Search

Boyun Germe

İçerik Listesi

Boyun germe ya da halk arasında kullanılan şekli ile gıdı germe ameliyatı veya gıdı estetiği; boyunda sarkma ve kırışıklık gibi sorunları gideren cerrahi bir operasyondur. Boyun germe estetiği, “Necklift” olarak da bilinmektedir. Boyun estetiği yüzün genç ve canlı görünümüne etki eden bir unsurdur. Boyun germe ameliyatı sonrası boyun bölgesinde pürüzsüz bir görüntü elde edilir. 

Boyun Sarkması Neden Olur?

Yaşın ilerlemesi, yer çekimi etkisi, hızlı kilo alıp verme gibi tüm nedenler boyunda sarkma, yağlanma, gıdı oluşumu, boyun cildinde kırışıklık gibi sonuçlar yaratabilir. Kısacası yaş ilerledikçe ya da hızlı kilo alıp verince boyun sarkması, gıdı sarkması kaçınılmaz olur. Tüm bu nedenlerle boyun bölgesi deri altında yer alan kas ve yağ dokuları sarkmaya başlar. Bu boyun sarkması boyunla çene arasındaki açının kaybolmasına neden olur. Gıdı, çene altı bölgesini ifade eder. Çene altı sarkma problemi gıdı estetiği görünümünü bozar ve boyun sarkması çok net bir şekilde görülmeye başlanır. Kimi zaman kilo alıp verme gibi bir neden olmasa da bazı kişilerde gıdı bölgesi yapısal olarak yağlı olabilir ve gıdı ameliyatı gibi bir çözüme ihtiyaç duyabilir. 

Boyun Sarkma Problemi Kimlerde Görülür?

Boyunda sarkma problemi genellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte görülür. Özellikle 40 yaşının üzerinde olan kadın ve erkekler boyun sarkması sorunu yaşayabilir. Yoğun kilo alma-verme etkisi de bu boyunda sarkma problemi sürecini hızlandırır. Kilo alımı ile gıdı bölgesi yağlanır. Zamanla kilo verilip yağlar gitse bile hacimsel olarak genişleyen deride sarkma görülür. Bu nedenle yoğun kilo alıp vermeye bağlı olarak daha erken yaşlarda da boyunda sarkma problemi karşımıza çıkabilir. Alt çenesi küçük ve geride olan kişilerde de boyunda sarkma problemi erken dönemde yaşanabilir. 

Boyun Germe Ameliyatı Nedir?

Boyun germe ameliyatı, çene hattındaki fazla deri ve yağın alınması ile boyun estetiği sağlayan bir plastik cerrahidir. Boyun sarkma problemi yaşanan bölgede boyun gençleştirme sağlamak için deriler uygun bir şekilde gerilir; yani gıdı germe sağlanır. Boyun germe ameliyatı sonrası sarkan ve kırışıklık olan boyun bölgesi estetik bir görünüme kavuşturulur.

Boyun germe ameliyatına halk arasında kullanılan tabirle gıdı aldırma operasyonu da denmektedir. Kozmetik bir işlem olan boyun estetiği sonuçları uzun sürelidir; ancak boyun germe ameliyatı yaşlanma sürecini durduramaz. Boyun germe ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi yüz germe ameliyatı ile birlikte de yapılabilir. Kişinin ihtiyacına bağlı olarak farklı estetik operasyonları da yapılabilir.

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun estetiği öncesinde ayrıntılı bir muayene ile boyun incelenir, boyun sarkma derecesi belirlenir ve boyun germe sağlanacak alanda cerrahi için planlama sağlanır. Boyun germe ameliyatı öncesi ve sonrasını karşılaştırmak için fotoğraflar çekilir. 

Boyun germe ameliyatı genel anestezi ya da yarı uyku şeklinde tanımlanan sedasyon anestezi ile yapılır.  Boyun germe ameliyatı sürecinde kulak arkasından saçlı deriye doğru küçük bir kesi açılır. Bu küçük kesiden fazla deriler alınır. Daha sonra boyun sarkması yaşanan cilt; yani kalan deri yukarı doğru gerilir. 

