Search

Silikon İmplantlar Sağlığa Zararlı mıdır?

Prof. Dr. Orhan Babucçu
Prof. Dr. Orhan Babucçu
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
İçerik Listesi

Daha dik ve iri göğüsler elde etmek için uygulanan meme büyütme ameliyatında en çok tercih edilen yöntem meme protezi ile göğüs büyütme olmaktadır. Meme büyütme estetiği sürecinde kullanılan bu meme protezleri günümüzde sıklıkla silikon, implant, silikon implant olarak da adlandırılır. Silikon artık günlük yaşantımızın her bir parçasına işlemiş durumda olsa da meme büyütme operasyonu olmayı düşünen kişilerin çoğu hala silikon protezlerin sağlığa zararı olup olmadığı konusunda kararsızdır. Bu nedenle sıklıkla “silikon implantlar sağlığa zararlı mı” şeklinde sorular yöneltebiliyorlar. Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan silikon meme protezler kişinin dokularıyla uyumlu ve sağlığa herhangi bir zararı olmayan özelliktedir.

Meme Büyütmede Neden Silikon Protez Tercih Ediliyor?

Meme büyütme operasyonlarında en sık tercih edilen teknik, silikon meme protezleridir. Silikon implantların sıklıkla tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri uzun süre kullanılabilen kalıcı özellikte olmalarıdır. Silikon protezler; yumuşak maddelerin esnekliğine ve katı maddelerin dayanıklılığına sahiptir. Silikon implantlar dış etkenlere karşı da çok dayanıklıdır. Bu meme protezleri hiçbir madde ile kimyasal reaksiyona girmezler. Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon meme protezleri istenilen kıvamda ve şekilde üretilebilirler. Örneğin; son dönem teknolojileri ile isteğe bağlı olarak 200 cc, 350 cc, 400 cc silikon protezler gibi boyutlarda; şekil olarak da damla silikon ya da yuvarlak silikon protezler yapılabilir.

Memeye Takılan Silikon Zararlı mı?

Meme büyütme operasyonu düşünen kişilerin en büyük endişesi “silikon sağlığa zararlı mı” oluyor. Silikon protezlerin bir kişinin sağlığını tehlike atacak bir içeriği, etkisi şu an için bulunmamaktadır. Protez memenin zararları üzerine yapılan araştırmalara bakıldığında da göğüs büyütme için kullanılan silikon meme protezlerinin vücuda herhangi olumsuz bir etki yarattığı tespit edilmemiştir. Kısacası kadın sağlığına, silikon memenin zarar verdiğini net olarak gösteren bir çalışma mevcut değildir.

Meme büyütme ameliyatlarında kişinin sağlığının ön planda tutulduğu en iyi protez markaları kullanılır. Bu operasyonlarda zaten FDA onaylı silikon markaları ve ürünleri tercih edilir. Ancak göğüs büyütme amacıyla uygulanan silikon protez sonrası nadir de olsa bazı yan etkiler tabiki görülebilir. Örneğin; meme protezi etrafında kapsül oluşabilir; ancak bu tamamen kişiye özel bir durumdur ve vücudun doğal bir reaksiyonudur. Çünkü bağışıklık sistemi bu aşamada silikon memeleri yabancı bir madde olarak algılar ve tepki verir. Bu tepkisini silikon meme protezlerinin etrafında bir zar oluşturarak gösterir. Özetle, bu tepkiyle vücudu koruma altına alır. Silikon protezle meme büyütme sonrası bir yan etkinin görülmesi durumunda hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Cerrahiyi gerçekleştiren hekiminizin tavsiyeleri ile silikon memenin etrafında oluşan bu durum kısa sürede tedavi edilir.

Silikon İmplantlar hakkında bilgi almak ve randevu için formu doldurun.

Silikon Meme Protezi Nedir?

Birçok kadını hayalindeki dolgun göğüslere ulaştırmak için uygulanan meme büyütme ameliyatında kullanılan meme protezi ya da diğer adıyla silikon implantların temel yapı taşı silisyum isimli bir elementtir. Silikon protezlerin içindeki silisyum oksijenden sonra dünyada en fazla bulunan elementtir. Yıldız ve meteorların yapısında da yüksek miktarda silisyum bulunur. Silisyum doğada silikat denilen okside silisyum şeklinde bulunurlar. Kum, kuartz ve kristaller bildiğimiz en tanıdık silikatlardır. Silikon silisyumun oksijen ile oluşturduğu uzun zincirden ve bunlara bağlı karbon atomundan oluşan büyük bir moleküldür.

