Search

Obezite Cerrahisi Sonrası Kol Germe

İçerik Listesi

Obezite cerrahisi ile zayıflayan kişiler aşırı kilo verme nedeniyle sarkma sorunu ile karşı karşıya kalırlar ve bunlar arasında en can sıkıcı olan ise genellikle kol sarkması olur. Kollarda sarkan deri ve buna bağlı şekil bozuklukları kişinin rahat hareket edememesi, cildin tahriş olması, kısa kollu giyememek gibi günlük yaşamı kısıtlayan ve yaşam kalitesini düşüren sorunlar ortaya çıkarır. Obezite cerrahisi sonrası kol germe ameliyatları, bu kol sarkması problemini ortadan kaldırarak estetik bir görüntüye kavuşturur. Obezite cerrahisi sonrası kol germe ameliyatları, kollara yönelik oldukça etkili sonuçlar sağlayan bir vücut estetiğidir. Obezite cerrahisi sonrası kol germe ya da halk arasında sıklıkla kullanılan şekliyle kol sarkma ameliyatı, diri ve gergin kollara sahip olmak isteyen kadınlar ve erkekler tarafından günümüzde sıklıkla tercih edilen bir tedavidir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kol Sarkması Neden Olur?

Kol sarkmasının birçok nedeni olabilir. Obezite cerrahisi sonrası kol sarkmasının nedeni ise aşırı kilo verme sonrası kolların hacim kaybetmesi ile cildin gevşemesidir. Kişi, kilo almaya başladıkça kol bölgesindeki cildi de genişler. Aşırı kilo verme sonrası da bu genişleyen ciltte hacim kaybı olur. Ancak kilolar gitse de genişleyen cilt dokusu toparlanamaz ve gevşer. Bu hızlı ve aşırı kilo verme genişleyen derinin kendini toparlaması için bir fayda sağlamaz. Bu durumda kollarda zayıflama olsa da sarkma kaçınılmaz olur. Kişinin verdiği kilonun çok olması kol sarkma yoğunluğunu da artırır. Kol sarkması hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir sorundur. Ancak kadın cildi, erkek cildine göre daha ince olduğu için kol sarkması kadınlarda daha çok görülür. Kol sarkmasının şiddeti de kadınlar da daha fazla olur.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kol Germe hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kol Sarkması Nasıl Olur?

Obezite cerrahisi sonrası aşırı kilo verme kişilerde özellikle yarasa kol sarkması denilen tipte bir deformasyona neden olur. Bu yarasa kol denilen kol sarkması, problemin en ileri derecesidir. Kolların iç kısmı, koltuk altı ve göğüs yan duvarı gibi bölgelerde sarkma ile yarasa koluna benzer perdeli bir görüntü oluşur. Kol yukarı kaldırıldığında dirsekten koltuk altına kadar ciltte bir gevşeme olduğu için deri aşağıya doğru sarkar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kol Sarkması Neden Önemli?

Aşırı kilo verme sonrası kol bölgesindeki yumuşak ve hassas doku elastik yapısını kaybeder ve sarkar. Bu aşamaya gelindiğinde kol sarkması için egzersiz de fayda etmez. Obezite cerrahisi sonrası kollarda sarkan deri kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkileyen bir sürece sokabilir. Kol sarkması ayna karşısına geçip bakıldığında zaten vücut estetiğini bozan bir problemdir. Ancak başta sadece estetik bir problem olarak ön plana çıkan bu kol sarkması zamanla başka sorunların da oluşmasına neden olur.

