Search

Çene İmplantı

İçerik Listesi

Yüz çekiciliğinin önemli bir parçası olan çene estetiği için yapılan çene implantı, son dönemde oldukça sık uygulanan popüler estetik cerrahilerin başında geliyor. Çene implantı yüz profiline göre zayıf ve küçük olan çene görünümünü daha belirgin ve estetik hale getirmeyi amaçlar. Çene implantı ameliyatı ile çene büyütülür ve çene ucu şekillenir. Çene implantı ile çene estetiği yüzde çene kaynaklı orantısızlık problemini giderir ve yüz profiline simetri, denge kazandırır. Çene estetiği ile kişi daha güzel ve çekici bir yüz profiline sahip olur.

Çene İmplantı Nedir?

Çene, tıpkı burun gibi yüz profilinde oldukça belirgin ve yüz güzelliğini direkt etkileyen önemli bir yapıdır. Çene boyutunun yüz orantısına göre küçük ya da büyük olması yüz güzelliği algısını etkiler. Çenenin küçük olması kişinin sanki gıdısı varmış gibi bir görünüme sahip olmasına da yol açar. 

Çene implantı, çene kaynaklı yüz simetri ve dengesizlik sorunlarını ortadan kaldıran bir çene estetiği cerrahisidir. Çene implantı ameliyatı ile küçük çene şekli büyütülerek yüzdeki diğer yapılarla orantılı bir boyuta getirilir. İdeal yüz profiline uygun olarak seçilen bir çene implantı ile çene ucu büyütme sağlanarak çene estetiği yakalanır. Çene estetiğine mentoplasti denilmektedir.

Kimi zaman çenesi küçük ya da geride olan kişilerde Burun Estetiği ameliyatı yapılsa da yüz profilinde denge sağlanamaz; çünkü çene estetiği olmaması yüzde denge oluşmasını engeller. Bu açıdan sadece bir burun estetiği yüz profilinin dengesi açısından yeterli olmayabilir. Bu süreçte de çene estetiği önem kazanır. Çene implantı ile çene estetiği, çenenin yüzün diğer bölümleri ile orantılı ve uyumlu olmasını sağlar.

Çene İmplantı Neden Yapılır?

Çene implantı uygulanmasının en temel nedeni yüzün fiziksel yapısında orantı sağlamaktır. Çünkü çene görünümünün orantısal olmaması, yüz güzelliğini olumsuz etkileyen bir unsur olarak algılanır. Kısacası yüz güzelliği için çene estetiği önemli bir yere sahiptir. Küçük çene yapısı yüzün kimi kişilerde kısa ve basık; kimi kişilerde de uzun ve büyük bir görünüme sahip olmasına neden olur. Çene orantısının olmaması yüzün asimetrik algılanmasına da yol açar.

Küçük çene nedeni ile çene ve boğaz arası mesafenin yok denecek kadar kısa olması ile kişi gıdılı bir görüntüye de sahip olur. Çene implantı aynı zamanda doğuştan yapısal çene sorunlarını gidermek amacıyla da uygulanabilir. Tüm bu sorunlar göz önüne alındığında çene implantı oldukça başarılı sonuçlar sağlayan önemli bir estetik ameliyattır. Çene estetiği, yüz kontürü için tamamlama sağlar. Gıdı sarkması gibi bir görüntünün giderilmesine yardımcı olur. Kısacası yüz profiline uygun bir boyutta tercih edilen ve doğru tekniklerle uygulanan çene implantı yüz profiline olumlu bir değişim katar.

Çene implantı hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Çene İmplantı Çeşitleri Nelerdir?

Çenenin büyütülmesi ve şekillendirilmesi; yani ideal çene estetiği hedefine ulaşmak için farklı türde çene implant çeşitleri vardır. Çene implantı; kalite, malzeme ve boyut gibi kriterlere göre farklı türlere sahiptir. Hangi çene implantı türünün seçileceği kişinin durumuna göre belirlenir. Kişinin yüz anatomisi, beklenti ve istekleri çene implantı çeşidinin belirlenmesini sağlar. Çene estetiği için en sık kullanılan medpor ve silikon çene implantı çeşitleridir. Bu türdeki çene implantı, doğal ve hedefe uygun bir şekillendirme ile çene estetiği sağlar.

