Search

Kilo Verme Sonrası Operasyon

İçerik Listesi

Aşırı kilo vererek zayıflama sonrası vücutta genel olarak deri sarkması ve deformeler kaçınılmaz olur. Kilo verdikten sonra sarkmalar için yapılan estetik operasyonlarla vücut şekillenme sağlanarak kişinin arzu ettiği estetik vücut görünüme kavuşturulur. Kilo verdikten sonra sarkma en çok karın sarkması, bacaklarda sarkma, sarkan göğüsler şeklinde kendini gösterir. Kilo verme sonrası yapılan estetik operasyonlar tüm bu sorunlara çözüm sağlar. Kilo kaybı sonrası vücut şekillendirme amacıyla yapılan estetik cerrahiler arzu edilen gergin ve belirgin hatlı vücut şekline ulaşmayı hedefler. 

Zayıflama Sonrası Estetik Operasyonlara Neden İhtiyaç Duyulur?

Aşırı derecede kilo kaybeden kişiler zayıflama sonrası yaşadıkları deri sarkması ve deformasyonlarla vücut şekillerinin formunu da kaybederler ve estetik kaygı yaratan bu yeni görünümleri ile baş başa kalırlar. Evet kişi artık zayıftır; ancak karın bölgesi sarkma problemi ya da bacaklarda sarkma sorunları nedeniyle zayıflasa da hayal ettiği formda olamaz. Yaşadığı bu deri sarkma problemleri nedeniyle maalesef yine istediği gibi giyinemez. Örneğin; bacaklarda sarkma yaşadığı için zayıflama sonrası da o istediği eteği ya da şortu giyemez. Çünkü bu kez de vücuttaki deri sarkma deformasyonları göze batar.

Kısacası kilo verme sonrası kişi zayıflama avantajının mutluluğunu yaşayamaz. Çünkü artık deri sarkması ve vücut deformasyonları ile uğraşır. Bu deri sarkması ve deformasyonlar sebebi ile oluşan yeni görünüm birçok kişide yeniden özgüven kaybı yaratabilir. Kişinin kendini sosyal yaşamdan soyutlamasına, özgüven problemi yaşamasına bile sebep olabilir. 

Deri sarkma problemlerine sadece estetik amaçlı olarak bakmamak gerekir. Deri fazlalığı ve deri sarkması gibi estetik sorunlar kişiye sadece estetik kaygılar, psikolojik problemler yaratmaz. Bu sorunların yanı sıra hijyenin sağlanmadığı ya da aksatıldığı durumlarda cilt enfeksiyonlarına da yol açabilir. Mantar, egzama gibi cilt problemleri görülebilir ve bunlar kronikleşebilir. Deri sarkmasından dolayı katlanma yaşanan bölgelerde pişik gibi dermatolojik sorunlar görülebilir. Bu sorunların yaşanmaması için de kilo verme sonrası estetik operasyonlar etkili bir çözüm sağlar.

Kilo Verme Sonrası Estetik Operasyon Nedir?

Zayıflama sonrası estetik operasyonlar;  yani vücut şekillendirme sağlayan cerrahi ameliyatlar deri sarkma problemlerini gidererek vücuda estetik ve doğal bir görünüm kazandırır. Fazla deri, deri sarkması gibi problemleri gidermek için yapılan estetik cerrahi ya da estetik cerrahiler ile vücut deformasyonları giderilir. Bu cerrahi ile kişinin bozulan hatlarına kontur sağlanarak yeniden hatlarının belirginleşmesi sağlanır.

Kilo verme sonrası uygulanabilecek pek çok farklı estetik cerrahi seçeneği vardır. Kişinin problemlerine yönelik olarak bir ya da birkaçı birlikte uygulanabilir. Estetik cerrahiler tamamen kişinin yaşadığı deri sarkması ve deformasyonlara göre şekillenir. Bu problemlere göre ameliyat adımları, ameliyat tekniği, ameliyat zamanlaması belirlenir.

Kilo Verme Sonrası Hangi Alanlarda Deri Sarkması Yaşanır?

