Search

Post Bariatrik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçerik Listesi

Obezite cerrahisi sonrası özellikle yağlanmanın yoğun olduğu bölgelerde yağ dokusunun kaybolması ile cilt dokusunda ciddi derecede deri sarkmaları meydana gelir. Bir vücut şekillendirme estetiği olan post bariatrik cerrahi tam da bu dönemde kişinin hem fiziksel hem de yaşam konforu için gerekli olur. Aşırı kilo verme sonrası sarkma genellikle karın, üst kol, meme, bacak içi, yüz, boyun ve kalça gibi alanlarda görülür. Post bariatrik cerrahi ile sarkan deriler cerrahi yöntemlerle alınarak vücut şekil bozuklukları düzeltilir. Obezite cerrahisi sonrası deri sarkma problemi yaşıyor ve bu sarkma sorunundan kurtulmak için estetik ameliyat olmayı düşünüyorsanız; post bariatrik estetik hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Post Bariatrik Cerrahinin Amacı Nedir?

Post bariatrik cerrahi; yani obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyatların amacı kişiyi yaşadığı deri sarkma deformasyonlarından kurtarmaktır. Post bariatrik estetik aslında obezite cerrahi tedavisinin devamı ve zorunlu bir parçası gibi de görülebilir; çünkü tüp mide ameliyatı gibi obezitenin cerrahi bir şekilde tedavi edildiği durumlarda verilen aşırı kilolar sonrasında sarkmalar kaçınılmaz olur. Bu da kişinin hem fiziksel görünümünü hem de özgüven kaybı nedeniyle psikolojisini olumsuz etkiler. Post bariatrik cerrahinin amacı kilo verme sonrası yaşanan bu deformasyonları ortadan kaldırmak ve kişiye hayal ettiği daha sıkı ve biçimli vücut estetiği sunmaktır.

Post Bariatrik Cerrahi hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Post Bariatrik Cerrahi Kimler İçin Uygundur?

Post bariatrik cerrahi, obezite cerrahisi yöntemleri ile aşırı kilo vermiş ve deri sarkma sorunu yaşayan her kadın ya da her erkek için uygun bir tedavidir. Estetik cerrahi için 18 yaşını doldurmak yeterlidir. Vücudunda birçok bölgede deri sarkma sorunu yaşayan ve bu durumdan hem fiziksel görüntüsü hem de ruh sağlığını açısından olumsuz etkilenen kişiler için post bariatrik cerrahi estetik çözümler sağlar. Post bariatrik cerrahi olmak isteyen kişilerin fazla kilolarını vererek hedeflediği kiloya ulaşmış olması ve bundan sonraki süreçte de kilo kontrolünü sağlıyor olması gerekir.

Post bariatrik estetik için kişinin estetik ameliyata engel bir hastalığı ya da herhangi bir sağlık problemi olmamalıdır. Kişinin genel sağlık durumunun ve aynı zamanda ruh sağlık durumunun bu estetik cerrahi süreci kaldırabilecek kapasitede olması gerekir. Tüm bu kriterlere sahip olanlar post bariatrik cerrahi için uygun kişilerdir.

Post Bariatrik Cerrahi Avantajları Nelerdir?

Vücudu şekillendirmek amacıyla yapılan post bariatrik cerrahi; sarkık göbek, alt karın sarkması, bacak sarkması, karın sarkması gibi farklı farklı birçok vücut deformasyonunu kombine edilen birkaç estetik operasyon ile ortadan kaldırır. Post bariatrik cerrahi bir vücut şekillendirme estetiğidir. Kişi post bariatrik cerrahi sonrası yaşadığı deri sarkma problemlerinden kurtulur ve hayal ettiği daha sıkı ve gergin vücut estetiğini elde eder. 