Kol sarkması, ilk olarak fiziksel problemlerle kişiyi zorlar ve mutsuz eder. Kol sarkma sorunu yaşayan kişiler genellikle istediği gibi kısa kollu kıyafetler giyemezler; giyseler de oluşan görüntü rahatsız hissettirir.  Özellikle yaz aylarında kol sarkmaları daha net bir şekilde görülür. Kol sarkmaları kişinin rahat bir şekilde hareket etmesini de engeller. Yine kol bölgesinde yoğun olarak sarkan deri terleme, sürtünme nedeniyle pişik, tahriş gibi cilt sorunları yaratabilir. Kol sarkmasının yaratığı bu deformasyon kişinin daha yaşlı bir vücut görüntüsüne sahip olmasına sebep olur.  Kişi kol sarkması nedeniyle sahip olduğu vücut estetiğini beğenmez. Fiziksel olarak tüm bu sorunları yaratan kol sarkmaları zamanla kişinin öz güvenini kaybetmesine de yol açabilir. Kol sarkmaları birçok kişide ciddi derecede psikolojik rahatsızlıklar yaratabilir. Örneğin; kol sarkması yüzünden bedeni ile barışık olmayan kişiler sosyal hayattan kendini soyutlayan duruma gelebilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kol Germe

Obezite Cerrahisi Sonrası Sarkmış Kollar Nasıl Toparlanır?

Obezite cerrahisi sonrası kol sarkma problemi yaşayan kişilerin ilk sorusu genelde “aşırı kilo verme sonrası sarkmış kollar nasıl toparlanır?” olur. Ve genellikle de “sarkan kollar için ameliyatsız bir yöntem” olup olmadığını merak ederler. Obezite cerrahisi sonrası kol sarkması ileri derecede olur ve bu kol sarkmaları için ameliyatsız yöntemler fayda etmez. Kollarda oluşan bu yoğun sarkmaların ve şekil bozukluklarının tedavisi için obezite cerrahisi sonrası kol germe ameliyatı önerilir. Aşırı kilo verme sonrası kol sarkma cerrahisi ile kol bölgesindeki fazla deriler estetik bir biçimde alınır ve kollara sıkı bir form kazandırılır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite cerrahisi ile aşırı kilo veren kişilerin sıklıkla yaşadığı bir sorun olan kol sarkması için etkili tedavi yöntemi kol germe ameliyatıdır. Peki, sarkan kol ameliyatı nasıl yapılır? Kol sarkma cerrahisi için ilk adım kişinin vücut estetiğine katkı sağlayacak bir planlama yapılmasıdır. Bu planlamanın ardından cerrahi sürece geçilir ve ameliyat için gerekli tüm testler yapılır. Kol germe ameliyatında kolun iç kısmından kesiler yapılarak sarkan fazla deriler alınır. Ardından da bu cerrahi kesiler ince estetik bir dikiş ile kapatılır. Kol sarkmasının yanı sıra bölgesel yağlanma problemi de varsa ve bu vücut estetiğini bozuyor ise liposuction ile yağ aldırma da sürece dahil edilebilir.

Kol germe ameliyatı, koltuk altı ve dirsek arasındaki fazla deri ve duruma göre yağın alınması ile kol cildinin sıkılaştırıldığı bir vücut şekillendirme cerrahisidir. Obezite cerrahisi sonrası kol germe ameliyatında cerrahi tekniğine göre kesi izleri belirli alanlara gizlenir. Eğer deri gevşemesi sadece koltuk altı kısmında ise koltuk altına saklanan sınırlı bir iz olur. Ancak deri sarkması dirsek bölgesine kadar uzanıyorsa; kolun iç arka kısmında, koltuk altından dirsek bölgesine kadar bir iz olur. Bu cerrahi plan, kişinin durumuna göre belirlenir. Her iki cerrahi teknikle de kol sarkması ortadan kaldırılarak etkili bir şekilde kol germe sağlanır.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kol Germe Konusunda Sık Sorulan Sorular

Obezite cerrahisi sonrası üst kol bölgesinde ortaya çıkan sarkma problemini çözmek amacıyla uygulanan kol germe ameliyatı özel teknikler gerektiren bir estetik ameliyattır. Çünkü bu kişilerde kol sarkmasının derecesi ileri düzeydedir. Kollar iki yana açıldığında alt bölümlerin sarkması neredeyse bir yarasa kanadı görünümündedir. Fazla derinin estetik bir şekilde alınması ve kolların sıkı bir formda gerdirilmesi için doğru cerrahi teknikler uygulanmalıdır. Eğer meme estetiği ya da karın germe gibi farklı estetik ameliyatlarla kombine edilecekse de kol germe ameliyatının planlaması bu çerçevede yapılmalıdır. Bu açıdan bakıldığında evet, kol germe ameliyatı zor bir süreçtir. Bu noktada cerrahın uzmanlığı ve deneyimi ön plana çıkar. Uzman bir cerrah tarafından kişiye özel olarak planlanan ve doğru tekniklerin uygulandığı kol germe ameliyatı hastanın bu süreci konforlu bir şekilde geçirmesine olanak sağlar.