Medpor ya da diğer adıyla poroz polietilen, alerjik reaksiyon riski oldukça düşük ve tamamen vücutla uyumlu bir çene implantı türüdür. Medpor çene implantı çeşidinin vücut tarafından reddedilme riski de oldukça düşüktür. Bu özellikleri sayesinde çene implantı doku ile çok iyi uyum sağlar ve bütünleşir. Silikon çene implantı da oldukça doğal sonuçlar veren ve çok farklı boyutları olan bir özelliktedir. Bu da kişinin yüzüne en uygun çene implantı boyutunun seçilebilmesi için önemli bir avantaj sağlar. Katı yapıya sahip silikon çene implantı oldukça güvenilir ve sorun yaratmayan bir çene implantı türüdür.

Çene İmplantı

Çene İmplantı Nasıl Yapılır?

Çene implantı ameliyatı ile amaç; küçük çene yapısını şekillendirerek yüzdeki diğer yapılarla ve genel olarak yüz bütünlüğünde denge sağlamaktır. İdeal boyuta getirilen bir çene, yüzün daha orantısal ve estetik durmasını sağlar. Çene implantı, kişinin durumuna göre genel ya da lokal anestezi altında gerçekleşir. Çene implantı genelde 60-90 dakika aralığında tamamlanan bir çene estetiği ameliyatıdır. Ancak farklı estetik operasyonların eklenmesi ameliyat süresini uzatabilir.

Çene implantı ameliyatı sürecinde ağız içinde alt çene dokusunda küçük iki kesi yapılır. Bu kesilerle çene implantı için bir cep yaratılır. Daha sonra kişinin yüz profiline uygun olarak seçilen çene implantı bu ceplere yerleştirilir. Çene implantı kişinin durumuna göre çene ucuna ya da çene kenarlarına konumlandırılır. Son olarak da kesiler, eriyen dikişler ile kapatılır. Ağız içi dikişler kurallara uyulduğu takdirde çok hızlı bir şekilde iyileşir. Bazı durumlarda alt çene kemiğindeki cilt üzerinden de kesi yapılabilmektedir. Kişinin çene yapısına göre; kesi alanı, çene implantı boyutu, şekli ve malzemesi belirlenerek cerrahi gerçekleşir. Çene implantı seçimi ve yerleştirilmesinde altın oran kriterleri kapsamında alın, burun ve çene arasındaki orantı dikkate alınır.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Çene İmplantı Ameliyatı İçin Kimler Uygun Adaydır?

Çene implantı; 18 yaşını tamamlamış, kronik bir hastalığı olmayan, genel sağlık durumu iyi olan kişilere yapılabilen bir çene estetiği türüdür. Çene implantı için en ideal hasta grubu, çenenin yüzdeki diğer yapılar ile orantısı olmayan kişilerdir. Çene bölgesi küçük olan bu nedenle çene görünümü zayıf olan kişilere çene implantı ameliyatı önerilir.

Bu sorunlar çerçevesinde çene implantı kadın, erkek herkese uygulanabilir. Daha çok kadınların tercih ettiği bir çene estetiği uygulaması gibi görünse de son dönemde erkekler tarafında da tercih edilen bir işlemdir.

Kadın ve erkek için ideal çene profili farklılık gösterir. Kadınlar daha yuvarlak ve zarif bir çene yapısı isterken; erkekler daha belirgin bir çene profili ister. Bu kriterlere sahip olmayan ve küçük çene yapısına sahip kişiler çene implantı ameliyatı için uygun adaylardır. Küçük çene görünümünden kurtulmak, daha belirgin bir yüz hattına sahip olmak, daha genç görünmek ve yüzde orantılı bir profile kavuşmak isteyen kişilere çene implantı ile çene estetiği yapılabilir.