Post bariatrik cerrahi ile sarkma deformasyonları ortadan kaldırıldığı için kişi artık daha rahat bir şekilde giyinebilir. Kıyafetleri ile sarkık göbek görüntüsünü ya da karın sarkmasını kamufle etmek zorunda kalmaz. İstediği kıyafetleri giyer hatta vücut orantısı sağlandığı için kıyafetleri daha güzel taşır. Deri sarkma sorununun yoğun olduğu durumlarda birçok kişi sarkan deriler yüzünden ağrı, pişik, kızarıklık ve enfeksiyon yaşayabilmektedir. Post bariatrik cerrahi ile bu sorunlar da ortadan kalkar. Obezite cerrahisi sonrası sarkmalar bazı kişilerin kendini beğenmemesine hatta bedeninden utanmasına bile neden olabilmektedir. Post bariatrik cerrahi ile istediği estetik vücut formuna kavuşan kişiler kaybettikleri özgüvenlerini de geri kazanırlar.

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Estetik Sürecinde Cerrah Seçimi Nasıl Olmalı?

Post bariatrik cerrahi diğer estetik ameliyatlara göre daha komplike bir süreçtir ve bu nedenle bütünsel yaklaşım sağlanmalıdır. Bu yüzden post bariatrik cerrahi farklı bir uzmanlık ve deneyim gerektirir. Post bariatrik cerrahi operasyonu için estetik cerrah seçerken bu konuda uzmanlığı ve deneyimi olmasına dikkat edin. Daha önce gerçekleştirdiği estetik ameliyat vakalarını ve sonuçlarını araştırın. Post bariatrik estetik için cerrahınızın kim olacağına karar verdikten sonra operasyon konusunda aklınıza takılanlar konusunda iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Post Bariatrik Cerrahi Sürecinde Hasta ve Cerrah İletişimi Nasıl Olmalı?

Her sağlık işleminde olduğu gibi post bariatrik cerrahi sürecinde de hasta hekim iletişimi oldukça önemli bir noktadır. Estetik operasyon sonrası iki tarafın da memnun bir şekilde ayrılması için bu süreçte “aynı dili konuşuyor ve aynı şeyi anlıyor” olması önemlidir. Sağlıklı bir hasta hekim iletişimi post bariatrik estetik sonrası memnuniyet oranını da yükseltir. Bu yüzden anestezi, ameliyat teknikleri, ameliyat süresi, ameliyat süreci gibi hangi konu olursa olsun bilgilenmek ya da aklınıza takılan sorular için cerrahınızla iletişim kurun. Estetik ameliyat sürecinden beklentilerinizi, isteklerinizi net bir şekilde estetik cerrahınıza ifade edin. Sağlıklı bir hasta hekim iletişim ortamında kişi, güven içinde operasyona girer ve post bariatrik estetik sonuçları da kendisine sürpriz olmaz.

Post Bariatrik Cerrahide En Sık Hangi Estetik Operasyonlar Yapılır?

Post bariatrik cerrahi sürecinde yapılan operasyonlar genellikle 360 derece vücut germe (belt lipektomi), karın germe (abdominoplasti), meme dikleştirme (mastopeksi), kol germe (brakiplasti), bacak germe (thingblasti), yüz germe, liposuction, popo kaldırma, jinekomasti ve boyun germedir. Post bariatrik estetik süreci kişiselleştirilmiş bir cerrahi planı içerir. Kısacası obezite sonrası estetik ameliyatları kişinin deformasyonlarına, bu deformasyonların yoğunluğuna ve isteklerine göre plan belirlenir. Kombine edilen estetik cerrahiler 2 ya da 3 ameliyat periyodu ile tamamlanır. Estetik ameliyatlar arasında 3-6 ay kadar iyileşme süresi bırakılır. Tüm estetik ameliyatların tek bir seansta yapılması mümkün değildir.

