Search

Bacak Estetiği

İçerik Listesi

Bacak estetiği, bacak şeklindeki birçok farklı sorunun tedavisi için uygulanan cerrahi bir operasyondur. Bacak estetiği; bacak inceltme, çarpık bacak tedavisi, bacak kalınlaştırma, bilek kalınlaştırma, diz kapağı estetiği gibi farklı tedavilerin bir ya da bir kaçının uygulandığı bir süreçtir. Bacak estetiği ile kişi arzu ettiği çekici, simetrik bacak görseline kavuşur. En sık yapılan bacak estetiği türü, bacak inceltme operasyonudur. Bacaklarda şekil bozukluklarında, bacak estetiği oldukça etkili ve başarılı sonuçlar sunan bir cerrahidir.

Bacak Estetiği Nedir?

Kadınların bacağı güzelliklerini tamamlayan unsurlardan biridir. Düzgün ve estetik görünümlü bacağı olmayan kadınlar genelde kendini mutsuz hisseder. Bacak estetiği konusunda sorun yaşayan kadınlar genelde bu sorunu çözmek için bacak şekillendirme ameliyatı gibi cerrahilere başvururlar.

Bacak estetiği kişinin bacağındaki estetik probleme yönelik olarak planlanan bir prosedür içerir. Bacak inceltme cerrahisi, alt bacak inceltme ameliyatı, çarpık bacak ya da parantez bacak ameliyatı, bilek kalınlaştırma ve diz estetiği operasyonu gibi tüm teknikler bacak estetiği olarak adlandırılır. Bacak estetiği, bacağın şekilsel sorunlarını gideren bir bacak düzeltme ameliyatıdır.

Bacak Estetiği Sorunları Nelerdir?

Bacak, vücutta oldukça dikkat çeken bölgelerden biridir. Bacak alanında da bölgesel olarak bazı estetik sorunlar olabilir. Bu sorunlar, her bireyin yapısına göre farklı şekilde olur. Çok ince bacaklar, kalın bacaklar, çarpık bacak ya da parantez bacak, X bacak, O bacak, asimetrik bacak gibi farklı deformiteler bacak estetiği sorunları yaratabilir.

Kimi zaman yapısal, kimi zaman yaşın ilerlemesi, fazla kilo alımı ya da önemli bir sağlık sorunun devamında bacakbölgesinde şekilsel farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Çocukluk döneminde sağlıksız beslenme, yeterli miktarda D vitamini alınmaması, spor yapılmaması ya da genetik faktörler bacak estetiği açısından sorunlar yaratabilir. Genelde yeterli oranda güneşe çıkmamış, D vitamini almamış kişilerde X bacak, O bacak, çarpık bacak ya da parantez bacak denilen deformiteler olabilmektedir.

Bacak kalınlığının farklı olması durumu asimetrik bacak denilen bacak estetiği sorununu ortaya çıkarır. Dizlerin normal simetriye göre birbirine daha yakın olması durumunda bacak eğriliği olur ve bacak “X” şeklini alır. Bu deformiteye “X bacak” denilir. X bacak sorununun tersine dizlerin birbirinden normal simetriye göre fazla uzaklaşması durumunda ise bacak eğriliği ile bacak bu kez “O” şeklini alır. Bu bacak deformasyonuna da O bacak denilir.

Bazen bacak bölgesinin tamamında bazen de belirli bir alanında estetik sorun olabilir. Örneğin; sadece ayak bileği aşırı ince ya da kalın olabilir veya diz bölgesinde çıkıntı ile estetik sorunlar olabilir.

Kimler Bacak Estetiği İçin Uygun Adaydır?

Bacak bölgesinde şekilsel sorunlar sadece kadınları değil erkekleri de oldukça mutsuz eden bir konudur. Bacak inceltme, bacak kalınlaştırma ya da çarpık bacak tedavileri günümüzde sadece kadınlar için değil erkekler için de uygulanabilmektedir. Bacak bölgesinde aşırı kalınlık, incelik ya da çarpıklık olan kadınlar gibi erkekler de bacak estetiği için en uygun adaylardır.

