Search

Meme Dikleştirme Ve Büyütme

İçerik Listesi

Meme dikleştirme (mastopeksi) ve meme büyütme (mamoplasti) operasyonlarının kimi zaman birlikte uygulanması gerekebilir. Çünkü tek başına meme dikleştirme ameliyatı kimi zaman kişiye beklediği dik meme ve dolgun meme sonucunu veremez ya da tek başına meme büyütme ameliyatı, sarkık memeler gibi bir problemi düzeltemez.

Kısacası hem küçük meme hem sarkık göğüsler gibi bir yapıya sahip kişiler için tek başına göğüs dikleştirici ya da tek başına göğüs dolgunlaştırıcı meme büyütme teknikleri yeterli olmayabilir. Bu durumda kişiye meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonlarının bir kombinasyonu yapılması gerekir. Meme dikleştirme ve büyütme operasyonu ile arzulanan göğüs estetik sonucu elde edilir.

Meme Dikleştirme Ve Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Her kadın vücudunda özellikle de göğüs yapısında yaşı ilerledikçe bazı değişimler yaşar. Her kadının göğüs şekilleri farklı olduğu gibi bu konuda yaşadığı problemleri de farklı olur. Birçok kadında dolgun meme ve dik meme görünümü zamanla yerini sarkık göğüsler şeklinde bir profile bırakabilir. Bazı kadınlar ise küçük memeleri olduğu için sürekli sorunlar yaşar. Örneğin hep destekli, dolgulu ya da push up denilen sütyenlerle dolgun meme görünümünü yakalamaya çalışırlar. Özellikle yaz aylarında bikini ya da mayo giydiklerinde küçük memeleri olmasından dolayı kendilerini kötü hissederler.

Kimi kadınların ise hem küçük memeleri vardır hem de sarkık göğüsler ile başı derttedir. Küçük meme ve sarkık memeler gibi iki problemin bir arada olması kadınlar için iki kat daha mutsuzluk kaynağıdır. Bu iki problemi bir arada yaşayan kadınlara, meme dikleştirme ve meme büyütme teknikleri bir arada uygulanabilir. Bu kombine cerrahide, göğüs dikleştirme ile meme sarkması düzeltilirken, aynı ameliyatta meme silikon protezlerin konulması ile dolgun göğüs modeli de sağlanır. Bu iki operasyonun bir arada uygulanıp uygulanmayacağı kişinin beklentilerine ve göğüs yapısına göre belirlenir.

Meme dikleştirme ve büyütme operasyonu hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Meme Dikleştirme Ve Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ve meme büyütme tekniklerinin bir arada uygulanması doğru hasta için ameliyattan en fazla etkinin alınmasını sağlar. Meme dikleştirme ile sarkık göğüsler olarak nitelendirilen memedeki fazla deri alınır ve meme ucu, areola olduğundan daha yukarı taşınır. Göğüs dikleştirici teknikler sonucunda daha dik göğüsler elde edilir. Kadının meme şekli, küçük meme olarak ifade edilen bir yapıya sahipse de aynı operasyonda memelere, göğüs dolgunlaştırıcı ek işlemler uygulanır. Belirlenen silikon protez modeli ile meme büyütme sağlanır.

Protezin şekline, stiline ameliyat öncesi karar verilir. Genel anestezi altında gerçekleşen bu kombine operasyonda; meme dikleştirme tekniği ile dik meme yapısı sağlanır, silikon protezlerle de daha dolgun meme formu yakalanır. Meme dikleştirme ve büyütme ameliyatı 2-3 saat aralığında devam eder. Ameliyat sonunda arzulanan meme toparlama ya da meme kaldırma etkisi direkt yaratılır.

Meme Dikleştirme Ve Büyütme

Meme Dikleştirme Ve Büyütme Ameliyatı Öncesi

Göğüs estetiği öncesi ailede meme kanseri öyküsü sorgulanmalıdır. Bunun için hikaye varlığına ve kişinin yaşına göre ultrason ya da mamografi gibi bazı meme tetkikleri istenir. Göğüs muayenesinin ardından hastanın beklentileri çerçevesinde yeni meme şekli için bir planlama yapılır. Bu planlama sırasında meme dikleştirme ve büyütme ameliyatından beklentilerinizi hekiminizle paylaşabilirsiniz.

Meme dikleştirme ve büyütme operasyonundan en az 3 hafta önce sigaranın bırakılması gerekir. Sigara, kan dolaşımı açısından risk yaratabilir. Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı gibi ameliyat sonrası iyileşme sürecini de etkileyebilir.

Kan sulandırıcı etkisi olan bazı ilaçlar ve vitamin tarzı ek besinler ameliyattan bir süre önce kesilir. Meme dikleştirme ve büyütme ameliyatı öncesi kullandığınız tüm ilaç ve vitamin takviyeleri konusunda doktorunuza bilgi vermeyi unutmayın. Ameliyattan en az 8 saat önce yemek yemeyi bırakmanız gerekir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Meme Dikleştirme Ve Büyütme Ameliyatı Sonrası

