Search

Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Estetiği

İçerik Listesi

Bariatrik cerrahi sonrası ya da diğer adıyla obezite cerrahi sonrası büyük oranda kilo kaybı yaşayan kişiler vücutlarını toparlamak için bazı vücut estetiği operasyonlarına ihtiyaç duyarlar. Bu vücut şekillendirme ameliyatlarının başında meme estetiği gelir. Meme sarkması sadece emzirme, yaşın ilerlemesi, yer çekimi gibi nedenlerle oluşmaz. Aşırı kilo verme sonrası da hem kadınlar hem de erkeklerde farklı tipte meme sarkma problemleri görülebilir. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği, hem fiziksel hem de psikolojik problemlere neden olabilen meme sarkma sorununu ortadan kaldırarak daha dik ve dolgun bir göğüs görüntüsüne sahip olmayı sağlar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Sarkması Neden Olur?

Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği bozulur mu? Aşırı kilo verme sonrası meme sarkması kaçınılmaz bir son mu? Cevap ne yazık ki sıklıkla; evet olmaktadır. Obezite cerrahisi sonrası meme sarkması birçok kişinin yaşadığı bir problemdir; ama meme sarkması çözümsüz değildir. Obezite cerrahisi etkili bir kilo verme yöntemidir. Kişi obezite cerrahisi ile kısa zamanda büyük miktarlarda kilo vermeye başlar. Bu aşırı kilo verme maalesef başta meme bölgesi olmak üzere gibi birçok alanda deformasyonlar yaratabilir. Çünkü memenin büyük kısmını yağ dokusu oluşturur ve kilodaki bu oynamalar da memelerin formuna etki eder. Kilo verme durumlarında meme hacmini kaybeder ve sarkar. Meme bölgesindeki cilt de aynı zamanda elastikiyetini kaybettiği için toparlamaz ve karşımıza sarkan göğüsler ile orantısız bir vücut görünümü çıkar. Özetle, obezite cerrahisi sonrası meme sarkması hızlı ve aşırı kilo kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Estetiği hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Estetiği Ne Zaman Yapılmalı?

Obezite cerrahisi sonrası bazı kişiler 12 ayda kilo verme sürecini tamamlarken; bazı kişiler kilo verme sürecini 18 ayda tamamlar. Kısaca obezite cerrahisi sonrası kilo vermenin tamamlanma süresi kişiden kişiye değişebilir. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği için en doğru zaman kilo verme sürecinin sabitlendiği dönemdir. Kilo verme artık durağan bir hale gelmişse ve kilo kontrolü sağlanabiliyorsa obezite cerrahisi sonrası meme estetiği yapılabilir. Ayrıca vücut kitle indeksinin de 30 ya da 30’un altında olması gerekir. Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde ise obezite cerrahisi sonrası meme estetiği uygulanamaz. 

Kilo verme süreci tamamlanmadan yapılan meme estetiği bir başarı sağlamaz. Çünkü kişi kilo vermeye devam edeceği için meme sarkma sorunu tekrar yaşanabilir. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği için kişinin kendini hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır hissetmesi de önemlidir. Obezite cerrahisi gibi zor bir ameliyat ve kilo verme süreci sonrasında meme estetiği sürecini de kaldırabilecek bedensel ve ruhsal sağlığa sahip olmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Estetiğinde Hangi Teknikler Uygulanır?

Göğüsleri vücuda bağlayan bir yapı neredeyse yok gibidir. Bu nedenle aşırı kilo kaybı sonrası en fazla etkilenen bölgelerden biri de memelerdir. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği, aşırı kilo veren kişilerin yaşadığı göğüslerde sarkma, şekil bozuklukları ve düzensizlikler için uygulanan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Vücut estetiği için gerekli görüldüğü takdirde farklı estetik ameliyatlarla da kombine edilebilir. 

