kalsiyum eksikliği de sıklıkla bu tabloya eklenebilir. Bu durumda iyileşme ve dokuların kendilerini onarımı bozulabilir. 

Post Bariatrik Cerrahi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ameliyat olmaya karar verdiyseniz sigara içmeyi bırakmalısınız. Ameliyattan 4 hafta önce ve ameliyattan 4 hafta sonra sigara içilmemesi önemli bir noktadır. Aksi takdirde iyileşme süreci sekteye uğrar ve operasyona bağlı izlerin iyileşmesi gecikebilir. Vücut şekillendirme ameliyatı öncesinde kullandığınız tüm ilaçları doktorunuzla paylaşın. Takibinizi yapan hekiminizden ilaç kullanımının düzenlenmesini rica edin.

Post bariatrik cerrahi sonrası kişinin durumuna göre değişse de genellikle 7 gün evde dinlenme önerilir. Bu süre sonunda her şey yolunda ise ve bedensel olarak ağır bir işte çalışmıyorsa kişi işine geri dönebilir. Vücut şekillendirme ameliyatları sonrası operasyonun türüne göre belirli bir süre korse giyilir. Bu vücudun şekillenmesi için önemli bir unsurdur. Bu korseler 1-2 ay süreyle düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Post bariatrik ameliyatlar sonrası birkaç gün hafif ağrılar hissedilebilir. Yine hafif derecede morarma ve şişlikler de oluşabilir. Bu etkiler genellikle 7 gün içinde geçer. Vücut şekillendirme ameliyatları sonrasında en az 1-2 ay süreyle kadar ağır kaldırmamaya çalışın.  Ağır spor aktivitelerine 1-2 ay ara verilmesi önerilir. Kendinizi iyi hissetmeye başladığınızda hafif tempo yürüyüşler yapabilirsiniz. Özellikle ameliyat bölgelerini direkt güneş ışığından koruyun.

Post Bariatrik Cerrahi ve Riskler

Her ameliyat gibi vücut şekillendirme ameliyatları da belirli riskler taşır. Bu riskler genel ve ameliyata özgü olmak üzere ikiye ayrılır. Üçüncü olarak hastanın kendisine ait riskler de vardır. Unutmayın ki; “risk” demek mutlaka olacak demek değildir. Sadece olma ihtimali yüksektir ve uygun önlemlerin alınmasını gerektirir.

  • Genel riskler arasında derin ven trombozu ve akabinde akciğere pıhtı atması vardır. Ameliyat süresinin uzaması, bacaklarda varisler, sigara kullanımı, kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımı, yüksek kilo gibi etmenler bu riski yükseltir. Kilo verme sonrası vücut şekillendirme ameliyatı olacak pek çok kişi bu özellikleri zaten taşımaktadır. Bu risk, karın germe ameliyatında en yüksek duruma gelir.
  • Hematom denilen yara yerinde kan birikmesi istenmeyen bir durumdur. Bu durum bazen tehlikeli hale gelebilir. Bunu engellemek için titiz bir cerrahi ve biriken kanı dışarıya alan ve diren denilen sistemler kullanılır. Tüm önlemlere rağmen gerçekleşirse ve az miktarda ise kendi kendine emilmesi beklenilir. Miktar fazla ise küçük bir cerrahi müdahale ile boşaltılır.
  • Enfeksiyon, tüm cerrahilerde ortak bir olgudur. Ne yazık ki; ne yapılırsa yapılsın oluşma ihtimali sıfıra indirilememektedir. Çünkü yara yerinde enfeksiyona neden olan mikroplar sıklıkla hastanın kendi florasından gelmektedir. Bunu önlemek için enfeksiyon riski büyük olan ameliyatlarda ameliyat sırasında ve gerekirse sonrasında antibiyotik verilir. Her şeye rağmen enfeksiyon görülürse uygun şekilde tedavi edilir. 
  • Dikişlerin erken açılması pek çok nedenden dolayı olabilir. Bu nedenler arasında enfeksiyon ve hematom da olabilir. Bu grup hastalarda sık görülen yara iyileşmesinde bozulmalar sonucu da olabilir. Sigara içmek en sık görülen nedendir.
  • Tüm vücut şekillendirme ameliyatlarına özgü bir risk de istenilen sonuca ulaşılamamasıdır. Bunun pek çok nedeni vardır; ama tek çözümü de hasta ile cerrah arasındaki sağlıklı iletişimidir. Cerrah, hastaya ne yapabileceğini ve ne yapamayacağını nedenleri ile anlatmalıdır. Mantıklı beklentilerle girilen post bariatrik estetik ameliyatları sonucunda hayal kırıklıkları yaşanmaz.