Obezite cerrahisi sonrası karın bölgesindeki sarkma sadece karın bölgesini saran bir yapıdaysa, karın germe ameliyatı uygulanır; ancak sarkma sadece karın ile sınırlı kalmayıp bel, sırt bölgesine kadar devam eden bir durumda ise bu aşamada 360 derece vücut germe tekniği uygulanır. 360 derece vücut germe ile orta ve alt karın bölgesi, dış uyluk, kalça ve kuyruk sokumu bölgelerindeki yağ fazlalıkları ve sarkan deriler alınır. Ardından karın kasları dikilerek güçlendirilir. Karın germe ameliyatında ise orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağ dokusu ve sarkan deriler alınır.
Kilo verme sonrası sarkan deri probleminin görüldüğü alanlardan biri de meme bölgesidir. Aşırı kilo verme ile hacim kaybeden ve sarkan meme yapısı özellikle kadınları oldukça rahatsız eden bir duruma dönüşür. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı post bariatrik cerrahi sürecinde sıklıkla uygulanır. Kilo verme sonrası meme deformasyonu daha çok kadınlarda görüldüğü düşünülse de erkeklerde de farklı bir şekilde yaşanabilir. Erkeklerde meme büyüme sorunu olan jinekomasti, obezite cerrahisi sonrası aşırı kilo vermenin ardından daha da belirgin bir hale gelebilir. Kilo verme etkisi ile memeler daha sarkık bir görüntü alabilir. Bu nedenle erkeklerde post bariatrik cerrahi sürecine jinekomasti ameliyatı dahil edilebilir.

Kol ve bacak bölgesindeki deri sarkmaları da gerdirme estetiği ile yok edilerek vücut formu daha orantılı bir hale getirilir. Kol germe, bacak germe operasyonlarında da fazla deri ve fazla yağlar alınarak kesiler kol ve bacak iç kısımlarına saklanır. Obezite sonrası aşırı kilo vermeye bağlı olarak yüz ve boyun bölgesinde de sarkma sorunu yaşanabilir. Bu durumda yüz germe ve boyun germe estetikleri ile kişiye daha gergin bir yüz profili kazandırılır. Tüm süreçlerde vücudu şekillendirmek adına fazla yağ dokularının alınması için liposuction işlemi post bariatrik cerrahi sürecine dahil edilir. Kilo verme sonrası sarkan ve düzleşen popo görüntüsünü gidermek için popo kaldırma ameliyatı da sıklıkla post bariatrik estetik sürecine dahil edilen bir operasyondur.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları Nedir?

“Post bariatrik cerrahi fiyatları nedir?”. Bu sorunun cevabı için öncelikle kişinin vücudunun analiz edilip tüm deformasyonlarının listelenmesi  ve buna göre bir cerrahi planlama belirlenmesi gerekir. Post bariatrik estetik kişiselleştirilmiş bir cerrahi planı ile ilerlemelidir; çünkü her bireyin fiziksel deformasyonları ve estetik ameliyatlardan beklentileri farklılık gösterir. Obezite cerrahisi sonrası estetik bu plan çerçevesinde belirlendiği ve uygulanacak ameliyatlar değişkenlik gösterebildiği için post bariatrik cerrahi fiyatları da değerlendirme sonrası verilmelidir. Post bariatrik cerrahi fiyatları belirlenirken sarkma deformasyonların hangi boyutta olduğu, sarkma sorununun derecesi, uygulanacak ameliyatların türü, kombine edilecek tekniklerin neler olacağı gibi birçok faktör etki eder.

Post bariatrik cerrahi yöntemleri hakkında bilgi almak ve fiyatları öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Post Bariatrik Cerrahi Konusunda Sık Sorulan Sorular

Post bariatrik cerrahide yapılan estetik operasyonların kesin bir sıralaması yoktur. Burada tamamen kişinin yaşadığı deri sarkma sorunları gibi deformasyonlarına, genel sağlığına ve isteklerine göre hareket edilir. Genellikle 2 ya da en fazla 3 operasyon ile post bariatrik cerrahi süreci tamamlanır. Örneğin; kişinin karın sarkması ön planda ise ve bu sorun hasta için öncelik ise karın estetiği ilk plana alınır ve uygun operasyonlarla kombine edilir.