Obezite cerrahisi sonrası estetik bir meme görünümü elde etmek için kişinin ihtiyacına göre meme şekillendirme ameliyatı planlanır. Obezite cerrahisi sonrası meme sarkma probleminin yanı sıra hacim kaybı gibi bir sorun da varsa; aynı ameliyatta hem meme dikleştirme hem de meme büyütme cerrahisi yapılır. Gerekli görülürse meme estetiği sürecine yağ alma ya da memeye yağ enjeksiyonları da eklenebilir. 

Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği klasik bir meme dikleştirme ya da meme büyütme ameliyatı değildir. Çünkü yoğun kilo verme sonrası meme bölgesinde sadece hacim kaybı ve sarkma deformasyonları olmaz. Gövdeyi saran bir deri sarkması da yaşandığı için meme de bir bütün halinde aşağıya doğru kayar. Bu durumda meme dikleştirme yapılsa da meme olması gereken alanın 5-10 cm altına gelir. Bu nedenle obezite cerrahisi sonrası meme estetiği sürecinde tek ameliyatta meme dikleştirme, meme büyütme ve memeyi göğüs kafesinde olması gereken yere konumlandırma şekilde adımlar uygulanır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Estetiği

Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği sürecinde uygulanan ilk adım meme dikleştirme tekniği olur. Aşırı kilo kaybı sonrası meme dikleştirme aşamasında meme ucu, meme altı kıvrımının üstünde bir bölgeye çıkarılır ve fazla deriler alınır. Böylelikle meme sarkma sorunu giderilir. İkinci adım olan meme büyütme aşamasında kişinin durumuna göre silikon protez ya da yağ enjeksiyonu uygulanır. Memeye yağ enjeksiyonu kişinin kendi yağ dokularından yapılır. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiğinde en sık protez ile meme büyütme tekniği kullanılır. Kişinin vücuduna göre orantılı en uygun silikon protez seçilir. Meme büyütme aşamasında kullanılan silikon protezlerin büyük olmaması tercih edilir. Çünkü aşırı kilo verme sonrası meme derisi artık taşıma ve esneme kapasitesini kaybetmiş durumda olur. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği sürecinin son adımında ise; aşağı doğru kayan meme yerleşimine ve kıvrımına müdahale edilir. Meme yerleşimi ve kıvrımını doğru yere sabitlenir. 

Erkeklerde Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Estetiği Nasıl Olur?

Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği erkekler için de planlanabilir. Kilo verme sonrası meme büyüme sorunu olan jinekomasti daha net bir şekilde ortaya çıkar. Kilo verilse de jinekomasti sorunu olan erkeklerin göğüsleri büyük, daha yuvarlak, meme uçlarının şiş veya kabarık görünür. Bu da vücuda feminen bir görünüm verir ve vücut orantısını bozar.  Jinekomasti aynı zamanda erkeklerin fiziksel görünüm odaklı psikolojik ve duygusal sorunlar yaşamasına da neden olabilir. Bu durumda erkeklerde obezite cerrahi sonrası meme estetiği gündeme gelir. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği sürecinde erkeklere uygulanan jinekomasti ameliyatı ile meme bölgesine daha sıkı ve erkeksi bir form kazandırılır. Jinekomasti operasyonu ile fazla yağ ve meme dokusu ile sarkan fazla deriler alınır.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Meme Estetiği Konusunda Sık Sorulan Sorular

Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği genel anestezi altında gerçekleşen bir ameliyattır. Obezite cerrahisi sonrası aşırı kilo veren kişilerin meme sarkma sorunu için uygulanan bu vücut şekillendirme sürecinde kişinin durumuna göre meme dikleştirme, meme büyütme ve memenin konumlandırılması gibi teknikler uygulanır. Tüm bu tekniklerle obezite cerrahisi sonrası meme estetiği genellikle 3-4 saat içinde tamamlanır. Meme estetiği sonrası hastanede bir gün yatış gerekir. Farklı vücut germe ameliyatları kombine edilmiş ise hastanede yatış süresi 2 güne çıkabilir. Taburcu edildikten sonra 7 gün istirahatin ardından iş yaşamına geri dönülebilir. Bu süre zarfında ağır kaldırmamaya ve uzanma gibi ani hareketler yapmamaya dikkat edilmelidir.