Post Bariatrik Cerrahi Konusunda Sık Sorulan Sorular

Elbette hayır. Çünkü bu sizin sağlığınızı tehlikeye atan bir durum olur. Post bariatrik cerrahisi aşamalı olarak 3-6 ay ara ile yapılmalıdır. Her aşamada 2-3 ameliyat uygulanır ve ameliyat süresi 6-8 saati geçmeyecek şekilde planlanmalıdır. Hangi ameliyatın hangi aşamada yapılacağı hakkında bir net bir kural yoktur. Ancak genellikle ilk ameliyatta meme dikleştirme, meme büyütme ve karın germe, ikinci ameliyatta kol germe ve bacak germe, gerekirse üçüncü ameliyatta da sırt germe yapılır.

Eğer 360 derece vücut germe gerekiyorsa bu ameliyatın tek başına yapılması uygun olacaktır. Aslında bu estetik cerrahi, iki ameliyatın birleşimidir. Özetle, ameliyatların sırasını belirleyen kişinin durumu ve öncelikleri olacaktır. Örneğin; kişiyi kol sarkması daha çok rahatsız ediyorsa ilk olarak kol germe yapmada bir sakınca yoktur.

Tabi ki bu durum kişinin isteğine bağlıdır. Zaten post bariatrik cerrahi için kişi kendini fiziksel olduğu kadar ruhsal açıdan da hazır hissetmesi önemlidir. Post bariatrik cerrahi ile yoğun deri sarkma sorunu yaşayan kişinin vücuduna estetik bir görüntü kazandırılır. Fiziksel olarak sağlanan bu şekillenme, deformasyonlar nedeni ile vücudunu beğenmeyen belki de vücudundan utanan kişinin kaybettiği özgüvenini de tekrar kazanmasını sağlar.

Maalesef birçok kişi vücut deformasyonları sebebi ile kendini beğenmiyor ve özellikle sosyal yaşamdan kendini soyutluyor. Post bariatrik cerrahi ile kişilere hayal ettiği vücut şekillendirmeyi sağlayarak onları sosyal hayata yeniden katılması için bir motivasyon sağlayabilmektedir.

Post bariatrik cerrahi  birkaç cerrahiyi içeren vücut şekillendirme ameliyatlarıdır. Kol germe, karın germe, bacak germe, meme dikleştirme ile deri sarkma sorunlarının giderilmesini sağlayan önemli bir ameliyattır. Bu ameliyatlarda özel tekniklerle germe sağlanan alanlarda kesi izleri olacaktır. Özel tekniklerle bu kesi izleri olabildiğince görünmeyen alanlara saklanır ve estetik dikişler kullanılır. Bu izler, kişinin cilt kalitesine göre ve operasyon sonrası belirtilen kurallara uymasına göre 6-12 ay sonra daha az belirgin hale gelmeye başlar.

“Post bariatrik cerrahi fiyatları nedir?” Birçok kişinin merak ettiği bu soru için standart bir cevap vermek doğru değildir. Post bariatrik cerrahi kişiye özel olarak belirlenen ve planlanan ameliyatlar bütünüdür. Kısacası her kişinin yaşadığı deformasyon sorunu farklı olabileceği için vücut şekillendirme ameliyatları da bu çerçevede belirlenir. Kişiye uygulanacak karın germe, kol germe, bacak germe ameliyatı gibi cerrahiler belirlendikten sonra post bariatrik cerrahi için fiyatları belirtilebilir. Özetle, standart bir post bariatrik cerrahi fiyatı belirtilemez. Yapılan muayene sonucu kişiye özel bir vücut şekillendirme planlaması sunulduktan sonra bunu belirtmek daha doğru olacaktır.

Post bariatrik cerrahi fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times