Kilo verme sonrası operasyon hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Kilo vermek; yani zayıflamak ve daha ince görünmek kişiyi oldukça mutlu eder. Ancak aşırı miktarda kilo verme durumlarında maalesef doku ve deri elastikiyeti kaybolur ve yoğun bir deri sarkması problemi yaşanır. Aşırı kilo kaybı yaşayan her 4 kişiden 3’ü mutlaka deri sarkması sorunu ile karşı karşıya kalır. Kilo verme sonrası deri sarkması vücudun her alanında olabilir. Kilo verme sonrası en sık; meme, kol, karın, bacak, kalça gibi bölgelerde deri sarkması görülür. Çoğunlukla kilo verme sonrası deri sarkması probleminin oluştuğu alanlar, kadınlar ya da erkekler; yani cinsiyet açısından çok farklılık göstermez.

Kadınlarda göbek bölgesinden zayıflama sonrasında genelde alt karın sarkması kaçınılmaz olur. Bu durumda göbek sıkılaştırma tekniklerinin uygulanması gerekir. Uygulanacak karın germe ameliyatı ile bu soruna çözüm sağlanabilir. Karın estetiği kilo verme sonrası erkeklerde de sık yapılan bir işlemdir. Yine bacaklar kilo verme sonrası deri sarkması yaşanan bölgelerden biridir. Bacaklarda sarkma, yoğun ve hızlı kilo verme sonrası hem kadın hem de erkeklerde oldukça sık yaşanan bir sorundur. Kilo verme sonrası yapılabilecek estetik ameliyatlar ile vücudu şekillendirmek mümkündür. 

Kilo Verme Sonrası Operasyon

Kilo Verme Sonrası Estetik Operasyon İşlemlerini Kimler Yaptırabilir?

Diyet uygulama, obezite cerrahisi ya da hamilelik sonrası dönemde yoğun kilo veren ve vücudunda fazla deri ve deri sarkma problemleri olan kişiler vücut şekillendirme ameliyatları yaptırabilir. Kilo verme sonrası deri sarkması gibi vücudunda deformasyon yaşayan kadın ya da erkek her birey estetik ameliyat olabilir. Ancak kişinin bu ameliyatları kaldırabilecek uygunlukta bir metabolik sağlığı olması gerekir. Öncelikle kişinin önemli bir hastalığının olmaması gerekir. Operasyon öncesi değerlendirme sırasında kişinin tüm sağlık durumu gözden geçirilmelidir.

Zayıflama sağlanmış olsa da bu estetik operasyonların yapılabilmesi için kişilerin yaşları da göz önünde bulundurulur. Çünkü ileri yaşlarda kilo verme sonrası estetik operasyonlar farklı riskler yaratabilir. Zayıflama sonrası kişilerin belli bir kiloda kalmaları ve vücut kitle indekslerini normal seviyede tutmaları gerekir. Bu kriterleri sağlayabilecek olan kişiler kilo verme sonrası estetik operasyonları yaptırabilir. Kısacası genel sağlığı iyi, sabit kilosuna ulaşan ve koruyan, ameliyat sonrası da bunu sağlayabilecek kişiler, kilo kaybı sonrası vücut şekillendirme amacıyla estetik operasyonları olabilirler.

Kilo Verme Sonrası Estetik Operasyon İçin Doğru Zaman Nedir?

Kilo verme sonrası yapılacak estetik operasyonlar için en önemli kriter kişinin ulaştığı kilo seviyesini belirli bir süre korumasıdır. Bu kilo, kişinin vücut kitle indeksine göre ideal kilosu ya da kendi ulaşmak istediği kilo olabilir. Kişi bu kiloya geldiğinde, kilosunu en az 5 ay süreyle korumalıdır. Bu kilo korumayı sağlayabildiği ve bu kiloda sabit kalabildiği takdirde estetik operasyonlar yapılabilir. Kilo verme sonrası estetik operasyon ya da operasyonlar yaptırmaya karar verilmişse öncelikle sorulması gereken soru  “sabit kilo korunabiliyor mu?” olmalıdır.