 • Meme dikleştirme ve büyütme ameliyatı sonrası 1 gün hastanede kalınması gerekir. Bu süre zarfında kan ve sıvı birikimini önlemek amacıyla diren takılır ve taburcu edilirken bu diren çıkarılır.
 • Ameliyat sonrası 7 gün istirahat önerilir. Kişinin durumuna bağlı olarak enfeksiyon riskine karşı bir dönem antibiyotik tedavisi uygulanabilir.
 • Eriyen dikişler kullanılmamışsa dikişler ameliyattan 10 gün sonra alınır.
 • Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı sonrası sigara içilmemesi gerekir. Sigara iyileşen dokuya giden oksijen miktarını etkiler ve iyileşme sürecini uzatır. Yaraların geç iyileşmesi kesi izlerinin kalıcı olmasına neden olabilir.
 • Ameliyattan sonra banyo 3. ya da 4. günde yapılabilir. Duş alınırken aşırı sıcak su kullanılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrası göğüs darbelerden korunmalıdır. Ağır kaldırmayın, ağır spor ve ani hareketler yapmayın. Kollarınızla yüksek yerlere uzanma gibi hareketler yapmamaya dikkat edin.
 • Meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonundan sonra yatış pozisyonunuza bir süre dikkat etmeniz gerekiyor. Yüz üstü yatılması, göğüs bölgesine baskıya yol açar. Bunun için yüz üstü yatmayın.
 • Yaklaşık olarak 2 ay boyunca solaryum, havuz, sauna gibi aktivitelerden uzak durun.
 • Ameliyat sonrası göğüs bölgenizi olabildiğince güneşten koruyun.
 • Ameliyat sonrası önerilen spor sütyeninin kullanılması ideal meme şekli profilini destekler. Spor sütyeninin düzenli olarak en az 1 ay süreyle takılması gerekir.
 • Cinsel ilişki için en az 3 hafta geçmesi gerekir.
 • Fitness, pilates ya da yüzme gibi sporlar yapılacaksa ameliyattan 2 ay sonra başlanabilir.
 • Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatından sonra hafif tempolu yürüyüşler, aşırı kol hareketleri olmadan yapılabilir.
 • Meme dikleştirme ve göğüs büyütme ameliyatı sonrası meme şekli profilinin istenilen hale gelmesi yani tam iyileşme süreci 6 ay sonra olur.

Meme Dikleştirme Ve Büyütme Ameliyatı Konusunda Sık Sorulan Sorular

Meme dikleştirme ve büyütme operasyonu sonrası çoğu kadın ileride emzirebilir. Bunun ameliyat öncesinde hasta ve hekim arasında mutlaka konuşulması gerekir. Çünkü meme dikleştirme ameliyatında kullanılan bazı teknikler, ileride emzirme yeteneğini engelleyebilir. Eğer kişinin ileride çocuk sahibi olup emzirme isteği varsa, meme dikleştirme ve göğüs büyütme ameliyatı buna göre bir planlama içermelidir. Bu çerçevede göğüs altındaki kıvrımdan ya da koltuk altından memelere müdahale edilen farklı teknikler yapılabilir.

Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatının bir arada yapılmasına karar verilirken öncelikle hastanın beklentileri önemlidir. “Hasta ameliyat sonucundan neler bekliyor” bu sorgulanmalıdır. Örneğin “sadece sarkık göğüsler sorununun giderilmesi mi” ya da “sadece küçük memelerin dolgun göğüs haline dönüştürülmesi mi” veya “her ikisi mi” kişi için yeterli olacaktır. Buna karar verilmesi gerekir.

Ameliyat öncesi yapılan hasta ve hekim görüşmelerinin amacı da bu doğrultudadır. Ameliyat öncesi gerçekçi ve ortak beklentiler seviyesinde buluşup bir planlama yapılması gerekir. 3 boyutlu görüntüleme ile olası sonuçlar hasta ile değerlendirilebilir. Hastanın beklentisi varsa ve hastanın meme şekli buna uygunsa meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatları bir arada yapılabilir. Hastanın durumuna göre meme büyütme gibi meme küçültme ameliyatı da meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte yapılabilir.

Meme dikleştirme operasyonu ile sarkık memeler doğru seviyeye getirilirken; meme büyütme tekniği ile yani silikonlarla da daha dolgun bir şekillenme sağlanır. Her cerrahi gibi bu süreçte de şişme ve morarma etkileri görülebilir. Ancak bu etkiler ameliyat sonrası ilk günlerde yoğun olurken bir hafta içinde oldukça azalır. Bu kişinin yapısına göre değişen bir durumdur. Kimi hastada meme dikleştirme ve büyütme ameliyatı sonrası şişme ve morarma etkileri çok az düzeyde olur.

Her insanın meme dikleştirme ve büyütme ameliyatı sonrası hissedeceği ağrı düzeyi farklı olabilir. Bu kişinin yapısına ve acı eşiğine göre değişir. Genel olarak meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı sonrası ağrı düzeyi fazla olmaz. Hafif ağrılar hissedilir. Bu ağrılar da operasyon sonrası oldukça normaldir. Hekimin vereceği ağrı kesicilerle ağrılar kontrol altına alınır.

Meme dikleştirme ya da meme büyütme ameliyatları ya da ikisinin bir arada uygulanmasının kansere yol açtığına dair literatürde bir çalışma bulunmamaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı ile aynı anda meme büyütme sağlanmışsa ve silikon protez konulmuşsa da bu durum herhangi bir olası durumda kanser tanısı konulmasını geciktirmez ya da ultrason, mamografi gibi tetkiklerin yapılmasına engel teşkil etmez. Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı sonrası gerektiğinde USG ya da mamografi çekilebilir.

Meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatlarının birlikte yapılması; ameliyat sürecini ve ameliyat tekniğini değiştiren, kişiye özel bir protokolün izlenmesini gerektiren bir süreçtir. Göğüs dikleştirici teknik, göğüs dolgunlaştırıcı silikon protezin belirlenmesi, farklı estetik ameliyatların eklenmesi gibi unsurlarla meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyat fiyatları belirlenir. Bunun için standart bir meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı fiyatı belirtmek doğru olmaz.

Meme dikleştirme ve büyütme ameliyat fiyatı almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times