Silikon bugün neredeyse hayatımızın her aşamasında var olan bir maddedir. Tüm endüstri alanlarında, evsel ve temizlik maddelerinde, güzellik, kişisel bakım ve kozmetiklerde, tıpta hatta yiyecek ve içecek endüstrisinde silikon yaygın olarak kullanılır. Meme estetiği ile ilgili yazılarda da neredeyse artık meme protezi yerine kullanılmaktadır. Aslında bu yaklaşımın pek çok haklı nedeni de vardır; çünkü pek çok meme protezinin tamamı silikondan üretilmekte ya da hiç olmazsa silikon içermektedir.

Silikon Protez Nasıl Yapılıyor? Meme Protezi Nasıl Üretiliyor?

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan meme protezi iki kısımdan oluşur. Bu kısımlar dışındaki nispeten sert olan silikon kabuk ve içindeki silikon jeldir. İlk önce kalıp üzerinde silikon kabuk yapılır. Bu kabuk sızdırmazlık, dayanıklılık ve esneklik kazanması için pek çok işlemden geçirilir. Daha sonra içi jel kıvamında silikon ile doldurulur. Doldurma yeri tabandadır ve güvenli bir şekilde mühürlenir. Bu silikon meme protezleri cerrahi kullanımına gelmeden önce birçok dayanıklılık ve güvenlik testinden geçirilir. Her bir meme protezi tek tek onaylanır ve daha sonra steril ambalajlara konularak meme büyütme ameliyatı sürecine kadar hijyenik bir şekilde getirilir. Silikon protez türleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Silikon Protez Kanser Yapar mı?

Silikon memenin zararları konusunda akla takılan noktalardan biri “silikon protez kanser yapar mı” oluyor. Meme implantı göğüs içine uygulandığı için de özellikle “silikon protez meme kanseri yapar mı” şeklinde sorular daha sık geliyor. Göğsüne silikon yaptıranların ya da yaptırmayı düşünenlerin bu konuda endişe etmesine gerek yoktur. Çünkü silikon protez meme kanseri yapmaz. Daha geniş olarak cevaplamak gerekirse silikon protezler kanser yapmaz. Meme büyütmede kullanılan silikon zaten doğada bulunan bir elementtir. Ayrıca silikon implant vücut tarafından da eritilemez. Kısaca silikon memelerin zamanla erimesi ve kanser hücresi yaratması gibi bir durum söz konusu değildir. Meme büyütme ameliyatlarında, en iyi protez markalarının silikon implantları kullanılır.

Silikon protez meme kanseri yapar mı konusunun yanı sıra merak edilen bir konu da meme protezlerinin ileride oluşabilecek meme kanseri vakalarında teşhisi engelleyip engellemediğidir. Silikon meme protezlerinin meme kanseri taramalarında sıkıntı yarattığı yanlış bir düşüncedir. Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde kullanılan dijital mamografi görüntüleme yöntemleri ile memede net taramalar yapılabilmekte ve silikon meme protezleri kaynaklı bir sorun yaşanmamaktadır.

Silikon Süt Bezlerine Zarar Verir mi?

Doğru teknikle yapılan bir meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon süt bezlerine zarar vermez. Ayrıca silikon meme protezleri süt bezlerine de geçmez. Silikon protezi olan bir kişi bebeğini güvenle emzirebilir. Silikon taktırınca süt verilmez düşüncesi yanlış bir inanıştır. Hamilelikte silikonun bir zararı olmadığı gibi emzirme döneminde de olmaz. Bunun için “silikon emzirmeye engel mi” sorusuna net bir şekilde “hayır” diyebiliriz. Meme silikon protezin süt bezlerine geçmediği bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir. Hatta yapılan bir çalışma, ambalajlanmış sütte ya da mamalarda meme protezli annelerin sütlerinden daha fazla silikon olduğunu ortaya koymuştur. “Gebelikte göğüs silikonu zararlı olur mu” düşüncesi nedeniyle birçok kadın kaygı yaşamakta ve hayal ettiği göğüs estetiğini bu yüzden sürekli ertelemektedir. Tekrar belirtmek gerekirse silikon meme protezlerin sağlık için zararlı olduğuna dair herhangi bir bilgi ya da çalışma yoktur.

Randevu Talep Edin

Süreç:

  • Operasyon Türü: Meme Büyütme Ameliyatı
  • Operasyon Süresi: 1-2 saat
  • Anestezi: Genel anestezi
  • Hastanede Yatış Süresi: 1 Gece
  • İyileşme süresi: 6 ay

"*" gerekli alanları gösterir

✓ Valid number ✕ Invalid number
Randevu almak istediğiniz doktorlarımızı seçiniz:
Bu alan doğrulama amaçlıdır ve değişiklik yapılmadan bırakılmalıdır.

Popüler Hizmetlerimiz

Popüler Yazılar

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
icon-angle icon-bars icon-times
Paylaş
Bağlantıyı kopyala