Kadınlar genelde, bacak estetiği sorunundan dolayı istediği kıyafetleri giyemediklerini söyler ve bundan şikayet ederler. Kısa etek, tayt ya da dar pantolon giyemezler ya da giydiklerinde kendilerini rahatsız hissederler. Özellikle bacak bölgesini gizleyemedikleri için yaz döneminde sıkıntı yaşarlar.

Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacak estetiği hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.​

Bacak estetiği ile amaç; iki bacağın birbiri ile ya da alt ve üst bacakların birbiriyle uyumlu, eşit ve estetik görünmesini sağlamaktır. Bacak estetiği ile bacaklara arzu edilen simetrik ve çekici görüntü kazandırılır. Bacak estetiği konusunda probleme yönelik olarak uygulanan yöntem ve teknikler vardır.

Bacak estetiği yaptırmaya karar verdiyseniz öncelikle bu konuda deneyimli bir plastik cerrah ile bu cerrahiden beklentilerinizi net bir şekilde konuşun. Bacak profiliniz incelendikten sonra sorununuza yönelik olarak en uygun bacak estetiği yöntemine karar verilir.. Eğer çarpık bacak probleminiz varsa parantez bacak denilen bu soruna yönelik bir bacak düzeltme ameliyatı uygulanır.

Kalın bacak sorununuz varsa bacak inceltme ameliyatı ya da aşırı ince bacak yapınız varsa bacak kalınlaştırma işlemi yapılır. X bacak, O bacak ya da asimetri bacak durumlarında da özel tekniklerle yapılan bacak şekillendirme ameliyatı ile bacak estetiği sorunu giderilir.

Çarpık Bacak Estetiği Nedir? Çarpık Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Çarpık bacak ya da parantez bacak olarak isimlendirilen bu sorundaki bacak eğriliği silikon protez bacak estetiği ya da yağ enjeksiyonu ile giderilebilir. Silikon protezin kullanıldığı bacak estetiği sürecinde bacak eğriliği sorunun giderilmesi için bacaklara seçilen en uygun protez yerleştirilir. Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezler gibi çarpık bacak estetiği için de silikon protezler, bacak eğriliği sorununu gidermek için bir seçenektir. Çarpık bacak sorununu ortadan kaldıran bu çubuk şeklindeki protezler, ameliyat öncesinde bacak eğriliği türüne göre farklı marka ve çeşit arasından seçilebilir.

Çarpık bacak estetiği operasyonları genel anestezi altında uygulanır. Yaklaşık olarak ameliyat 2-3 saat arasında sürer. Ameliyat sonrası kişi bir gün hastanede kalır. Bacak estetiği operasyonlarında bacak bölgesindeki yağ ve kas dokularına müdahale edilir. Kemik yapısına dokunulmaz.

Bacak bölgesinde bacak eğriliği deformasyonu fazla olmayan kişiler için uygulanabilecek bacak estetiği yöntemlerinden biri de yağ enjeksiyonudur. Kişinin vücudunda uygun olan bölgelerden liposuction ile yağlar alınır. Daha sonra bu yağlar, bacaklara ihtiyaç görülen alanlara transfer edilir.

Yağ enjeksiyonu ile çarpık bacak estetiği tek seanslık bir uygulamadır; ancak zamanla bacaklara transfer edilen bu yağ oranında kayıplar olabilir. Bunun için işlemin 9-12 ay sonra tekrarlanması da gerekebilir. Genel anestezi altında yapılan yağ enjeksiyonu ile çarpık bacak estetiği 1-2 saat sürmektedir.