Bariatrik cerrahi; yani obezite cerrahisi sonrası kol germe ameliyatı genel olarak bakıldığında 2 ya da 3 saat kadar sürer. Her hastanın kol sarkması farklı derecelerde olduğu için süre bu çerçevede farklılaşabilir. Kol germe ameliyatına farklı estetik cerrahilerin kombine edilmesi de süreyi uzatabilir.

Kol sarkma cerrahisi sonrası kontrol amaçlı olarak hastanede bir gün yatış gerekir. Bir gün sonra kişinin durumu uygunsa taburcu edilir. Obezite cerrahisi sonrası kol germe ameliyatında kolun iç kısmında kol sarkma deformasyonun yayılımına göre bir kesi olur. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse; bu kesi, dirseğin iç kısmından koltuk altına doğru ince bir çizgi şeklindedir. Bu kesi izi, ameliyattan sonra birkaç hafta içinde iyileşme gösterir. Kol germe estetiği sonrası en az 7 günlük bir istirahat gerekir. Bu dinlenmenin ardından kişi kendini iyi hissediyorsa iş yaşamına dönebilir. Kol germe sonrası ilk haftalarda hafif ağrılar, morarma ya da şişlikler olması olağandır. Zamanla bu etkiler yavaş yavaş azalır. Önerilen ağrı kesici ilaçlar da ağrıların azalmasına yardımcı olur. Kol germe sonrası iyileşme sürecinin ilk 1-2 ayında ağır kaldırma, itme, uzanma gerektiren iş ve aktivitelerden uzak durulması önerilir.

Obezite cerrahisi sonrası kol germede iz kalır mı? Bu, estetik ameliyatlardan sonra genelde herkesin merak ettiği bir konudur. Cerrahi kesi yapılan her estetik ameliyat bir miktar iz bırakır. Ancak kol sarkması gibi önemli bir deformasyonun giderildiği kol germe ameliyatının sonuçları ile karşılaştırıldığında bu izin hasta için pek önemi olmaz. Kol germe ameliyatı izleri operasyonun ilk günlerinde belirgin olsa da zamanla silikleşir ve daha az görünen bir hal alır.

Obezite cerrahisi sonrası kol sarkma problemi için yapılan kol germe sonrası korse kullanımı gereklidir. Kolların formunu alması, ödemin önlenmesi için kol germe sonrası korse kullanımına dikkat edilmelidir. Kol germe sonrası korse, ameliyat kesi hattının korunması ve cilt altı dokularının doğal bir şekilde yapışması için de faydalıdır. Bu nedenle kol germe ameliyatı sonrası kişinin durumuna göre değişse de 4-8 hafta korse kullanımı olur.

Obezite cerrahisi sonrası sarkmış kolların toparlandığı kol germe ameliyatı kişiye kalıcı bir etki sunan vücut şekillendirme operasyonudur. Peki, kol sarkması tekrarlar mı? Obezite cerrahisi sonrası kilo alma ne kadar önemli bir nokta ise; kol germe ameliyatı sonrası kilo alma durumu da önemlidir. Kol germe estetiği sonrası kilo alma verme tekrar deri sarkmasına neden olabilir. Bunun için kol germe ameliyatı sonrası kilo kontrolü sağlamaya dikkat edilmelidir. Tabi yaşın ilerlemesi de tüm sarkma sorunlarında olduğu gibi kol sarkma sorunu için de bir etmendir. Kol germe ameliyatı sonrası iyileşme sağlandıktan sonra doktor onayı ile spora başlamak, kol sarkması için egzersiz yapmak yeniden oluşabilecek deri sarkmalarının önüne geçmek için etkili olabilir.

Obezite cerrahisi sonrası kol germe ameliyatı hakkında bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times