Post bariatrik cerrahinin ardından kontrol amaçlı olarak hastanede 2 gün yatış gerekir. İki gün sonra her şey yolunda ise kişi taburcu edilir. Taburcu edildikten sonra mutlaka en az 7 gün ev istirahati gereklidir. 7 günün ardından kişi kendini iyi hissediyorsa ve masa başı bir işte çalışıyorsa işine dönebilir. Ancak fiziksel güç gerektiren daha ağır bir işte çalışıyorsa biraz daha dinlenmesi gerekebilir. Bazı kişilerde 14 günü de bulabilir. Post bariatrik estetik sürecinde kimi zaman, kombine edilen operasyonlara göre oldukça geniş bir alana vücut gerdirme işlemi uygulanır ve bunun için iyileşme süresi daha uzun bir zaman alabilir. Post bariatrik estetik sonrası 4 hafta ağır kaldırılmaması ve ani hareketlerde bulunulmaması önerilir.

Post bariatrik cerrahi sonrası taburcu edildikten sonra evde ya da dışarda hafif tempo yürüyüşler yapmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettikçe yürüyüş süresini yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Daha ağır spor aktivitelerine ise 4-8 hafta ara vermek gerekir. Havuz ya da denizde yüzme gibi spor aktiviteleriniz de buna dahildir. Post bariatrik cerrahi sonrası doktorunuzdan onay almadan spora başlamanız doğru olmaz.

Vücuda yapılan her cerrahi kesinin elbette iz bırakma riski vardır. Post bariatrik estetik sürecinde de cerrahi kesiler ameliyat türüne göre vücudun belirli alanlarına gizlenecek şekilde olur. Örneğin; kol germe ya da bacak germe için kol ve bacak iç kısımlarına ya da karın germe, 360 derece vücut germe için iç çamaşırı alanına cerrahi kesiler saklanır. Post bariatrik cerrahi sonrası kalan bu kesi izleri ilk zamanlarda belirgin olsa da zamanla iyileşir ve daha belirsiz bir hal alır. Ayrıca post bariatrik cerrahi izleri eski fiziksel durum ile kıyaslandığında daha kabul edilebilir olur. Bu cerrahi izlerin daha hızlı iyileşmesi için estetik ameliyat sonrası sigara içilmemesi tavsiye edilir.

Post bariatrik cerrahi sonrası korse kullanımı merak edilen konulardan biridir. Deri sarkması için uygulanan karın germe, meme dikleştirme gibi vücut estetiği sağlayan operasyonlardan sonra bir süre korse kullanımı gerekir. Korse kullanımı, post bariatrik estetik sonrası vücut şekillendirme için gerekli ve önemli bir noktadır. Post bariatrik cerrahi sonrası korse kullanımı genellikle 4-8 hafta kadar devam eder.

Post bariatrik estetik sonrası ilk 4-8 hafta tam iyileşme süreci için oldukça kritik bir dönemdir. Bu dönemde olabildiğince ameliyat bölgelerini güneş ışığından korumak gerekir. Post bariatrik cerrahi sonrası ameliyat bölgeleri direkt güneş ile temas etmemelidir. Güneşlenmek izlerin koyulaşmasına ve kalıcı olmasına neden olabilir. Bunun için özellikle 4-8 hafta boyunca güneşlenmemeli ya da solaryuma girilmemelidir. Estetik ameliyat yüz bölgesinde gerçekleşmişse yüz, geniş kenarlı şapkalar ya da gözlüklerle korunabilir. Mutlaka 50 faktör güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Obezite sonrası estetik ameliyatlarda kesilerin iyileşme süresi 4-8 haftayı bulabilir.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times