Kilo kaybı gerçekleştirdikten sonra estetik operasyonlarla vücut şekillendirmeye karar vermeden önce uzun bir süre sabit kiloda kalmak gerekir. Çünkü ameliyat sonrası kilo değişiklikleri estetik ameliyat sonucunu olumsuz etkileyebilir. Kilo sabitlenmesi sağlanmadan; yani erken dönemde yapılan estetik operasyonların etkisi kısa dönemli olur. Kilo vermeye bağlı olarak yeniden aynı ya da farklı alanlarda deri sarkması görülebilir. Kısacası estetik cerrahiden sonra kilo verme devam ederse tekrar deri sarkması problemleri olabilir. Bunun için kilo verme sonrası estetik operasyonlar için en doğru zaman, kişinin sabit kalacağı ideal ya da istediği kiloya ulaştığı dönemdir.

Kilo Verme Sonrası Operasyon

Kilo Verme Sonrası Karın Germe Estetiği

Kilo verme sonrası deri sarkması en çok karın bölgesi ve çevresinde görülür. Deri sarkması problemi ve deformasyonların giderilmesi için kilo verme sonrası vücut şekillendirme amacıyla en sık yapılan ameliyatlardan biri karın germe; yani abdominoplasti operasyonudur. Karın germe ameliyatı ile karın bölgesi deri sarkması giderilir.  Karın germe kişiden kişiye değişse de genel olarak 2-5 saat aralığında sürer. Eğer kilo verme sonrası göbek bölgesinde deri sarkması sadece alt göbek bölgesinde ise; yani alt karın sarkması varsa mini abdominoplasti \ mini karın germe yapılabilir. Sadece karın sarkma problemi yaşıyorsanız Karın Germe sayfamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kilo Verme Sonrası Meme Dikleştirme Ve Büyütme Ameliyatı

Yoğun kilo kaybı sonrası deri sarkması ile beraber meme bölgesinde de hacim kaybı gözlenebilir. Bu durumda vücut şekillendirme amacıyla meme dikleştirme, memeye hacim kazandırma amacıyla da meme büyütme ameliyatları yapılabilir. Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatları ile meme estetiği aynı anda sağlanabilir. Meme dikleştirme ameliyatı ile meme bölgesindeki deri sarkması problemi giderilirken; meme büyütme ameliyatı ile de memeye hacim sağlanarak vücut şekillendirme gerçekleştirilir. Meme büyütme için kişinin durumuna göre meme silikon protezler ya da kişinin kendi yağ dokusu tercih edilebilir. Kilo verme sonrası meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı ortalama 2-3 saat aralığında devam eder.

Kilo Verme Sonrası Bacak Germe Estetiği

Kilo verme sonrası oluşan bacaklarda sarkma problemlerine bacak germe ameliyatı ile çözüm sağlanarak vücut şekillendirme gerçekleştirilebilir. Bacaklarda sarkma probleminde, iç bacak bölgesinde estetik bir şekilde germe sağlanır. Bacaklarda sarkma yaratan cilt alınır ve toparlama sağlanır. Bacak germe ameliyatları genel olarak 2-3 saat aralığında sürer. Bacaklarda sarkma yaşanması yürürken sürtünmeye bağlı deri tahrişlerini de artırır. Kişi dar ya da kısa kıyafetler giyemez; çünkü iç bacak bölgesinde sarkmaya bağlı olarak estetik olmayan yığılma görüntüsü oluşur. Bacak germe ameliyatı sonrası bacak cildi daha sıkı ve genç bir görünüm alır. Bacaklarda sarkma probleminin tedavisi konusunda ayrıntılı bilgi almak için Bacak Germe sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kilo Verme Sonrası Kol Germe Estetiği

Kilo verme sonrası kollar da, karın ve bacak bölgeleri gibi deri sarkması sorununun sık görüldüğü alanlardan biridir. Bunun için kilo verme sonrası genellikle istenen vücut şekillendirme ameliyatlarından biri de kol germe ameliyatıdır. Kol germe ameliyatı ile koltuk altı ve dirsek arasındaki sarkmış deri fazlalığı alınır ve kol bölgesine daha sıkı bir görünüm kazandırılır. Kol germe ameliyatı izleri ameliyat tekniğine göre görünmeyen belirli alanlara gizlenir. Kol germe ameliyatı iki kol için 2-3 saat sürebilir.