Bacak İnceltme Estetiği Nedir? Bacak inceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

Kalın bacaklar genelde kadınlar tarafından istenmeyen bir durumdur. Genelde bacakların vücut ölçüleriyle uyumlu bir kalınlıkta olması istenir. Kemik yapısının kalın olması, fazla kilo sebebi ile fazla yağ dokusunun olması ya da gelişmiş kaslar nedeniyle kalın bacaklar sorunu ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Liposuction işlemi ile bacakta kalınlık yaratan yağ dokusu alınabilir ve bacak inceltme sağlanabilir.

Kas yapısına bağlı bir kalın bacak durumu varsa da cerrahi olarak müdahale edilir ve bacak inceltme sağlanır. Kalın kemikler sebebi ile kalın bacak durumu varlığında kemiğe müdahale edilemez. Bacak inceltme estetiği genel anestezi altında yapılır ve ameliyat 2-3 saat aralığında tamamlanır. Bacak inceltme estetiği yapılacak kişinin eğer üst bacak bölümünde sarkma sorunu varsa Bacak Germe ameliyatı da önerilir.

Bacak Estetiği

Bacak Kalınlaştırma Estetiği Nedir? Bacak Kalınlaştırma Estetiği Nasıl Yapılır?

Aşırı ince bacaklar da, kalın bacaklar gibi ideal bacak estetiği görünümünü bozan etkenlerden biridir. Bacakların aşırı ince olması durumunda bacak kalınlaştırma estetiği ya da diğer adı ile çöp bacak estetiği ile bacak şekillendirme sağlanabilir. Bacak kalınlaştırma estetiği kişinin durumuna göre silikon protez ya da bacak yağ enjeksiyonu ile sağlanabilir.

Bacaklara yerleştirilen silikon protez ile bacak eskisine göre daha kalın bir görünüm alır. Bu protez ile yaklaşık olarak bacak çevresinde 3-4 cm’lik fark yaratılır. Bacak kalınlaştırma estetiği için protezin boyutu kişinin bacak inceliğine göre belirlenerek seçilir. Protez, alt bacak bölümüne; yani diz ile ayak bileği arasındaki alana konulur.

Bacak kalınlaştırma estetiği sürecinde kullanılan bir yöntem de bacak yağ enjeksiyonu işlemidir. Bu işlem için kişinin vücudunun belirlenen örneğin kalça, uyluk veya karın bölgelerinden yağlar alınır. Daha sonra da bacaklara enjekte edilir. Bacak kalınlaştırma sürecinde yağ alımı için Liposuction işlemi uygulanır.

Bacak kalınlaştırma estetiği genel anestezi altında gerçekleşir. İşlem, kişinin durumuna göre 2-3 saat kadar sürer. Bacak kalınlaştırma estetiği sonrası kişinin bir gün hastanede kalması gerekir.

Randevu Talep Edin

Süreç:

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Diz Estetiği Nedir? Diz Estetiği Nasıl Yapılır?

Diz estetiği, diz bölgesinin alt ve üst bacağa göre simetrik, düzgün ve zarif bir görüntüye sahip olmasını hedefler. Kilo alma durumda maalesef diz bölgesinde de yağlanma artışı olur ve bu da diz bölgesi görünümünü kalınlaştırır. Dizler, alt bacağa orantılandığında daha büyük durur ve bu durum bacak estetiğini bozar. Hızlı kilo alma ve verme durumlarında da dizlerde bazı çıkıntılar olabilir. Bu yağ çıkıntıları da diz estetiğini bozar.

Diz bölgesinin her alanı liposuction ile şekillendirilebilir. Kalınlaşan diz bölgesine yağ alımı ile inceltme sağlanabilir. Yine diz bölgesinde çıkıntı yaratan yağ dokuları alınabilir. Diz estetiği, bacağa yapılabilecek diğer estetik operasyonlarla kombine edilerek bir arada da yapılabilir. Diz estetiği, genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 1-3 saat aralığında tamamlanır.

Ayak Bileği Estetiği Nedir? Ayak Bileği Estetiği Nasıl Yapılır?