Çene İmplantı Öncesi Sonrası

 • Çene implantı ameliyatından en az 3 hafta önce sigara ve alkol kullanımının bırakılması gerekir.
 • Çene estetiği öncesi kullandığınız tüm ilaçlar konusunda hekiminizi bilgilendirin. Kan sulandırıcı ilaçların çene implantı ameliyatından belirli bir süre önce bırakılması gerekir.
 • Ameliyat öncesi çene estetiği açısından tüm beklenti ve isteklerinizi hekiminizle konuşun.
 • Cerrahi öncesi muayenede çene yapısı incelenir ve çene yapısına en uygun çene implantı belirlenir. Bu çerçevede ameliyat planlaması yapılır.
 • Çene implantı ameliyatında genel anestezi uygulanmışsa bir gün hastanede yatış gerekir.
 • Çene estetiği sonrası enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanımı önerilebilir.
 • Çene implantı yaptıranlar genelde 3 gün ev istirahati gerçekleştirmeli ve dinlenmelidir.
 • Ameliyattan 3 gün sonra fiziksel olarak ağır bir iş değilse kişi, iş yaşamına dönebilir.
 • Çene estetiği sonrası 4 hafta kadar yüz üstü yatmamaya çalışın.
 • Şişme riskini azaltma açısından başı yüksekte tutmak gerekir. Öne eğilme gibi hareketlerden bir süre kaçının.
 • Çene implantı ameliyatından bir gün sonra duş alınmasında bir sakınca yoktur. Duşta ya da yüzünüzü yıkarken aşırı sıcak su kullanmayın.
 • Çene implantı sonrası genelde sık görülmese de morluk ya da ödem gibi etkiler görülebilir. Bu etkiler ilk bir hafta içinde geçer.
 • Çene implantı yaptıranlar genelde cerrahi sonrası hafif ağrılar yaşayabilir. Bu ağrılar verilen ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.
 • Ağız içi kesilerin herhangi bir enfeksiyon kapmaması için çene implantı sonrası ara ara gargara yapılması önerilir.
 • Çene estetiği sonrası yoğun spor aktivitesinden 4 hafta kadar kaçınmak gerekir. Çene bölgesi darbelere karşı korunmalıdır. Operasyondan birkaç gün sonra hafif tempo yürüyüşler yapılabilir.
 • Çene estetiği sonrası yaklaşık olarak 4- 6 hafta kadar yüz, yoğun güneş ışığından korunmalıdır.
 • Çene implantı cerrahisinden sonra hamam, sauna, solaryum ve havuz gibi aktivitelerden 4-6 hafta kadar uzak durulmalıdır.
 • Cilt bakımı gibi uygulamalar çene implantı ameliyatından 2 hafta sonra yaptırılabilir.
 • Sigara kullanımı her estetik ameliyat sonrası olduğu gibi çene implantı sonrasında da önerilmez. Sigara içmek, iyileşme sürecini olumsuz etkiler.
 • Çene estetiği ağız içinden kesilerle gerçekleştiği için ilk hafta sert besinler tüketmekten kaçının. Daha sıvı ve yumuşak gıdalar tercih edin. Aşırı sıcak ve soğuk içecekler tüketmeyin.

Çene İmplantı Tedavisi Konusunda Sık Sorulan Sorular

“Çene implantı kalıcı mı” bu çene estetiği sürecinde en çok merak edilen konulardan biridir. Çene implantı kalıcı bir çene estetiği uygulamasıdır. Protezin kalitesi, materyaline göre değişse de çene implantı vücutta uzun yıllar kalır ve bir sorun yaratmaz. Dolgu gibi erime etkisi göstermez ve farklı dönemde tekrarlama seansı gerektirmez. Çene implantı ömür boyu kalıcı bir işlemdir.

Çene implantı zararları olan bir işlem değildir. Çene implantı vücutla uyumu olan materyallerden seçildiği takdirde hiçbir sorun yaratmaz. Güvenilir klinik ve deneyimli hekimler tarafından uygulandığı sürece oldukça güvenli bir çene estetiği işlemidir.

Çene implantı çıkarma genelde talep edilen bir konu değildir. Çünkü çene estetiği çoğunlukla burun estetiği gibi yüz bölgesindeki bazı estetik ameliyatlarla kombine edilir. Bu çerçevede genel bir yüz simetri bütünlüğü ve güzelliği kazanılır. Kısacası çene implantı sonuçları oldukça başarılıdır. Operasyonun başarısına rağmen yine de çene implantı çıkarma isteniyorsa yeni bir cerrahi ameliyat ile alınması mümkündür.

Çene implantı ameliyatı sürecinde ağız içinden kesilerle protez yerleştirme sağlanır. Bunun için dışarıdan bakıldığında bir iz olmaz. Ancak bazı durumlarda çene implantı sürecinde cilt üzerinden kesi yapmak da gerekebilir. Bu durumda çene implantı için kesi, çene altından noktalar belirlenerek yapılır. İlk günlerde kesi izi belli olsa da zamanla gözle görülmeyecek kadar belirsizleşir ve estetik kaygı oluşturmaz. Ağız içi dikişler de kurallara dikkat edildiği takdirde çok hızlı bir şekilde iyileşir.

Standart bir çene implantı fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Çünkü çene implantı ile çene estetiği sağlanırken kişiye özel bir planlama yapılır. Her bireyin çene yapısı gibi ihtiyacı olan çene estetiği süreci de farklı olacaktır. Çene bölgesine yapılan büyütme ve şekillendirme türüne, kullanılan implant materyaline ve kalitesine, farklı estetik operasyonlarla kombine edilip edilmeyeceğine göre çene implantı fiyat bilgisi verilebilir. Gerçekleştirilecek muayene sonrası çene implantı fiyat bilgisi paylaşılabilir.

Çene implant fiyat bilgisi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçin.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times