Kilo Verme Sonrası Yüz Germe Estetiği

Kilo verme sonrası bazı kişilerde yüz bölgesinde de deri sarkması görülebilir. Çünkü yoğun kilo verme, yüz elastikiyetinin kaybolmasına ve yüz sarkmaları sorununa yol açar. Bu yüzden yüz germe ameliyatı da kilo verme sonrası tercih edilen estetik ameliyatlardan biridir. Yüz sarkmaları yaşanan bölgelerin yoğunluğuna göre yüz germe ameliyatı, 2-5 saat arasında gerçekleşir. Yüz germe işleminde kişinin yüz estetiği korunur ve yüzündeki deri fazlalığı alınır. Yüz germe ameliyatında kesiler şakak bölgesindeki saç çizgisinden başlar ve aşağı doğru kulak seviyesinde devam eder. Kesiler, kulakların arkasındaki saçlı deri yönünde gizlenir. Operasyonda deri sarkma problemi giderilir ve estetik dikişlerle yüz gerdirme, cilt toparlama sağlanır.

Kilo Verme Sonrası Operasyon

Kilo Verme Sonrası Sırt Germe

Aşırı kilo alan ve daha sonra bu kiloları hızla veren kişilerin çoğunun sırt bölgesinde deri sarkması problemi görülür. Sırt bölgesi, kilo verme sonrası sütyen rulosu olarak da adlandırılan deri katmanlarının üst üste biriktiği bir görüntüye sahip olur. Bu görünüm kişiyi özellikle dar kıyafetler giydiğinde oldukça rahatsız eder. Sırt bölgesindeki bu deri sarkma problemleri için sırt germe ameliyatı; yani diğer adıyla back lift cerrahisi önerilir. Sırt germe ile vücut şekillendirme hem kadınlar hem de erkekler için uygulanabilir. Sırt germe ameliyatı ortalama 2 saat kadar sürer. Sırt germe estetiği ile kilo verme sonrası oluşan sarkmış görüntü giderilir ve daha gergin, belirgin bir sırt konturu sağlanır.

Kilo Verme Sonrası Hangi Operasyonlar Birlikte Yapılabilir?

Kilo verme sonrası birkaç estetik operasyon bir arada yapılabilir. Bu noktada öncelikle kişinin sağlık ve fiziksel durumu değerlendirilir. Daha sonra ihtiyacı olan estetik operasyonlar belirlenir. Fiziksel ve genel sağlık durumuna göre örneğin; meme dikleştirme ve büyütme ameliyatı ile kol germe estetiği bir arada yapılabilir. Karın germe ameliyatı ile de bacak germe ameliyatı birleştirilebilir. Sırt germe estetiği de genelde karın germe ve kol germe operasyonları ile kombine edilir.