Boyun germe ameliyatı sırasında cilt altında gevşemiş olan boyun kasları da şekillendirilir. Yağlı bölgelere de uygun şekilde müdahale edilir. Son aşamada ise estetik dikişlerle kesiler kapanır ve gıdı estetiği sağlanır. Boyun germe ameliyatı, boyunda sarkma problemini giderirken boyun kırışıklarının da yok olmasını sağlar.

Boyun estetiği sürecinde kullanılan tekniklerle, çene hattı daha net bir kontörle belirgin hale gelir. Klasik bir boyun germe ameliyatı 1-2 saat kadar sürmektedir. Ancak boyun germe estetiği ile farklı cerrahilerin yapılası durumunda boyun germe ameliyatı süreci 5 saate kadar uzayabilir.

Boyun germe ameliyatı hakkında bilgi almak için formu doldurun.
Boyun Germe

Boyun Germe Ameliyatı Öncesi

Boyun germe ameliyatı öncesinde hekiminizle gıdı germe, gıdı yağı aldırma gibi beklentilerinizi, isteklerinizi konuşun. Operasyon öncesi genel sağlığınız ile ilgili bilgi verin. Boyun germe ameliyatı olmaya karar verdiğinizde kullandığınız bir takım ilaçlara ara vermeniz gerekebilir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar boyun germe ameliyatından belirli bir süre önce kesilmelidir.

Sigara içmek, cilt kalitesini bozar ve boyun germe operasyonunu olumsuz etkileyebilir. Sigara içmek boyun germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecini de yavaşlatır. Boyun estetiği öncesi sigarayı bırakmanız tavsiye edilir. Boyun germe ameliyatına gelirken saçınıza krem, sprey ya da jöle kullanmayın. Bu operasyon için anestezi gerektiğini unutmayın ve operasyondan 8 saat önce yemek yemeyi bırakın. Ameliyat sonrası saçlarınızı bir süre boyatamayacağınız için eğer saçlarınızı boyatıyorsanız boyun germe ameliyatı sürecinden 1 hafta önce boyatın.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası

Boyun germe ameliyatından sonra ilk gün biraz ağrı olabilir; ancak verilen ağrı kesicilerle bu ağrı düzeyi en aza indirilir. Boyun germe ameliyatı sonrası boyun altında oluşan sıvı birikimini boşaltmak için bir diren yerleştirilir. Hastanın kontrol amaçlı olarak bir gece hastanede yatması gerekir. Bir gün sonra hasta taburcu edilir ve diren çıkarılır.  Boyun germe ameliyatında kesilere atılan dikişler 7 gün sonra alınır. Daha erken alınan dikişler de olabilmektedir. Boyun estetiği sonrası iş ve sosyal yaşamına ise genellikle 7 günlük istirahatin ardından dönmesi tavsiye edilir.

Boyun estetiği sonrası çoğunlukla yoğun bir şişlik ya da morluk yaşanmaz. Şişlik ve morarma aslında kişiye göre değişebilen operasyon sonrası doğal bir durumdur. Olası morluk ve şişlik sorunlarını önlemek için boyun germe ameliyatı sonrası destekleyici bandajlar uygulanabilir. Bu bandajlar 7-10 gün kadar kullanılır. Boyun estetiği sonrası cildin tam olarak oturması sonucu ideal görünüme ise 1-2 ay içinde kavuşulur.

Boyun germe ameliyatı sonrası birkaç gün başı hep dik tutmak, eğilmemek gerekir. Başınızı hep kalbin üzerinde tutun. Bunun için yatış pozisyonunuzu dikleştirin. Operasyon sonrası yoğun güneş ışığından korunun. Yüksek güneş koruyucu etkisi olan kremler kullanın. Boyun estetiği sonrasında buz uygulamasını hekiminize danışmadan yapmayın.

Boyun germe ameliyatı kesileri küçük olsa da, aşırı kuvvet ve hareket uygulayacağınız spor ve aktivitelerden kaçının. Boyun estetiği olduktan sonra 1-2 gün kesi bölgelerine su değmemesine dikkat edilmelidir. Bunun için mümkünse boyun germe operasyonundan sonra 1-2 gün duş alınmamalıdır.