Vücut yapısı ile orantılı ayak bileği genelde tüm kadınların istediği bir özelliktir. Ayak bileğinin normalden kalın olması durumu hem estetik açısından kadınlarda kaygı yaratır hem de uygun ayakkabı, çizme bulmakta zorluk yaşamalarına sebep olur. Ayak bileğinin normalden kalın olması durumunda liposuction işlemi ile ayak bileği estetiği sağlanabilir.

Ayak bileğinde yağ dokusu kaynaklı bir kalınlık varsa liposuction uygulanır; ancak kemik kaynaklı bir kalınlık varsa bu operasyon etki etmez. Ayak bileği estetiği ile bileğin istenilen seviyede incelmesi sağlanır, bileklerdeki asimetri düzeltilir ve ayak bileği estetik bir forma getirilir.

Ayak bileğine form verilirken genel bacak profili ile orantısal uyumuna da dikkat edilir. Bunun için ayak bileği inceltilirken, alt bacak bölgesinde bazı alanlara yağ dokusu verilerek kalınlaşma ya da simetri kazanması gibi artı dokunuşlar da yapılabilir. Ayak bileği estetiği genel anestezi altında yapılır. İşlemin ortalama süresi 1-2 saattir.

Bacak Estetiği Öncesi ve Sonrası

 • Bacak estetiği öncesi doktorunuza kullandığınız tüm ilaçlar konusunda bilgilendirme yapın; çünkü kan sulandırıcı nitelikteki ilaçların operasyon öncesi bırakılması gerekir.
 • Bacak estetiği ameliyatından en az 3 hafta önce sigaranın bırakılması gerekir.
 • Bacak estetiği sonrası yaklaşık olarak 2 hafta boyunca bacakların zorlanmaması gerekir.
 • Bacak estetiği operasyonundan ancak 2 gün sonra banyo yapılabilir.
 • Bacak estetiği operasyonlarından sonra en az 7 gün boyunca bacak bölgesini etkileyen yoğun hareketlerden kaçının.
 • Bacak estetiği sonrası 7 gün ev istirahati önerilir. Kişi durumuna göre 7 gün sonra işine geri dönebilir.
 • Ev istirahatinde ara ara bacak ve ayakların yukarıda tutulduğu dinlenme pozisyonu sağlanmalıdır. Sürekli olarak ayakta durulmaması gerekir.
 • Bacak estetiği sonrası 1 ay ağır spor yapmayın.
 • Bacak inceltme gibi bacak estetiği ameliyatlarından sonra özel bir korse giyilmesi gerekir. Bu korsenin genel olarak 6 hafta sürekli kullanılması şarttır.
 • Bacak estetiği sürecinde yapılan silikon protez gibi cerrahi işlemler için yapılan kesi izleri, ilk 3 ay içinde daha belirgin bir durumda olur; ancak zamanla bu izler belirsizleşir.
 • Bacak estetiği sonrası bazı kişilerde hafif derecede morarma ve şişlik oluşabilir. Bu etkiler en fazla 7 gün içinde geçer.
 • Çarpık bacak tedavisi ya da bacak inceltme gibi bacak estetiği ameliyatlarının ardından hafif ağrılar görülebilir: Bu ağrılar, basit ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Bacak Germe Konusunda Sık Sorulan Sorular

Bacak estetiği ameliyatları; dolgun, simetrik, estetik, güzel ve çekici bacaklara sahip olmayı sağlar. Bacak estetiği işlemleri kişinin problemine yönelik olarak belirlenerek planlanır. Bacak inceltme, bacak kalınlaştırma, çarpık bacak gibi sorunlara yönelik olarak ameliyat süreci planlanır. Bacak estetiği ameliyatı fiyatları da bu çerçevede belirlenir.

Bize ulaşarak bacak germe fiyatları konusunda bilgi alabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Uygulamalarımız

icon-angle icon-bars icon-times