Her estetik ameliyat belirli bir cerrahi kesi ile gerçekleşir. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği sonrası belirli miktarda iz olmaktadır. Meme büyütme ameliyatında meme ucunda veya meme altında küçük bir iz olurken; meme dikleştirme ameliyatlarında tenis raketi veya ters “T” şeklinde bir iz kalabilir. İlk günlerde bu cerrahi izler daha net olsa da zamanla solar ve silikleşir. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiğinde yapılan bu cerrahi izlerin iyileşme süreci aslında kişinin yaşına, cilt yapısı ya da özelliklerine göre değişmektedir. Eğer yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılacaksa bu izler kalıcı değildir.

Obezite cerrahisi sonrası meme estetiğinde korse kullanımı zorunludur. Çünkü sarkan memelerin toparlanması ve daha dolgun görünmesi için uygulanan meme estetiği sonrasında korse kullanılması göğüslerin daha hızlı bir şekilde biçimlenmesine yardımcı olur. Ayrıca meme estetiği sonrası memeler şişer ve bu da iyileşmeyi geciktirir. Cerrahiye bağlı hafif ağrılar da olabilir. Meme estetiği sonrası korse kullanımı bunları engeller ve meme bölgesini korur. Kişinin durumuna göre değişse de meme estetiği sonrası 4-8 hafta kadar korse giyilmelidir.

Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği genel anestezi altında gerçekleştiği için operasyon sırasında acı ya da ağrı hissedilmez. Ancak meme estetiği sonrası hafif ağrılar olabilir. Hastanede kalınan bir gün boyunca verilen ağrı kesici ilaçlar, bu sürecin konforlu bir şekilde atlatılmasını sağlar. Tüm estetik ameliyatlar da olduğu gibi meme estetiğinde de az ya da çok ağrılı dönemler olabilir. Taburcu edildikten sonra da bir hafta kadar bu hafif ağrılar devam edebilir. Bu durumda da cerrahınız tarafından bazı ilaçlar önerilir. Uygun ağrı kesiciler bu dönemin daha rahat geçmesine yardımcı olur. Bu ağrılar 2-3 gün içerisinde azalmaya başlar. Meme bölgesinde hassasiyetin tam olarak azalması birkaç hafta sürebilir. Meme estetiği sonrası belirtilen şekilde soğuk uygulama yapmak ve düzenli bir şekilde korse kullanmak operasyon ağrıları konusunda destek sağlar.

Meme estetiği ile göğüsler daha büyük, daha dolgun görünür ve ayrıca göğüslerin formu da dikleştirilir. Ancak meme estetiği sonrası dengeli beslenme ve düzenli egzersiz bir yaşam biçimi haline getirilmezse; kısacası kilo kontrolü sağlanmazsa yaşanan kilo alma ve verme durumları meme sarkma problemini tekrar gündeme getirebilir. Bu nedenle meme estetiği sonrası bu noktalara dikkat etmek gerekir.

Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği kişinin durumuna göre planlanan teknikleri içerir. Bu süreçte meme dikleştirme ameliyatı ile uygulanan meme büyütme için yağ enjeksiyonu mu yoksa silikon protez mi uygulanacak, protez kullanılacaksa protezin türü ve kalitesi gibi faktörler obezite cerrahisi sonrası meme estetiği fiyatına etki eder. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği sürecinde meme dikleştirme ve meme büyütme tekniklerinin birlikte uygulanması ameliyat sürecini ve ameliyat tekniklerini belirler ve bu süreçte kişiye özel bir protokolün izlenmesi gerekir. Obezite cerrahisi sonrası meme estetiğinin yanı sıra farklı vücut germe ameliyatları da bu sürece eklenebilir. Estetik ameliyat öncesi yapılan muayenenin ardından obezite cerrahisi sonrası meme estetiği fiyatları belirtilebilir. Bunun nedenle herkes için geçerli genel bir meme estetiği fiyatı belirtmek doğru değildir.

Obezite cerrahisi sonrası meme estetiği hakkında bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times