Search

Obezite Cerrahisi Sonrası Yağ Aldırma

İçerik Listesi

Bariatrik cerrahi; yani obezite cerrahisi sonrası uygulanan diyet ve egzersizlere rağmen kimi zaman vücuttan atılamayan bölgesel ve inatçı yağlanmalar olabilir. Bu bölgesel yağlar vücuttaki orantıyı bozarak hayal edilen vücut estetiğine ulaşmayı engeller. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma; yani liposuction (liposakşın) ile bu kalan inatçı yağ hücreleri alınarak vücut kontürünün düzeltilmesi sağlanır. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma bir zayıflama yöntemi değildir. Vücutta kalan bölgesel yağ dokularının alındığı bir vücut şekillendirme ameliyatıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yağ Aldırma Neden Gerekli?

Obezite cerrahisi sonrası aşırı kilo veren kişilerin vücudunda bazı bölgelerde yağlar kalabilir. Bu bölgesel yağlar maalesef yapılan diyet ya da spora cevap vermez. Bu durumda obezite cerrahisi sonrası zayıflama olsa da bölgesel yağlar kalır ve bunlar vücut estetiğinde kötü bir görüntüye neden olur. Vücuttaki bu deformasyon görüntüsünün giderilmesi için obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma ihtiyacı doğar. Yağ hücrelerinden kurtulmak ve daha orantılı vücut hatlarını ulaşmak isteyen kişilere obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma operasyonu uygulanabilir.

Vücutta bulunan yağ hücrelerinin sayısı ergenlik döneminden sonra genellikle değişmez. Kilo alma sonrası yağların nerede daha fazla depolandığını cinsiyetimiz ve genetik yapımız belirler. Erkekler genellikle karın bölgesinden yağlanırken (elma); kadınlarda yağlanmanın görüldüğü alan basenler ve bacaklardır (armut). Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma ile vücuttaki bu yağ birikimi estetik biçimde alınır. Yağ aldırma; yani liposuction ile bölgesel yağ hücrelerinin sayısı azaltılır ve bu bölgelerde yağ birikiminin önüne geçilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yağ Aldırma hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yağ Aldırma Hangi Bölgelere Uygulanır?

Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işlemi kişinin yağ doku fazlalığına göre her bölgeye uygulanabilir. Burada kişinin yaşadığı bölgesel yağ sorunu baz alınır ve liposuction uygulanacak alanlar belirlenir. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma sıklıkla; karın, göbek, bel, bacak, kol, kalça, sırt gibi alanlara uygulanır. Obezite cerrahisi sonrası kişinin durumuna göre bir ya da birkaç alana yağ aldırma \ liposuction yapılabilir. Yağ aldırma; yani liposuction birkaç bölgeye uygulanacaksa aynı ameliyatta sağlanabilir. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işlemini genellikle kadınlar karın ve basen bölgelerine; erkekler ise bel, karın ve göğüs bölgelerine tercih etmektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yağ Aldırma Nasıl Yapılır?

Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işlemi için kişinin kilo verme sürecinin stabil hale gelmesi gerekir. Kısaca kişi, obezite cerrahisi ile kilo verme sürecini tamamlamış ve kilo kontrolünü sağlıyor olmalıdır. Operasyon öncesi yapılan fiziki muayene ile kişinin yağ alma işlemi uygulanacak bölgeleri belirlenir. Liposuction genel anestezi altında gerçekleşen bir ameliyattır. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma; yani liposuction işlemi kimi zaman kişinin deri sarkma sorunu da varsa vücut germe ameliyatları ile kombine edilebilir. Liposuction; obezite cerrahisi sonrası karın germe, kol germe, bacak germe gibi operasyonlarla birleştirilebilir. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işlemi genellikle 1-3 saat sürer. Ancak uygulanacak bölgelerin sayısına ve büyüklüğüne göre ya da kombine edilecek karın germe, meme dikleştirme gibi operasyonların türüne göre süre uzayabilir.

Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma, vücuda küçük kesilerden girilen ince kanüller aracılığı ile yapılır. Bu kanüller aracılığı ile ilk adım vücuttaki bölgesel yağ hücrelerini parçalamaktır. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işleminde kullanılan bu kanüller, 2-5 milimetre boyutundadır. Liposuction ile yağ dokuları parçalanır ve sıvı hale getirilir. Bu aşamada farklı teknikler uygulanır. Klasik liposuction yönteminde, yağ dokusuna kanüller aracılığıyla bir sıvı gönderilir. Böylelikle yağ hücreleri parçalara ayrılır ve sıvılaşır. Lazer liposuction tekniğinde, yağ dokusu lazer yardımıyla parçalanır. Ultrasonik liposuction ya da diğer adıyla vaser liposuction tekniğinde ise yağları eritmek için ultrason dalgaları kullanılır.  Yağ dokuları eritildikten sonra da vakum işlemi uygulanır ve yine kanüller aracılığıyla yağlar vücut dışına alınarak vücut şekillenme sağlanır. Kişinin durumuna ve isteğine göre obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma tekniklerinden biri uygulanır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yağ Aldırma

Obezite Cerrahisi Sonrası Yağ Aldırma Tehlikeli mi?

Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma tehlikeli bir işlem midir? Hayır, bu konuda deneyimli, uzman cerrahlar tarafından yapılan liposuction işlemi gayet güvenli bir vücut estetiğidir. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma vücut şekillendirme sağlanırken kişinin tabi ki genel sağlığı da düşünülür. Çünkü obezite cerrahisi gibi önemli bir ameliyat sonrasında vücudun toparlanması ve yeni bir işleme hazır olması bir süre gerektirir. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işlemi, hedeflenen vücut orantısını sağlamak için güvenli yağ alımı sınırına erişinceye kadar devam eder. Bu yağ alım sınırı, operasyon öncesi yapılan muayene ve tetkikler ile oluşturulur. Yağ alım sınırı, her kişinin vücut yapısına ve sağlık durumuna göre belirlenir.

Yağ Aldırma Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Obezite cerrahi sonrası yağ aldırma işlemi yapıldıktan sonra genellikle bir gün hastanede yatış gerekir. Operasyondan bir gün sonra her şey yolunda ise kişi taburcu edilir. Bu süreçte hafif ağrıların olması normaldir. Önerilen bazı ilaçlar bu süreçte ağrıların hafiflemesine destek sağlar. Yağ aldırma işlemi uygulanan alanlarda şişlik ve morluklar da görülebilir. Bu etkilerin geçmesi 1-2 haftayı bulabilir. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işleminden sonra duruma göre 2-14 gün evde dinlenme önerilir. Dinlenme sürecinden sonra doktor onayı ile iş hayatına geri dönülebilir. İyileşme süresi kişinin vücut yapısına, liposuction uygulanan alanın büyüklüğüne, operasyon sonrası belirtilen kurallara uyup uymadığına göre değişebilir.

Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işleminden sonra vücut estetiğini desteklemek amacıyla belirli bir süre korse giyilir. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işleminden sonra bu korse kullanımı 1-2 ay sürebilir. Bariatrik cerrahi sonrası gibi yağ aldırma işleminden sonra da dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Yağ aldırma operasyonu sonrası hafif tempo yürüyüşler yapabilirsiniz. Daha ağır spor aktiviteleri için 1-2 ay beklemek doğru olacaktır. Kontrolleriniz yapılıp doktorunuz onay verdikten sonra spora başlayabilirsiniz. Sigara ve yoğun alkol kullanımı yağ aldırma işlemi sonrası iyileşme süresini uzattığı için önerilmez.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yağ Aldırma Konusunda Sık Sorulan Sorular

Yağ aldırma operasyonu sonrası vücut şekillenmeye başlasa da son halini 2-3 ay içerisinde alır. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işleminin bölgesel yağlar için kalıcı bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz; fakat bunu korumak için kilo kontrolünü sağlamak gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü, vücuttaki yağ hücreleri kilo alınca büyüme özelliğine sahiptir. Bu nedenle yağ aldırma sonrası “tekrar yağlanma olmaz” diye bir kural yoktur.

Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma operasyonu için vücuda ince kanüllerin girebileceği birkaç küçük kesi yapılır. Bu ince yapıdaki kanüller, milimetrelik kesilerden vücuda gönderilir. Operasyon sonrası bu cerrahi kesiler estetik dikişlerle kapatılır. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma işlemi en az kesi, en az iz olması amaçlanarak gerçekleştirilir. İlk günlerde bu cerrahi kesi izleri belirgin olsa da zamanla iyileşir ve belirsizleşir. Cerrahi izlerin iyileşme süresi kişinin yaşına, cilt yapısına göre değişebilen bir durumdur. Liposuction operasyonu sonrası sigara içme, güneş ışığına maruz kalma gibi davranışlar iz kalma riskini artırabilir.

Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma operasyonu bir zayıflama yöntemi değildir. Bariatrik cerrahi gibi obezite tedavi yöntemleri ile kilo vermiş; ancak bölgesel yağlarından kurtulamayan kişiler için uygulanan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Bu yüzden “obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma ile kaç kilo verebilirim” gibi bir düşünce yanlıştır. Kilo vermek için değil bölgesel yağlardan kurtulmak ve vücut şekillendirme sağlamak için liposuction yapılır.

Obezite cerrahi sonrası yağ aldırma ile birçok estetik ameliyat kombine edilebilir. Burada kişinin deformasyonlarına göre bir cerrahi plan belirlenir. Kişinin yaşadığı deri sarkma deformasyonlarına göre vücut germe ameliyatları aynı seansta uygulanabilir. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma operasyonu genellikle; karın germe, meme dikleştirme, sırt germe, boyun germe, bacak germe, kol germe, popo kaldırma, jinekomasti ameliyatı ile kombine edilir. Eğer hastanın bölgesel yağ fazlalıklarının yanı sıra kilo verme sonrası deri sarkmaları da varsa vücut germe estetikleri ile kombine edilmesi daha doğru olur. Bu şekilde vücut profili daha estetik bir görünüm kazanır. Aksi takdirde yağ aldırma operasyonu tek başına yeterli olmaz.

Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma fiyatları kişinin durumuna göre belirlenebilir. Çünkü her bireyin vücudunda bölgesel yağ oluşum alanları farklıdır. Yine bölgesel yağlanmanın boyutu da kişiden kişiye değişir. Hangi hastaya hangi liposuction tekniğinin uygulanacağı da farklılık gösterir. Liposuction işleminin farklı estetik ameliyatlarla kombine edilip edilmeyeceği, edilirse hangi ameliyatların olacağı da yine kişinin durumuna göre belirlenir. Bu nedenle herkes için geçerli standart bir fiyat verilmesi doğru olmaz. Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma fiyatları tüm bu konularda analiz sağlandıktan sonra kişiye özel olarak verilebilir.

Obezite cerrahisi sonrası yağ aldırma teknikleri ve fiyatları konusunda bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times