Genel olarak üst ve alt bölümler iki ayrı operasyon planı ile uygulanır. Her operasyonda o bölgeye ait vücut şekillendirme estetikleri yapılır. Kişi vücunda birçok bölgede deri sarkması yaşıyor olabilir; ancak bütün bölgelere aynı anda tek bir estetik cerrahi ile müdahale etmek kişinin genel sağlığını korumak amacıyla tavsiye edilmez. Kilo verme sonrası estetik cerrahileri en az iki seansta planlaması ile aralıklı zamanlarda yapmak doğru olur. İki ameliyat arasındaki süre kişinin durumuna göre belirlense de genel olarak vücut şekillendirme ameliyatları arasında 6 aylık bir süre için ara verilir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Estetik Operasyonlar Öncesinde Ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kilo verme sonrası estetik operasyonlar için sabit kilonun en az 5 ay korunması gerekir.
 • Estetik ameliyatlar öncesinde bu cerrahilerden tüm beklentilerinizi ve isteklerinizi doktorunuza aktarın.
 • Kilo verme sonrası estetik ameliyatlar için uygun bir aday olduğunuz takdirde tüm kan testleriniz ve tetkikleriniz ameliyat öncesi yapılır.
 • Vücut şekillendirme ameliyatları öncesi kullandığınız tüm ilaç ve vitamin takviyelerini doktorunuza bildiriniz.
 • Ameliyat öncesi yapılan fiziksel muayene sırasında deri sarkması yaşadığınız problemli bölgeler belirlenir.
 • Estetik operasyonlardan en az 3 hafta önce sigarayı bırakmanız tavsiye edilir.
 • Vücut şekillendirme ameliyatından en az 7 gün önce alkol alımı kesilmelidir.
 • Ameliyat öncesi en az 6-8 saat önce bir şey yenmemelidir.
 • Kilo verme sonrası yapılan estetik ameliyatlardan sonra durumuna göre 1-2 gün hastanede kalmanız gerekir.
 • Direnler çekildikten 2 gün sonra duş alabilirsiniz.
 • Vücut şekillendirme cerrahileri sonrası evde 7 gün istirahat önerilir. Bu sürenin ardından doktorunun onayı ile iş yaşamına dönülebilir.
 • Kilo verme sonrası yapılan estetik ameliyatların ardından cerrahi uygulanan bölgelere özel olarak dizayn edilen özel korseler giyilmelidir. Vücut şekillendirmeyi destekleyen bu korseler, doktorun belirttiği süre çerçevesinde sürekli kullanılmalıdır. Bu süre genellikle 4-6 hafta kadardır.
 • Yapılan estetik ameliyatlardan sonra birkaç gün hafif ağrılar olabilir. Bu ağrılar birkaç gün içinde geçer. Bu süre zarfında da kullanmanız için doktorunuz tarafından size ağrı kesici ilaçlar önerilir.
 • Vücut şekillendirme ameliyatları sonrası 1 ay ağır kaldırmayın ve ağır spor aktivitelerinde bulunmayın. Kilo verme sonrası yapılan bu estetik ameliyatlardan sonra kişi ideal kilosunu korumalıdır. Cerrahi sonrası kilo verme yeniden deri sarkması yaşanmasına yol açabilir.

Meme Büyütme Konusunda Sık Sorulan Sorular

Karın germe, kol germe, bacak germe, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı gibi operasyonların amacı kişiye estetik bir görünüm kazandırmaktır. Bu çerçevede kişiye daha sıkı ve daha genç bir görünüm kazandırılırken; minimum iz amacı hedeflenir. Kilo verme sonrası yapılan estetik cerrahiler vücudun görünmeyen alanlarına açılan küçük kesiler ile gerçekleşir. Deri sarkması probleminin fazlalığına, yerine ve yoğunluğuna göre ameliyat kesi planlaması yapılır. Ameliyatlarda estetik dikişler kullanılır. Kilo verme sonrası yapılan estetik operasyon izleri, ilk günlerde belirgin olsa da zamanla silikleşir ve daha belirsiz bir görünüme kavuşur. 6 ay içinde ise fark edilmez bir hale gelir. İz kalma riski kişinin cilt yapısına ya da ameliyat sonrası belirtilen kurallara uymasına da bağlıdır. Vücut şekillendirme sonrası sigara içmek, yara iyileşme sürecini uzatır ve iz kalma riskini artırır. İz kalma riskine karşı vücut şekillendirme ameliyatlarından bir süre sonra lazer ya da Kök Hücre Tedavileri eklenebilir.

Kilo verme sonrası estetik operasyon fiyatı uygulanan cerrahi sayısı ve türlerine göre değişir. Bunun için estetik ameliyatların fiyatları çeşitlilik gösterir ve sabit bir fiyat verilemez. Kilo verme sonrası estetik operasyon fiyatını belirlemek için öncelikle vücut şekillendirme amacıyla deri sarkması yaşanan yerler ve bölge sayısı belirlenir. Bölge sayısı, deri sarkma sorununun yoğunluğu, ameliyat sayısı, yapılacak ameliyat türleri belirlenir ve cerrahi planı bu çerçevede oluşturulur. Örneğin; ilk operasyonda karın germe, sırt germe ve kol germe yapılabilir. İkinci ameliyatta ise bacak germe yapılabilir. Bu cerrahi planlamasına göre de estetik operasyonunun fiyatı belirlenir.

Kilo verme sonrası estetik operasyonlar hakkında sorularınız ve ücret konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times