Boyun Germe Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boyun estetiği ameliyat sürecinde özel bir teknikle dikişler içeriden atılır. Yine boyun germe ameliyatında kesiler, kulak arkasında ve saç çizgisi doğal hattında yapıldığı için boyun germe ameliyatı sonrası belirgin bir iz kalmaz. Kısacası kullanılan özel aletler, kesi ve dikiş teknikleri ile izler en aza indirilir.  Boyun germe sonrası iz kalmaması için doktorunuzun operasyon sonrası uymanız için belirttiği kuralları yerine getirmeniz önemlidir. Sigara içmek gibi davranışlar yara iyileşmelerini geciktirir ve cilt kalitesini etkiler. Boyun estetiği sonrası iz kalmasına yol açabilecek diğer nedenler de enfeksiyon ve kanama olabilir. Bunun için boyun germe ameliyatı sonrası kişisel hijyeninize özen göstermeli, darbe yaratacak ağır aktivitelerden kaçınmalısınız.

Boyun estetiği genellikle yüz germe ameliyatları ile birlikte aynı zamanda gerçekleştirilir. Ancak kişinin ihtiyacına bağlı olarak ve hekimin durumu değerlendirmesi sonucu uygunsa göz kapağı estetiği ya da badem göz operasyonları da aynı ameliyatta yapılabilir. Cilt kalitesini artırmak için cilt yenileme sağlayan medikal ek prosedürler de ilerleyen süreçte önerilebilir. 

Boyun sarkması problemi daha erken dönemlerdeyse ameliyatsız boyun germe yöntemleri uygulanabilir. Kişinin boyunda sarkma derecesi fazla ise cerrahi yöntemler önerilir. Çene ve boyun bölgesindeki genç görünümün için botoks ya da HIFU (Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason) işlemleri de kullanılabilir. HIFU diğer bir adıyla Ultherapy, ultrason dalgaları ile noktasal ısıtma sağlar. Dokularda ısı uyarısına bağlı olarak kolajen üretimi artar ve cilt sıkılaşır. HIFU ciltte gevşeme ve sarkma oluşan yanak, göz çevresi, alın, dekolte gibi diğer bölgelere de uygulanabilir. Ameliyatsız boyun germe için bir diğer işlem ise son zamanlarda popülerlik kazanan iple germe yöntemidir. Cilt altına yerleştirilen özel iplikler vasıtasıyla belirli bir gerginlik sağlanabilir.

Karın germe ameliyatı teknik olarak sadece karın bölgesindeki yağ ve deri fazlalığı üzerinde gerçekleşen bir estetik operasyondur. Kısacası anatomik olarak kadının hamile kalmasını engelleyecek bir teknik karın germe ameliyatında kullanılmaz. Karın gerdirme sonrası doktor onayı ile belirli bir süre sonra hamile kalınabilir. Ancak ameliyata karın kas duvarının sıkılaştırılması da eklendiyse hamilelik konusunda karar vermeden önce doktorunuz ile iletişime geçmeniz önerilir. 

Karın germe ameliyatı, hamilelik sebebi ile karın duvarının genişlemesine engel teşkil etmez. Ancak karın germe ameliyatından kısa bir süre sonra hemen hamile kalınması tavsiye edilmez. Çünkü karın germe estetiği sonrası vücudun oturması ve ameliyatın yaratacağı avantajların görülmesi bir yıl gibi bir sürede olur. Bunun için 1 yıldan önce hamile kalınması tavsiye edilmez. Hamilelik sonrası yapılacak karın germe ameliyatları için de 1 yıl beklenmesi doğru olur. Hamilelik sonrası karın yapısı bu süre içinde kendini toparlar.

Boyun estetiği; boyun germe, gıdı şekillendirme gibi bir süreci içermektedir. Kuğu boyun estetiği olarak tarif edilen hedefe ulaşmak için kimi zaman boyun germe ameliyatlarında ek başka cerrahiler de yapılabilmektedir. Bunun için boyun germe ameliyatı kişiye göre özel bir planlama içermelidir. Kişinin ek operasyonlarına göre ameliyat fiyatları değişebilir.

Boyun germe, gıdı aldırma fiyatı konusunda bilgi almak için bizimle iletişim kurun.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times